SEO

Google Maps Dolandırıcılığı | Haritalara Kayıtlı İşletmeniz Varsa Mutlaka Bilmeniz Gerekli

Sizlere bugün başıma gelen ve son anda, kurtulduğum bir Google Maps dolandırıcılığı ya da dolandırıcılık girişimi hakkında bilgilendirmek istedim.
0850 480 93 26 numarasından arayıp, daha sonra da WhatsApp’tan +90 850 480 0919 numarasından yazıp para ödeme bilgilerini gönderen, onda da ‘Rengarenk kreş gündüz bakım evi’ gibi saçma sapan bir isme sahip Pdf dosyasında gönderen ve 472 lira para talep eden, kişi ya da kişiler…

Bu yazıyı yazmakta diğer işlerim nedeniyle biraz geç kaldım. Bana ulaştıklarında WhatsApp profil bilgilerinde harita bilgileri Amerika’da Bank of America’nın önündeki ağaç olarak görünürken, IP takibi yapınca da lokasyonları İstanbul olarak görünüyordu. Bir başka ip tracer kullanınca da da Adana olarak çıkıyordu. Şimdi konumlarını İzmir olarak güncellemişler.

Bilindiği üzere Türkiye’de Google Maps üzerine kayıtlı binlerce işletme var. Ülkece içinde bulunduğumuz ekonomik olumsuzluklar nedeniyle de her gün yeni işletmeler kapanıp açılıyor.

Bunun da farkında olan dolandırıcılar bu durumdan yararlanıp teker teker her işletmeyi arayarak dolandırmaya çalışmakta, 470, 500 TL gibi bir ücret talep etmekte.
Ücretin amacı da sözüm ona, işletme profilinizi sileceğiz ya da yükselteceğiz vs…

Google Maps Ücretsizdir!

Unutmayın ki Google servislerinin ücretsiz olanları ücretsiz, ücretli olanları da öyle saklı gizli, sonradan sürpriz yaparak gözünüzün önünde beliriveren şekilde değil, açık açık, ücretlidir.

Yani dünyanın en büyük şirketlerinden birisi saklı gizli iş yapmıyor, size bir hizmetin fiyatının ne olduğunu önceden, siz daha hizmeti satın almadan bildiriyor.

Google Maps Dolandırıcılığı nasıl yapılıyor?

Sizi arayan 0850 480 93 26 numarasında ince sesli bir kadın, ‘merhabalar, ben Google Maps’ ten arıyorum, x beyle mi görüşüyorum? diyor.
İşletmenizin konum bilgilerini güncelleyemedik, adresini teyid edemedik, bu yüzden Google maps’ten kaldırıyoruz diyor.

Sen de tabi bir panik, a a, neden? Ne yapmak gerekiyor diyorsun.

Size şimdi Google Maps sözleşmesi göndereceğiz (yukarıda bana gönderilen renkli mi renkli kreş Google Haritalar sözleşmesimsi), üzerinde 4 haneli bir kod olacak onu bize vermeniz gerekiyor, işlem bedelimiz 470 lira, onaylıyor musunuz diyor.

Onaylarsanız, bir kaç sitede okuduğuma göre, size kargo yoluyla kapıda ödemeli bir kağıt ya da bir şey geliyor. Parayı veriyorsunuz, ve sonra onlar mutlu oluyor, ne bileyim şampanya falan patlatıyor.

Ben o anda onaylamadım, mail adresimi verdim, sonra bana WhatsApp’tan yazarak ulaştılar.

Bir ara siteye ulaşılamiyordu. Ama birden 10000’den fazla memnun müşterileri olmuş, ve kendilerine yorum yazan Ahmet kaşıkçı aslında internette dolanan bir stock foto, ya da başkasına air bir fotoğrafmış. Olabilir. İnsanlar çok sevmiştir… Asıl soru, önce Amerika’da olan bir işletme nasıl ve neden birden İzmir’de beliriverdi?

Yoksa daha önce de Amerika’da değildiler de, inandırıcı olması açısından mı öyle olsun istediler? Hani, geçekten Google ile çalışıyor gibi görünmek için…

Google Maps Dolandırıcılığı nasıl yapılıyor? https://huglero.com
https://huglero.com

Şu numara sorgulama sitesinden aldığım bilgilere göre, https://www.nosorgulama.com/tel/08504800919 sitesinde numaranın güvenilir olup olmadığını kullanıcılar paylaşmış.

Sizi de ararlarsa sizden para isteyen insanların mevcut bilgileri şimdilik bunlar. Bu şahısların Google ile uzaktan yakından alakaları yok. Bunları kendileri de söylüyor zaten. Bana gönderdikleri ödeme formunun maddelerinde şöyle bir ibare var:

Google Maps Dolandırıcılığı,Google Mapsten arıyoruz,google maps ücretli mi,google maps ücretlendirme https://huglero.com/

Gönderdikleri PDF’de kurumsal bir email adresleri bile olmayan, ücretsiz [email protected] adında bir mail adresi alan bu kişilerin fatura üzerindeki adresleri ve telefon numaraları gerçek mi değil mi o da belli değil.

Sizin paranızı çarpana kadar Google Maps’ten arıyoruz deyip, onlar adına çalıştıklarını beyan ederken, kendilerini Google Haritalar personeli gibi tanıtırken, hani yolda belde yakalanır da mahkemelik olursak, ‘bak bu maddede belirtmişiz’ diyecekler.

İnsanları dolandırarak kene gibi hayatlarını devam ettiriyorlar ve o an eğer olaya uyanamazsanız, -ki bu bir çok uğraşın olduğu hayatın akışında çok normal, oturduk yerden her işletme sahibinden 500’er lira alacaklar.

Şaka değil. Dolandırılan insanların hiç birisi saf ya da akılsız değil. Dolandırıcılar sadece o size panik yaptırdıkları kısa zaman aralığından, insanların panik yaptığı o geçici korku bölgesinden yararlanıyor. O süreyi atlatınca mantıklı düşünmeye başlayıp durumdan kurtuluyorsunuz.

Bu arkadaşların Google maps profillerindeki olumsuz yorumları da şu şekilde, olumlulara bakmıyorum:

Google Haritaları Kullanmak Zor Değil

Google haritaları kullanmak, işletmenizi eklemek, işletmenizde güncellemeler yapmak çok basit. Bunun için hiç bir kişi ya da kuruma ihtiyacınız yok. Bir kaç fotoğraf ekleyerek, güncellemeleri, tatil tarihlerinizi yazarak Google Maps işletme bilgilerinizi güncel ve üst sıralarda tutabilirsiniz. Sizinle iş yapan müşterilerinizden sizin hakkınızda yorum yapmalarını isteyebilir, profilinizi daha da güçlendirebilirsiniz.

Bunların hiçbirini yapmasanız bile Google’dan başka bir kuruluş sizin Google haritalar profilinize dokunamaz, güncelleme yapamaz ya da silemez.

Sizi arayıp vay efendim, Google Maps işletme bilgileriniz ile ilgili aradık, vay efendim vergi dairesi Google işletmeler kaydını zorunlu kıldı, 24 saat süreniz var gibi sizi sıkıştırıp panik yaptıran konuşmalar yaparsa kanmayın, yetkililere bildirin. Bu kişiler bugüne kadar kimleri dolandırdılar, kimlerden para çalıp o paraları kimlerle yediler bilmiyorum ama yetkililerin gereğini yapacağına inanıyorum.

Kişileri iş yapıyor ya da dolandırıcılık yapıyor dedirten fark, aslında çok ince bir çizgi. Telefonla aradıklarında, O arkada kalabalık bir yerde çalışıyormuş gibi gürültülü fon verdikleri kadın, “hesabınızı kapatıyoruz, para gönderin açık tutalım” demek yerine, biz bir SEO şirketiyiz ve sizlere profilinizi güçlendirme ve reklamlarla tanıtım yapma gibi hizmetlerimiz var dese, belki müşteri bulmaları ilk başlarda biraz daha zor olacak ama, dürüstçe çalışan girişimdi arkadaşlar diyecektik.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu