SEO

Google SERP: Daha Yüksek Sıralama İçin Web Sitenizi Optimize Etmenin Yolları

Google SERP (Search engine results pages) yani arama motoru sonuç sayfasında daha üst sıralara çıkabilmenin yolları nelerdir? Arama motorlarında en üst sıralarda yer almak, dijitalde faaliyet gösteren işletmeler için ulaşabilecekleri zirvedir. Bir ankete göre, Google’daki en iyi sonuç, diğer sonuçlara göre %30’dan fazla tıklama alıyor.

Arama motoru optimize işiyle uğraşan insanlar, yani SEO uzmanları, dijital pazarlamacılar ve diğerleri, Google’da ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almak için ve gizli hazineyi ortaya çıkarabilmek için uzunca süreler boyunca çok fazla şey araştırdılar ve her güncellemeyle birlikte de araştırmaları devam ediyor.

Ancak, hiçbir sihirli dokunuş, arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almanın sırrını çözemez maalesef. SERP’de üst sıralarda yer almak için dikkate alınması gereken birçok faktör var. Arama motoru optimizasyonu becerisine hakimseniz, kesinlikle web sitenizi iyi konumlarda sıralayabilirsiniz.

İyi bir arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisine sahip olmak, web sitenize trafik çekmenize izin verecek ve ayrıca potansiyel müşteriler elde etmek için daha fazla fırsat elde etmenize de olanal sağlayacaktır.

Google SERP - site sıralaması ve intihal https://huglero.com

İyi optimize edilmiş bir web sitesi, düşük hemen çıkma oranları, iyi sayfa içi SEO, birincil alana veya diğer web sayfalarına işaret eden kaliteli bağlantılar gibi iyi metriklere sahiptir. 

İçerik kalitesi, web sayfalarınızın SERP’de üst sıralarda yer almasında önemli bir rol oynar. Daha da ötesi, en önemli etkendir. Bu nedenle, web sitenizi optimize etme sürecindeyken kaliteli ve benzersiz içerik ürettiğinizden emin olun.

Yaratıcı fikirler elde etmek için görsellerin kalitesini artırmak için bu amaçla (resim arama) tekniğini kullanabilirsiniz. Ek olarak, bir intihal programı da ürettiğiniz içeriğin orijinalliğini sağlamak için sahip olunması gereken çok önemli bir araçtır. 

Önemli Sıralama Faktörleri 

Dikkate alınması gereken bazı önemli sıralama faktörleri vardır. Bu faktörlerden biri yüksek kaliteli içerik üretmektir. Kullanıcıların dikkatini çekebilecek özgün içerikler üretmeye ihtiyaç var. Kullanıcıların yüksek kaliteli içerik tüketme isteklerini ne kadar tatmin edebilirseniz, SERP’de o kadar üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Benzersiz içerik ürettiğinizden emin olmak için, bir intihal programı aracılığıyla çalıştırmanız oldukça önemli. Görseller üzerinde çalışıyorsanız, bir görsel arama yöntemi de çok yardımcı olabilir. Örneğin, sayfa yükleme hızı nedeniyle web sitenizin hemen çıkma oranının yüksek olduğunu varsayalım.

Bir görsel arama, web sitenizin hızını optimize etmek için daha iyi kalitede ancak düşük çözünürlükte benzer görseller bulmanıza yardımcı olabilir. Aşağıda, daha iyi sıralama için web sitenizi optimize etmenin bazı yollarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sitenizi Kitleler İçin Değerli Hale Getirin 

Dijital pazarlamacılar ve arama motoru optimize ediciler, web sayfalarını arama motoru sonuç sayfasında sıralamak için her zaman büyük mücadele ederler.

Google’da üst sıralarda yer almak için kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek içerikler üretmeniz gerekiyor. Bununla birlikte, siteniz için etkileşimli ve iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmaya da çalışmanız gerekir. Sitenizi optimize etmede önemli bir faktör olan en önemli şey, kullanıcılara önemli bir değer sunmaktır.

Bu nedenle, benzersiz ve yaratıcı içeriğin oluşturulması esastır. İçeriğin kalitesinden ödün veremezsiniz. Burada, içeriği yayınlamadan önce içeriğinizi bir ücretsiz intihal programı aracılığıyla çalıştırmanız gerektiğini unutmayın.

Bununla birlikte, kullanıcının ilgisini çekmek için yaratıcı görseller üzerinde çalışmaya da ihtiyaç vardır. Bu amaçla (Google görsel arama) özelliğini kullanabilirsiniz. Göz alıcı ve ilgi çekici görsel içerik oluşturmak için yenilikçi ve yaratıcı fikirler edinmenize yardımcı olacaktır. 

Doğal Bağlantılar Kazanın 

Web siteniz için etkili bir bağlantı kurma stratejisi oluşturmanız gerekir. Sitenizin değerini oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Otorite olabilecek ve tarafsız olan kaliteli içerik geliştiriyorsanız, diğer sitelerden geri bağlantı çekme şansınız daha yüksektir.

Sonuç olarak, arama motoru optimizasyonu (SEO) çabalarınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bağlantıları almak için diğer blogculara ve web yöneticilerine de ulaşmanız gerekir. Misafir yazarlık bu durumda mükemmel bir araç olabilmektedir.

Ziyaretçileri çekmek ve hala önemli bir sıralama faktörü olan geri bağlantılar kazanmak için yüksek kaliteli ve alanınızla alakalı konuk bloglarının paylaşımlarını yapmak da büyük bir öneme sahip.

Doğal bağlantılar elde etmek istiyorsanız, tek seçenek herkesin dikkatini çekebilecek kaliteli içerik üretmek. Görsel arama da bu amaçla ek olarak, içeriğinizin benzersiz olduğunu kontrol etmede de oldukça önemlidir.

İçeriğinizin özgünlüğünü ve bütünlüğünü sağlamak için bu amaçla bir intihal programı kullanabilirsiniz.  

we sitesini optimize etmenin yolları https://huglero.com

Web sitenizi daha iyi sıralama için optimize ederken göz önünde bulundurmanız gerekenler

Bir web sitesi sahibiyseniz, web sitenizi daha iyi sıralama için optimize etmenin etkili yollarını bulmak için acele ediyor olabilirsiniz.

Tabii ki bu yarışta yalnız değilsiniz, çünkü birçok insan uzun zamandır aynı şey için canla başla mücadele ediyor.

Yakın geçmişte Google ve diğer arama motorları, web sitelerini sonuç sayfalarında sıralama sürecinde bazı değişiklikler yaptı.

Öte yandan SEO, bilmediğiniz bazı yeni faktörlerle de birlikte yaşıyor. Ancak, odaklanmanız gereken ana nokta nedir?

Web sitelerimizi daha iyi sıralama için optimize ederken göz önünde bulundurulması gereken temel şeyleri öğrenmek için okumaya devam edelim. 

Web Sitesi Yükleme Hızı Web

Sitenizin sıralamasının Google’ın ve online kullanıcıların tercihlerini değerlendirerek karar veren arama motorlarının elinde olduğunu biliyorsunuz.

Bu, site ziyaretçilerinizin web sitenizden memnun olması durumunda, memnuniyetlerinin arama motorlarının sizi daha üst sıralarda yer alması için yeşil bir bayrak olacağı anlamına gelir.

Burada şu soru ortaya çıkıyor: Sitenizin ziyaretçilerini web sitenizle nasıl rahat ve mutlu hissettirirsiniz?

Tabii ki, ilk ve en önemlisi sitenizin yüklenme hızıdır. Sitenizin yüklenmesinin dakikalar sürdüğünü varsayalım; herkes bırakıp gidecektir. Bu nedenle, sitenizin ağır veya yavaş olmayacağından emin olmanız, hızlı bir server ve hafif bir tema kullanmanız, eğer ki Wordpress gibi eklentileri zengin bir CMS kullanıyorsanız, sitenizi deneme tahtası gibi kullanıp her bulduğunuz plugini denememeniz oldukça önemli. 

Doğru Anahtar Kelimelerin Kullanımı

SERP’lerde daha üst sıralarda yer almanın anahtarıdır. Ancak bu yalnızca uzun kuyruklu ve ilgili olanları hedeflemeyi düşünürseniz mümkündür. Örneğin, web siteniz dijital pazarlama hizmetleri sunuyor ve web geliştirme için anahtar kelimeler kullanıyor.

Tabii ki, anahtar kelimeleri kullandıklarında doğru kitle ile bağlantı kurmanın bir faydası olmayacaktır. Bu nedenle, orta rekabete sahip nişinizde alakalı anahtar kelimeleri araştırdığınızdan emin olun. 

Başlık ve başlık etiketlerini doğru sıralamak

İstediğiniz anahtar kelimeleri aldıktan sonra, bunları doğal olarak web sayfanızın içeriğinde, sayfanın ilk başlığı ve etiketler gibi belirli yerlere yerleştirmek çok önemlidir. Bunu yapmaya başladığınızda, arama motorları web sayfasını anlamak ve uygun şekilde sıralamak için bu başlıkları kullanır. Burada, kulağa doğal ve akılda kalıcı gelen en uygun anahtar kelimeleri eklediğinizden emin olmalısınız. 

Kaliteli İçerik

Google ve diğer arama motorları, dönen veya yeni ortaya çıkan her içeriği her zaman fark edecek kadar zekidir. Google aslında sanılandan çok daha fazla zekidir.

İnternet kullanıcıları sevdiği yüksek kaliteli içerikleri bulurlarsa, daha fazla zaman geçirecekler ve bu durum web sayfasını daha üst sıralarda yer almasına neden olacakır.

Bu nedenle, içeriğinizin web sitenizin sıralamasının asıl nedeni olduğu doğrudur. Ancak burada, okuyucuları eğlendiren, eğiten ve bilgilendiren alakalı ve okunması kolay içerik oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.

Ayrıca, yukarıda da dediğim gibi intihalin her şeyi mahvedebileceğinden emin olabilirsiniz. Bu nedenle, intihal kontrol için bir intihal programı kullanmayı mutlaka deneyin ve yayınlamadan önce içeriğin orijinal olduğundan emin olun.

Benzersiz ve Optimize Edilmiş Görüntüler

Görüntüler, çevrimiçi kullanıcıları web sitenize çekmenize yardımcı olabilecek temel unsurlardır. Ayrıca, web sitenizin optimizasyonunun anahtarı olabilirler. Bu nedenle, Google’ın görüntünün ne hakkında olduğunu bilmesine yardımcı olmak için web sitenizde yayınlarken resimlerinize her zaman ALT (alternatif metin) ve anahtar kelimeler eklediğinizden emin olun.

Ayrıca, daha önce başkaları tarafından henüz yayınlanmamış benzersiz resimler yayınlamaya çalışın. Benzer resimlerinizin hiçbir yerde kullanılmadığını kontrol etmek ve resimler hakkında fikir edinmek istiyorsanız, görsel arama tekniğini görselle arama kullanın. Görselin benzersiz olup olmadığını bilmenize ve size benzer görselleri göstermenize yardımcı olur. 

Mobil Uyumluluk

Son araştırmalara göre, gezegendeki çevrimiçi kullanıcıların yarısından fazlası web sitelerini ziyaret etmek için akıllı telefonlar kullanıyor. Web siteniz dizüstü bilgisayarlarda veya masaüstü bilgisayarlarda ne kadar havalı veya akılda kalıcı olursa olsun, yalnızca web siteniz mobil uyumluysa optimize edilebilirsiniz. Bu nedenle, web sitenizi daha iyi sıralama için optimize ederken her zaman mobil uyumluluk faktörünü göz önünde bulundurun. 

Sonuç olarak

Son analizde, web sayfaları bir web sitesinin kritik varlıklarıdır. Çevrimiçi bir işletme için tanınma oluşturmaya yardımcı olur. Bu ancak arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) sıralama elde etmekle mümkündür. 

Hedeflenen konu içinde kalmak ve arama sıralamanızı sürekli iyileştirmek için farklı faktörler üzerinde çalışmanız gerekir. Burada, kamu tarafından kabul edilebilirliğin, Google’ın güvenilir ve önemli gördüğü çok önemli bir faktör olduğunu da unutmamalısınız.

Ayrıca içeriği kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde üretmeniz gerekiyor. İçeriğinizin hiçbir şekilde başka bir kaynaktan kopyalanmadığından emin olmanız gerekir ve bu, içeriğinizi bir ücretsiz intihal programı aracılığıyla çalıştırarak mümkündür. Bununla birlikte, üretmeniz gereken görsel içerik için yaratıcı fikirler ve ilhamlar almak için Google’de görsel arama yapabilirsiniz. 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu