Blog

Lazer Epilasyon Zararlı mı? 6 Yanlış Bilinen Epilasyon Efsanesi ve Dahası

Geleneksel epilasyona ne kadar zaman ayırdığınızı hiç hesapladınız mı? Bacaklarda, koltuk altlarında, kaşlarda ve kollarda epilasyon günlük, haftalık ve aylık bir ritüel haline geldi, ancak böyle olması gerekmiyor. Epilasyon, tüyler ve kıllar tekrar büyümeye devam ettiği için hem sürekli yapılması gereken ve zaman alıcı hem de nankör bir iş. Tıraş, ağda ve ip uygulamasının hepsinin avantajları var, ama ya tüyler kalıcı olarak alındığı için bunlardan herhangi birini seçmek zorunda kalmazsaydınız? Daha iyi olmaz mıydı? Peki tüm bunların yanında lazer epilasyon zararlı mı?

İşte bu noktada modern lazer epilasyon teknikleri devreye giriyor. Diode lazer, epilasyon makinelerinde “altın standart” olarak kabul edilmekte. Bu makinede yerleşik bir soğutma sistemi bulunur ve hiperpigmentasyon riskini azaltır.

Lazer Epilasyon vs. Lazer Tüy Azaltma

Modern lazer epilasyon yöntemleri, epilasyonun tamamen kalıcı olmayabileceğini ve birçok müşterinin zaman zaman rötuş seansları için geri dönmesi gerektiğini kabul eder. Bu durum, birçok kliniğin artık uygulanan prosedürden epilasyon yerine tüy azaltma olarak bahsetmesi gerçeğinde doğurmuş durumda.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, kıl folikülünün yeni kıl çıkarma yeteneğini yok ederek çalışır. Bu, epilasyonun süresiz olarak azalacağı anlamına gelmekte. Bu kıl kökleri muhtemelen hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak zamanla yeniden büyüyebilir, böyle bir ihtimal var ama bu nedenle daha hafif bir tekrar bakımla halledilebilir bir durumdur.

Lazer epilasyon nasıl yapılır? https://huglero.com

Lazer Epilasyon ile ilgili dolaşan şehir efsaneleri

1. Lazer epilasyon sadece kıl ve tüyler içindir.

Hayır. Lazer epilasyon ayrıca vasküler lezyonlar, pigmente lezyonlar, hemanjiyom ve tırnak mantarı gibi diğer cilt problemlerini de tedavi edebilir.

2. Lazer epilasyon kullanmak canımı yakar

Hiç de bile; Diode lazer kullanan klinikler, sizi rahat ve ağrısız tutmak için özel bir soğutma sistemine sahiptir, bunu telefonda ilk randevu için aradığınızda sorup teyid edebilirsiniz.

3. Epilasyon sadece kadınlar içindir.

Elbette değil! Erkek, kadın, genç veya yaşlı olun, yapabileceğiniz en iyi cildi elde etmenize lazer epilasyon yardımcı olabilmektedir. Kadınlar genellikle Lazer epilasyon uygulamasınn (LHR) sık kullanıcıları olarak bilinir, ancak ülkemizde de geçerli olmak üzere hatırı sayılır bir erkek kullanıcıya da sahiptir.

4. Lazer epilasyon tüm tüy renklerinde etkilidir.

Hayır, bu doğru değil; Bu tedavi uygulaması sadece koyu renkli kıllarda kullanılmakta. Açık renkli tüylere sahip insanlar için başka tedaviler de mevcut elbette, bu nedenle seçeneklerinizi tartışmak için dermatoloğunuzdan randevu alıp görüşme esnasında aydınlatmak daha mantıklı olur.

5.Tedaviden önce tıraş olmam gerekmiyor.

Bu da yanlış. Çoğu insan için tedaviden önce bölgeyi tıraş etmek yapılacak en iyi hareket şeklidir. Ağda, veya epilasyon yapmak sorun yaratabilir.

6. Bronzlaşırsam tedavi görebilirim.

Bu da yanlıştır; bronzluk varsa tedavi uygulaması yapılamaz.

Lazer Epilasyon Zararlı mı? Nasıl Çalışır?

Lazer epilasyon nasıl çalışır sorusu bir çok insan tarafından sorulan ve merak edilen bir durum. Ancak çoğu zaman aslında bilmek istedikleri şey, lazer aleti teknik olarak nasıl çalışıyor değil, “Lazer epilasyon güvenli ve etkili mi ve bende işe yarar mı?” sorusu olmakta.

Lazer epilasyon, cildinize uzay filminden fırlamış gibi bir lazer silahı sıkan korkunç bir alet gibi gelebilir. Ancak lazer epilasyon aslında böyle bir şey değil. Acı vermeyen ve uzman uygulayıcının ön kontrolü ve önerileri sonrasında çok etkili ve zararsız olan bir uygulama.

Lazer Epilasyon Güvenlidir

Açıkçası, yeni bir cilt tedavisi denediğinizde sormanız gereken en önemli soru, güvenli olup olmadığıdır. Dışarıya çıktığınızda herkes cildinizi görebilir. Lazer epilasyon söz konusu olduğunda insanlar genellikle “lazer” kelimesinden korkarlar çünkü kulağa tehlikeli gelir. Gerçek şu ki, lazer epilasyonda kullanılan lazerler cildinizin geri kalanını zarar görmeden bırakırken sadece tüy köklerini yok etmede son derece etkili olmakta.

ABD FDA, güvenliklerini üst düzeyde sağlamak için, satışa çıkacak epilasyon için kullanılan tüm lazerleri sıkı bir şekilde denetlemektedir.

Epilasyon lazerleri, son derece konsantre ışık yaydıkları için “lazerler” olarak adlandırılır. Bu özel ışık, ışık enerjisini ısıya dönüştürür ve bu ısı kıl kökleriniz tarafından emilir. Isı, kıl büyümesinden sorumlu olan kıl folikülüne zarar verir. Kıl folikülüne yönelik bu hedeflenen hasar, istenmeyen tüyleri ortadan kaldıran ve yeniden büyüme olasılığını azaltan bir durumdur. Epilasyon lazerleri, kıldaki melanini hedef almak için tasarlanmıştır.

Lazer epilasyon, kıl köklerinizin kılları yeniden çıkma yeteneğini azaltarak çalıştığı için kademeli olarak yapılmalıdır. İşlemin zamanla yapılması işlemin güvenliğine de katkıda bulunur çünkü lazerin seviyesi çevredeki cilde değil sadece kıl köklerine zarar verecek kadar düşüktür.

Lazer Epilasyon Yaptığınız Yatırıma Değer

Lazer epilasyon zararlı mı güvenli mi? https://huglero.com

Lazer epilasyon, zaman ve para yatırımı gerektirir ancak, sonuçların ne kadar süreceğini düşündüğünüzde, nispeten diğer uygulamalardan ucuzdur. Lazer epilasyonun sizin için iyi bir seçenek olup olmadığına karar vereceğiniz zaman mevcut epilasyon yönteminize ne kadar zaman ve para harcadığınızı düşünün. Örneğin, bacaklarınızı geleneksel epilasyon yöntemleriyle tıraş ediyorsanız, her hafta tıraş olmak için ne kadar zaman harcadığınızı takip etmeye çalışın.

Ardından, bir haftada kaç tane tıraş bıçağı değiştirdiğinizi hesaplayın. Ardından, mevcut, yıllık epilasyon maliyetini hesaplamak için bu maliyeti bir yıldaki hafta ve ay sayısıyla çarpın. Çıkan sonuç sadece parasal anlamda çok farklı olmayabilir. Öyle olsa da, fiziksel pürüzsüzlük ve uzun zaman uğraş gerektirmemesi en büyük avantajı olarak yanınıza kar kalacaktır.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Sürer?

Lazer epilasyon cilt ve kıl tipinize bağlı olarak 2 ila 6 seans arasında sürebilir. Her seansın uzunluğu, tıraş edilecek alanın büyüklüğüne göre belirlenir. Üst dudak veya koltuk altı gibi küçük alanlar 5-15 dakika sürebilirken, bacaklarınız veya sırtınız gibi daha büyük alanlar seans başına bir saat kadar sürebilir.

Seanslar arasında 4-6 hafta beklemeniz gerektiğini uzman kişi söyleyebilir. Bunun nedeni, tüylerin döngüler halinde büyümesi ve lazer, en etkili şekilde, aktif olarak büyürken kıl kökünüzü etkisiz hale getirebilir. İnsanların lazer epilasyon ile yaptığı en yaygın hatalardan biri, birkaç seansa gidip tüy büyümesinde bir azalma görmeleri ve ardından kalan seanslarına geri dönmemeleri olmakta.

Tüylerin büyümesindeki bu ilk azalmayı fark ettiğinizde gerçekte olan şey, tüylerinizin uykuda olduğu ve bu döngü tamamlandığında hızla yeniden büyüyeceği gerçeği. Bu nedenle önerilen seans sayısına katılmak paranızı ve zamanınızı boşa harcamış olmamak için şiddetle önerilen bir durum.

Lazer Epilasyon Fiyatları Ne Kadar?

Lazer epilasyonun ortalama maliyeti, bulunduğu ile, kulanılan yönteme ve uygulama bölgesine göre değişerek 100tl ile 3.500-4000 tl fiyatları arasında dolaşmakta. Söylediğim gibi bu, tüyleri aldırdığınız alanın boyutuna ve tüylerin ihtiyaç duyduğu seans sayısına bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Genelde bu tarz tedavi yöntemleri eş dost, tanıdık vasıtasıyla, referans olarak bulunduğundan, tüm detayları konuştuğunuz kişiden öğrenebilirsiniz.

Ancak çevrenizde böyle birisi yok ve kendiniz bulmanız gerekiyorsa, Epilasyon uygulam merkezlerini teker teker arayarak, öncesinde Google yorumlarına da bir göz atarak, fiyat ve uygulama bilgisi alabilirsiniz.

Lazer epilasyon yönteminin başlangıç ​​maliyeti ilk anda yüksek görünebilir. Ancak tek seferde aylar hatta yıllar boyunca pürüzsüz bir cilt sağlaması, size sağlayacağı en büyük zaman ve para kazancı. Tıraş veya ağda için harcadığınız tutarı aylar ve yıllar boyunca katlarsanız, maliyet muhtemelen bir kerelik lazer epilasyon ücreti olarak ödeyeceğiniz ücret kadar olacaktır. O durumda bile görsel olarak lazer tedavisine yaklaşamaz bile.

Lazer epilasyonun neden bu kadar iyi sonuç verdiğini ve genel maliyetinin ucuz olduğunu da merak ediyor olabilirsiniz. Sebebi de herkesin bu uygulamayı yapmıyor oluşu. Gerçek şu ki, lazer epilasyon hakkında insanları karar vermekten caydıran çok sayıda farklı düşünen insan da mevcut.

Lazer Epilasyona Nasıl Hazırlanılır?

Cildinizi sağlıklı bir lazer epilasyon seansına hazırlamak için yapabileceğiniz şeyler olduğu gibi, her seanstan sonra cildinizin bakımı için de yapabileceğiniz şeyler vardır. Lazer epilasyon yaptırmaya karar vermenin ve seansınıza hazırlanmanın en iyi yolu, epilasyon seçenekleriniz hakkında cilt uzmanınızla konuşup, gerekli tavsiyeleri ondan almaktır.

Bunu da okuyabilirsiniz: 12 Adımda Gmail Telefon Numarası Nasıl Değiştirilir? Eski Numarayı Silip Yenisini Ekleme

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu