Gülleci Bulamacı Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

6.5k
Paylaşım
20.6k
Gösterim

Gülleci Bulamacı Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır? Gülleci Bulamacı Nedir yahuuu? Gülleci Bulamacını Ne Yapacağız? Gider zirai ilaç bayisinden ihtiyaç olan ilacı satın alırım. Bunlar hep kafamızın içerisinden geçen sorular ve işaretleridir.

Tamam mıyız? Herkes geldi mi? Şöyle biraz daha yaklaşın dostlar… Ekranı hızlı geçmek için baş parmağınızı kullanmayın ya da elinizdeki farenin kaydırma silindirini kullanmayın ve de yazıyı dikkatlice okumaya başlayın.

Bunları da sevebilirsin:

Net ve anlaşılır şekilde gideceğim. Ben yazarım!! Okuyan okur, dinleyen dinler demeyeceğim. Okunabilir bir yazı çıkarmak için elimden geleni yapacağım.

Bu yazımı okuyan dostlar; Gülleci Bulamacı’nın nasıl hazırlanacağına dair bilgi sahibi oldunuz değil mi? Olmadıysanız “Gülleci bulamacı nasıl hazırlanır?” adlı yazımı okuyabilirsiniz. Sıkıcı olmasın diye yazıyı ikiye böldüm ve anlaşılır bir dil kullanmak için elimden geleni yaptım. Uzun yazılar sıkıcı olabiliyor. Hele ki telefondan ziyaret eden dostlar için bitmek bilmeyen bir yazı akışı gibi geliyor ve hemen kapatıyorlar sayfayı. 🙂

Gülleci Bulamacı Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Gülleci bulamacı, Lime Sulfur, kalsiyum polisülfit, güllüce bulamacı, Kalifornia bulamacı, kireçli kükürt, gibi diğer isimlere de sahip olan, kükürt ve kireç karşımından elde edilen çözeltiye verilen isimdir. Gülleci Bulamacı 10.7 gibi yüksek bir pH derecesine sahiptir. Damlamadan verilerek güzel bir toprak düzenleyici olarak kullanılabilir. Çanakkale bölgesinde domateste damlamadan verilerek denemesi yapıldı olumlu etkileri çok fazla. Ayrıca içerisindeki kükürt ve bakır gibi elementler sayesinde güzel bir hastalık ve zararlı ile mücadele aracıdır. Kokusu bırakın zararlıların kaçmasını, bazen benim bile koşarak uzaklaşmama sebep oluyor. Ama bir zararı var mı? Tabii ki hayır.

Gülleci Bulamacı Ne Zaman Kullanılır?

Gülleci bulamacının ne zaman kullanılacak olduğunu bilememek, hem yeni duyup kullanmaya başlayacak olanların, hem de gülleci bulamacını bildiği halde kullanmaya bir türlü başlayamayanların en büyük engelidir. Gülleci bulamacı, Aralık ayında yaprağını döken meyve ağaçlarında uygulanmaya başlanabilir. Başlangıç zamanını bu ayda yaparsanız, ağaçlarınızda hastalıklarla, zararlılarla ve bir nebze de olsa don zararına karşı mücadele de etkili olmaktadır

. Ayrıca Gülleci Bulamacını hazırladıktan sonra dibinde kalan tortunun ağacın bedenine sürülmesi, kış aylarında sıcak tuttuğu için, koruyucu etki sağlamaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında ise, topraktan ağaca doğru ilerleyen zararlıların kaçışmasını ve gövdenin güneş ışınlarından korunmasını sağlayarak olumlu yönde etki yapmaktadır.

‘İyisin, Hoşssun da Dozajı Nedir?’ Dedi birisi…

Kaliforniya Bulamacı uygulama şekli, Gülleci Bulamacı Dozu, huglero.com

Kış aylarında – Aralık ayında, soğuk bölgelerde, özellikle elmada, kullandığınız karışım için 1000 lt suya 30 lt Gülleci Bulamacı kullanımı tavsiye edilir. *Şubat-Mart ayları arasında çiçeklenme öncesi ikinci uygulama 15 lt karışım 1000 lt suya, *Mart- Nisan aylarında 10 lt karışım 1000 lt suya oranlarında kullanılabilir.Şeftalide ve nektarinde meyve belirmeye başladıktan sonra kullanıma dikkat edilmelidir. Özellikle şeftali de hasat öncesinde kullanılmaması tavsiye edilir. Meyvede koku bırakıyor ve pazar değerini kaybediyor. Elma için armut için bu olmuyor mu yani derseniz. Bu meyveler paketleme tesisine girdikten sonra yıkama ünitesinden geçtiği için meyve temizleniyor.

Hangi Zararlı ve Hastalıklara Karşı Etkili Bu Karışım?

 • Zeytinde pamuklu bit (dozaja dikkat %1 veya %1,5 oranını geçmemekte fayda var),
 • Domateste külleme,
 • Asmada külleme,
 • Domates ve ayvada bakteriyel yanıklık,
 • Domateste kurşuni küf ve yaprak küfü,
 • Tüm kabuklu bitler,
 • Tüm pamuk zararlıları,
 • Domateste bakteriyel yanıklık,
 • Bağda mildiyo ( pronoz hastalığı),
 • Elmada kara leke,
 • Bağ uyuzu,
 • Asmada ölü kol hastalığı.

Listeyi uzatabiliriz ama yukarıda yazılan hastalıklarda olumlu yönde etkisi denenerek görülmüştür.

Gövdeye sürülen tortunun, salyangoz ve sümüklü böcek gibi zararlılarda etkili olduğu görüşmüştür.

Gülleci Bulamacı Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır? huglero.com

İlerleyen yazılarımda sizlere doğal yollarla bitkilerimizi nasıl koruyacağımıza dair bilgi vermeye devam ediyor olacağım. Dostlar, umarım yukarıdaki yazımın yapacağınız veya yaptığınız üretime faydası olur. Zararlı ve hastalıklardan uzak bir üretim sezonu geçirmeniz dileğiyle.. Takipte kalınız…

03/06/2019 güncellemesi:

Bilgi kirliliği olmaması ve gözünüzü yormaması açısından, aynı soruların tekrar tekrar cevaplanmasının önüne geçmek için, sorunuzu sormadan önce yorumlar kısmında aratırsanız bulma ihtimalinizin yüksek olduğunu düşünüyorum. Örneğin üzümde kullanımı sormak istiyorsanız şayet, bilgisayarda CTRL+F yaparak ‘üzüm’ diye aratmanız, aynı şekilde telefondan sayfa menüsüne giderek ‘sayfada bul’ kısmından yine aynı kelimeyi aratarak yorumlarda dolaşabilirsiniz. Eğer aradığınız bilgi cevaplanmamışsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Görsel Kaynaklar: wiktionary mapsacatalogo

En son yayınladıklarımızdan anında haberiniz olsun!

KONUYLA İLGİLİ GÖNDERİLER

Sonraki Gönderi

Yorumlar 180

 1. Yusuf genç says:

  Gülleci bulamacı şeftalide nezaman kullanmayı õnerirsiniz klok hastalığı için cubravit ile karıştırıla bilir mi (Monilya ve dut kabuklu biti,yeşil bit)şeftalide çok õnemli

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Sayın Yusuf Genç merhabalar,
   Öncelikle yazıma olan ilginiz için size çok teşekkür ederim.
   Gülleci bulamacı tarım sektöründe hastalık ve zararlılarla mücadele de alternatif olarak değerlendirilebilecek ( ağaçların direncini artırıp, hastalık ve zararlıların sebep olacağı ekonomik zararı minimuma düşüren, hatta %90-95 arasında sizi başarıya taşıyacak ) bir üründür.
   Öncelikle size bir kaç sorum olacak müsadenizle;
   *Bahçeniz nerede ( hangi şehirde yaşıyorsunuz ) ?
   Neden soruyorum, sıcaklık değişimleri ya da kışın erken gelmesi ( halk arasındaki tabirle ) gibi olaylar yaşanıyor bahçenizin olduğu bölgenin iklimi hakkında bilgi sahibi olmak için.
   *Bahçenizin toprak yapısı nasıldır ( taşlı, kumlu, killi, tınlı gibi ) ?
   Kireç, tuz ya da asit oranı hakkında bilginiz var mıdır?
   Bahçenizin etrafında meyve yetiştiriciliği yapan birileri var mıdır?
   Yetiştiriciliğini yaptığınız şeftali çeşiti nedir? Çiçeklenme dönemi hakkında bilgi verebilir misiniz?
   Bu soruları sorma amacım size tam olarak yardımcı olmak istememdir.

   Ama yine de genel bir bilgilendirme olması amacıyla sorunuzu cevaplamak isterim.
   Şeftali de ne zaman kullanılır sorunuzun cevabı olarak; Ağaçlarda yaprak dökümü gerçekleştikten ( yaraları kapatmak için bordo bulamacı ya da bakır içerikli ilaçlarınızı kullandınız ). Aralık ayı içerisinde hazırladığınız % 2.5 oranına sahip Gülleci Bulamacını ağaçlarınıza uygulayabilirsiniz. Kış mevsimine girişte ağaçlarınızın direnç kazanmasında katkı sağlayacaktır. Hatta bulamacı hazırladıktan sonra süzdüğünüzde dibinde kalan tortuyu ağaçlarınızın bedenlerine sürünüz. Kışın soğuklara karşı ağaçların bedenlerini sıcak tutacaktır.
   %2.5 oranındaki uygulamayı Aralık ayı içerisinde 1 kere Ocak ayı sonunda da 1 kere yapmanızı tavsiye ederim. Kış mevsimi içerisinde yapılacak uygulama miktarı yaşadığınız şehir ve iklim şartlarına göre değişir. Şubat – Mart aylarında çiçelenme öncesi ( gözlerin iyice kabardığı zamanda) bu oranı %1- 1.5 seviyesine düşürer uygulamak gerekir. Mart sonu Nisan başı gibi döllenme sonrası meyveleriniz kendini göstermeye başladığı zamanda bir diğer uygulamayı da yapabilirsiniz.
   Monilya için bir direnç göstererek %100 kesin sonuca götürdüğü hakkında kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bir çok dış etkenler hastalığın oluşmasında tetikleyici olabiliyor. Fakat küllemeye karşı mücadele de başarılı sonuç alındığını biliyorum ve uygulayarak deneyimledim.
   Dut kabuklu biti, yaprak biti, kırmızı örümcek gibi zararlılara karşı başarılı bir karşımdır.

   Bakır içerikli bir ilaç olan Cubravit’i Gülleci Bulamacı ile karıştırmanızı tavsiye etmiyorum. Fitotoksiteye ( zehirlemeye ) sebep oluyor. İki ayrı uygulama şeklinde yapmanız en sağlıklı ve kesin çözümdür. Yukarıda size yönelttiğim soruları cevaplarsanız ve yine sormak istedikleriniz olursa elimden geldiğince sizlere yardımcı olurum.

   Saygılar,
   Sercan ÇİFTÇİOĞLU

   • BAYRAM TARHAN says:

    Sercan bey merhaba aydınlatıcı bilgiler veriyorsunuz sağolun.
    Benim YALOVA – altınova – kaytazdere beldesinde denize 300 mt mesafede bahçeli bir yerim var bu bölge bitki çeşitliliği oldukça fazla olan bir yer bahçemde muhtelif( greyfurt,trabzon hurması,zeytın,hünnap,nar elma, armut,kiraz üzüm,kaysı,vişne ,malta armudu ,japon armudu,ayva ağaçlarım var yaşları 9 ile 2 yaşları arasında.geçen sene birçiftçi dostumdan da teyit alarak bulamacı yaptım ve 100 lt 1 lt uyguladım çok belirgin bir şey gözleyemedim ayrıca muhtelif sebzede ekiyoruz bir sakıncası olurmu.
    Bu bahçeye gülleci bulamacı uygulamasını yılda kaç defa ve hangi aylarda yapmamız lazım.
    Geçen sene bu bulamacı iki sefer atmama rağman üzümlerde çok külleme oldu ve üzümler çürüdü,
    Benide audınlatırsanız sevinirim ,

    Saygılarımla,

    • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

     Bayram Bey Merhabalar,
     Yorumunuz için size de çok teşekkür ederim. Yorumunuzdan anladığım kadarıyla geriye dönük yorumları incelemişsiniz, tebrik ediyorum. Gelelim sizin yorumunuz için yapabileceklerimize, karışımı tam anlamıyla doğru bir şekilde hazırladığınızı düşünüyorum.
     Öncelikle bu bahçeye ne kadar sıklıkla uğruyorsunuz? Bahçenizde, haftada ne kadar vakit geçiriyorsunuz? Yabancı otla nasıl mücadele ediyorsunuz? Bahçenizin havası nemli mi? Bahçenizin iklimi hakkında bir kaç cümle ile bilgi verebilir misiniz? Bu soruların cevaplarını sizden bekleyeceğim ama yinede maddeler halinde değerlendirme yapacağım:
     1- Arazinizin denize yakın bir yerde olması nemin yüksek olması sebebiyle mantari hastalıklarla mücadelede size zorluk çıkaracaktır diye düşünüyorum. Hele ki arazinizde yabancı ot popülasyonu fazla ise, mantari hastalıkların ortaya çıkması ve çoğalması da hızlı olacaktır.
     2- Meyve bahçenizdeki ağaçların çok çeşitli olması hobi bahçesi olarak kurulduğunu düşündüğüm bahçenizde çok farklı hastalık ve zararlılarla mücadele etmenize neden olacaktır. Bu kadar çeşitlilik hastalık ve mücadele sırasında sizi biraz uğraştıracaktır.
     3- Bu karışımı hazırladıktan sonra kaç uygulama yaptınız? Bir kere uygulama yaptıysanız, bu yeterli olmamıştır. Ayrıca yaptığınız uygulama sırasında bahçenizde hastalık mevcut muydu? Yoksa daha başlamamış mıydı? Gülleci Bulamacı, diğer yorumlarda da açıkladığım gibi, koruyucu amaçlı kullanılması gereken bir karışımdır. Tedavi edici özelliği vardır fakat her defasında tedavi edeceğini düşünmek yanlıştır. Bu amaçla araziniz içerisinde yabancı otlardan kurtulduğunuzu düşünelim ve hastalık belirtisi gözükmeden önce uygulama yapılmaya başlanmalıdır.
     4- Sebzelerle birlikte yapılan üretimde hastalık bulma ihtimali özellikle mantarı hastalıkları bulma çok daha hızlıdır. Sebzelerde yayılma ve üreme çok daha hızlıdır.
     5- Üzümlerde 2 defa yapılan Gülleci Bulamacı uygulaması yeterli değildir. Ayrıca arazinin diğer bölgelerinde yoğun külleme görünüyorsa sadece üzümlerde çok faydalı olmamıştır, olmayacaktır. Külleme özellikle sebzede çok yoğun görünmüştür o dönemde. Hastalığın ileri aşamalarında Gülleci etkili bir uygulama değildir maalesef. Bu sebepten karışımı hastalıklar görülmeden önce uygulamaya başlamalısınız. Umarım size yardımcı olabilmişimdir. Sizden gelecek geri dönüşü bekliyorum Bayram Bey.
     İyi bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle,

     • Bayram TARHAN says:

      Sercan bey merhaba öncelikle vakit ayırıp bilgi verdiğiniz için teşekkürler.
      Ben bu işlere çok uzak değilim uzun yıllar tarımsal sanayide çalıştım tarım teknoloğu değilim ama sektörde bulunmam biraz ilgiyi artırıyo merakda diyebilirsniz ayrıca etapda çalıştığınız yazıyo bana yabancı değil benim arkadaşlarımda andolu etap kuruluşunda çalıştı belki sizin dönem olabilir.
      Evet dediğiniz gibi bahçe denize yakın rutubetli bi bölge.bahçe değil bölge bitki çeşitliliği bakımından çok zengin bahçenin içinde sürekli çapa filan yapıyoruz pek ot barındırmamaya çalışıyorum.bahçe dışı da boş arazi ordada ot ilacı uygulaması duruma göre bir iki defa yapıyoruz.
      Dediğiniz gibi mantari hastalıklar fazla ama pek zirai ilaç kullanmamaya çalışıyorum hobi olduğu için biraz organik olsun !! Diye
      Geçen sene gülleci bulamacını iki sefer uyguladım ama hastalık filan çok yoktu elmalarda biraz pamuk vardı.
      Külleme bahçe dışında bal kabağı vardı onlarda çok külleme oldu üzümlerede ordan bulaştı sanırım .sebzelerde pek hastalık olmadı .
      Şubat ayında bakır attım bir hafta sonra yine atacağım.
      Benim uğraşım amatörce istiyorumki ilaca fazla bulaşmayayım ama hastalıklar oluyo
      Aslında bu anlattığım bahçe profiline uygun
      Bir ilaç ve gübre proğramı olsun be her sene uygulayabileyim yani elimde bir uygulanacak organik ilaç ve diğ.ilac ve gübre listesi + takvimi olursa daha bilinçli işler olur.
      İyi haftasonları dilerim görüşmek üzere.

     • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

      Bayram Bey Merhabalar,
      Birbirimize yakın işler yapmamız mutluluk verici ve de sizin bu işi bilinçli yapmaya çalıştığınızı görmek sevindirici bir durum. Hızlıca sizin yorumunuzun cevabına geçelim. Eğer ağaç diplerinde yabancı otlarla mücadele sorun oluyorsa uzun süreli olması için sistemik ot ilacı uygulaması yapabilirsiniz. Sizi rahatlatacaktır. Sıra arasındaki otları da biçerek önlem alırsınız. Mücadeleniz daha hızlı ve kesin olur. Özellikle sizin bahçede ot barındırmamanız gerekiyor, nemli ikliminden dolayı. Bunu unutmayınız lütfen. Ayrıca ağaçlarınızın bir kısmının 9 yaşında ve göl kenarı bir arazi olması; ağaçların havalandırmasının da iyi olması gerektiğini işaret ediyor bize. Bu da demek oluyor ki iyi bir budama yapılmalıdır. Gülleci Bulamacı’nı 2 defa uyguladığınızı söylemişsiniz, daha fazla uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken çiçek döneminde ve günün sıcak saatlerinde uygulamamınızdır.
      Bahçenizin dışında olduğunu söylediğiniz kabak bitkisine de Gülleci Bulamacı uygulaması yapınız, kabak bitkisinin olduğu taraftan size bulaşma gerçekleşmemesi için.
      Külleme görülmeden önce bu karışımı uygulamaya başlayınız. BU karışımın bir koruyucu olduğunu düşünerek hareket etmek size daha az maliyet oluşturacaktır. Hastalık görüldükten sonra ya da ilerledikten sonra alınacak önlemler, daha pahalı ve zorlu olacaktır. Sizde bizler gibi bu sektörü bilen birisi olarak geçmişte yaşadığınız sorunları düşünerek; erken önlem almanın ne denli önemli olduğunu biliyorsunuzdur.
      Bakır uygulaması yaptığınızı söylediniz. Peki? Ağaçlarınızda çiçek durumunuz nedir? Çiçek varsa bakır uygulaması yapmayınız. Özellikle nemin yüksek olacağı günün sıcak saatlerinde. Aman buna dikkat. Çiçekleri yakarsınız.
      Bilinçli ve en az kimyasal kullanarak yapmak istediğiniz bu yetiştiricilik yönteminde, size tavsiyem; üşenmeyiniz ve bir toprak analizi yaptırınız. Onun sonucuna göre sizinle birlikte gübreleme programı üzerine konuşalım derim. Şuan ezbere konuşmayı doğru bulmuyorum. Elinizde geçen yıla ait bir analiz sonucu varsa onuda paylaşabilirsiniz. Onun üzerinden – tam doğru olmasada – bir yorum yapabiliriz.
      İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle,

 2. Yusuf genç says:

  Merhaba Sercan Bey vaktinizi bana ayırdığınız için teşekkür ederim. Çanakkale de çiftçilik yapıyorum, topraklarımız kireç,tuz oranı azdır.bölge geneli meyvacılık çoktur şeftali extrem priam,royal glory,elegant laydy,j hale nektarin morisanna 51,sweed laydy,morisanna 90,caltes 85 dir.agaçlar genellikle mart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftasında çiçek açarlar.Bizim bölgenin en büyük sorunu monilya ile akdeniz sineği ürünlerimizin yarısı çürüyor bu sene komşu köyden arkadaşlar gülleci bulamacını kullanıyoruz dediler bizde kullansak nasıl olur acaba. Size tekrar teşekkür ederim hayırlı günler dilerim

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Yusuf Bey tekrardan merhabalar,
   Yazıya olan ilginiz ve devamlılığınız için teşekkürler. Bahsettiğiniz sorunlar için şöyle cevaplamak isterim. Gülleci Bulamacı Monilya mücadelesinde ( yabancı ot sorunu olmadığını ve budamanın ve seyreltmenin temiz yapıldığını düşünerekten yola çıkıyorum ) başarılı bir sonuç verecektir. Akdeniz Meyve Sineği üzerinde yapılan bir mücadele ve sonucuna rastlamadım ( yalan söylemek istemem ). Fakat Çanakkale – Kumkale – Bölgesi’nde bir arkadaşım; yaptığı domates yetiştiriciliğinde ( 2 sene önce, ‘Tuta absoluta’ zararının yoğun olduğu yıllardan birisi, hatta Kumkale Bölgesi karantinaya alınmıştı yanlış hatırlamıyorsam ) Tuta absoluta zararı ile karşılaşmadı. Akdeniz Meyve Sineği’ne karşı bir deneme yaparsanız ve olumlu sonuç alırsanız bu platformda paylaşmanız bizi çok mutlu eder ve diğer okuyucularımız da bu bilgiden faydalanabilir.
   Arkadaşlarınızdan bahsetmiştiniz. Yaptıkları mücadele olumlu sonuç vermiş mi peki? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

   Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedecek olursak – sizde bunu bir çok defa duymuşsunuzdur tabiki ama yapılması olumlu sonuç veriyor bunu söyleyebilirim – bir sene öncesinin meyve artıkları ( zararlı bulaşığı olan ya da olmayan ) kesinlikle toplanıp imha edilmelidir ( bir çukur açılarak çürük meyvelerin üzerine kireç dökülmeli ve çukur kapatılmalıdır ). Arazinizde özellikle yüksek – diz boyunu geçen – yabancı ot barındırmamalısınız. Çünkü Akdeniz Meyve Sineği larvalarını bulaşıklı meyvelerin içerisine ve yabancı otların yoğun olduğu bölgelere bırakır. Kışı buralarda geçirir ve yazın tekrardan faaliyete geçer. Bu adımlara dikkat etmeniz sizi bir nebze de olsa rahatlatacak bir sonraki senenin zararlı popülasyonunu azaltacaktır.

   İletişimde kalalım lütfen.
   Sevgiler,
   Sercan ÇİFTÇİOĞLU

  • Yusuf Genç says:

   Merhaba Sercan Bey bu kış bir arkadaşım şeftali de klok hastalığı için iki uygulama yaptı. Hiç hastalık olmuşmadı. Bakırlı ilaç ile uygulama yapılan yerlerde klok var. Diğer bir arkadaşda elma bahçesinin yarısına gülleci bulamacı kullandı hiç kara leke yok. Kara leke ilacı atılan yerlerde kara leke oluştu. Ben kendim de önümüzdeki hafta içi şeftali de kullanmak istiyorum. Bir tona ne kadar uygulanmalı? Kullanan arkadaşlar bir tona 10 litre çok geliyor dediler. Bir tona 7-8 litre kullanılsa olur mu? Hayırlı sağlıklı günler dilerim.

   • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

    Yusuf bey merhabalar,
    Bordo Bulamacı ve Gülleci Bulamacı gibi karşımlar kimyasallar gibi sonuç odaklı değil korumaya yönelik karışımlardır. Bordo Bulamacı’nı bir – iki kere kullanıp bıraktıysa bu bir hatadır. Hele bu uygulamalardan sonra yağmur yağdıysa ağaç üzerindeki karışımın yıkanmasına sebep olmuştur ve beklenen olumlu sonuç alınamamıştır. Buna dikkat lütfen. 1000 lt suya 10 lt Gülleci Bulamacı koyulması demek; %1’lik karışım hazırlandı demektir. Yaz döneminde daha az oranda kullanımı tavsiye etmiyorum. Ama her zaman dediğim gibi; ağaçlar sizin, karar ve takdir sizin, tavsiye benim işim. Benim tavsiyem bu yöndedir. Sevgiler,

 3. Sadi says:

  Merhaba sercan bey ilk önce verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Eskişehirde 60 adet 25 senelik ceviz ağacım var 1 senelik 35 adet ceviz ağacım var 50 adet karışık meyva ağacım var size sorum 1.yaprak dökümünde güllece bulamadınmı bordo bulamadınmı tavsiye edersiniz.2.1 senelik fidanlara zararı olurmu.3. Güllece bulamacı 20 kükürt 10 kireç yaptığım zaman hepsini kaç litre suda kullanmam lazım yada 1000 litre suya kaç litre güllece bulamacı yapmalıyım.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Sayın Sadi Bey merhabalar ve aramıza hoş geldiniz,
   Size de gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Öncelikle, Allah bol ve bereketli hasatlar, kazançlar nasip etsin sizlere. Sadi bey yaprak dökümü sonrasında açılan yaraların ( yaprakların döküldüğü noktalardan bahsediyorum ) kapatılması için tavsiye edilen uygulama bakır içerikli uygulamalardır. Bordo bulamacı uygulamanızı tavsiye ederim. Gülleci Bulamacı ile Bordo Bulamacı’nı kesinlikle karıştırarak uygulamayınız . Aman DİKKAT! Ters etki yapar. Fayda değil zarara sebep olur. AMAN!!!
   1 yaşındaki fidanlarda zararı olmaz, hatta ve hatta Gülleci Bulamacı’nı hazırladıktan ve karışımı süzdükten sonra dibinde kalan bir tortu tabakası ile karşılaşacaksınız – cıvık çamur gibi- . O tortuyu ağaçlarınızın bedenlerine sürebilirsiniz. Genç ağaçlarınızı; zararlılara, ağaçlarınızın bedenini soğuklara ( kış aylarına ) ve güneş yanıklıklarına ( sıcak yaz aylarına ) karşı koruyacaktır.

   Son sorunuz için size şöyle bir formül yazarak yardımcı olayım ;
   1.5 kg ( toz kireç,sönmemiş ) + 3 kg elementel kükürt + 10 lt Su -Bu karışımı hazırladığınızda elinizde 9.5 lt ye yakın bir karışım olacak. Karışım miktarını 10 ve 10’un katları olarak artırmanız daha kolay hesap yapmanıza yardımcı olacaktır.
   Kış aylarında 1000 lt su için 30 lt Gülleci Bulamacı karışımına ihtiyaç vardır demiştik Gülleci Bulamacının Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır? adlı yazımda. Yani kış aylarında yaprak dökümünden sonra ( Bordo Bulamacı’nı uyguladınığızı varsayıyorum ) yapacağınız ilk Gülleci Bulamacı uygulamasında 30 lt karışım elde edebilmeniz için;
   4,5 kg kireç ( sönmemiş kireç, toz ya da taş kireç diye bilinen ) + 9 kg Elementel Kürkürt + 30 lt Su ile bu karşımı elde edebilirsiniz. Uygun bir kazan ya da varil bularak hazırlamanız kolay olacaktır.
   Ama benim tavsiyem imkanınız var ise; 100 lt su ile hazırlamanız. 100 lt karışımı hazırladıktan sonra, bidonlar içerisine depolayarak, kullanmanız çok daha rahat olacaktır diye düşünüyorum. Karar sizindir Sadi Bey.
   Aklınıza takılan bir soru olduğunda lütfen buradan paylaşımda bulununuz ki okuyucularımıza da bilgilendirme yapmış olalım. Sağlıklı günler dilerim.

   Sevgiler,
   Sercan ÇİFTÇİOĞLU

 4. Mehmet says:

  Merhaba,fethiye kumluova mahallesinde serada domates uretimi yapmaktayim.Gulleci bulamacini tarifinize gore yaptim.Ama korkularim var bitkilerde fitotoksite olur diye dozajlariyla ilgili bilgi verebilir misiniz?
  Fide dikimi 30 gun oldu tuta basimiz belada ve fiyatlar acayip uctu yardimlarinizi bekliyorum.Sizin arastirmalarinizda domateste hangi dozda ve hangi hastalik zararlilarda kullanabiliriz degerli meslektasim.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Sevgili Mehmet Bey Merhabalar,
   Öncelikle size de, yazıyı okumak için vakit ayırdığınız ve yorum yaptığınız için teşekkürler.
   Sizin merak ettiğiniz sorulara yanıt vermeye başlamadan önce;
   Gülleci Bulamacı net olarak domateste Tuta absoluta’ya karşı kullanılabiliyor diyemem.

   Bizim yaptığımız uygulamada zararlı ile karşılaşılmadı. Ama uygulama yapılan yer ana yola 400 metre uzaklıkta idi, ana yolun diğer tarafında ki araziler Tuta zararlısının saldırısına uğramıştı!! Bunu yorumda da belirtmiştim ‘belki şans, belki karışımın etkisi!!!’ Ama en sonunda istenilen sonuç, verim ve sağlıklı ürün yetiştirme başlığı altında değerlendirirsek, alınmıştır.
   Gelelim kullanılan dozaja, fide dikiminden itibaren damlama sistemi ile yapılan sulamada dekara 3 lt Gülleci Bulamacı karışımı + 2 lt demlenmiş tavuk gübresi suyusunu, gübre tankına karıştırarak uygulama yaptık.
   Ayrıca bitkide çiçek dönemi öncesi, çiçek döneminde ve sonrasında 16 lt’lik sırt pompası ile de yapraktan uygulama yaptık. Sırt pompasının içerisine 0,5 lt Gülleci Bulamacı + 1 lt tavuk gübresi karışımını karıştırarak uygulama yaptık.
   Meyveler ceviz büyüklüğünü geçince yapraktan yapılan uygulamaya son verdik. Ama geçen zaman içerisinde bitki içerisinde her hangi bir zararlı oluşumuna rastladığımızda Gülleci Bulamacı’nı sırt pompasıyla tekrardan uygulama yaptık. Her hangi bir fitotoksite sorunu ile karşılaşmadık.
   Bu yaptığımız paylaşım tamamıyla kendi denememiz sonucu ortaya çıkmıştır. Bir zararı görülmemiştir. Her hangi bir kitapta bulabileceğiniz değerler değildir ( Tabiki bu değerlere karar verirken bir bilgi sahibi olmak adına kaynak karıştırdık fakat değerler bizim karar vererek bulduğumuz değerlerdir ). Bu paylaşımı yapma sebebim;elde edilen bu bilginin sonucunda bir zararını görmemem ve başkalarının da yararlanması istememdir.
   Sevgili Mehmet Bey, yukarıda belirttiğim rakamlardan yola çıkarak sizde yeni ve size ait bir formül bulabilirsiniz. Eğer böyle bir sonuca ulaşır ve bu platformda paylaşırsanız bizleri onurlandırır ve mutlu edersiniz. Diğer okuyucularımızın da bilgi sahibi olmasına yardımcı olursunuz.

 5. Atacan Erdoğan says:

  Sercan bey verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkür ederim Yer Ankara ayaş rakım bin üç yüz beşyüzelli karışık meyve ağacım var elma ağırlıklı kiraz Armut ayva erik şeftali ağaçları tarifiniz üzre gülleci bulamacını hazırladım uygulamak için yardımlarınızı bekliyorum

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Atacan Erdoğan bey merhabalar,
   Yazıma olan ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Site olarak amacımız siz kıymet veren arkadaşlarımıza bir miktar yardımımızın dokunması.
   Sonbahar dönemi ( yaprak döküm zamanına ) giriş aşamasındayız. Yaprak dökme işlemi ve yaprak döküm sırasında ve sonrasında kullanılan ilaçları ( genellikle bakır içerikli ilaçları) kullandıktan sonra kış öncesi bu karışımın kullanılması tavsiye edilir. Sizin bölgenizde geçmiş yılları örnek alarak cevaplamanızı rica edeceğim.
   Ağaçların yaprak dökme zamanı ne zaman gerçekleşiyor?
   Karşılıklı soru cevap şeklinde giderek size tam olarak yardımcı olmak isterim

 6. slymn says:

  hocam merhabalar

  ben manisa sarıgöl ilçesinde yaşiyorum üzüm yetiştirmektedyim ilaçların azizligine ugramaktayız fungusit hastalıkları ile buyuk sorunumuz var acaba bulamacı üzümbaglarında ne zamanlarda ne dozda kullanmamız uygun olur acaba ?

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Sevgili Süleyman Bey merhabalar,
   Size de yazıma olan ilginiz ve yazıyı okumak için ayırdığınız vakit için teşekkürler. Sizin aradığınız cevabı vermeden önce bir kaç soru sormak isterim. Hatırınızda ise; fungal hastalıklar için kullandığınız ilaçlar hangileridir? ( Eğer aynı ilaçları çok tekrarlı kullandıysanız hastalıklar bağışıklık kazanmıştır ya da kalitesiz – merdiven altı üretim diye tabir ettiğimiz – ilaçlar kullanıldıysa hastalığa bir etki yapmamıştır, popülasyon aynı oranda kalmış ya da artmıştır. )
   Bölgenizde yaprak dökümü ne zaman gerçekleşmektedir?
   Sizin arazinizin etrafında başka üzüm bağları var mıdır? varsa onlarda aynı sorunları yaşıyorlar mı?
   Bir uygulama yapma kararı alırsak onlarda sizinle birlikte bu uygulamayı aynı anda yapabilirler mi? ( işbirliği yapmayı kabul ederler mi yani )
   Arazinizin konumu ve iklim şartları nasıldır? ( Arazinin eğimi, rüzgar alan bir bölge mi, bölgenin nem oranı nedir )
   Lütfen en kısa zamanda yukarıdaki soruların cevabını veriniz ki; sizin sorununuza da kesin ve net bir çözüm bulmamız adına karşılıklı soru cevap şeklinde gitmemiz daha sağlıklı olacaktır.
   Gülleci bulamacı fungal hstalıklara karşı mücadele de sizlere yardımcı olacaktır. Sadece bunun öncesinde sizden gelecek cevaplarla ön bilgi sahibi olmak vereceğim cevaplarda bana yol gösterecektir.
   Süleyman bey en kısa zamanda tekrardan mesajınıza cevap vermek dileğiyle.
   Teşekkürler

   • slymn says:

    fungal hastalıklar için genellikler bayern in ilaçlarını kullanmaktayız.bunların yanı sıra talendo, vivando, ritrap,colins, topas , luna karzi çift aktif ilaçlar kullanmaktayız
    hiç bir şekilde aynı ilaçı üst üste veya belli aralıklarla kullanılmamiştir. bagışıklık kazanması zor bir olasılık. bunun yanı sıra hülase(sıvı kükürt) kullanmı belli döneme kadar yüksektir.
    yaprak dökümü üzüm bagının yetiştirme durumuna göre degişir. benim üzümüm hala duruyor dalında. ortalama olarak 11. ayın sonları falan diyebiliriz
    bulundugum bölge tamamen üzüm yetişmektedir.
    genellikle yaşanıyorlar zaten tek sorun fungal hastalıklar çözüm için pahalı ilaçlar kullanıyoruz ama pek işe yaradıgı söylenemez yarasada maliyeti baya yüksek gelmeye başliyor yani yeri geliyor 2 gün arayla ilaç uygulaması yapmak zorunda kalıyoruz kendimden örnek vericek olursam denemedigim ilaç kalmadı ama fungal hastakıları engelleyemedim belli bir noktada durdurmayı başardım sadece bu arada kendim de ziraat teknikeriyim
    kesinlikle ederler. ilaç maliyetleri yüzünden zaten müzdarip konumdalar. bulamacın hem maliyeti düşük olması ve işe yarar olması ilgilerini kesinle çekecektir
    arazilerimiz genel olarak ovanın ortasında 3 tarafımız daglarla çevrili klasik iç ege havası aşiri sıcak yada neme sahip degil
    istemiş oldugunuz bilgileri elimden geldiğince cevaplamaya çaliştim
    şimdiden teşekkürler hocam

    • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

     Süleyman Bey tekrardan merhabalar,
     Verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkürler. Fungal hastalıklar, uzun yıllardır kullanılan çeşitli ilaçlara karşı direnç göstermiş anlaşılan.
     Anlattıklarınızdan yola çıkarak anladığım kadarıyla yaptığınız işe hakim, bilinçli yol almak için mücadele veren bir üreticisi ve işin uzmanı ziraat teknikerisiniz. Elimden geldiğince size yardımcı olmaya çalışacağım ve de farklı olasılıkları ortaya atarak bir tartışma ortamı yaratacağım, bunun sonucunda amacımız sizin sorununuza çözüm bulmak ve benim de sizden öğrendiklerimle birikim elde etmek.
     Tahminimce arazinizde sıra üzeri yabancı ot ile mücadelede gecikmiyorsunuzdur. Buradan yola çıkarak diğer bir sorum geliyor Süleyman Bey, arazide sıra arası ot mücadelesini nasıl yapıyorsunuz?
     *Toprağı işliyor musunuz?
     Bölge yoğun nemli bir bölge değil ve esintinin olduğu bir bölge ise; hastalığın hızlı türediği bir ortam değil olarak değerlendiriyorum.
     Komşu arazi sahiplerinin sizinle ortak hareket edecek olması bizlere soruna çözüm bulmada hızlı yol almamıza yardımcı olacaktır.
     *Üzümü kestikten sonra son bir gübreleme programı uyguluyor musunuz? Ya da diğer bir sorum sezon içerisinde nasıl bir gübreleme programı takip ediyorsunuz?
     *Yaprak döktürme için ayrı bir uygulama yapıyor musunuz? Kısaca bilgi verebilir
     Size önerim;
     Üzümü kesme yaptıktan sonra arazinizde bütün araziyi – tabiri caizse – baştan aşağıya bu karışım ile yıkamak size Süleyman bey.
     ( yaprak döktürme için bir uygulamanız yok ise )
     60 lt karışım / 1000 lt su bütün asmaların yıkanmasını sağlamak hatta ve hatta yere gelecek şekilde atomizerin memeleri ayarlanarak bu uygulamanın yapılması.
     Sizden gelecek bilgileri bekliyorum Süleyman bey. Karşılıklı güzel bir paylaşım ortamı oluşmaya başladı, vaktiniz oldukça lütfen benimle kıymetli vaktinizi paylaşarak bilgilendirmede bulununuz.
     Kolaylıklar dilerim.

 7. slymn says:

  evet aralarını işliyoruz yabancı ot için ilaçlar kullanıyoruz
  ürünler bitiilten sonra gübreleme yapmıyoruz sadece dalından çinko,bakır gibi elemetler veriyoruz
  hayır yaprak dökülmesi için her hangi bir uygulama yapmyoruz
  ayrıca şunuda sormak istiyorum gülleci bulamacı ile( göktaş(göz taşi) olarak da geçiyor sanırım ve kirec) karışımı arasında ne gibi fark var acaba ?
  vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkür ederim
  uygulamalarımın sonuçlarını aldıgımda tekrar sizinle paylaşicam

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Süleyman bey merhabalar,
   İşlerimin yoğunluğu sebebiyle mesajınıza geç cevap verebildim. Kusura bakmayın. Yaprak dökülmesi belli bir aşamaya geldikten sonra her hangi bir uygulama yapılıyor mu fungal etmenlere karşı?
   Hemen sizin sorularınızın cevabına geçelim;
   Gülleci BUlamacı; kükürt ve kireç ile yapılan bir karışımdır. Bu karışım sahip olduğu koku sebebiyle zararlıları, atıldığı ortamdan uzak tutmak gibi bir özelliği var. Ayrıca fungal hastalıklara karşı da mücadele de kullanılıyor.
   Göktaş + Kireç karışımı ( Bordo Bulamacı ) ; fungal hastalıklarla mücadele de, koruyucu önlem olması amacıyla kullanılan bir karışımdır. Her hangi bir zararlı ile mücadelede kullanıldığını görmedim ya da duymadım. ( Böyle bir durum ile karşılaşan bir arkadaşımız varsa ve paylaşımda bulunarak bizleri de bilgilendirirse çok mutlu olurum )

   Gelelim öneriler kısmına ( yeni bir öneri, eskisini unutalım!!! );
   * Yaprakların dökülme yüzdesi % 40 ‘a ulaştıktan sonra Thiram Uygulaması ya da bordo bulamacı ( daha ekonomik seçenek ) uygulaması= yaprak dökülmesi ile açılan yaraların kapatılması için.
   * Yaprak dökümü % 90 – 100 arası orana geldiğinde ikinci thiram ya da bordo bulamacı uygulaması= tam koruma sağlamak için.
   Ama tercihim thiram uygulamasından yanadır!! Karar sizin yine de Süleyman bey.
   * Sonrasında Gülleci Bulamacı uygulaması, asmalar baştan aşağıya ve hatta kök boğazına kadar yıkanacak şekilde bir uygulama yapmanızı öneriyorum.
   Yukarıdaki uygulamayı basamaklarını bazalarak ilerlemenizi rica edeceğim. Sizden gelecek geri dönüşleri bekliyorum ve site ile bizler ile iletişimde kalmanızı çok isterim. Paylaşımlarınıza devam etmeniz dileğiyle. Sağlıcakla kalın.
   İyi çalışmalar,

 8. Özgür Efe says:

  Sercan bey merhaba, Adım Özgür Efe Akharem Köyü – Orhangazi Bursa. Zeytinliğimiz var. Bu sene 14 kere ilaç attım. İnek gübresi verdim. Zeytinleri toplamadan döküldü. Sinek vurugu var. Bütün emekler boşa gitti. Hasattan sonra nasıl bir yol izlemeliyim. Babam 2-3 kere bordo bulamacı atalım diyor. Sizin tavsiyeniz nedir. Gülle bulamacı mı? bordo bulamacı mı? İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Saygılarımla

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Özgür Bey merhabalar,
   Aramıza hoş geldiniz. İlginiz için teşekkürler. Öncelikle yaşadığınız büyük talihsizlik için geçmiş olsun. Burada elimizden geldiğince – benim ve sayfaya katılan konu hakkında bilgili arkadaşlarında desteğiyle – sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Gelelim şimdi sizin sorunlarınız üzerine eğilmeye. Öncelikle sizlere bir kaç sorun olacak;
   * Arazinizin etrafında başka yetiştiriciler var mıdır? Arazinizin etrafında ormanlık, koruluk gibi alanlar var mıdır?
   * Arazinizin yabancı ot popülasyonu nedir? Yabancı ot mücadelesini nasıl yapıyorsunuz ( yani otların iyice büyümesini bekleyip, bu kadar yeter artık dedikten sonra mı otlarla mücadele etmeye başlıyorsunuz )?
   * 14 kere ilaçlama yaptığınızı söylediniz? Bu ilaçlamalar hakkında – hatırınızda ise – bilgi verebilir misiniz?
   * Zeytin sineği vuruğundan bahsettiniz, 3 dönemde bahçede faaliyet gösterir – çiçek, tomurcuk ve tane iken – bu dönemlerde mücadeleniz nasıl oldu?
   * Hayvan gübresi verdiğinizden bahsettiniz ( yanmış – toz haline gelmiş – gübre olduğunu düşünüyorum ), bu gübrenin temiz olduğuna – içerisinde yabancı ot tohumları ya da zararlı bir canlı – özellikle dip kurdu larvası – olmadığına emin miydiniz?
   * Bahçenizde zeytin sineği zararlısından başka bir hastalık ya da zararlı ile karşılaştınız mı?
   * İlk önce sizden gelecek cevapları bekleyeceğim ve tavsiye olarak zeytin sineği ile mücadele de gülleci ya da bordo bulamacı kullanınız demeyeceğim.
   * Hasattan sonra kesinlikle bakır içerikli bir uygulama yapılmasını tavsiye ediyorum ( babanıza hak veriyorum ). Ama bu uygulamanın sebebi hasat sırasında ağaçların dallarında açılacak yaralardan fungal ( mantari ) hastalıkların girmemesi içindir.
   Yukarıdaki soruların cevaplanmasında yardımcı olmanız sonrasında size hasat sonrası atacağınız adımlar konusunda elimden gelen yardımı yapacağım. Sizden gelecek geri dönüşü bekliyorum. Gecikme için kusura bakmayın!
   İyi bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.

 9. Erdem says:

  Merhaba hocam. Balikesir merkezde 20 yasinda susuz yetistirdigim badem agaclarim var. Yapraklar epey dokuldu uzeeinde cok az var. Bazi agaclarimda dip ve govde kurdu oldugunu farkettik. Govde kok bogazi cevresinde kok baslangic kisminda talaslanma ve zamklanma tespit ettik. Zararli icin henuz bir mucadelede bulunmadik.
  Ilk olarak kok diplerini acip temizleyip varsa delige tel sokup koridoru acip sonra ilac zehir, budama (hafif budama) %2bordo ve daha sonra %1.5 gulleci atmayi dusunuyorum.
  Bu zararli icin oncelikle bordodan oncemi mekanik ve kimyasal onlem almaliyim?
  Ilac icin bir oneriniz varmi?
  Govdeler icin daha yogun oranda gulleci kullanmak istiyorum ne oranda kullanayim?
  Uygulama sirasi sekli gibi tavsiyelerinizi bekliyorum. Yardimci olurmusunuz.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Erdem Bey Merhabalar,
   Hoş geldiniz. Sayfaya olan ilginiz ve güveniniz içinde size çok teşekkürler. Hemen sizin için hazırlıklara başlayalım ve sorunlarınızın cevabını bulmaya çalışalım.
   *Tahminimce ağaçlarınız %80 veya fazlası oranda yaprak dökümünü gerçekleştirmiş. Yağmurlu döneme girmeden önce koruma amaçlı hızlı bir şekilde Thiram içerikli ilaç uygulaması yapınız. Bunun sebebi yaprakların döküldüğü noktalardaki açıklıkları kapatmak ve fungal hastalıklara karşı önlem almak. Bordo BUlamacı da atabilirsiniz. Tercih sizindir ( Bu sorduğunuz sorunun dışında ama yapılması gereken bir işlemdir ).
   *Gelelim şimdi asıl sorunuza; Dip kurdu sorunu ile karşı karşıyasınız. Böyle durumlarda mümkünse bizlere fotoğraf ile destek sağlayabilirseniz, orada olmasakta sorun hakkında emin olmamıza yardımcı olur. Şöyle ki; sorunu gayet net anlatmışsınız. Bunu yazma sebebim sayfayı ziyaret eden arkadaşların görseller ile konu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak.
   * Dip kurtları susuz yetiştiricilik yapılan yerlerde daha çok görülür. Hele ki araziniz hafif taşlık veya kumsal topraktan oluşuyor ise; en sevdiği toprak yapısıdır.
   * Acilen arazinizdeki yabancı otlardan kurtulunuz. Özellikle ağaç kök boğazı çevresindeki otlardan ( çapalatınız, elle kopartınız ) kurtulunuz. Susuz yetiştiricilik yaptınığınız için, toprağınızı çok derin olmayacak şekilde 20 cm gibi derinlikte sürünüz toprak altında faaliyet gösteren canlılar var ise onları öldürecektir.
   * Şuan arazinizde bu canlı ile karşılaştınız mı? Ya da bahsettiğiniz, talaşı gördüğünüz deliklere tel sokarak içeride bir canlı var mı diye kontrol ettiniz mi?
   * Ağaçlarınızın durumunu görmeden size budama konusunda bir yönlendirme yapamam, yanlış olur. Sizin yazdıklarınızdan yola çıkarak – tahmin sadece – 20 yaşındaki ağaçta hafif budama az mı kalır acaba? diye, aklıma bir soru takıldı. Fakat budama sonrası yapılacak bakır içerikli uygulama doğru atılacak bir adımdır.
   Dip kurdu ile mücadele de görülen deliklere tel sokularak içeride canlı var ise, öldürülmesi doğru bir işlemdir. Bu işlemi yaptıktan sonra bu dönemde ( biraz geç kalındı aslında, Eylül ayında yapılması gerekiyordu ) yine bir kimyasal uygulama yapmakta fayda var. Kullanabileceğiniz ilaçlar Endosülfan %32,9 WP veya Dimethoate 400 g/l gibi kimyasal ilaçları kullanabilirsiniz. Uygulamayı iki aşamada yapmalısınız. 1- ağacın kök boğazından itibaren yukarıya doğru olan 10 cm’lik odunsu bölgeye ( yeşil aksama, yaprak ve taze dallara gelmesin ) sırt pompası ile uygulayabilirsiniz. Topraktan ya da ağacın kök boğazı bölgesinden gelen sürgünler var ise temizlenmelidir. 2- toprak altına en az 20 – 30 cm işleyecek bir uygulama yapmalısınız. Bunu da şu şekilde yapabilirsiniz; ya uzun ince demir bir boruyu sırt pompanızın ucuna monte ederek toprağa sokmalı ve toprak altını ilaçlamalısınız ya da şöyle bir hesaplama yaparak diğer bir uygulama yapabilirsiniz. Nasıl mı? Ağaç taç iz düşümü kaç m2 onu hesaplarsınız. Mesela ağaç taç iz düşümü 5 m2. 5m2 x 8 gram kimyasal = 40 gram kimyasal ilacı bu ağacın 20 – 30 cm toprak altına işlemesini sağlamalısınız. 40 gram ilacı 40-50 litre su ile karıştırarak ağacın dibine dökerek uygulamayı yapabilirsiniz. Bu uygulamayı her ağaç için ayrı ayrı yapınız.
   Ağaçlarınızın bedenlerine; Bordo bulamacı + su karışımı ile hazırlayacağınız karışımı ya da gülleci bulamacı hazırlayacaksanız bulamacı süzdükten sonra kalan tortuyu hafif su ile karıştırarak sürünüz ve tel sokarak temizlediğiniz delikleri de kapatacak şekilde ağaç bedenine sürünüz. Diyelim ki Gülleci Bulamacı hazırladınız, dibindeki tortuyu kullandınız ve bitti. Sonrasında yeni karışım hazırlamayacaksanız. Bordo bulamacı + su karşımı hazırlayarak ( hafif yoğun olması makbuldür ) ağaç bedenine sürmeye devam edebilirsiniz. Sizden gelecek geri dönüşü bekliyorum Erdem Bey. Karşılıklı iletişimde kalalım lütfen. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Mutlu bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.

   • Esat says:

    Sercan bey merhabalar
    Ben esat Konya’da şeftali yetiştiriyorum.ağaç sayım bir hayli fazla sizin gülleci bulamacı konusunda bilgi birikiminizden istifade edebilmişim?bizleri aşağıdaki konular Hakkı’nda aydınlatabilirmisiniz şimdiden teşekkürler
    1-gülleciyi meyve varken (çağalayken) uygulayabilirmiyim
    2-kaba kulak dediğimiz yaprak bükülmesi hastalığına faydası olurmu?
    3-gülleciyi deltarinle (deltametrin-decsis)beraber kullanabilirmiyiz?
    4-damlamadan verdiğimizde kök mantarına da faydası varmadır?
    5-Güllecinin ağaç iç kurdu ve meyve içkurduna etkili olurmu

    • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

     Esat bey merhabalar,
     İlginiz ve kıymetli yorumunuz için çok teşekkürler. Elimden geldiğince sorularınıza cevap vermeye ve size yardımcı olamaya çalışacağım.
     1- Çiçekten çıktıktan sonra taneler karabiber büyüklüğüne ulaştığında uygulamaktan korkmayınız. Çağla büyüklüğü de uygulamak için idealdir.
     2- Yaprak kıvırcıklığına ( mantari hastalık olan ) faydası vardır derken erken dönemde uygulamaya başlayınız lütfen. Koruyucu etkisi daha fazladır.
     3- Bu ilaçlarla karıştırmak istiyorsanız iç kurdu mücadelesi yapmak istiyorsunuz galiba. Karıştırabilirsiniz. Eğer iç kurdu için değilse nerede kullanacağınıza dair bilgi verebilir misiniz?
     4- Kök mantarı için yapılmış bir çalışma ile karşılaşmadım. Kök mantarı başladıktan sonra tedavi edici olacağını düşünmüyorum. Ama bilgi sahibi olan birisi varsa ve bizi bilgilendirirse çok memnun olurum!!! Ama kükürtün toprak ph’sını düşürmekte etkisi vardır. pH’sı yüksek topraklarda pH düzenleyici olarak kullanılıyor ve toprak geçirgenliğini artırdığı söylenmektedir. Bu düşünüldüğünde daha geçirgen bir toprağa sahip olacağınız için kök mantarı gibi sorunlarla karşılaşmayacaksınızdır. Buradan da anlaşılacağı gibi kesin tedavi edici bir özelliği yoktur. Baştan kullanılması durumunda önleyici bir etkisi vardır.
     5- İç kurduna ve dip kurduna karşı direk bir etkisi yoktur.

     Umarım size yardımcı olabilmişimdir. Sorularınız olması halinde lütfen irtibatta kalalım . İyi bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle,

 10. Ahmet Cengiz aydıngüler says:

  Merhaba paylaştığınız gülleci bulamacı ile oldukça bilgilendiğimi söyleyebilirim.
  benim 50-60 kadar ağacım var muhtelif cinslerde meyveler.Yaz için sebze ekiyorum ayrıca.
  Hobi diyebileceğimiz türden.
  2 dönüm arazimde,uğraşı alanım.
  Hazır satılık gülleci bulamaçlarını satın alsam hazırlamak zor benim için ve zaten kullanımım fazla olmayacaktır.
  Tavsiye edermisiniz ve önerdiğiniz bir marka veya market varmıdır?
  Asmalarda eskiler sam vurdu dedikleri hastalık ve yaprak deformasyonları var.
  Asla kaysı yetiştiremedim çiçekler fena halde yanıyor.
  Badem erken çiçek açtığı için hiç tanesine bile sahip olamadım.
  Şeftaliler olsa bile yapraklar fena bozuluyor kıvır kıvır gibi.
  Elma ve ayva karal eke kurt baş belası.
  Mürdüm sürekli kurtlu.
  yani başarı oranım güller hariç yok gibi.
  8 yıl eleman besledim bu yıl çıkardım artık.
  yeni başlıyorum sayabiliriz.
  Yardımcı olmanız dileği ile saygılar selamlar.
  İşiniz rast gitsin.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Ahmet Bey Merhabalar,
   Sizde aramıza hoş geldiniz. Yazıya olan ilginiz için çok teşekkürler. Çeşitli sorunlara değinmişsiniz,önceliğimizi meyve ağaçlarına veriyorum müsadenizle, sebze ile ilgili sorularınız olursa onları da bir sonra ki aşamada değiniriz. Belli bir tablo oluştu kafamda fakat daha da netleştirmek adına size de bir kaç sorum olacak;
   * Bahçenizin yeri nerededir ( hangi şehirde yaşıyorsunuz ve bahçenizin konumu hakkında, eğimli bir arazi mi, çukur bir bölgede mi )?
   * Bahçenin bulunduğu yerin iklimi hakkında bir iki cümle ile kısaca bilgi verebilir misiniz?
   * Arazinizde yabancı ot popülasyonunun durumu hakkında bilgi verebilir misiniz? Yabancı ot ile mücadeleyi ne sıklıkla ve nasıl yapıyorsunuz?
   * Bahçenizin etrafını saran yüksek ağaçlar ya da başka bahçeler var mıdır?
   Yukarıdaki soruların cevaplarını bekliyorum Ahmet bey, bu cevaplar nokta atışı sonuca yaklaşmamızda bize çok yardımcı olacak.
   Tahminimce bahçenizde yabancı ot yoğunluğu fazla, araziniz tahminim Nisan ortası ile Mayıs başı arasında meydana gelen don zararlanmasına maruz kalıyor gibi.
   Asmada sam vurdu dediğiniz tabir; mantari bir hastalık mıdır? Elinizde fotoğraf var ise bu konu ile ilgili paylaşmanız mümkün müdür?
   Bu kadar çeşitli meyvelerin yetiştirildiği bir bahçe hastalık ve zararlılar ile mücadelede biraz soruna yol açacaktır. En ucuz ve en etkili yolu bulmaya çalışacağız.
   Elma iç kurdu için Bifenthrin ya da Phosmet etken maddeli ilaçlar kullanabilirsiniz, gülleci bulamacının elma iç kurduna karşı mücadelede başarılı sonuç verdiği bir vaka ile karşılaşılmamıştır, fakat kurt girişi gerçekleştikten sonra yapılacak uygulamanın bir faydası olmayasacaktır. Erken dönemde ( Mayıs ayı başı ile ortası arasında kalan dönemde ) uygulama yapmalısınız.Tarım İl Müdürlükleri’nin uyarılarını takip etmenizi tavsiye ederim.
   Çiçek yanıklıklarının sebebi, don vuruğu değil ise; yapılan ilaç ya da gübre uygulamaları gözden geçirilmelidir. Bu konuda bilgi verebilirseniz bize yardımcı olacaktır. Şeftalide karşılaştığınız sorunun şeftali yaprak kıvırcıklığı ( glock hastalığı ) olduğunu düşünüyorum. Size zahmet internetten görsellerde aratarak doğruluğunu teğetler misiniz? Değil ise; bu konu hakkında da bir fotoğraf paylaşma imkanınız varsa, sorunu tespit edebiliriz. Sizden gelecek cevap sonrasında yeni bir yol haritası çıkartmanız konusunda yardımcı olmaya çalışacağım. iyi bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.
   Saygılar ve selamlar,

 11. Ahmet Cengiz aydıngüler says:

  Merhaba Sercan bey,
  Öncelikle zaman ayırmanız mutlu etti beni.İlginize teşekkür ederim.
  Sorularınızı cevaplama gayreti içinde olarak,
  1.Bahçe yerim yarısı düz yarısı eğimli Karadeniz’e yakın,İstanbul Beykoz Elmalı köyünde Kuzey ve doğu cephelidir. Karadeniz ve İstanbul boğazı karışımı bir hava var.
  Yabancı otlar ile mücadele edilmedi ben işe el koyunca çim biçme makinesi ile biçtim ve müthiş bir güzellik çıktı ortaya şaşırdım doğrusu.
  2.Arazimde bulunan ağaçların gölgeleri dışında etkileyen harici bir ağaç varsa bile bahçemize uzak sayılır.
  3.Don olma olasılığı var evet.
  4.Asma mantari hastalık olabilir.Dedem benzer olay için kükürt atardı hatırlarım memleketimizde.yaprak rengi sararıyor ve üstünde boncuğumsu şişkinlikler ve kül gibi duran bozukluklar hatırlıyorum ancak resim yok maalesef.Kokulu ve kalın kabuklu Karadeniz siyah üzümleri iklime uygun olsa gerek her şartta sorunsuz oluyor ancak diğer türler sorunlu.
  5.Çiçek ve dal yanığı için hiç bir uygulama yapmadı bizim tembel elemanımız.Organik olsun ilaç atmayalım derdi hep.Onu anlatmak uzun sürer.
  Yazdığım gibi hiç resim yok elimizde ancak bundan sonra olacaktır.
  6.Bordo bulamacı ve gülleci bulamacı zamanları ve oranları hakkında bilgilendirebilirseniz mutlu olurum.
  Bazı bilgiler sahibi olsam da uzman teyidine ihtiyaç duyuyorum.
  Son olarak Kaolin ile ilgili ne dersiniz.
  Yorduğumun farkındayım ama dert fazla,affınıza sığınarak.
  Size geç dönmüş olduğum için özür dilerim.
  Tekrar teşekkür eder iyi günler dilerim.
  Sağlık içinde olun.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Ahmet bey tekrardan hoş geldiniz,
   Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.
   Anladığım kadarıyla bahçeniz nemli bir iklime sahip bu da mantari hastalıkların hızlı üremesine izin veriyor. Tabiki bunun yanında yabancı otlar ile mücadele edilmemesi de hastalıkların barınmasına ve hızla çoğalmasına zemin hazırlıyor. Yabancı otlardan kurtulmanız çok yerinde ve doğru bir hareket olmuş. Bahçenin konumu sebebiyle don zararına maruz kalıyor olduğunuzu düşünüyorum. Don zararı şöyle bir olaydır ki; -özellikle çiçek döneminin sonuna doğru ve döllenme gerçekleştikten sonrası için tehlike çok büyüktür- siz don tehlikesi olduğu her gün bahçenizde ateş yakarak ( küçük bahçelerde en ekonomik yöntem olduğu için bunu yazıyorum ) mücadele ettiniz son bir gün etmediniz ve sıcaklık -3, -4, -5, gibi değelere düştü. Ortalama 1,5 – 2 saat bu aralıkta kaldı. ‘Geçmiş olsun. Bahçeniz don zararına maruz kaldı.’ Bu sorunla mücadele etmek için Beykoz Tarım İlçe Müdürlüğü’ne giderek, onların erken uyarı sistemlerine ( telefonunuza SMS yolluyorlar ) nasıl kayıt yaptıracağınızı sorun ve takipte kalın bence.
   Hemen arada hatırlatma anlamında yazmak isterim; Eski çalışanınız teoride organik yetiştiricilik yapıldığını savunmuş fakat pratikte bunu pek uygulayamamış. Organik tarım yetiştiricilikte ilaç atılmaz, yabancı ot ile mücadele edilmez gibi bir kural yoktur. Uygulama yapılan ilaçlar vardır, ama fiyatları piyasadaki konvansiyonel üreticilikte kullanılan ilaçların fiyatına kıyasla biraz daha farklıdır.
   Asmalarınızda Monilya ve Külleme sorunu olduğunu düşünüyorum, anlattıklarınızdan yola çıkarak.
   Asmalarınızda yaprak dökümü ne durumdadır? Bahçenin genelinde mantari hastalık popülasyonunun yüksek olduğunu düşünüyorum. Yaprak dökme zamanı kimi bölgelerde başladı ya da başlamak üzere ve hastalık ağaçların uyanma dönemine kadar faaliyet göstermeyecektir fakat şimdiden bahçe genelinde bir mücadele yapmak mantıklı bir adım olacaktır diye düşünüyorum.
   Bahçenizde yaprak dökümü hakkında bilgi verdikten sonra size yardımcı olmaya çalışacağım.
   Kaolin kili uygulamasını güneş yanıklığına karşı kullanan arkadaşların olduğunu internet üzerinde dolaşırken okumuştum, çeşitli sitelerde ve bloglarda onu konu hakkında geniş çaplı bir bilgiye sahip değilim fakat araştırarak size geri dönüş yaparım.
   Ben sizlere kendi işim dışında kalan vakti ayırmaktan gayet memnunum Ahmet bey. Herkes bu forumda paylaşımda bulunan ve bilginin paylaştıkça çoğaldığına inanan insanlar gibi olsa keşke! Lütfen paylaşımlarınızı kesmeyiniz ve irtibatta kalmaya devam ediniz. Sizlere yardımcı olmaya çalışmak beni mutlu ediyor. Cevaplarınızı bekliyor olacağım.
   Güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle,

   • Ahmet Cengiz aydıngüler says:

    Merhaba Sercan bey,
    İlginize tekrar teşekkür ederim.
    Evet don olayına maruz kaldığımız açık.
    Nemli bir ortamımız vardır.
    Tavsiyenize uyarak Beykoz İlçe Tarım Md. kayıt yaptırmak isterim.
    Anlayamadığım ,örneğin bu gece don olacak deseler ben ne yapabilirim ki?
    Asmalar meyve üzerinde iken, Ağustos sonu itibari ile yaprak dökümüne başlıyor ve Ekim başlarında yaprak bitmiş oluyor.
    Kolaylıklar dilerim.
    İyi akşamlar.

    • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

     Ahmet bey merhabalar tekrardan,
     Örneğin; size ilçe tarım müdürlüğünden don uyarısı mesajı geldi. Böyle bir durumda yapılması gerekenler şunlardır;
     1- Bahçenizde sıcaklığı gösteren bir termometre olacak,
     2- Bahçenizde hakim rüzgarın estiği cepheden başlayarak ( bahçenizin büyüklüğü ile orantılı ) variller içerisine saman yığınları koymak ya da lastikler yerleştirmek,
     ( Saman balyaları koyanlarda oluyor. Varil içerisine koyulması ateşin kontrol edilmesi açısından faydalıdır. )
     Bana sorarsanız; cephelere 10 – 15 mt ara ile lastik koymak ve sıra içlerine saman yığını / odun yığını yerleştirip yakmak daha mantıklıdır.
     3- Don olacağı gece bahçede beklemek. Don olacağı ( sıcaklığın -4, -5’lere ya da daha aşağısına düşeceği ) gün, gece 10 – 11’den sonra hava sıcaklığında hızlı bir düşüş başlar. Eğer bahçenizde ateş yakarak donla mücadele edecekseniz. Termometreden sıcaklığın 0 dereceye düşmesini beklersiniz. Sıcaklığı 1 ya da 0,5 derece gördüğünüz vakit ateşi yakmaya başlarsınız ( Tabiki bu kaç farklı noktada ateş yakacağınız ile ters orantılıdır. Yani yakacağınız istasyon sayısı fazla ise; sıcaklık düşüş saatini hesaplayarak ona göre yakma işlemine başlarsınız.
     4- Ateşi bir kere yaktıysanız sıcaklık 0 ( sıfır ) derecenin üzerine çıkıncaya kadar ateşi beslemeye devam etmelisiniz. Yarıda kesersenz ve bu aralıkta sıcaklık hala eksi derecelerde ise, bahçenizdeki bütün çiçek ya da meyveler don zararına maruz kalır.
     Asmalarda hasat bitiş tarihiniz nedir? Meyvelerinizi tamamıyla almadan ilaçlamaya girmeyiniz Ahmet bey.
     İrtibat halinde kalalım lütfen.
     İyi çalışmalar,

 12. Murat kara says:

  Hocam merhabalar. Gülleci bulamacini bordo bulmacindan kaç gün sonra uygulamamız uygun olur? Soruda tekrara düşmemek adına yorumları okudum fakat bununla ilgili paylaşım yok herhalde.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Murat Bey merhabalar,
   Öncelikle kıymetli vaktinizi bizlere ayırdığınız için çok teşekkürler. Bir kaç sorum olacak sizlere;
   Yetiştiricilik yaptığınız bitki türü nedir? Yaprak dökümü gerçekleşti mi? Gerçekleşmediyse tahmini ne zaman gerçekleşecek?
   Bordo bulamacını hangi tarihlerde kullanmayı düşünüyorsunuz?
   Arazinizde mantari hastalık mevcut mu?
   Bu soruların cevabını vermeniz size daha net yardımcı olmamı sağlayacaktır. Fakat sorunuza cevap vermemi isterseniz ( bahçeniz hakkında hiç bir şey bilmemekle birlikte ) iki ilaç arasında maksimum bir hafta olması yeterlidir.
   İletişimi koparmamak dileğiyle.
   İyi çalışmalar

   • Murat kara says:

    Hocam kıymetli vaktiniz için ben teşekkür ederim size. Hobi bahçem var. Bir kısmında çim ekili. Yaklaşık 150 metrekarelik kısmını da sebze ve meyve ağaçları için kullanıyorum. 12 adet meyve ağacım var (Elma, armut, kiraz, vişne, erik, dut, seftali, kayısı ve ayvadan oluşan.) İki adette üzüm asmam var. Bu arada Ankara’dan yazıyorum size. Bordo bulamacini yaklasik iki hafta sonra yapraklar tam döküm yaptığında kullanmayı düşünüyorum. Geçtiğimiz yaz sadece sebzelerden salatalık ve kabakta mantar oldu. İlaç yaptım fakat tekrarladı ve sonuç ölen salatalikar. Bunların kalıntıları toprakta kaldı maalesef. Tam anlamıyla toplayamadim ölen yaprakları. Bahçede çok ilaç kullanmamaya çalışıyorum. Yabani ot bir hayli mevcut. Bunlarıda ilaçla kurutmak yerine elle yoluyorum. Şu anda da yolunmayan yabani otlar mevcut az bir miktar. Baharda cicekleme döneminde bakır zınni böceği oluyor. Yapışkan kapan mavi su kullandım fakat yeterli gelmedi. Armut hiç meyve vermedi diğerlerinde de az meyve oldu. Ayva ve elmadan Akdeniz meyve sineginden (interennet araştırmam sonucu bu olduğuna karar verdim elmanın uzerinde de görmüştüm bir tane) kaynaklı sağlam meyve alamadım. Böğürtlenlerde akar oldu. Yani kısacası bahçeye bakamamisim. İsimden kalan zamanlarda ilgilenmeye çalışıyorum. Fakat bu sene sonbahardan başlayarak daha bilgili ve ilgili bir şekilde bahçe bakımı yapmak istiyorum. Bunun için değerli bilgilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Hocam ayrıca bahçede bir hayli dana burnu böceği mevcut. Geçtiğimiz baharda bir hafta içerisinde yaklaşık 80 tane sebze fidemi kırdı maalesef. Sıvı ilaç kullandim fayda etmedi. Kepekli ilaç kullanmayı düşünüyorum bu sene fakat kuşlara veya başka canlılara zararı olur mu? Bunun içinde bilgilendirme yaparsanız çok memnun olurum.

    • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

     Murat Bey geri dönüşünüz beni çok mutlu etti. İlginize teşekkürler.
     Bahçenizin bulunduğu bölgenin iklimi hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? ( Çukurda mıdır? Çok rüzgar alır mı? Bahçe içerisinde dolaşırken havası basık mıdır? gibi gibi… )
     Şu an yapraklarda döküm ?%’si kaçtır mesela?
     Bordo BUlamacı’nı yüzde kaçlık uygulama yapacaksınız ya da geçen sene ?%’lık yaptınız?
     Yaprak döküm oranı %50’yi geçtiyse bu aralar bir uygulama yapmanızı tavsiye ederim. Bahçe geneli bir hastalık havası mevcut önlem ve koruma amaçlı bir uygulama iyi gelecektir. Bordo Bulamacı uygulaması yaparken makine ile ya da sırt pompası ile yapıyorsanız yaprakların olduğu bölgeleri de ilaçlayınız. Yaprak dökümü gerçekleştikten sonra Gülleci Bulamacı uygulamasını yapınız. Bu uygulamayı yaparken mümkünse her yeri ilaçlayınız. Genel bir temizlik yapıyormuşuz gibi düşünün lütfen. Bu sene bahçenizin bağlı olduğu ilçe tarım müdürlüğünden Akdeniz Meyve Sineği için monitör tuzak isteyin Murat Bey. Bu zararlının ilaçları pahalı olduğu için dönemi geldiğinde ilerleme yapalım. Haziran Ağustos arası dönemde bu zararlı faaliet gösterir. Monitör tuzak ile gözlem yapalım gerekli durumda hemen müdahale edelim.
     Uygulama yapacağınız Gülleci Bulamacı böğütlendeki sorunu çözmenizde yardımcı olacaktır.
     Bakla Zınnığı için bilinen mücadeleleri yapmışsınız zaten. Bu mücadeleleri daha sık kontroller altında yapmanız tavsiyemdir. Özellikle Mavi renkli kap içerisine koyduğunuz su ile yapılan mücadele yöntemini. Bunu yapınız ve kontrollerinizi sık tutunuz bence.
     Toprak altı zararlısı olan kurt için hangi sıvıyı kullandınız ve kullanım dozunuz nedir? Tekrardan bir başka uygulama yapmanızı tavsiye edeceğim. Ama ilk önce geçmişte yaptığınız uygulama için bilgi almak isterim. Zehirli Kepek ya da zehirli buğday gibi uygulamalar etraftaki canlılara zararı olur. özellikle ağaç kök bölgesine ya da sebze fidelerinizin olduğu bölgeye açık alan bırakmanız. Kuş ya da başka canlılarında ilgisini çekecektir. İletişimi koparmayalım lütfen Murat bey.
     İyi çalışmalar,

     • Murat kara says:

      Hocam merhaba tekrar. İklim olarak düzlük ve bol rüzgar alan bir bahçe. Havasi basık degil. Üç tarafimizda bahçe var. Kendi bahcemin etrafı leylandi ile çevrili. Aslında hobi bahçelerinden kurulu (yaklaşık 500 metrekarelik 98 bahçe) bir site. Etrafimiz tarlalar ile çevrili. Şu anda tahminim %50 civarı dökülmüştür yapraklar. Sizin yazinizda belirttiğiniz gibi bordo bulamacını %3 olarak uygulamayı düşünüyorum. Sırt pompasiyla söylediğiniz hususları dikkate alarak yapacağım uygulamayı. Bu arada geçen sene site yönetimi bordo bulamacı uyguladı % kaclik uyguladilar bilmiyorum. Akdeniz sineği çevredeki bahçelerde de mevcut herhalde meyveleri özellikle ayvalar hep aynı durumdaydı. Sanırım site olarak bir önlem almamız lazım. Ben yönetimle görüşüp ilçe tarım müdürlüğünden monitör tuzakları temin edeceğim. Bu tuzakları ne zaman asmamiz gerekir? Dana burnu ile ilgili bir sefer uygulama yaptım geçen baharda fakat ilaç ismini hatırlamıyorum. Sadece suyla karıştırıp her deliğe yaklaşık iki su bardağı civarı dökmüştüm. Fakat yanlizca bir tane ölü böcek gördüm. Farklı zamanlarda ağaç dikimi için açtığım çukurlarda bir kaç tane yetişkin böcek bir tane larvaya denk geldim. Açtığı tünel çim alanın altına doğru uzanıyordu. Geniş bir alana yayılmışlar yani. Umarım sorularınızı yeteri kadar cevaplayabilmişimdir. Cavabinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

     • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

      Murat bey merhabalar,
      Öncelikle sizden çok özür dilerim. Mesajlarını gözden kaçırdığım iki kişiden birisi sizsiniz. Yeni gelen mesajınızı göreünce yorumlarda aşağıya doğru yaptığım tarama sonrasında fark ettim. Kusura bakmayın. Hemen sizin durumunuzu değerlendirmeye geçiyorum.

      Eğer bahçeniz hobi bahçelerinden oluşan bir alanda yer alıyorsa dediğiniz gibi kesinlikle yönetim ve diğer bahçe sahipleri ile konuşarak önlem almanızda fayda vardır.
      Size tavsiyem; etrafınızı saran bahçe sahipleri ile konuşun ve onları uygulama yapmaya ikna edin. İkna ettiğiniz arkadaşlarda kendi etrafındaki diğer bahçe sahipleri ile konuşarak aynı şeyi yapsın. Dalga halinde yayılır ve herkes bu sorunların önüne geçmiş olur. Bunu yapamayız diyorsanız, yönetimle konuşunuz ve yönetim bu konuda bir adım atsın.
      *%50 yaprak dökümü gerçekleşti ve bakır içerikli bir uygulama yaptıysanız tebrikler.
      Akdeniz meyve sineği için tek başınıza bu ortamda maalesef ki mücadele edemezsiniz. Yani yetersiz kalırsınız. Yapılan emek boşa gider.Eğer ilçe tarı müdürlüğü yardımcı olursa Mayıs ortası gibi tuzakları asabilirsiniz. Ama unutmayınız ki asılan monitor ( gözlem ) tuzakları sadece zararlının gelip gelmediğini takip içindir. Mücadele için değil!
      Dip kurdu ile mücadele yılda 2 – 3 kere yapılmalıdır. İlk mücadele; Mart ayında ( havaların ısınması ile birlikte ) bahçede ki gözlemler sonucunda canlı ile karşılaşılıyorsa yapılmalıdır. – ki siz canlı ile karşılaşmışsınız. Bir kere yapılan uygulama yetersizdir. Bu yıl mart ayından itibaren gözlem yapmaya başlayın ve ilk uygulamayı önlem amaçlı yapın. Geri dönüşlerinizi bekliyorum Murat bey.
      İyi bir hafta olsun sizin için,

     • Murat kara says:

      Yorumunuz için çok teşekkür ederim hocam. Unutulur insanlık hali. Siz vaktinizi harcıyorsunuz yeteri kadar zaten bizim sorularımız için. Biz bekleriz cevapları, cevap gelmezse tekrar kendimizi hatırlatırız 🙂 bu konuda problem yok.

      Meyve sineği konusunda inşallah başarılı oluruz. İlaç yapmak istemeyen çok kişi var. Ama beş senedir benim anladığım ilaçsız tarım da çok zor. Fakat yinede uğraşacağım meyve yiyemedikten sonra ilaç kullanmamanin da bir faydası yok zaten.

      Dip kurdu (danaburnu) konusunda ilaç ve ilacın kullanımı ile ilgili bir tavsiyeniz olur mu?

     • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

      Murat bey merhabalar,
      Anlayışınız konusunda size teşekkür ederim. iyi tarım uygulamalarında kimyasal ilaç kullanımı mümkündür. Bu uygulamalarda dikkat edilmesi gereken noktalar; İlacın kullanacağız meyve türü için ruhsatı var mı yok mu? İlacın etki süresi ( kutunun arkasında ) yazar. Örneğin;
      Bitki adı, zararlı, dozu ve bekleme süresi başlıklarının yer aldığı bir bölüm vardır. O bölümde bekleme süresi sütununda yer alan rakama dikkat ederek hareket ederseniz. Özellikle hasat zamanında atacağınız ilaçlarda, ilacın kalıntı miktarı çok ama çok aza düşer. Sizin bahçeniz gibi etrafta bir çok bahçenin ye aldığı bir bölgede bu şekilde maalesef ki kesin sonuçlara ulaşmak mümkün değildir.

      Dip kurdu için Dimethoate etken maddeli bir ilaç kullanabilirsiniz. İlacın üzerindeki uygulama şeklini baz alaraktan 100 lt karışım hazırlayarak ağaçlarınızın dibine dökebilirsiniz. Özellikle sabah erken saatlerde dikkatli bir gözlem yaparak ağaçların kök boğazı bölgesinde gördüğünüz canlıları toplayarak imha edebilirsiniz. Lütfen iletişimde kalmaya devam edelim Murat bey.
      Güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle,

 13. rıdvan says:

  selam sayın Ciftcioglu .4 yaşındaki ceviz agacları icin gulluce kullanım ve dozaj hakkında bilgi verirseniz cok memnun olacagım .gubreleme tankınada koysak damlamadan versek yazın faydası olurmu. saygılar …..bandırma ergili koyu

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Rıdvan bey merhabalar,
   Aramıza hoş geldiniz. İlginiz ve mesajınız için çok teşekkürler.
   Size de bir kaç sorum olacak;
   Bahçenizde en son yaptığınız gözlem sonrası için soruyorum; her hangi bir hastalık ve zararlı faaliyeti var mıdır?
   Yabancı ot sorununuz var mıdır?
   Bahçe toprak pH’sı hakkında bilginiz, elinizde toprak analiz raporu var mıdır?
   Yaprak dökümü sırasında ve sonrasında kullanacağınız bakır içerikli ilaçlar sonrasında – ağaçta yaprak yok iken – Gülleci Bulamacı’nı kullanacağınızı düşünürekten. %4’lük oranda kullanmanızı tavsiye ederim. Ağaca uygulama yapabilirsinizz? Toprağınızın pH’sı kaçtır. pH’sı düşük ise bu karışımdan vermek doğru olmayacaktır. İyi çalışmalar,

   • rıdvan says:

    sercan bey teşekkur ederim ilginize. toprak analizi yaptırmadım .otla mucadele mumkun oldugunca yapıyorum ilac kullanarak herne kadar istemesemde.bu yıl yaprak zararlısıı ile bi turlu baş edemedim.ilkdefa gulluce yaptım onu demek istiyorum tabiki bakırlı da kullanacagım .bu yıl hem toprak hemde haziran 20 gibi yaprak analizi yaptırmayı duşunuyorum.

    • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

     Rıdvan bey selamlar tekrardan,
     Cevapta ki gecikme için kusura bakmayın sizde.
     Aldığınız kararlar mantıklı kararlar, tebrik ederim sizi. Analiz yaptırmayı lütfen ihmal etmeyiniz.
     Arazinizdeki yabancı otlardan kurtulunuz. Yaprak dökümü başladığında lütfen en az % 30’da bir , %95 ‘te ikinci bakır uygulamasını yapınız.
     Bütün yaprak dökümünden sonra GÜlelci bulamacı ile uygulama yapınız. Bizlerle sonuçları paylaşmayı da unutmayınız lütfen 🙂

 14. kemalettin says:

  merhaba sercan bey.Balıeksirde 10 yaşında bodur elma bahçeme güllacı bulamacı uygulamaları yapıyorum ancak toprak ph ı 7.4 bu derece güllacı bulamacını olumsuz etkilermi teşekkür ederim.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Kemalettin Bey merhabalar,
   İlginize çok teşekkür ederim. Gülleci Bulamacı uygulama ?%’si nedir? Yani 1000 lt suya kaç lt gülleci bulamacı karıştırıyorsunuz? Direk ağaca yaptığınız uygulamalar toprak pH’sında aşırı düşüşlere neden olmaz. Uzun yıllardır sürekli aynı uygulamayı ve topraktan uygulama yapıyorsanız asidik bir etkiye sahip olduğu için pH değerinde oynama yaptırır. Bu çekintinizin cevabını öğrenmek içinde size tavsiyem düzenli ( yıllık ) toprak analizi yaptırmaktır. Hem toprağınızın sağlık durumu hakkında hem de pH takibi hakkında bir bilgi sahibi olursunuz. Kemalettin bey, sorunun cevabını bekliyorum ve de merak ettiğiniz konularda irtibatta kalmak isterim.
   İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle,

 15. Erdem says:

  Merhaba Sercan bey.
  Erdem
  Kasım 2, 2018 at 12:01 pm
  Tarihli yorumumda 20 yasindaki bazi badem agaclarimda dip kurdu sorunundan bahsetmistim. Vakit ayirip uzun uzun cvp yazdiginiz icin tesekkur ederim. Bahsettiginiz ilacla sorunlu agaclari ilacladim. Once tel ile mevcut kok bogazindaki delikleri actirdim ancak zararliya ulasamadim. Sanirim iceride galeriler acmis ama ilaclama yaparken deligede ilac uyguladim. Budama ve bordo henuz uygulamadim. Budama hafif yapicam demistim. Gecen sene biraz sert budama yapmistim genclestirme icin.
  Benim bir sorum olacak. Yakin zamanda topraga humik asit uygulamasi yapacagim. Bunun yaninda fermente edilmis balik gubresi ve lactobasilus bakteri koyacagim. Toprak organik madde miktarim dusuk oyuzden bahara kadar topragi canli kilmak icin. Simdi bu karisim icine birazda %2 gulleci koysam (toprak zararli mantarlar icin) ama lactobasilus bakteriye zarari olurmu bilmiyorum. Meyve findik kadar olunca da;
  Yaprak gubresi+delfin wg +gulleci%0,75+kaolin+lactobasilus gibi karisim uygulama yapmak istiyorum.
  Gulleci bakterileri oldururmu bilmiyorum.
  Bu konuda tavsiyeniz varmi?

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Erdem Bey merhabalar,
   Murat Kara Bey’in mesajında bahsettiğim diğer arkadaşımız sizsiniz. Sizden de özür dilerim. Mesajınızı gözden kaçırmışım. Bunun için kusura bakmayın. Siz iki arkadaşımıza karşı kendimi mahçup hissettim.
   Gelelim hemen sizin yorumunuza; tavsiyelerimi uyarak hareket ettiğiniz için size teşekkürler. Bundan sonra ki uygulamalarınızda iletişimi koparmayalım lütfen. Umarım siz değerli arkadaşlarıma yardımım dokunabilir. Bu mevsimde canlılar toprağın alt ( sıcak ) katmanlarına hareket ederler. Bu sebepten canlı ile karşılaşmamanız beklenen durumlar arasındadır. Bahsettiğiniz organik madde içeriği yüksek uygulamaların size faydası olacaktır. Fakat size tavsiyem bu dönemde bu uygulamaları yapmamanız. Bu dönemde yapmanızı tavsiye edeceğim uygulama elinizde var ise, ağaçların dibine yanmış – temiz – hayvan gübresi uygulamanız. Bu gübreler bildiğim kadarı ile maliyeti yüksek ürünler. Şubat ayı sonu gibi ağaçlar uyanmaya başladığı dönemde, humik asit ile başlayan uygulamaları yapmanızı tavsiye ederim. Bu karışımın içerisine gülleci bulamacı koymayınız. Bu uygulamayı ayrı bir şekilde humik asit uygulaması yapmadığınız bir dönemde yapınız. Bu platformdaki kimseye yalan bir beyanda bulunmak istemiyorum. Sizin sorunuza, cevabım ‘bilmiyorum’ olacaktır. Çünkü bunun üzerine bir uygulama yapmadım ya da denk gelmedim hiç. Mantıklı düşünerek gidersekte faydalı olacağına inanıyorum.
   Son yazdığınız karışım için bir yorum yapacak olursam; canlı organizmaların olduğu bir karşımı ( lactobacillus ) diğer kimyasallar ile karıştırarak atmamalısınız. Canlı organizmaları öldürür. Lütfen irtibatı koparmayalım.
   İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle,

 16. SONER says:

  Hocam iyi günler. İzmir’de kiraz ve üzüm yetiştiriyorum. Kiraz bahçem vadi içerisinde nemli bölge. Yabancı ot fazla yok. Her sene monilya , iç kurdu ve gövde kurtlarından çok fazla zarar görüyoruz.
  Gövde kurtları kireç uygulamasını yaptıktan sonra ağacın üst dallarından delikler açmaya başladı. Deliklere ilaç sıkıyorum macunla kapatıyorum ama sene boyunca farklı yerlerden yine delikler oluşuyor talaş çıkartıyor.
  Üzüm bağımızda da en büyük sorunumuz bağ kanseri veya ur hastalığı. Bordo bulamacıyla önlemeye çalışsakta bir türlü bitmiyor. Bağlar kuruyor.

  Kirazda iç kurdu, monilya ve gövde kurtları ve bağda bağ kanseri – ur hastalığı için ne önerirsiniz?

  Gülleci bulamacını da dün yaptım uygulama zamanını bekliyorum.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Soner bey merhabalar,
   Gecikme için kusura bakmayın. İş yoğunluğu, ilgisizlik olarak algılanmasın lütfen.
   Bu sene bu dönemlerde bahçeniz otlardan arındırılmış diye düşünerekten yola çıkıyorum.
   1- Yaprak dökümü ( %30 üzeri ) gerçekleşti mi? Cevap ‘Evet’ ise; hemen bakırlı bir ilaç ile uygulamaya yapalım. Bu uygulamadan 1 hafta sonra Thiram içerlikli ilaç ile ( Monilya’nın gelecek sene ki etkisinin önüne geçmek için ) uygulama yapalım.
   Yaprak dökümü %95 – 99 olduğu zaman bir Bakır içerikli uygulama daha yapınız.
   ** %100 yaprak dökümünden sonra Gülleci Bulamacı ile hem ağaçlar hem de toprak üstünde kalan yapraklar ıslanacak şekilde uygulama yapınız.
   2- İç kurdu için; Tarım İl / İlçe Müdürlükleri’ne başvurarak erken uyarı sistemine dahil olmak istediğinizi bunun için ne yapmanız gerektiğini öğreniniz. İlçe Müdürlükleri zararlı popülasyonu ekonomik zarar seviyesine gelmeden önce, köylerde anons yaptırıyorlar ya da SMS yolu ile bilgilendirme yapıyorlar. *** Kıymetli bir uygulama ***
   3- Gövde kurtları için yaptığınız kireç uygulaması bir çözüm değildir. Çünkü kaynağa inemiyoruz yani canlıları öldüremiyoruz. Bunlar için görünen deliklere sert bir tel yardımı ile müdahele edip temizlemekte ve sonrasında macun sürmekte fayda var. Yaptığınız doğru ama bunu takip eden süreçte toprağa ilaç uygulaması yapmakta en önemli adımdır. Bu uygulama Mart ayından itibaren en az 3 defa yapılmalıdır. Bu uygulamayı özellikle sabahın erken saatlerinde yapılmalıdır. Erken saatlerde canlılar toprak üstüne çıkarlar ve ilaç bu zamanda en büyük etkisini gösterir.
   4- Bağda yaşadığınız sorun için bir kaç sorum olacak;
   Toprak hastalık analizi yaptırdınız mı?
   Toprakta Nematod var mı?
   Bağda kullandığınız anaç/lar nelerdir?
   Bordo Bulamacıyla sadece yavaşlatırsınız önüne geçemezsiniz ve de hastalığın artık yayıldığı ve etkisini gösterdiği omcaları söküp KESİNLİKLE YAKMALISINIZ SAKIN BİR KENARA İSTİF YAPARAK: ‘BEN BUNLARI İHTİYAÇ HALİNDE YAKACAK YAPARIM’ DEMEYİNİZ. !!!!!! Aman bu yazılanlara dikkat Soner Bey. Sizin anlattıklarınızdan anladığım, sizin sorununuz bir oturumda çözülecek bir sorun değil. Lütfen bu konuda hassas olunuz ve yaptığınız uygulamalar hakkında bizleri bilgilendiriniz. Bu soruna birlikte kafa patlatarak çözüm bulmaya çalışalım. Bu yorumu okuyan herkesedir yazdıklarım. Sizde bu yorumun altına katılarak katkıda bulunabilirsiniz sevgili arkadaşlar.

   İyi bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle,

 17. kemalettin says:

  Merhaba Sercan Bey kışın %3 yaprak dönemi %1 olarak uyguluyorum. Demek istediğim yüksek ph derecesi güllacının nın etkisini ne derece etkiler.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Kemalettin Bey selamlar tekrardan,
   Topraktaki yüksek pH ( 7,5 üzeri ) için Gülleci Bulamacı’nın ( toprağa damlama ya da bir tank içerisinde karıştırıp ağaçların dibine döktüğünüz taktirde ) olumlu etkisi vardır. pH derecesini düşürerek topraktan besin alımını kolaylaştırır. Ağacın toprak üstü ( dallarına ) yaptığınız uygulama toprağın pH’sında bir değişiklik yapmaz. Yüksek toprak pH’sı şöyle bir etki yapar; bitkinin topraktan alacağı besinleri kısıtlayarak gelişimin yavaş olmasına ve ağacın strese girmesine sebep olur. Toprak pH’sını düşürücü etki yapan ( yaprak veya toprak altı ) uygulamalar ile bu sorunu çözebilirsiniz.
   Sonuç olarak; Toprak pH’nız yüksek ve ağaç gelişiminde sorun ile karşı karşıya iseniz. Toprak analiz sonucunu rehber alarak bir uzman desteği almanızda fayda vardır. Gülleci uygulamasını yaptığınız için ( yüsek toprak pH’sından kaynaklı ) bir sorun oluşmaz. Aksine gelişimi bir tık daha hızlandırır.
   Bağlantıyı koparmayalım lütfen Kemalettin bey.
   İyi bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle,

 18. Merhaba Sercan bey ben Abdullah kaşkın, yapılan yorum ve bilgileri okudum bilgi sahibi oldum, yanlız kayısı ağaç’ından hiç bahsetmemişsiniz , güllüce bulamacı ne zaman yapılıyor. Örnek olarak
  1- Yaprak dökümünden sonra yüzde kaç, 1 ton suya nekadar katılıyor
  2-Mart ayında çicek açmadan önce Bordo mulamac ı(göz) taşından önce veya sonra kaç gün sonra verilit
  3-Manolya hastalığı için verilirmi ne zaman( uç) kuruması
  4-meyveler taç çıkardıktan sonra ne zaman verilir ve oranı nekadar dır
  5- Meyve aağaçlarının bulundğu bölge Eğirdir gölünün kuzey batısındadır. rakım 11oo m.
  6-Çiçek açma dönemi mart ayının 20 sinden sonra nisan 10’u arası oluyor. Bahcemizde damlama suyu vardır.
  Şimdiden başarılanızın devamı diliyorum yapaçağınız yorum ve vereçeğiniz bilgiler için çok teşekür ediyorum. hoşcakalın. tlf.05378706478 Yukarı kaşıkara/yalvaç/ısparta

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Abdullah Bey Merhabalar,
   Öncelikle aramıza hoş geldiniz. Yazıya olan ilginizden dolayı teşekkür ederim. Sizin sorularınıza başlamadan önce şunu belirtmek isterim. Konunun ilgili kişileri tarafından yapılan yorumlar direk sayfaya düşmez. Bu bizimkine benzer her internet platformunda aynıdır. Önce muhattabın sayfasına düşer. İnceleme ve düzenlemeler yapılır sonrasında onaylanarak sayfaya aktarılır. Yani sizin yorumunuz kötü amaçlı içerik, propaganda, reklam vb. sayfanın konusunda dışında bir konu içermiyorsa yayınlanmama gibi bir durum olamaz. Çünkü sizin paylaşımlarınız bu konuyu var eder.
   Diğer değindiğiniz konu kayısı hakkında bir aktarımın olmaması; buradaki süreçte siz arkadaşlardan gelen sorular ve yorumlar üzerinden gidiyoruz, böylelikle karşılıklı bir iletişim bağı kuruluyor, kıymetli fikirlerine sahip oluyoruz. Gelelim sizin sorularınıza:
   1-Gülleci BUlamacı ağaçta yaprak var iken atılması önerilmez. Ben hiç atmadım, atılmasını da söylemedim ( Bu platformda bir arkadaşa söylemiştim ki sonrasında hemen o durumu düzelttim ). Bakır uygulamasından 7 – 10 gün sonra hava durumunun müsaitliğine göre atımı yapılır.
   ÖNEMLİ NOKTA!!!!!!
   2- Kayısı bitkisinde Kükürt, -yapraksız dönem hariç- fitotoksit ( zehir ) etkisi yapar. Çiçek döneminde uygulama yapmanız halinde bir hafta sonunda çiçeklerin yandığını göreceksiniz. Asla önermem. Yaprak dökülmesi gerçekleşmiş ve kış uykusuna girdiği ilk zamanlarda sadece bir uygulama yapılmasını öneririm. Bunun dışında kükürt içerikli bir ilaç ya da karışım önermem asla. Gülleci Bulamacı’nın kükürt içerikli bir karışım olmasından dolayı size böyle bir öneride ya da paylaşımda bulunamayacağım. Sadece uyku döneminde kış soğukları karşısında bir nebze de olsa rahat olabilmesi için bir uygulama yapabilirsiniz ( %3’lük ).
   Yeni sorularınız olursa yardımcı olmak için elimden geleni yaparım.
   İyi bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle,

 19. Murat kara says:

  Hocam tekrar merhaba. Bahçeye Bordo bulamacını %3 olarak uyguladım. İki gün oldu. Bahçeye derken leylandi ağaçları, güller de dahil olmak üzere tüm bahçeye uyguladım (ağaçları baya yıkadım). Elma ağaçları hariç diğer meyve ağaçlarında hemen hemen tam yaprak dökümü olmuştu. Elma ağacı da yapraklarını dokunce gulleci bulamacini uygulayacağım. Yada elmayı beklemeden bir hafta sonra diğer ağaçlara uygulamalımıyım? Elmada henüz baya yaprak var. (%80 civarı)

  • Murat kara says:

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim hocam. Unutulur insanlık hali. Siz vaktinizi harcıyorsunuz yeteri kadar zaten bizim sorularımız için. Biz bekleriz cevapları, cevap gelmezse tekrar kendimizi hatırlatırız 🙂 bu konuda problem yok.

   Meyve sineği konusunda inşallah başarılı oluruz. İlaç yapmak istemeyen çok kişi var. Ama beş senedir benim anladığım ilaçsız tarım da çok zor. Fakat yinede uğraşacağım meyve yiyemedikten sonra ilaç kullanmamanin da bir faydası yok zaten.

   Dip kurdu (danaburnu) konusunda ilaç ve ilacın kullanımı ile ilgili bir tavsiyeniz olur mu?

 20. Vahdet pirgaip says:

  Hocam iyi günler ben doğu karadeniz bölgesinde findik üreticiyim 45 dekar findik bahçem var verim çok düşük dekara 50 60kg findik alıyorum buda çok düşük verim dekara 200kg almam gerek olduğunu biliyorum fakat bölgede yoğun bir mantar hastalığı var yani bölge deyimi ile kulleme hastalığı var buda verimi dusurmekte hocam bolgede bilinmiyen ve yanlis yorumlanan gullece bulamaci ve bordo bulamaci findikda kullana bilir miyiz hangi aylar atilmalidir genelde ben bölgedeki ziraatcilara yapmış olduğum görüşmelerde findik dollenmesini egeledigini soyluyorlar onu icin onermiyoruz diyorlar dogru bir yaklasimmi bilmiyorum ve be internetten yaptigim incelmelerde kullanmak istiyorum bu gullece bulamacinida kendim yapmak istiyorum ve birde hocam toprağın pH değerini ayarlamak için kükürt kullana bilirmiyim bu konulardaki tavsiye iz nedir bilgi verirseniz sevinirim iyi günler.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Vahdet bey merhabalar,
   Aramıza hoş geldiniz. İlginiz için teşekkür ederim. Önce sizin sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım sonrasında size bir kaç soru soracağım Vahdet bey. Hemen sizin sorunlarınız üzerine eğilelim ve muhabbetimize başlayalım. Bordo bulamacı, yaprak dökümü %30 oranını geçtikten sonra kullanılabilir. Gülleci bulamacı ise yaprak dökümü %100 olduktan sonra kullanılabilir. Toprak pH değerinde değişikliğe gitmenizi tavsiye edebilmem için pH değerini bilmekte fayda var. Tahminim sizin topraklarda 7 değerinin üzerinde!!! Şimdi gelelim benim merak ettiğim sorulara;
   *Verimin az olma sebebi; bölgede etkili olan mantari hastalık/lar mı?
   *Bahçenizin toprak analiz sonucu var mıdır?
   *Gübreleme programınız nedir?
   *Fındık döllemesine engel olan nedir? Bordo bulamacı mı Gülleci bulamacı mı?
   *Çiçeklenme döneminde mantari bir hastalıkla karşılaştığınız ne uygulaması yapıyorsunuz? Bayiler ne öneriyor ilaç olarak.
   Sizden gelecek cevaplar ile ilerlemeyi daha doğru buluyorum Vahdet bey. Sizin sorununuza tam eğilebilmemiz için bazı verilere sahip olmam gerekli. Bağlantıda kalalım lütfen.
   Selam olsun Doğu karadeniz’e,

 21. kemalettin says:

  Sercan bey açıklamalarınız için teşekkür ederim.Meyve bahçelerinde damlamadan dekara 3 lt hesabıyla bugünlerde verilmesi daha faydalı olabilir mi?

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Kemalettin bey merhabalar,
   Balıkesir bölgesinde bu dönemde meyve bahçelerinde yaprak dökümü gerçekleşti ve sulama sezonu son buldu. Damlamadan yapılacak uygulama doğru olmayacaktır. Tavsiye etmiyorum. Damlamadan yapılacak uygulama için sulama sezonuna başladığımız Mart ayını beklememiz daha doğrudur. Bu dönemde ağacın üst aksamlarına yapılacak uygulamara yönelmelisiniz. Sorularınız olsun ya da olmasın irtibatımızı koparmayalım lütfen.
   İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle,

 22. Murat kara says:

  Sağolun hocam. Çözmeye çalışacağım artık meyve sineğini.

  Bu dip kurduna danaburnu böceğide dahil değil mi? Bu etken maddeli ilacı ağaçlara uygulayacağım. Fakat esas sorun sebze fidesi diktigimde ortaya çıkıyor. Sebze fidelerini dikmeden bir hafta on gün önce yine bu ilacı Ekim yapacağım alana uygulasam olur mu?

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Murat Bey merhabalar,
   Evet bu zararlı için de kullanılabilir. Bu ilacı ağacın üst aksamına değil. Kök bölgesine yani toprağa uygulamanız gerekmektedir.Sebze fidelerini dikmeden önce uygulayabilirsiniz ya da fideleri diktikten sonra damla sitemi kullanıyorsanız damlamadan da uygulayabilirsiniz. Sorularınız olması durumunda irtibatta kalalım lütfen.
   İyi bir hafta olsun sizin için,

   • Murat kara says:

    Hocam çok sağolun. Önceki yorumlar silindi herhalde göremiyorum ilaç etken maddesini tekrar yazabilirmisiniz.

    Bir sorum daha olacak. Ankara’da malum kar yağdı. Gulleci bulamacini henüz uygulayamadim ne yazıkki. Yinede yapmalımıyım?

    • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

     Murat bey merhabalar,
     Dip kurdu için kullanılacak ilaç Dİmethoate 400 g/l etken maddeli ilaçlardır.
     uygun bir günde uygulamayı yapmanızı tavsiye ederim.
     İyi bir hafta sonu gçirmeniz dileğiyle,

     • Murat kara says:

      Tamamdır hocam çok teşekkür ederim kıymetli bilgiler için. Şimdilik bahara girerken görüşmek üzere diyelim o zaman.

 23. Osman Dayoğlu says:

  1 yaşını ve 4 yaşını tamamlamış ceviz ağaç larini kış girişi 1/1 plastik boya ile boyamak istiyorum. Boyayı sulandırmak için gülleci bulamaci kullanabilirmiyim.Dozu nasıl olmalı

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Merhabalar Osman bey,
   Merak ettiğim bir kaç soru olacak size.
   Plastik boya ile boyama amacınız nedir?
   Gülleci bulamacını boya ile karıştırma konusunda hiçbir deneyimim yok. Bunu yapmak isteme sebebiniz nedir?
   İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle,

 24. Osman Dayoğlu says:

  Merhabalar,dönüşünuz için teşekkürler. Boyama amacımız kış donlarindan ve yaz güneş yanıklarindan korunma.Boyayi gülleci bulamaci ile karıştırırsam sanki o dibinde kalan tortuyu uyguladığımdaki faydayı elde edebilirmiyim diye beyin fırtınası yaptım.Bu tür denemeleri seviyorum.Sizin de yorumunuzu almak istedim

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Osman Bey merhabalar tekrardan,
   Buradaki amacım siz üreticilere elimden geldiğince karşılıksız yardımda bulunmak ve paylaşımda bulunmak. Ayrıca özel bir firma – birinci önceliğim olan yer – için çalışmamdan kaynaklı cevap vermelerde gecikebiliyorum. Bu konuda kusura bakmayın.
   Size tavsiyem dibinde kalan tortuyu az miktarda su ile karıştırıp ağaç bedenlerine sürmeniz. Fakat burada ikinci bir soru geliyor akıllara. Kaç ağaç var ve hazırladığınız karışımdan sonra dipte kalan tortu kaç ağaç için yeterli olacak? Yeterli miktarda olmaması halinde bütün ağaçlarınızın boyamasını da yapamayacaksınız. Böyle bir durumda elinizdeki karışımı bir miktar su ile karıştırıp çoğaltınız ve uygulama yapınız. Bunun sonucunda uygulama yapılmamış ağaçlar var ise; ağaç bedenine çuval sarınız. Eskiden pamukların basıldığı dokuma çuvallar ( balyalar ) vardı, onlardan sarmanız en etkili olan yöntem budur aslında. Eğer derseniz ki ben bunları denemek istemiyorum. Bahsettiğiniz karıştırma işlemini yapınız. Aldığınız sonucu bizimle de paylaşırsanız çok mutlu oluruz.
   Hayırlı bir Cuma günü olsun sizin için,

 25. güli karaca says:

  Merhabalar kolay gelsin benimde Antepfıstığıyla ilgili bir sorum olacaktı. Bordo bulamacı ve gülleci bulamacını antepfıstığında kullanabilirmiyiz. Kullanırsak ne gibi faydalarını görürüz. saygılar.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Sayın Güli Karaca merhabalar ve ilginiz için çok teşekkürler.
   Antep Fıstığı yetiştiriciliğini nere yapıyorsunuz?
   Bordo Bulamacını yaprak dökümü gerçekleştikten sonra uygulayabilirsiniz ( %2-2,5 değerinde). Yeşil aksam oluştuktan sonra yapılan yüksek dozajlı uygulamalar ağaçta sürgün büyümesini yavaşlatacaktır.
   Gülleci Bulamacı’nı da uygulamayabilirsiniz fakat size tavsiyem çiçek döneminde ve hava sıcaklığının ( 30 santigrad dereceden) yüksek olduğu zamanlarda uygulama yapmamanız. Meyve tutumu gerçekleştikten sonra yapılan uygulamalar daha sağlıklı olacaktır.

 26. Mustafa ÇALIŞKAN says:

  Sercan Bey Merhabalar.İzmir Ödemiş’te 60 tane genç zeytin ağacım var.Gülleci bulamacını sitede anlatıldığı şekilde hazırladım fakat uygulamasını yapmadım.Gülleci bulamacını hastalıklardan korunmak ve zirai ilaç kullanımını azaltmak için kullanmayı planlıyorum.Ancak ne zaman ve ne şekilde kullanılacağı konusunda yayınlanmış bir program bulamadım.Bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.(Şu an için ağaçlarda herhangi bir hastalık yok.Aralık ayında bakır uygulaması yaptım.) İyi günler, iyi çalışmalar.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Mustafa Bey merhabalar,
   İş seyehatlerinden dolayı siteyi ilgisiz bıraktım biraz. Bu haftadan sonra tekrardan yoğunlaşmaya başlayacağım.
   Sizin sorunuza gelecek olursak; tablo şeklinde net bir program yok Gülleci Bulamacı ya da Bordo Bulamacı hakkında biraz bilgilendirme yapmaya çalıştım yazılarda ama yetersiz kalmış olması mümkündür. Hatırlatmanız için teşekkürler, küçük çaplı da ola bir tablo hazırlamaya çalışacağım. Gelelim sizin isteğinize, çiçek dönemi öncesi zeytinde kullanmanızı tavsiye ederim. Gülleci Bulamacı Hhstalıklardan koruma amaçlı da kullanılabildiği için; hastalık görülmesini beklemeyin derim. Lütfen irtibatta kalalım. İyi çalışmalar.
   İyi haftalar,

 27. Mehmet Şahin says:

  Hocam merhaba.Bu karışımı zeytin Fidan tırtılı için de kullanabilir miyiz?Zeytin fidan tırtılı taze yaprakları yemesi ile meşhur? Latincesi palpita Unionalis.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Mehmet Bey Merhabalar,
   Öncelikle arazinizde varsa, yabancı otlardan kurtulmanızı tavsiye ederim. Fidan Tırtılı’nın arazinize bulaşmasına sebep olan etrafınızda başka zeytin arazileri, ormanlık alan vb. gibi araziler var ise, yayılması ve varlığını devam ettirmesi mümkündür. Zararlı kışı Yaşlı ağaçlarda yara, kabuk, dal ve yaprakların altında geçirirler.
   Bu zararlı için şöyle bir şey diyebilirim. Bir bahçeye yerleştiğinde popülasyona son vermediğimiz ağaçlarınızdan / fidanlarınızdan uzak tutmanız için biraz efor sarfetmeniz gerekmektedir.
   Şidi gelelim sizin sorunuza veilecek samimi cevaba; Gülleci Bulamacı’nın bu zararlı üzerinde yapılmış bir çalışması yoktur ama bu zararlıyla aynı familyadaki diğer zararlılarda etkilidir. Kullanmanız halinde başarıya ulaşacağınızı düşünüyorum. Eğer arazinizdeki popülasyon çok yoğun ise; Syngenta Firması’nın Eforia 247 SC ilacı var. Onu kullanarak popülasyonu sıfıra indirmek için uğraşırsınız sonrasında Gülleci Bulamacı ile koruma programına geçebilirsiniz. Tabiki bu koruma programı entegre mücadele yapmanız gereklidir. Yani yabancı otlarla da mücadele etmelisiniz. Lütfen beni gelişmelerden bilgilendirin. İyi çalışmalar.

 28. fatih döşlü says:

  merhaba kolay gelsin yaz döneminde bağ ve kara lekede 1000 ıt suya nekadar gülleci bulamacı katmalıyız

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Fatih Bey Merhabalar,
   Yaz dönemindeki ilaçlamalarda hava sıcaklığına çok dikkat etmelisiniz.
   Yaz dönemi uygulamalarında;
   Bağda ne için kullanacaksınız?
   Kara leke hastalığını hangi üründe gördünüz? Elma da mı?

   1000 lt suya 10 lt karışım ilave ederek uygulama yapabilirsiniz. Uygulama yapacağınız bitki desenine göre değişkenlik gösterir. Bir genel bir dozaj söyledim, çünkü yazın çok sıcak havalarda dikkatsizce yapılan fazla miktar kullanılan Gülleci Bulamacı ile yapılan uygulamalar bitkilerinizde zarara yol açmaktadır.
   Sabah ya da akşam üzeri serin saatlerde uygulama yapmayı unutmayın lütfen ( dostça bir hatırlatma ).Başka sorunuz olması halinde irtibatta kalalım lütfen. İyi çalışmalar. Görüşmek dileğiyle…

 29. Ferhan Serim says:

  Sercan bey forumunuzu yeni gördüm güzel bilgiler mevcut şeftali ve kiraz üreticisiyiz bölge Çanakkale/Lapseki gülleci bulamacını 1 tona 30litre yapraklar tamamen dökülünce , çiçek açmadan önce 1tona 15 litre , çiçek tutumundan sonra 1tona 10 litre atılmalıdır anladığım kadarıyla ve hasattan 1 ay öncede ilaclamayi kesiyoruz değil mi? İlaclamaya kaç gün arayla yapmalıyız kiraz ağaçlarımda kurumalar başladı bunu nasıl engelleyebilirim son olarak kiraz ve seftalide ne tür hangi gübre kullanmalıyız toprak yapısı kumlu toprak verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Ferhan bey merhabalar, ilginiz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkürler. Evet yazdığınız dozlar ağacın içerisinde bulunduğu dönemlerde uygulama için uygun miktarlardır. Hasattan bir ay önce deme sebebimi açıklamak isterim. Atılan karışım etrafa koku ( zararlı ve kötü bir şey değil ) yaymasından kaynaklı, hasata yakın tarihlerde atılması durumunda meyve üzerinde koku ve sıcak havalarda atılması durumunda su damlalarının kuruması sonucu iz bırakması durumunda al benisini azaltır. Göze hitap etmez. Ben bunlara aldırış etmem ya da benim alıcım bunlara bakmaz kaliteye bakar diyorsanız; uygulama yapma konusunda özgürsünüz. Ama bu sınırlamayı, hasattan 2 hafta önceye kadar, olarakta değiştirebiliriz. – Bahçenizde hastalık ve zarrlı hareketliliği görmeniz durumunda tabiki-
   Hiçbir sorun yok iken de bu uygulamayı yapmaya kalkmayınız. Uygulamayı 1 ayda bir tekrarlayabilirsiniz. Koruma amaçlı olarak. Aman çiçek dönemine dikkat bu karışımı kullanırken. Kiraz ağaçlarında kurumanın bir çok farklı nedeni olabilir. Bunu ağaçları görmeden bilemeyiz. Gübreleme programı hakkında size bilgi verebilmem için toprak analiz sonucunuz hakkında bilgi sahibi olmam gerekir. Bu konuda bilgilendirme yapabilirseniz. Elimden gelen yönlendirmeyi yapmaya çalışırım. Sizden gelecek geri dönüşü bekliyor olacağım Ferhan bey.
   İyi bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle,

 30. Cenap says:

  Merhaba hocam, ben de dün 100 litrelik karışımdan 70 litrelik bir hazır gülleci bulamacı elde ettim. Çeşitli sorularım var, cevaplarsanız memnun kalırım.

  1- Üzüm bağındaki mantari hastalıklara kaç ugulama, kaç gün arayla ve ne zaman yapılmalıdır?

  2- Badem ağaçlarında çağla nohut büyüklüğüne geldikten sonraki dönemlerde kullanilabilir mi?

  3- Bölgemiz Adıyaman, yazları 38-42 derecelere varan sıcaklıkları görüyor. Bu dönemde %1 olarak zeytin sineği için kullanılmasında; sıcak ile bir ilişki yaşayıp zeytine zarar verebilir mi?

  4- Hububat tarımında görülen pas, septorya ve külleme gibi mantariyel hastalıklara karşı bir etkinliği var mı? Buna nohuttaki antraknoz da dahil.

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Cenap bey merhabalar,
   Aramıza hoş geldiniz. Yazıya olan ilginiz ve yorumunuz için çok teşekürler.
   Öncelikle karışım hazırlama sırasında sıvı kaybınız çok olmuş bunu belirtmek isterim. Bende hafta sonu hazırladım. Ortalama 110 lt kadar su kullandım. Elimde 92 lt karışım oluştu.
   1- Meyve bahçelerinde uygulamanın kışın yapılmasını tavsiye ediyorum, ağaca soğuklarda – muhteşem seviyede olmasa da – direnç kazandırıyor. Bağda yaprak dökümü olduktan sonra uygulama yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu karışım bilinçli bir şekilde kullanıldığı zaman bir zararı ile karşılaşmayacaksınız. Yani bağda en çok karşınıza çıkan ve mücadelesi bizi yoran mantarı hastalıkları düşünün; külleme ve mildiyo gibi. Sürgünleriniz 15 cm uzunluğa ulaştıktan sonra gözlem yapmaya başlayınız ve birinci uygulamanızı koruma amaçlı yapınız. Bahçenizde gözlem yapmaya başladığınız dönem içerisinde omcalarınızı gözlerken yabancı ot gelişimini de takip etmeyi unutmayınız lütfen. Yabancı külleme ve mildiyönün dostudur!!! Hele ki arazinizde nem yoğunluğu fazla ise bu hastalıkların yabancı ot ile ortaklaşa olarak muhteşem seviye hızla çoğaldığını göreceksiniz. Bu sebepten az yabancı ot çok kontrol!
   Çiçeklenme döneminin geçmesini bekleyiniz lütfen, mantarı hastalıklarla mücadelede bu karışımı kullanmak için. Çiçeklenme dönemi sonrası taneler ( koruklar ) karabiber – saçma – tanesi büyüklüğüne ulaştıktan sonra ikinci uygulamanızı yapınız. Amacımız hastalığı görmeden önce müdahale ederek. Zararı minimumda tutmaktır. Çiçeklenme dönemi sonrası yapacağınız uygulamalar 15 günlük periyotlarla tekrarlamakta fayda var.
   2- Badem ağaçlarında bahsettiğiniz dönemde kullanılabilir.
   3- Yüksek sıcaklıkların görüldüğü bölgelerde,yaz aylarında, oranın düşük tutularak uygulama yapılması doğrudur. AMA!!!! Sıcaklığın yüksek olduğu sabah, öğle ve öğleden sonra saat 3’e kadar olan süreçte bu uygulama da dahil herhangi bir uygulama yapmak risktir. Tavsiye edilmez. Sabah erken saatlerde ya da akşamüzeri hava kararmasına yakın saatlerde uygulama yapmanızı tavsiye ederim. Sıcak saatlerde yapacağınız uygulama sonrasında sıcağa bağlı olarak kükürtün, çiçek döneminde, bir yakma etkisi olabilir. Ama yüzdelik oran düşük olduğu için, aşırı sıcaklarda yapılan uygulamada, kötü bir sonuçla karşılaşılmaz. Tekrar söylüyorum; aşırı sıcaklarda uygulama yapmaktan kaçınınız.
   4- Size yalan söylemek istemiyorum. Huhubat üzerinde bu yıl deneme yapacağım. Bu sebepten; yanlış yönlendirmemek adına bir yorum yapmak istemiyorum. Ama denemesini yaptıktan sonra ve sonucun başarıya ulaşacağına inancım tam!!! Olumlu ya da olumsuz sonuçları buradan paylaşırım sizlerle. Tercih sizindir.
   Yukarıdaki üç madde için net cevaplar verebildiğime inanıyorum, eksik bir nokta kaldığına inanıyorsanız lütfen geri dönüş yapın Cenap bey. Son madde için kafamda kurduğum bir senaryo var ama gerçekte elimde net sonuçlar yok, bu yıl o sonuçlara ulaşmaya çalışacağım. Site sakinlerini de bilginlendireceğim.
   İyi bir hafta gerçirmeniz dileğiyle,

   • Ahmet o says:

    Sercan bey, bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ediyorum, çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz, bu faydalı paylaşımlarınızı da dikkatlice uygulamaya çalışıyoruz,
    Buğday ile ilgili uygulama sonuçlarını özellikle merak ediyoruz, aşamalarını paylaşırsanız memnun oluruz,
    Ayrıca, yağlık hibrit tohum ayçicegi ile ilgili uygulamanız var mı? Tavsiyeleriniz olur mu? ekim öncesi hangi aşamalar da uygulayabiliriz? Pitrak otu, oranbaj, köse hastalığı için faydası olur mu ? Paylaşımlarınızdan okuduğum, gulleci bulamaci aynı zaman da toprak düzenleyicisi demiştiniz! Bu açıdan faydası olur mu? Humik asit tavsiyeniz olur mu ? Hangisi? Gübreleme tavsiyeniz ne olur? Ekim yaptık, taban gübresi atmadık , bundan sonrası için öneriniz olur mu? Olursa, Ne olur?potasyum ihtiyacı fazla diye biliyorum, ama potasyum sonradan serpme atılır mı? Yicekleri 10-15 cm ikenÇapa arasını geçmeden önce serpme atsak olur mu?
    Yer Edirne /havsa
    Toprak analizi mevcut,
    Organik madde 1,14
    Ph 6,9
    Fosfor, potasyum yeterli

    • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

     Ahmet Bey Merhabalar,
     Aramıza hoş geldiniz. Kıymetli vaktinizi ayırıp yorumları okumanız ve yorum yapmanız mutluluk verici. Yazdıklarınızdan anlayabildiğim kadarıyla size aradığınız cevapları bulma konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.
     Sizin yazdıklarınızı maddelere bölerek cevaplamak isterim.
     1- Buğdayda yaptığımız bir uygulama yok, Denizli bölgesinde afyon bitkisinde denemelerimiz var ama sonucunu bu yıl göreceğiz. Paylaşımda bulunurum. Buğday için yapılan bir kaç uygulama hakkında, Edirne bölgesinden bir beyle yaptığım görüşmeyi özet olarak aktarmak isterim. Bitkilere uyguladıktan sonra psikolojik midir ya da gerçekten mi öyledir bilemiyorum ama sanki komşu araziye göre daha canlı, boylu poslu ve farklı geldi gözümüze, – tabiki bir kere uygulayıp bırakmamışlar -. Sizinde sonucunu paylaştığınız gibi onlarında toprak pH’sı düşüktü. Bu konuda o arkadaşa ( Mustafa Bey’di ismini yanlış hatırlamıyorsam ) da uyarım oldu; yoğun gülleci bulamacı kullanımı ( yıllar süren ) toprak pH’sında oynama yapacaktır. Ama yatıp kalkıp gülleci bulamacı kullanıyorsunuz öyle düşünün. Ayrıca toprak düzenleyici olarak kullanılabilir, fakat pH’sı asidik değerde olan topraklarda dikkat edilmelidir. Kullanım dozu düşük tutulmalıdır ve düzenli takip ile uygulamaya devam edilmelidir.
     Ayrıca toprağınızın organik madde miktarı da düşük. BU konuda her hangi bir çalışmanız var mıdır? Daha önceki dönemlerde çeltik üretimi mi yapıyordunuz?
     2- Ayçekirdeğinde mantari hastalıkların önüne geçme konusunda – sürecin başından itibaren bulamacı koruma amaçlı atarsanız başarı elde edeceğinizi düşünüyorum. Ama pitrak, canavar otu ürüne zarar veren bitkilere faydalı olmayacaktır. Kök hastalığı için yapıldığını gördüğüm, okuduğum ya da benim takip ettiğim bir uygulama yok maalesef. BU konuda sizi yanıltmak istemem. Sizin topraklarınızın pH seviyesi zaten düşük ve tahminim asidik özelliği yüksektir!! Analiz raporunda yer vermiş olmaları gerekiyor. BU sebepten sizin Hümik Asit gibi toprak pH’sını düşürerek besin alımını kolaylaştırmaya yardımcı olan destekleyicilere ihtiyacınız yok, benim düşüncem.
     3- Sizin acilen toprak organik madde miktarını yükseltmeye yönelik çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Arazinizde ürün varsa ürünü kaldırdıktan sonra yapınız, bir sonraki üretime hazırlık olması maksadıyla. Toprağınızda organik madde miktarıyla, azot miktarıda düşük seviyelerdedir büyük ihtimal. Eğer arazinizde ürün varsa, bu aralarda özellikle yağmurlar öncesi üst gübrelemesi yapabilirsiniz.
     4- Toprağınızın pH değeri düşün ve asidik değeri yüksek olduğu için uygulayacağınız gübrelere ( üre gübresi gibi asidik özellikte, potasyum sülfat gübresi gibi toprak pH’sını düşürecek özellikte olan gübrelere ) dikkat etmenizi öneririm. Birlikte çalıştığınız bir ziraat mühendisi varsa onunla birlikte hareket etmenizde fayda var diye düşünüyorum.
     5- Taban gübresi atmadığınızı söylediniz. Çimlenme sürecinde topraktaki azot ve organik madde eksikliği bitkinin gelişim sürecini etkileyecektir. Takipte kalmalı ve bahar yağmurları öncesi gübrelemeyi programınıza koymalısınız diye düşünüyorum. Potasyum ihtiyacı fazla diyorsunuz, fakat paylaştığınız analiz sonucunda fosfor ve potasyum YETERLİ diyor!! Analiz sonucuna göre potasyum gürelemesi tavsiye etmiyor ya da çok az ediyordur diye düşünüyorum. Analiz sonucunda gübreleme tavsiyesi yazar orayı kontrol ediniz lütfen.
     Ahmet bey elimden geldiğince sorularınıza cevap vermeye çalıştım. Her hani bir soru işaretiniz varsa; lütfen, sormaktan çekinmeyiniz. Yeni soruların ve yorumların geldiğin görmek beni mutlu ediyor.
     Hayırlı bir Cuma günü ve sonrasında güzel bir hafta sonu olsun sizin için,

     • AHMET O says:

      AHMET O
      Nisan 11, 2019 at 3:38 pm
      Sercan Bey Merhabalar, öncelikle bu güzel bilgilendirmeniz ve kıymetli vaktinizi ayırarak, geri dönüşle cevapları bulma konusunda yardımcı olmaya çalışmaniz, sorularıma uzun uzun verdiğiniz cevaplarınız için size çok müteşekkirim.
      Topraklarimizin pH düzeyi iyi olmakla birlikte organik madde miktarı malesef cok düşük, tahlil yaptirdigim icin biliyorum, cevremdeki arazi sahipleri yaptirmadigi icin pek bilmiyor ki bizim arazimizin bulundugu mevki olarak en verimli ve karakepir dediğimiz humuslu ve verimli toprak, organik madde arttirma konusunda ise tahlil sonucundaki tavsiyelere 2 yildir uyuyordum; (anız yakmamak, surup toprak altinda curutmek, aycicegi saplarini kiyip toprak altinda curutmek, gecen yil bugday ekiminde 20 kg hexaferm 10x15x0+20 so3 +0,2 çinko, 0,7 hümit ve fulvik asitli orgamineral gubre , 2 ay sonra 20 kg amanyum sulfat, 40 gun sonra 12 kg ure, 30 gunsonrayine 12 kg ure ve 30 gun sonra 26 lik amanyum nitrat 20 kg uygulama yapıldı, gecen yil fazla yağışların dolayı 600 kg verim için toplamda18-20 kg saf azot dekara uygulandi, bu yil gubre fiyatlarinin pahaliligindan ve toplulastirma ile arazi kaymalari olacagindan uzulerek soylemek gerekirse bu yıl sürüm ile bitkilerin toprakta curumesinden başka doğal ve suni gübreleme yapamadık.
      Daha önceki dönemlerde çeltik üretimi hiç yapmadık, hem suyumuz yok, arazimiz meyilli, düz ve ovada değil !

      Ürünü kaldırdıktan sonra, bir sonraki üretime hazırlık olması maksadıyla yukarıda belirttiğim gibi mevcut urunun atiklarini parçalama ve sürme yoluyla toprağa karistirarak curumesini sağlıyorum ki organik madde artsın 4-5 yıl sonunda tekrar toprak analizi yaptırarak durum tespiti yaptiracaktim ama bakalım toplulastirma sonucunda arazimizin büyük bölümü elimizde kalacak mı? Toplulastirma bir yandan cok iyi ama boyle sikintilarda malesef var! Dediginiz gibi organik madde miktarıyla, azot miktarıda düşük seviyelerde malesef, toprak analiz laboratuvar tavsiyeler genelde 10 kilo 3 partide üre ve 26 lik An gubre 20-25 kg dekara.

      Arazimizde aycicegi ürünu var, 25-26 martta ekim yaptık, henüz çıkım olmadı, bu ara yağışlar güzel, inşallah yağmurlardan sonra çıkışı müteakip 15 -20 cm buyuyunce pitrak ve yabani zararli ot ilaci atip arkasindan 2-3 gun sonra yagmur oncesi dekara 15 kg amanyum sulfat ve 30-40 cm olunca da yağmur oncesi CAN 26.lik dekara 15 kg atmayi planliyorum.
      Ure ve potasyum sülfat gübresi uyarılarıniza dikkat edecegim, çevremizdeki arazilerin pH düzeylerı büyük ihtimalle aynı ama malesef hep üre kullanılmakta ve analiz laboratuvarları da sonuçlarında ! genelde üre kullanımı tavsiye edilmektedır.
      Birlikte çalıştığım bir ziraat mühendisi yok ama ilce tarim md.lugu ile ziraat odasindaki danismanlardan ve ararstirarak bilgilenmeye ve deneyimleyerek her yıl uygulamaları not alıp istatistikleyerek tecrübi bilgi ile kendime kaynak oluşturmaya çalışıyorum, amma velakin herşey imkan ve olanaklarda sinirlanmakta!
      Bahar yağmurları öncesi gübreleme tavsiyenizı uygulamaya çalışacağım.
      Potasyum ihtiyacıni ayciceginin bitki olarak kullanimini kastettigimden fazla demistim! paylaştıgim analiz sonucunda fosfor ve potasyum YETERLİ diyor!!

      Analiz sonucuna göre potasyum gübreleme tavsiyesi malesef yoktu! Nasil hareket edeyim diye size onu sormustum?

      Sercan bey , saygı ve selamlar .

     • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

      Ahmet Bey Merhabalar,
      Yoğunluğum sebebiyle size çok geç dönüş yapabildim. Kusuruma Bakmayın lütfen. Verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkürler, araziniz için kafamdaki soruların neredeyse tamamına cevap verdiniz.
      Tarla bitkilerinde helen susuz tarım yaptığınız arazilerde, topraktaki azot ve organik madde miktarını suni gübre ya da diğer yan ( zeolit, leonardit vb. gibi ) ürünlerle artırmaya çalışmak çok maliyetli olmaktadır. Tabiri caizse; Astarı, yüzünden pahalıya gelmektedir. Bu sebepten size tavsiyem yabancı ot tohumlarından ve zararlı larva, yumurta veya erginlerinden arındırılmış, hayvan gübresi kullanmaktır. Bu sizin için daha ekonomik olacaktır. Tabiki burada diğer sorularımız devreye giriyor; ne kadar büyüklükte bir arazide işlem yaptığınız? ve de yanmış hayvan gübresini rahatlıkla bulabilecek misiniz?
      Siz toprak analizi için numune verirken hangi ürünü yetiştireceğiniz hakkında bilgi vermediniz mi? Bilgi verdiyseniz szin verdiğiniz bilgilere göre o sonucu çıkarmışlardır bence. Topraktaki eğerin bu üretim döneminde bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. Sizden gelecek cevabı bekliyor olacağım Ahmet bey, sizinle güzel bir muhabbet ortamı yakaladık. Mutluluk verici. Güzel bir hafta olması dileğiyle,

 31. Osman Çapar says:

  Selamlar hocam pamukta ve domates te dekara veya 100lt suya dozu Ne kadar uygulamamız gerekir

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Osman Bey Merhabalar,
   İlginize çok teşekkür ederim öncelikle. Sorduğunuz sorunun yarısına cevap verebilebileceğim diğer yarısı için maalesef yorum yapamayacağım. Cevabım şudur; Pamuk için yapılmış her hangi bir uygulama ile karşılaşmadım. Benim de bir bilgim yok. Ama domates için 100 lt suya 1 lt karışım ve 10 – 15 günde bir uygulama yapacak şekilde hareket etmenizi önerebilirim. Pamuk için dediğim gibi; bilgim olmadığı için yanlış yönlendirme yapmak istemiyorum sizlere. Deneme yanılma yoluyla ilerleme yapabilirsiniz. Arazinizin bir köşesinde 1 – 2 metrekarelik alanda yer alan bitkilere suyla karıştırdığınız karışımı uygularsınız. Eğer bitkide ters bir etki yaprakta ani sararma, bitkide ani bir çöküş ile karşılaşırsanız. Pamuk için kullanılamayacağını ya a dozajın fazla olduğunu yorumlayabiliriz. Uygulama tercihi sizlerindir. Eğer uygular ve bir sonuca varırsanız lütfen bizleri de bilgilendirin. Osman bey, iyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle,

 32. Ahmet says:

  Selam hocam kiraz ve erik agaclarına bu gün(06/03/2019) 500 lt su/13,5 bulamaç oranında ilaçlama yaptık sizin verdiğiniz orana göre bizimki biraz fazla olmus bir sıkıntı olurmu.Birde saat 10:00-12:30 arası ilaclama yaptık saat 20:00 gibi sağanak yağmur yağdı bir sıkıntı olurmu. Cevabınız için teşekkür ederim

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Merhabalar Ahmet Bey,
   ilginize teşekkürler. Hangi bölgede faaliyet gösteriyorsunuz? Ağaçlarınızda göz durumu nasıldı?
   Biraz fazla olmuş karışım oranı. Fakat yağmur yağdığı için yıkanma gerçekleşmiş olma ihtimali yüksek. Yağmurun yağma süresi ve şiddeti nedir? Şöyle, esti geçti diyorsanız sorun yok. Fakat güzel yağdı ağaçlar ıslandı diyorsanız. Tekrar uygulama yapmanızı tavsiye ederim. Uyguladığınız karışım yağmur ile birlikte ağaçlardan yıkanıp toprağa karışmıştır. Umarım istediğiniz cevabı verebilmişimdir. Her hangi bir sorunuz olması halinde elimden geldiğince cevaplarım. İyi bir hafta olsun sizin için,

 33. Recep says:

  Selamın aleykum
  Kolay gelsin bende bu hafta ilk defa gülleci bulamacı hazırladım 30 kg kükürt 15 kg kelle kireç olarak hocam 100 litre sudan 80 litre olarak kaldi
  Biz bunu şeftali ağaçlarında Akdeniz meyve sineği mücadelesinde kullanmamız durumda faydalanabilir miyiz ayrıca arrivo ile karıştırmamızda bir sakınca olur mu
  Seftali de Baska ne tür zararlılilarda fayda görebiliriz.
  Ayrıca kivilerde nematod hastalıgimiz var dibinde kalan tortuyu damlamadan versek faydalanma olasılığımız var mı
  Şimdiden verecegeniz bilgiler için teşekkürler

  • Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu says:

   Recep bey merhabalar,
   İlginiz için teşekkürler. Büyük varillerde hazırlanan karış