Bitkiler ve bahçecilik

Gülleci Bulamacı Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

gülleci bulamacı ilaçlama https://huglero.com

Gülleci Bulamacı Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır? Gülleci Bulamacı Nedir yahuuu? Gülleci Bulamacını Ne Yapacağız? Gider zirai ilaç bayisinden ihtiyaç olan ilacı satın alırım. Bunlar hep kafamızın içerisinden geçen sorular ve işaretleridir.

Tamam mıyız? Herkes geldi mi? Şöyle biraz daha yaklaşın dostlar… Ekranı hızlı geçmek için baş parmağınızı kullanmayın ya da elinizdeki farenin kaydırma silindirini kullanmayın ve de yazıyı dikkatlice okumaya başlayın.

Net ve anlaşılır şekilde gideceğim. Ben yazarım!! Okuyan okur, dinleyen dinler demeyeceğim. Okunabilir bir yazı çıkarmak için elimden geleni yapacağım.

Bu yazımı okuyan dostlar; Gülleci Bulamacı’nın nasıl hazırlanacağına dair bilgi sahibi oldunuz değil mi? Olmadıysanız “Gülleci bulamacı nasıl hazırlanır?” adlı yazımı okuyabilirsiniz. Sıkıcı olmasın diye yazıyı ikiye böldüm ve anlaşılır bir dil kullanmak için elimden geleni yaptım. Uzun yazılar sıkıcı olabiliyor. Hele ki telefondan ziyaret eden dostlar için bitmek bilmeyen bir yazı akışı gibi geliyor ve hemen kapatıyorlar sayfayı. 🙂

Gülleci Bulamacı Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Gülleci bulamacı, Lime Sulfur, kalsiyum polisülfit, güllüce bulamacı, Kalifornia bulamacı, kireçli kükürt, gibi diğer isimlere de sahip olan, kükürt ve kireç karşımından elde edilen çözeltiye verilen isimdir. Gülleci Bulamacı 10.7 gibi yüksek bir pH derecesine sahiptir. Damlamadan verilerek güzel bir toprak düzenleyici olarak kullanılabilir. Çanakkale bölgesinde domateste damlamadan verilerek denemesi yapıldı olumlu etkileri çok fazla. Ayrıca içerisindeki kükürt ve bakır gibi elementler sayesinde güzel bir hastalık ve zararlı ile mücadele aracıdır. Kokusu bırakın zararlıların kaçmasını, bazen benim bile koşarak uzaklaşmama sebep oluyor. Ama bir zararı var mı? Tabii ki hayır.

Gülleci Bulamacı Ne Zaman Kullanılır?

Gülleci bulamacının ne zaman kullanılacak olduğunu bilememek, hem yeni duyup kullanmaya başlayacak olanların, hem de gülleci bulamacını bildiği halde kullanmaya bir türlü başlayamayanların en büyük engelidir. Gülleci bulamacı, Aralık ayında yaprağını döken meyve ağaçlarında uygulanmaya başlanabilir. Başlangıç zamanını bu ayda yaparsanız, ağaçlarınızda hastalıklarla, zararlılarla ve bir nebze de olsa don zararına karşı mücadele de etkili olmaktadır. Ayrıca Gülleci Bulamacını hazırladıktan sonra dibinde kalan tortunun ağacın bedenine sürülmesi, kış aylarında sıcak tuttuğu için, koruyucu etki sağlamaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında ise, topraktan ağaca doğru ilerleyen zararlıların kaçışmasını ve gövdenin güneş ışınlarından korunmasını sağlayarak olumlu yönde etki yapmaktadır.

‘İyisin, Hoşssun da Dozajı Nedir?’ Dedi birisi…

Kaliforniya Bulamacı uygulama şekli, Gülleci Bulamacı Dozu, huglero.com

Kış aylarında – Aralık ayında, soğuk bölgelerde, özellikle elmada, kullandığınız karışım için 1000 lt suya 30 lt Gülleci Bulamacı kullanımı tavsiye edilir. *Şubat-Mart ayları arasında çiçeklenme öncesi ikinci uygulama 15 lt karışım 1000 lt suya, *Mart- Nisan aylarında 10 lt karışım 1000 lt suya oranlarında kullanılabilir.Şeftalide ve nektarinde meyve belirmeye başladıktan sonra kullanıma dikkat edilmelidir. Özellikle şeftali de hasat öncesinde kullanılmaması tavsiye edilir. Meyvede koku bırakıyor ve pazar değerini kaybediyor. Elma için armut için bu olmuyor mu yani derseniz. Bu meyveler paketleme tesisine girdikten sonra yıkama ünitesinden geçtiği için meyve temizleniyor.

Hangi Zararlı ve Hastalıklara Karşı Etkili Bu Karışım?

 • Zeytinde pamuklu bit (dozaja dikkat %1 veya %1,5 oranını geçmemekte fayda var),
 • Domateste külleme,
 • Asmada külleme,
 • Domates ve ayvada bakteriyel yanıklık,
 • Domateste kurşuni küf ve yaprak küfü,
 • Tüm kabuklu bitler,
 • Tüm pamuk zararlıları,
 • Domateste bakteriyel yanıklık,
 • Bağda mildiyo ( pronoz hastalığı),
 • Elmada kara leke,
 • Bağ uyuzu,
 • Asmada ölü kol hastalığı.

Listeyi uzatabiliriz ama yukarıda yazılan hastalıklarda olumlu yönde etkisi denenerek görülmüştür.

Gövdeye sürülen tortunun, salyangoz ve sümüklü böcek gibi zararlılarda etkili olduğu görüşmüştür.

Gülleci Bulamacı Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır? huglero.com

İlerleyen yazılarımda sizlere doğal yollarla bitkilerimizi nasıl koruyacağımıza dair bilgi vermeye devam ediyor olacağım. Dostlar, umarım yukarıdaki yazımın yapacağınız veya yaptığınız üretime faydası olur. Zararlı ve hastalıklardan uzak bir üretim sezonu geçirmeniz dileğiyle.. Takipte kalınız…

Görsel Kaynaklar: wiktionary mapsacatalogo

Benzer Gönderiler
Bitkiler ve bahçecilik

Fungal Hastalıklar İçin Ev Yapımı Bitki İlaçları

Bitkiler ve bahçecilik

Ceviz Ağaçlarının Kışlık Bakımı İçin Neler Yapmalıyız?

Bitkiler ve bahçecilik

Bordo Bulamacı mı Gülleci Bulamacı mı?

Bitkiler ve bahçecilik

Salonunuza veya Balkonunuza Hayalinizdeki Bahçeyi Kurmak İster Misiniz?

93 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okunması gerek
Doğal Yolla Mücadele, Şifalı İlaç; Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır?