Teknoloji

Apple iOS 15 İle Çocuk İstismarı Fotoğraflarını Algılamayı Planlıyor

Apple için çalışmış olan bir güvenlik uzmanın geçen hafta kaynak vermeden yaptığı paylaşımı bu hafta Apple kendisi doğrulamış durumda ve, Apple iOS 15 fotoğraf kitaplıklarındaki çocuk istismarı görüntülerini yapay zeka kullanarak tanımlayacak fotoğraflı tanımlama araçlarını duyurmuş durumda.

Apple daha önce çocuk istismarı endişeleri üzerine App Store’dan bireysel uygulamaları kaldırmıştı, ancak şimdi bu tür algılama sistemini geniş çapta tanıtmak üzere olduğu bildirilmekte. iPhone’lar, fotoğraf karmasını kullanarak cihazdaki Çocukların Cinsel İstismarı Malzemesini (CSAM) tanımlayabilir.

Apple iOS 15 ile birlikte geliyor

Apple bu durumu doğruladı ve resmi sitesinde paylaştığı bilgiye göre IOS 15 ile birlikte bu güncelleme geliyor. Geçtiğimiz hafta Johns Hopkins Bilgi Güvenliği Enstitüsü’nde kriptograf ve doçent olan Matthew Green bu durumun olacağını ve bundan endişe duyduğunu resmi Apple kaynağı henüz yokken paylaşmıştı.

Apple iOS 15 İle Çocuk İstismarı Fotoğraflarını Algılamayı Planlıyor https://huglero.com

Apple sitesinde yazılan bu makaleden alıntı bu güvenlik sisteminin 3 farklı çatısı olduğunu söylüyor ve şu şekilde:

Çocuklar için Genişletilmiş Korumalar

Apple’da amacımız, insanları güçlendiren ve hayatlarını zenginleştiren ve aynı zamanda onların güvende olmalarına yardımcı olan bir teknoloji yaratmaktır. Çocukları, onları işe almak ve sömürmek için iletişim araçlarını kullanan yırtıcılardan korumaya yardımcı olmak ve Çocukların Cinsel İstismarı Malzemesinin (CSAM) yayılmasını sınırlamak istiyoruz.

Apple, çocuk güvenliği uzmanlarıyla işbirliği içinde geliştirilen üç alanda yeni çocuk güvenliği özellikleri sunuyor. 

İlk olarak, yeni iletişim araçları, ebeveynlerin çocuklarının çevrimiçi iletişimde gezinmelerine yardımcı olma konusunda daha bilinçli bir rol oynamasını sağlayacaktır. Mesajlar uygulaması, özel iletişimleri Apple tarafından okunamaz halde tutarken hassas içerik hakkında uyarmak için cihazdaki makine öğrenimini kullanacak.

Ardından, iOS ve iPadOS, kullanıcı gizliliği için tasarım yaparken CSAM’in çevrimiçi yayılmasını sınırlamaya yardımcı olmak için yeni şifreleme uygulamaları kullanacak. CSAM algılaması, Apple’ın iCloud Fotoğrafları‘ndaki CSAM koleksiyonları hakkında kolluk kuvvetlerine değerli bilgiler sağlamasına yardımcı olacaktır.

Son olarak, Siri ve Arama güncellemeleri, ebeveynlere ve çocuklara genişletilmiş bilgi sağlar ve güvenli olmayan durumlarla karşılaştıklarında yardımcı olur. Siri ve Arama, kullanıcılar CSAM ile ilgili konuları aramaya çalıştığında da müdahale eder.

Bu özellikler bu yıl iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 ve macOS Monterey güncellemelerinde gelecek. *

https://www.apple.com/child-safety/
Apple yapay zeka ile çocuk istismarını önleyecek sistem geliştiriyor https://huglero.com
IOS 15

Green’e göre, plan başlangıçta müşteri tarafında olmak, yani tüm algılamanın bir kullanıcının iPhone’unda yapılmasını sağlamak. Bununla birlikte, telefondan gönderilen ve alınan veri trafiğinin gözetlenmesine yol açan bir sürecin başlangıcı olmasının mümkün olduğunu savunuyor.

Green, “Sonunda, şifreli mesajlaşma sistemlerine gözetim eklemede önemli bir bileşen olabilir” diye devam ediyor. “Bunun gibi tarama sistemlerini E2E [uçtan uca şifreleme] mesajlaşma sistemlerine ekleme yeteneği, dünyanın her yerindeki kolluk kuvvetleri tarafından büyük bir ‘istek’ olmuştur.”

“Bu tür bir araç, insanların telefonlarında çocuk istismarı kanıtlarını bulmak için bir nimet olabilir” dedi. “Ama otoriter bir hükümetin elinde neler yapabileceğini hayal edin?” diyerek de devam etti.

Green, kriptografi öğrencileriyle birlikte, daha önce kolluk kuvvetlerinin iPhone’lara nasıl girebileceğini bildirmişti. Matthew ve Johns Hopkins Üniversitesi, SMS mesajlarındaki bir güvenlik açığını düzeltmek için daha önce Apple ile birlikte çalışmışlar.

Yukarıda Matthew Green’in tweeti aslında bir Tweet dizisi ve kendince bu sistemin yaratacağı endişeleri paylaşmış.

Bu sistem ilk bakışta oldukça güzel ve faydalı gibi duruyor ve bu tarz suçları ortaya çıkarmada hiç olmadığı kadar yardımcı olabilir. Ancak, anladığım kadarıyla -ki yanılıyorsam lütfen düzeltin, taranan milyonlarca insanların milyarlarca fotoğrafı Apple veri işleme merkezinde bir şekilde tutulmuş olacak ve ileride bir sebeple güvenlik açığı olduğu zaman bu fotoğrafların akıbeti ne olacak endişe edici gibi.

Bu gelişmeyi sevip bağrına basacak, ya da tehlikeli bulup karşı çıkacak Apple kullanıcılarını önümüzdeki süreçte göreceğiz. Geçtiğimiz dönemde Whatsapp fotoğrafları sızdırıyor haberiyle gündemin çalkalandığı ülkemizde bu durum nasıl karşılanacak bakalım görelim. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu