Elektrikli Otomobil

Tesla ‘Üç Yıl İçinde’ 25.000 Dolarlık Elektrikli Otomobil Üretebilir

Elon Musk, Ucuz Elektrikli Otomobil Fikrini Ağzından Kaçırdı

Dünya genelinde Tesla hayranları, dört gözle $35.000 dolar fiyat etiketiyle çıkması beklenen ve en gözde elektrikli otomobillerden biri olacak olan Tesla model 3’ün satışa sunulmasını beklerken, bir çok insan da, daha ulaşılabilir ve ucuz bir modelin çıkmasını umuyor. Eğer siz de bu insanlardan biriyseniz, Elon Musk sesinizi duymuş olabilir. Geçenlerde Elon Musk ile kısa bir teknoloji konuşması yapan Youtuber Marques Brownlee, Elon’un ağzından, 3 yıl içinde $25.000 dolarlık bir elektrikli araba yapabileceklerini söylemesine şahit oldu.

tesla model s https://huglero.com

Marques, Elon’a ‘insanlara daha ulaşılabilir, Model 3’den daha ucuz bir elektrikli araba yapılabilme’ fikrini sorunca, ‘$25.000 dolarlık bir araba elbette bizim yapabileceğimiz bir şey Tabi ki bunu, çok sıkı çalışırsak, 3 yıl gibi bir sürede yapabiliriz’ dedi.

Elbette bu bizim de ilk defa duyduğumuz bir söz değil, yani daha uygun fiyatlı elektrikli araba üretme fikri. Ancak bu noktada, dikkat çeken nokta, Elon Musk gibi, inatçı ve uçuk fikirlere bir çok defa imza atan bir kişilik tarafından, bir ‘takvim’ belirtilerek söylenmiş olması. Elon ayrıca, daha alt segmentlerde ve düşük pazara hitap edecek bir kompakt model ihtimalinden de bahsetmiş durumda.

Öncelik Zaten Planlanmış Modellerde

Ne olursa olsun, anladığımız ve şu ana kadar bildiğimiz, 3 yıl içinde gerçekleşme ihtimali olan bu 25.000 dolarlık model planı Tesla’nın öncelikleri arasında yer alan bir konu değil. Şirket öncelikli olarak, Model Y, Tesla Semi, Tesla Pickup ve gelecek nesil Tesla Roadster‘ı pazara sunmayı planlıyor. Roadster demişken, Elon, aracın ayrodinamiğini yükseltmek anlamında, Roadster’ın yan aynalarının sökülebilir olma ihtimalinden de bahsetmiş durumda.

Bahsi geçen konuyla ilgili araya sıkıştırmak istiyorum ki, elektrikli otomobil fiyatlarında temelde belirleyici rol oynayan faktör elbette, aracın temel direği olan bataryaları. Bataryalar büyük çoğunlukla şarj süresi ve uzun dönem performans randımanı alabilmek için Lityum-ion olduğu için, ve Lityum pil üretimi de günümüz koşullarında maliyetli bir süreç olduğu için firmalar fiyat düşürmede çok fazla alana sahip olamıyorlar. Hatta daha ileri gitmek gerekirse, neredeyse tüm otomobil üreticilerinin adım attığı elektrikli otomobil pazarında, ilerleyen süreçte, büyük miktarlarda batarya tedariği yapılabilir mi, üretimde aksamalar olur mu gelecekte göreceğiz. Kim bilir, gelişen teknoloji ile birlikte pil üretiminde yeni mimariler geliştirilmesi durumunda, elektrikli araç fiyatları insanlar için çok daha cazip duruma elbette gelebilir. Bekleyelim görelim.

Göreseller: Tesla

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu