Gülleci Bulamacı Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Gülleci Bulamacı Faydası ve Nerede Kullanılır? Gülleci Bulamacı ne işe yarar? Kimyasal Katıntı bırakır mı? Gülleci Bulamacının tarımdaki önemi ve değeri? Bu ve buna benzer soruların cevabını verebilmek için sizleri aydınlatmaya çalışacağım.

1336

Gülleci Bulamacı Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır? Gülleci Bulamacı Nedir yahuuu? Gülleci Bulamacını Ne Yapacağız? Gider zirai ilaç bayisinden ihtiyaç olan ilacı satın alırım. Bunlar hep kafamızın içerisinden geçen sorular ve işaretleridir.

Tamam mıyız? Herkes geldi mi? Şöyle biraz daha yaklaşın dostlar… Ekranı hızlı geçmek için baş parmağınızı kullanmayın ya da elinizdeki farenin kaydırma silindirini kullanmayın ve de yazıyı dikkatlice okumaya başlayın. Net ve anlaşılır şekilde gideceğim. Ben yazarım!! Okuyan okur, dinleyen dinler demeyeceğim. Okunabilir bir yazı çıkarmak için elimden geleni yapacağım.

Bu yazımı okuyan dostlar; Gülleci Bulamacı’nın nasıl hazırlanacağına dair bilgi sahibi oldu değil mi? Olmadıysanız Gülleci Bulamacı Nasıl Hazırlanır? Adlı yazımı okunuyabilirler. Lütfen. Sıkıcı olmasın diye yazıyı ikiye böldüm ve anlaşılır bir dil kullanmak için elimden geleni yaptım. Uzun yazılar sıkıcı olabiliyor. Hele ki telefondan bize katılan dostlar için bitmek bilmeyen bir yazı akışı gibi geliyor ve hemen kapatıyorlar sayfayı. 🙂

Gülleci Bulamacı Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Gülleci Bulamacı 10.7 gibi yüksek bir pH derecesine sahiptir. Damlamadan verilerek güzel bir toprak düzenleyici olarak kullanılabilir. Çanakkale bölgesinde domateste damlamadan verilerek denemesi yapıldı olumlu etkileri çok fazla. Ayrıca içerisindeki kükürt ve bakır gibi elementler sayesinde güzel bir hastalık ve zararlı ile mücadele aracıdır. Kokusu bırakın zararlıların kaçmasını, bazen benim bile koşarak uzaklaşmama sebep oluyor. Ama bir zararı var mı? Tabii ki hayır.

Ne Zaman Kullanılır?

Güzel soru. Aralık ayında yaprağını döken meyve ağaçlarında uygulamaya başlanabilir. Başlangıç zamanını bu ayda yaparsanız. Ağaçlarınızda hastalıklarla, zararlılarla ve bir nebze de olsa don zararına karşı mücadele de etkili olmaktadır. Ayrıca Gülleci Bulamacını hazırladıktan sonra dibinde kalan tortunun ağacın bedenine sürülmesi; kış aylarında sıcak tuttuğu için, koruyucu etki sağlamaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında ise, topraktan ağaca yönde ilerleyen zararlıların kaçışmasını ve gövdenin güneş ışınlarından korunmasını sağlayarak olumlu yönde etki yapmaktadır.

‘İyisin, Hoşssun da Dozajı Nedir?’ Dedi birisi…

Kaliforniya Bulamacı uygulama şekli, Gülleci Bulamacı Dozu, huglero.com

Kış aylarında – Aralık ayında, soğuk bölgelerde, özellikle elmada, kullandığınız karışım için 1000 lt suya 30 lt Gülleci Bulamacı kullanımı tavsiye edilir. *Şubat-Mart ayları arasında çiçeklenme öncesi ikinci uygulama 15 lt karışım 1000 lt suya, *Mart- Nisan aylarında 10 lt karışım 1000 lt suya oranlarında kullanılabilir.Şeftalide ve nektarinde meyve belirmeye başladıktan sonra kullanıma dikkat edilmelidir. Özellikle şeftali de hasat öncesinde kullanılmaması tavsiye edilir. Meyvede koku bırakıyor ve pazar değerini kaybediyor. Elma için armut için bu olmuyor mu yani derseniz. Bu meyveler paketleme tesisine girdikten sonra yıkama ünitesinden geçtiği için meyve temizleniyor.

Hangi Zararlı ve Hastalıklara Karşı Etkili Bu Karışım?

Zeytinde pamuklu bit (dozaja dikkat %1 veya %1,5 oranını geçmemekte fayda var),
Domateste külleme,
Asmada külleme,
Domates ve ayvada bakteriyel yanıklık,
Domateste kurşuni küf ve yaprak küfü,
Tüm kabuklu bitler,
Tüm pamuk zararlıları,
Domateste bakteriyel yanıklık,
Bağda mildiyo ( pronoz hastalığı),
Elmada kara leke,
Bağ uyuzu,
Asmada ölü kol hastalığı,
Listeyi uzatabiliriz ama yukarıda yazılan hastalıklarda olumlu yönde etkisi denenerek görülmüştür.

Gövdeye sürülen tortunun; salyangoz ve sümüklü böcek gibi zararlılarda etkili olduğu görüşmüştür.

Gülleci Bulamacı Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır? huglero.com

İlerleyen yazılarımda sizlere doğal yollarla bitkilerimizi nasıl koruyacağımıza dair bilgi vermeye devam ediyor olacağım. Dostlar, umarım yukarıdaki yazımın yapacağınız veya yaptığınız üretime faydası olur. Zararlı ve hastalıklardan uzak bir üretim sezonu geçirmeniz dileğiyle.. Takipte kalınız…

Görsel Kaynaklar: wiktionary mapsacatalogo

23 YORUMLAR

 1. Gülleci bulamacı şeftalide nezaman kullanmayı õnerirsiniz klok hastalığı için cubravit ile karıştırıla bilir mi (Monilya ve dut kabuklu biti,yeşil bit)şeftalide çok õnemli

  • Sayın Yusuf Genç merhabalar,
   Öncelikle yazıma olan ilginiz için size çok teşekkür ederim.
   Gülleci bulamacı tarım sektöründe hastalık ve zararlılarla mücadele de alternatif olarak değerlendirilebilecek ( ağaçların direncini artırıp, hastalık ve zararlıların sebep olacağı ekonomik zararı minimuma düşüren, hatta %90-95 arasında sizi başarıya taşıyacak ) bir üründür.
   Öncelikle size bir kaç sorum olacak müsadenizle;
   *Bahçeniz nerede ( hangi şehirde yaşıyorsunuz ) ?
   Neden soruyorum, sıcaklık değişimleri ya da kışın erken gelmesi ( halk arasındaki tabirle ) gibi olaylar yaşanıyor bahçenizin olduğu bölgenin iklimi hakkında bilgi sahibi olmak için.
   *Bahçenizin toprak yapısı nasıldır ( taşlı, kumlu, killi, tınlı gibi ) ?
   Kireç, tuz ya da asit oranı hakkında bilginiz var mıdır?
   Bahçenizin etrafında meyve yetiştiriciliği yapan birileri var mıdır?
   Yetiştiriciliğini yaptığınız şeftali çeşiti nedir? Çiçeklenme dönemi hakkında bilgi verebilir misiniz?
   Bu soruları sorma amacım size tam olarak yardımcı olmak istememdir.

   Ama yine de genel bir bilgilendirme olması amacıyla sorunuzu cevaplamak isterim.
   Şeftali de ne zaman kullanılır sorunuzun cevabı olarak; Ağaçlarda yaprak dökümü gerçekleştikten ( yaraları kapatmak için bordo bulamacı ya da bakır içerikli ilaçlarınızı kullandınız ). Aralık ayı içerisinde hazırladığınız % 2.5 oranına sahip Gülleci Bulamacını ağaçlarınıza uygulayabilirsiniz. Kış mevsimine girişte ağaçlarınızın direnç kazanmasında katkı sağlayacaktır. Hatta bulamacı hazırladıktan sonra süzdüğünüzde dibinde kalan tortuyu ağaçlarınızın bedenlerine sürünüz. Kışın soğuklara karşı ağaçların bedenlerini sıcak tutacaktır.
   %2.5 oranındaki uygulamayı Aralık ayı içerisinde 1 kere Ocak ayı sonunda da 1 kere yapmanızı tavsiye ederim. Kış mevsimi içerisinde yapılacak uygulama miktarı yaşadığınız şehir ve iklim şartlarına göre değişir. Şubat – Mart aylarında çiçelenme öncesi ( gözlerin iyice kabardığı zamanda) bu oranı %1- 1.5 seviyesine düşürer uygulamak gerekir. Mart sonu Nisan başı gibi döllenme sonrası meyveleriniz kendini göstermeye başladığı zamanda bir diğer uygulamayı da yapabilirsiniz.
   Monilya için bir direnç göstererek %100 kesin sonuca götürdüğü hakkında kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bir çok dış etkenler hastalığın oluşmasında tetikleyici olabiliyor. Fakat küllemeye karşı mücadele de başarılı sonuç alındığını biliyorum ve uygulayarak deneyimledim.
   Dut kabuklu biti, yaprak biti, kırmızı örümcek gibi zararlılara karşı başarılı bir karşımdır.

   Bakır içerikli bir ilaç olan Cubravit’i Gülleci Bulamacı ile karıştırmanızı tavsiye etmiyorum. Fitotoksiteye ( zehirlemeye ) sebep oluyor. İki ayrı uygulama şeklinde yapmanız en sağlıklı ve kesin çözümdür. Yukarıda size yönelttiğim soruları cevaplarsanız ve yine sormak istedikleriniz olursa elimden geldiğince sizlere yardımcı olurum.

   Saygılar,
   Sercan ÇİFTÇİOĞLU

 2. Merhaba Sercan Bey vaktinizi bana ayırdığınız için teşekkür ederim. Çanakkale de çiftçilik yapıyorum, topraklarımız kireç,tuz oranı azdır.bölge geneli meyvacılık çoktur şeftali extrem priam,royal glory,elegant laydy,j hale nektarin morisanna 51,sweed laydy,morisanna 90,caltes 85 dir.agaçlar genellikle mart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftasında çiçek açarlar.Bizim bölgenin en büyük sorunu monilya ile akdeniz sineği ürünlerimizin yarısı çürüyor bu sene komşu köyden arkadaşlar gülleci bulamacını kullanıyoruz dediler bizde kullansak nasıl olur acaba. Size tekrar teşekkür ederim hayırlı günler dilerim

  • Yusuf Bey tekrardan merhabalar,
   Yazıya olan ilginiz ve devamlılığınız için teşekkürler. Bahsettiğiniz sorunlar için şöyle cevaplamak isterim. Gülleci Bulamacı Monilya mücadelesinde ( yabancı ot sorunu olmadığını ve budamanın ve seyreltmenin temiz yapıldığını düşünerekten yola çıkıyorum ) başarılı bir sonuç verecektir. Akdeniz Meyve Sineği üzerinde yapılan bir mücadele ve sonucuna rastlamadım ( yalan söylemek istemem ). Fakat Çanakkale – Kumkale – Bölgesi’nde bir arkadaşım; yaptığı domates yetiştiriciliğinde ( 2 sene önce, ‘Tuta absoluta’ zararının yoğun olduğu yıllardan birisi, hatta Kumkale Bölgesi karantinaya alınmıştı yanlış hatırlamıyorsam ) Tuta absoluta zararı ile karşılaşmadı. Akdeniz Meyve Sineği’ne karşı bir deneme yaparsanız ve olumlu sonuç alırsanız bu platformda paylaşmanız bizi çok mutlu eder ve diğer okuyucularımız da bu bilgiden faydalanabilir.
   Arkadaşlarınızdan bahsetmiştiniz. Yaptıkları mücadele olumlu sonuç vermiş mi peki? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

   Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedecek olursak – sizde bunu bir çok defa duymuşsunuzdur tabiki ama yapılması olumlu sonuç veriyor bunu söyleyebilirim – bir sene öncesinin meyve artıkları ( zararlı bulaşığı olan ya da olmayan ) kesinlikle toplanıp imha edilmelidir ( bir çukur açılarak çürük meyvelerin üzerine kireç dökülmeli ve çukur kapatılmalıdır ). Arazinizde özellikle yüksek – diz boyunu geçen – yabancı ot barındırmamalısınız. Çünkü Akdeniz Meyve Sineği larvalarını bulaşıklı meyvelerin içerisine ve yabancı otların yoğun olduğu bölgelere bırakır. Kışı buralarda geçirir ve yazın tekrardan faaliyete geçer. Bu adımlara dikkat etmeniz sizi bir nebze de olsa rahatlatacak bir sonraki senenin zararlı popülasyonunu azaltacaktır.

   İletişimde kalalım lütfen.
   Sevgiler,
   Sercan ÇİFTÇİOĞLU

 3. Merhaba sercan bey ilk önce verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Eskişehirde 60 adet 25 senelik ceviz ağacım var 1 senelik 35 adet ceviz ağacım var 50 adet karışık meyva ağacım var size sorum 1.yaprak dökümünde güllece bulamadınmı bordo bulamadınmı tavsiye edersiniz.2.1 senelik fidanlara zararı olurmu.3. Güllece bulamacı 20 kükürt 10 kireç yaptığım zaman hepsini kaç litre suda kullanmam lazım yada 1000 litre suya kaç litre güllece bulamacı yapmalıyım.

  • Sayın Sadi Bey merhabalar ve aramıza hoş geldiniz,
   Size de gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Öncelikle, Allah bol ve bereketli hasatlar, kazançlar nasip etsin sizlere. Sadi bey yaprak dökümü sonrasında açılan yaraların ( yaprakların döküldüğü noktalardan bahsediyorum ) kapatılması için tavsiye edilen uygulama bakır içerikli uygulamalardır. Bordo bulamacı uygulamanızı tavsiye ederim. Gülleci Bulamacı ile Bordo Bulamacı’nı kesinlikle karıştırarak uygulamayınız . Aman DİKKAT! Ters etki yapar. Fayda değil zarara sebep olur. AMAN!!!
   1 yaşındaki fidanlarda zararı olmaz, hatta ve hatta Gülleci Bulamacı’nı hazırladıktan ve karışımı süzdükten sonra dibinde kalan bir tortu tabakası ile karşılaşacaksınız – cıvık çamur gibi- . O tortuyu ağaçlarınızın bedenlerine sürebilirsiniz. Genç ağaçlarınızı; zararlılara, ağaçlarınızın bedenini soğuklara ( kış aylarına ) ve güneş yanıklıklarına ( sıcak yaz aylarına ) karşı koruyacaktır.

   Son sorunuz için size şöyle bir formül yazarak yardımcı olayım ;
   1.5 kg ( toz kireç,sönmemiş ) + 3 kg elementel kükürt + 10 lt Su -Bu karışımı hazırladığınızda elinizde 9.5 lt ye yakın bir karışım olacak. Karışım miktarını 10 ve 10’un katları olarak artırmanız daha kolay hesap yapmanıza yardımcı olacaktır.
   Kış aylarında 1000 lt su için 30 lt Gülleci Bulamacı karışımına ihtiyaç vardır demiştik Gülleci Bulamacının Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır? adlı yazımda. Yani kış aylarında yaprak dökümünden sonra ( Bordo Bulamacı’nı uyguladınığızı varsayıyorum ) yapacağınız ilk Gülleci Bulamacı uygulamasında 30 lt karışım elde edebilmeniz için;
   4,5 kg kireç ( sönmemiş kireç, toz ya da taş kireç diye bilinen ) + 9 kg Elementel Kürkürt + 30 lt Su ile bu karşımı elde edebilirsiniz. Uygun bir kazan ya da varil bularak hazırlamanız kolay olacaktır.
   Ama benim tavsiyem imkanınız var ise; 100 lt su ile hazırlamanız. 100 lt karışımı hazırladıktan sonra, bidonlar içerisine depolayarak, kullanmanız çok daha rahat olacaktır diye düşünüyorum. Karar sizindir Sadi Bey.
   Aklınıza takılan bir soru olduğunda lütfen buradan paylaşımda bulununuz ki okuyucularımıza da bilgilendirme yapmış olalım. Sağlıklı günler dilerim.

   Sevgiler,
   Sercan ÇİFTÇİOĞLU

 4. Merhaba,fethiye kumluova mahallesinde serada domates uretimi yapmaktayim.Gulleci bulamacini tarifinize gore yaptim.Ama korkularim var bitkilerde fitotoksite olur diye dozajlariyla ilgili bilgi verebilir misiniz?
  Fide dikimi 30 gun oldu tuta basimiz belada ve fiyatlar acayip uctu yardimlarinizi bekliyorum.Sizin arastirmalarinizda domateste hangi dozda ve hangi hastalik zararlilarda kullanabiliriz degerli meslektasim.

  • Sevgili Mehmet Bey Merhabalar,
   Öncelikle size de, yazıyı okumak için vakit ayırdığınız ve yorum yaptığınız için teşekkürler.
   Sizin merak ettiğiniz sorulara yanıt vermeye başlamadan önce;
   Gülleci Bulamacı net olarak domateste Tuta absoluta’ya karşı kullanılabiliyor diyemem.

   Bizim yaptığımız uygulamada zararlı ile karşılaşılmadı. Ama uygulama yapılan yer ana yola 400 metre uzaklıkta idi, ana yolun diğer tarafında ki araziler Tuta zararlısının saldırısına uğramıştı!! Bunu yorumda da belirtmiştim ‘belki şans, belki karışımın etkisi!!!’ Ama en sonunda istenilen sonuç, verim ve sağlıklı ürün yetiştirme başlığı altında değerlendirirsek, alınmıştır.
   Gelelim kullanılan dozaja, fide dikiminden itibaren damlama sistemi ile yapılan sulamada dekara 3 lt Gülleci Bulamacı karışımı + 2 lt demlenmiş tavuk gübresi suyusunu, gübre tankına karıştırarak uygulama yaptık.
   Ayrıca bitkide çiçek dönemi öncesi, çiçek döneminde ve sonrasında 16 lt’lik sırt pompası ile de yapraktan uygulama yaptık. Sırt pompasının içerisine 0,5 lt Gülleci Bulamacı + 1 lt tavuk gübresi karışımını karıştırarak uygulama yaptık.
   Meyveler ceviz büyüklüğünü geçince yapraktan yapılan uygulamaya son verdik. Ama geçen zaman içerisinde bitki içerisinde her hangi bir zararlı oluşumuna rastladığımızda Gülleci Bulamacı’nı sırt pompasıyla tekrardan uygulama yaptık. Her hangi bir fitotoksite sorunu ile karşılaşmadık.
   Bu yaptığımız paylaşım tamamıyla kendi denememiz sonucu ortaya çıkmıştır. Bir zararı görülmemiştir. Her hangi bir kitapta bulabileceğiniz değerler değildir ( Tabiki bu değerlere karar verirken bir bilgi sahibi olmak adına kaynak karıştırdık fakat değerler bizim karar vererek bulduğumuz değerlerdir ). Bu paylaşımı yapma sebebim;elde edilen bu bilginin sonucunda bir zararını görmemem ve başkalarının da yararlanması istememdir.
   Sevgili Mehmet Bey, yukarıda belirttiğim rakamlardan yola çıkarak sizde yeni ve size ait bir formül bulabilirsiniz. Eğer böyle bir sonuca ulaşır ve bu platformda paylaşırsanız bizleri onurlandırır ve mutlu edersiniz. Diğer okuyucularımızın da bilgi sahibi olmasına yardımcı olursunuz.

 5. Sercan bey verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkür ederim Yer Ankara ayaş rakım bin üç yüz beşyüzelli karışık meyve ağacım var elma ağırlıklı kiraz Armut ayva erik şeftali ağaçları tarifiniz üzre gülleci bulamacını hazırladım uygulamak için yardımlarınızı bekliyorum

  • Atacan Erdoğan bey merhabalar,
   Yazıma olan ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Site olarak amacımız siz kıymet veren arkadaşlarımıza bir miktar yardımımızın dokunması.
   Sonbahar dönemi ( yaprak döküm zamanına ) giriş aşamasındayız. Yaprak dökme işlemi ve yaprak döküm sırasında ve sonrasında kullanılan ilaçları ( genellikle bakır içerikli ilaçları) kullandıktan sonra kış öncesi bu karışımın kullanılması tavsiye edilir. Sizin bölgenizde geçmiş yılları örnek alarak cevaplamanızı rica edeceğim.
   Ağaçların yaprak dökme zamanı ne zaman gerçekleşiyor?
   Karşılıklı soru cevap şeklinde giderek size tam olarak yardımcı olmak isterim

 6. hocam merhabalar

  ben manisa sarıgöl ilçesinde yaşiyorum üzüm yetiştirmektedyim ilaçların azizligine ugramaktayız fungusit hastalıkları ile buyuk sorunumuz var acaba bulamacı üzümbaglarında ne zamanlarda ne dozda kullanmamız uygun olur acaba ?

  • Sevgili Süleyman Bey merhabalar,
   Size de yazıma olan ilginiz ve yazıyı okumak için ayırdığınız vakit için teşekkürler. Sizin aradığınız cevabı vermeden önce bir kaç soru sormak isterim. Hatırınızda ise; fungal hastalıklar için kullandığınız ilaçlar hangileridir? ( Eğer aynı ilaçları çok tekrarlı kullandıysanız hastalıklar bağışıklık kazanmıştır ya da kalitesiz – merdiven altı üretim diye tabir ettiğimiz – ilaçlar kullanıldıysa hastalığa bir etki yapmamıştır, popülasyon aynı oranda kalmış ya da artmıştır. )
   Bölgenizde yaprak dökümü ne zaman gerçekleşmektedir?
   Sizin arazinizin etrafında başka üzüm bağları var mıdır? varsa onlarda aynı sorunları yaşıyorlar mı?
   Bir uygulama yapma kararı alırsak onlarda sizinle birlikte bu uygulamayı aynı anda yapabilirler mi? ( işbirliği yapmayı kabul ederler mi yani )
   Arazinizin konumu ve iklim şartları nasıldır? ( Arazinin eğimi, rüzgar alan bir bölge mi, bölgenin nem oranı nedir )
   Lütfen en kısa zamanda yukarıdaki soruların cevabını veriniz ki; sizin sorununuza da kesin ve net bir çözüm bulmamız adına karşılıklı soru cevap şeklinde gitmemiz daha sağlıklı olacaktır.
   Gülleci bulamacı fungal hstalıklara karşı mücadele de sizlere yardımcı olacaktır. Sadece bunun öncesinde sizden gelecek cevaplarla ön bilgi sahibi olmak vereceğim cevaplarda bana yol gösterecektir.
   Süleyman bey en kısa zamanda tekrardan mesajınıza cevap vermek dileğiyle.
   Teşekkürler

   • fungal hastalıklar için genellikler bayern in ilaçlarını kullanmaktayız.bunların yanı sıra talendo, vivando, ritrap,colins, topas , luna karzi çift aktif ilaçlar kullanmaktayız
    hiç bir şekilde aynı ilaçı üst üste veya belli aralıklarla kullanılmamiştir. bagışıklık kazanması zor bir olasılık. bunun yanı sıra hülase(sıvı kükürt) kullanmı belli döneme kadar yüksektir.
    yaprak dökümü üzüm bagının yetiştirme durumuna göre degişir. benim üzümüm hala duruyor dalında. ortalama olarak 11. ayın sonları falan diyebiliriz
    bulundugum bölge tamamen üzüm yetişmektedir.
    genellikle yaşanıyorlar zaten tek sorun fungal hastalıklar çözüm için pahalı ilaçlar kullanıyoruz ama pek işe yaradıgı söylenemez yarasada maliyeti baya yüksek gelmeye başliyor yani yeri geliyor 2 gün arayla ilaç uygulaması yapmak zorunda kalıyoruz kendimden örnek vericek olursam denemedigim ilaç kalmadı ama fungal hastakıları engelleyemedim belli bir noktada durdurmayı başardım sadece bu arada kendim de ziraat teknikeriyim
    kesinlikle ederler. ilaç maliyetleri yüzünden zaten müzdarip konumdalar. bulamacın hem maliyeti düşük olması ve işe yarar olması ilgilerini kesinle çekecektir
    arazilerimiz genel olarak ovanın ortasında 3 tarafımız daglarla çevrili klasik iç ege havası aşiri sıcak yada neme sahip degil
    istemiş oldugunuz bilgileri elimden geldiğince cevaplamaya çaliştim
    şimdiden teşekkürler hocam

    • Süleyman Bey tekrardan merhabalar,
     Verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkürler. Fungal hastalıklar, uzun yıllardır kullanılan çeşitli ilaçlara karşı direnç göstermiş anlaşılan.
     Anlattıklarınızdan yola çıkarak anladığım kadarıyla yaptığınız işe hakim, bilinçli yol almak için mücadele veren bir üreticisi ve işin uzmanı ziraat teknikerisiniz. Elimden geldiğince size yardımcı olmaya çalışacağım ve de farklı olasılıkları ortaya atarak bir tartışma ortamı yaratacağım, bunun sonucunda amacımız sizin sorununuza çözüm bulmak ve benim de sizden öğrendiklerimle birikim elde etmek.
     Tahminimce arazinizde sıra üzeri yabancı ot ile mücadelede gecikmiyorsunuzdur. Buradan yola çıkarak diğer bir sorum geliyor Süleyman Bey, arazide sıra arası ot mücadelesini nasıl yapıyorsunuz?
     *Toprağı işliyor musunuz?
     Bölge yoğun nemli bir bölge değil ve esintinin olduğu bir bölge ise; hastalığın hızlı türediği bir ortam değil olarak değerlendiriyorum.
     Komşu arazi sahiplerinin sizinle ortak hareket edecek olması bizlere soruna çözüm bulmada hızlı yol almamıza yardımcı olacaktır.
     *Üzümü kestikten sonra son bir gübreleme programı uyguluyor musunuz? Ya da diğer bir sorum sezon içerisinde nasıl bir gübreleme programı takip ediyorsunuz?
     *Yaprak döktürme için ayrı bir uygulama yapıyor musunuz? Kısaca bilgi verebilir
     Size önerim;
     Üzümü kesme yaptıktan sonra arazinizde bütün araziyi – tabiri caizse – baştan aşağıya bu karışım ile yıkamak size Süleyman bey.
     ( yaprak döktürme için bir uygulamanız yok ise )
     60 lt karışım / 1000 lt su bütün asmaların yıkanmasını sağlamak hatta ve hatta yere gelecek şekilde atomizerin memeleri ayarlanarak bu uygulamanın yapılması.
     Sizden gelecek bilgileri bekliyorum Süleyman bey. Karşılıklı güzel bir paylaşım ortamı oluşmaya başladı, vaktiniz oldukça lütfen benimle kıymetli vaktinizi paylaşarak bilgilendirmede bulununuz.
     Kolaylıklar dilerim.

 7. evet aralarını işliyoruz yabancı ot için ilaçlar kullanıyoruz
  ürünler bitiilten sonra gübreleme yapmıyoruz sadece dalından çinko,bakır gibi elemetler veriyoruz
  hayır yaprak dökülmesi için her hangi bir uygulama yapmyoruz
  ayrıca şunuda sormak istiyorum gülleci bulamacı ile( göktaş(göz taşi) olarak da geçiyor sanırım ve kirec) karışımı arasında ne gibi fark var acaba ?
  vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkür ederim
  uygulamalarımın sonuçlarını aldıgımda tekrar sizinle paylaşicam

  • Süleyman bey merhabalar,
   İşlerimin yoğunluğu sebebiyle mesajınıza geç cevap verebildim. Kusura bakmayın. Yaprak dökülmesi belli bir aşamaya geldikten sonra her hangi bir uygulama yapılıyor mu fungal etmenlere karşı?
   Hemen sizin sorularınızın cevabına geçelim;
   Gülleci BUlamacı; kükürt ve kireç ile yapılan bir karışımdır. Bu karışım sahip olduğu koku sebebiyle zararlıları, atıldığı ortamdan uzak tutmak gibi bir özelliği var. Ayrıca fungal hastalıklara karşı da mücadele de kullanılıyor.
   Göktaş + Kireç karışımı ( Bordo Bulamacı ) ; fungal hastalıklarla mücadele de, koruyucu önlem olması amacıyla kullanılan bir karışımdır. Her hangi bir zararlı ile mücadelede kullanıldığını görmedim ya da duymadım. ( Böyle bir durum ile karşılaşan bir arkadaşımız varsa ve paylaşımda bulunarak bizleri de bilgilendirirse çok mutlu olurum )

   Gelelim öneriler kısmına ( yeni bir öneri, eskisini unutalım!!! );
   * Yaprakların dökülme yüzdesi % 40 ‘a ulaştıktan sonra Thiram Uygulaması ya da bordo bulamacı ( daha ekonomik seçenek ) uygulaması= yaprak dökülmesi ile açılan yaraların kapatılması için.
   * Yaprak dökümü % 90 – 100 arası orana geldiğinde ikinci thiram ya da bordo bulamacı uygulaması= tam koruma sağlamak için.
   Ama tercihim thiram uygulamasından yanadır!! Karar sizin yine de Süleyman bey.
   * Sonrasında Gülleci Bulamacı uygulaması, asmalar baştan aşağıya ve hatta kök boğazına kadar yıkanacak şekilde bir uygulama yapmanızı öneriyorum.
   Yukarıdaki uygulamayı basamaklarını bazalarak ilerlemenizi rica edeceğim. Sizden gelecek geri dönüşleri bekliyorum ve site ile bizler ile iletişimde kalmanızı çok isterim. Paylaşımlarınıza devam etmeniz dileğiyle. Sağlıcakla kalın.
   İyi çalışmalar,

 8. Sercan bey merhaba, Adım Özgür Efe Akharem Köyü – Orhangazi Bursa. Zeytinliğimiz var. Bu sene 14 kere ilaç attım. İnek gübresi verdim. Zeytinleri toplamadan döküldü. Sinek vurugu var. Bütün emekler boşa gitti. Hasattan sonra nasıl bir yol izlemeliyim. Babam 2-3 kere bordo bulamacı atalım diyor. Sizin tavsiyeniz nedir. Gülle bulamacı mı? bordo bulamacı mı? İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Saygılarımla

  • Özgür Bey merhabalar,
   Aramıza hoş geldiniz. İlginiz için teşekkürler. Öncelikle yaşadığınız büyük talihsizlik için geçmiş olsun. Burada elimizden geldiğince – benim ve sayfaya katılan konu hakkında bilgili arkadaşlarında desteğiyle – sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Gelelim şimdi sizin sorunlarınız üzerine eğilmeye. Öncelikle sizlere bir kaç sorun olacak;
   * Arazinizin etrafında başka yetiştiriciler var mıdır? Arazinizin etrafında ormanlık, koruluk gibi alanlar var mıdır?
   * Arazinizin yabancı ot popülasyonu nedir? Yabancı ot mücadelesini nasıl yapıyorsunuz ( yani otların iyice büyümesini bekleyip, bu kadar yeter artık dedikten sonra mı otlarla mücadele etmeye başlıyorsunuz )?
   * 14 kere ilaçlama yaptığınızı söylediniz? Bu ilaçlamalar hakkında – hatırınızda ise – bilgi verebilir misiniz?
   * Zeytin sineği vuruğundan bahsettiniz, 3 dönemde bahçede faaliyet gösterir – çiçek, tomurcuk ve tane iken – bu dönemlerde mücadeleniz nasıl oldu?
   * Hayvan gübresi verdiğinizden bahsettiniz ( yanmış – toz haline gelmiş – gübre olduğunu düşünüyorum ), bu gübrenin temiz olduğuna – içerisinde yabancı ot tohumları ya da zararlı bir canlı – özellikle dip kurdu larvası – olmadığına emin miydiniz?
   * Bahçenizde zeytin sineği zararlısından başka bir hastalık ya da zararlı ile karşılaştınız mı?
   * İlk önce sizden gelecek cevapları bekleyeceğim ve tavsiye olarak zeytin sineği ile mücadele de gülleci ya da bordo bulamacı kullanınız demeyeceğim.
   * Hasattan sonra kesinlikle bakır içerikli bir uygulama yapılmasını tavsiye ediyorum ( babanıza hak veriyorum ). Ama bu uygulamanın sebebi hasat sırasında ağaçların dallarında açılacak yaralardan fungal ( mantari ) hastalıkların girmemesi içindir.
   Yukarıdaki soruların cevaplanmasında yardımcı olmanız sonrasında size hasat sonrası atacağınız adımlar konusunda elimden gelen yardımı yapacağım. Sizden gelecek geri dönüşü bekliyorum. Gecikme için kusura bakmayın!
   İyi bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.

 9. Merhaba hocam. Balikesir merkezde 20 yasinda susuz yetistirdigim badem agaclarim var. Yapraklar epey dokuldu uzeeinde cok az var. Bazi agaclarimda dip ve govde kurdu oldugunu farkettik. Govde kok bogazi cevresinde kok baslangic kisminda talaslanma ve zamklanma tespit ettik. Zararli icin henuz bir mucadelede bulunmadik.
  Ilk olarak kok diplerini acip temizleyip varsa delige tel sokup koridoru acip sonra ilac zehir, budama (hafif budama) %2bordo ve daha sonra %1.5 gulleci atmayi dusunuyorum.
  Bu zararli icin oncelikle bordodan oncemi mekanik ve kimyasal onlem almaliyim?
  Ilac icin bir oneriniz varmi?
  Govdeler icin daha yogun oranda gulleci kullanmak istiyorum ne oranda kullanayim?
  Uygulama sirasi sekli gibi tavsiyelerinizi bekliyorum. Yardimci olurmusunuz.

  • Erdem Bey Merhabalar,
   Hoş geldiniz. Sayfaya olan ilginiz ve güveniniz içinde size çok teşekkürler. Hemen sizin için hazırlıklara başlayalım ve sorunlarınızın cevabını bulmaya çalışalım.
   *Tahminimce ağaçlarınız %80 veya fazlası oranda yaprak dökümünü gerçekleştirmiş. Yağmurlu döneme girmeden önce koruma amaçlı hızlı bir şekilde Thiram içerikli ilaç uygulaması yapınız. Bunun sebebi yaprakların döküldüğü noktalardaki açıklıkları kapatmak ve fungal hastalıklara karşı önlem almak. Bordo BUlamacı da atabilirsiniz. Tercih sizindir ( Bu sorduğunuz sorunun dışında ama yapılması gereken bir işlemdir ).
   *Gelelim şimdi asıl sorunuza; Dip kurdu sorunu ile karşı karşıyasınız. Böyle durumlarda mümkünse bizlere fotoğraf ile destek sağlayabilirseniz, orada olmasakta sorun hakkında emin olmamıza yardımcı olur. Şöyle ki; sorunu gayet net anlatmışsınız. Bunu yazma sebebim sayfayı ziyaret eden arkadaşların görseller ile konu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak.
   * Dip kurtları susuz yetiştiricilik yapılan yerlerde daha çok görülür. Hele ki araziniz hafif taşlık veya kumsal topraktan oluşuyor ise; en sevdiği toprak yapısıdır.
   * Acilen arazinizdeki yabancı otlardan kurtulunuz. Özellikle ağaç kök boğazı çevresindeki otlardan ( çapalatınız, elle kopartınız ) kurtulunuz. Susuz yetiştiricilik yaptınığınız için, toprağınızı çok derin olmayacak şekilde 20 cm gibi derinlikte sürünüz toprak altında faaliyet gösteren canlılar var ise onları öldürecektir.
   * Şuan arazinizde bu canlı ile karşılaştınız mı? Ya da bahsettiğiniz, talaşı gördüğünüz deliklere tel sokarak içeride bir canlı var mı diye kontrol ettiniz mi?
   * Ağaçlarınızın durumunu görmeden size budama konusunda bir yönlendirme yapamam, yanlış olur. Sizin yazdıklarınızdan yola çıkarak – tahmin sadece – 20 yaşındaki ağaçta hafif budama az mı kalır acaba? diye, aklıma bir soru takıldı. Fakat budama sonrası yapılacak bakır içerikli uygulama doğru atılacak bir adımdır.
   Dip kurdu ile mücadele de görülen deliklere tel sokularak içeride canlı var ise, öldürülmesi doğru bir işlemdir. Bu işlemi yaptıktan sonra bu dönemde ( biraz geç kalındı aslında, Eylül ayında yapılması gerekiyordu ) yine bir kimyasal uygulama yapmakta fayda var. Kullanabileceğiniz ilaçlar Endosülfan %32,9 WP veya Dimethoate 400 g/l gibi kimyasal ilaçları kullanabilirsiniz. Uygulamayı iki aşamada yapmalısınız. 1- ağacın kök boğazından itibaren yukarıya doğru olan 10 cm’lik odunsu bölgeye ( yeşil aksama, yaprak ve taze dallara gelmesin ) sırt pompası ile uygulayabilirsiniz. Topraktan ya da ağacın kök boğazı bölgesinden gelen sürgünler var ise temizlenmelidir. 2- toprak altına en az 20 – 30 cm işleyecek bir uygulama yapmalısınız. Bunu da şu şekilde yapabilirsiniz; ya uzun ince demir bir boruyu sırt pompanızın ucuna monte ederek toprağa sokmalı ve toprak altını ilaçlamalısınız ya da şöyle bir hesaplama yaparak diğer bir uygulama yapabilirsiniz. Nasıl mı? Ağaç taç iz düşümü kaç m2 onu hesaplarsınız. Mesela ağaç taç iz düşümü 5 m2. 5m2 x 8 gram kimyasal = 40 gram kimyasal ilacı bu ağacın 20 – 30 cm toprak altına işlemesini sağlamalısınız. 40 gram ilacı 40-50 litre su ile karıştırarak ağacın dibine dökerek uygulamayı yapabilirsiniz. Bu uygulamayı her ağaç için ayrı ayrı yapınız.
   Ağaçlarınızın bedenlerine; Bordo bulamacı + su karışımı ile hazırlayacağınız karışımı ya da gülleci bulamacı hazırlayacaksanız bulamacı süzdükten sonra kalan tortuyu hafif su ile karıştırarak sürünüz ve tel sokarak temizlediğiniz delikleri de kapatacak şekilde ağaç bedenine sürünüz. Diyelim ki Gülleci Bulamacı hazırladınız, dibindeki tortuyu kullandınız ve bitti. Sonrasında yeni karışım hazırlamayacaksanız. Bordo bulamacı + su karşımı hazırlayarak ( hafif yoğun olması makbuldür ) ağaç bedenine sürmeye devam edebilirsiniz. Sizden gelecek geri dönüşü bekliyorum Erdem Bey. Karşılıklı iletişimde kalalım lütfen. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Mutlu bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.

 10. Merhaba paylaştığınız gülleci bulamacı ile oldukça bilgilendiğimi söyleyebilirim.
  benim 50-60 kadar ağacım var muhtelif cinslerde meyveler.Yaz için sebze ekiyorum ayrıca.
  Hobi diyebileceğimiz türden.
  2 dönüm arazimde,uğraşı alanım.
  Hazır satılık gülleci bulamaçlarını satın alsam hazırlamak zor benim için ve zaten kullanımım fazla olmayacaktır.
  Tavsiye edermisiniz ve önerdiğiniz bir marka veya market varmıdır?
  Asmalarda eskiler sam vurdu dedikleri hastalık ve yaprak deformasyonları var.
  Asla kaysı yetiştiremedim çiçekler fena halde yanıyor.
  Badem erken çiçek açtığı için hiç tanesine bile sahip olamadım.
  Şeftaliler olsa bile yapraklar fena bozuluyor kıvır kıvır gibi.
  Elma ve ayva karal eke kurt baş belası.
  Mürdüm sürekli kurtlu.
  yani başarı oranım güller hariç yok gibi.
  8 yıl eleman besledim bu yıl çıkardım artık.
  yeni başlıyorum sayabiliriz.
  Yardımcı olmanız dileği ile saygılar selamlar.
  İşiniz rast gitsin.

  • Ahmet Bey Merhabalar,
   Sizde aramıza hoş geldiniz. Yazıya olan ilginiz için çok teşekkürler. Çeşitli sorunlara değinmişsiniz,önceliğimizi meyve ağaçlarına veriyorum müsadenizle, sebze ile ilgili sorularınız olursa onları da bir sonra ki aşamada değiniriz. Belli bir tablo oluştu kafamda fakat daha da netleştirmek adına size de bir kaç sorum olacak;
   * Bahçenizin yeri nerededir ( hangi şehirde yaşıyorsunuz ve bahçenizin konumu hakkında, eğimli bir arazi mi, çukur bir bölgede mi )?
   * Bahçenin bulunduğu yerin iklimi hakkında bir iki cümle ile kısaca bilgi verebilir misiniz?
   * Arazinizde yabancı ot popülasyonunun durumu hakkında bilgi verebilir misiniz? Yabancı ot ile mücadeleyi ne sıklıkla ve nasıl yapıyorsunuz?
   * Bahçenizin etrafını saran yüksek ağaçlar ya da başka bahçeler var mıdır?
   Yukarıdaki soruların cevaplarını bekliyorum Ahmet bey, bu cevaplar nokta atışı sonuca yaklaşmamızda bize çok yardımcı olacak.
   Tahminimce bahçenizde yabancı ot yoğunluğu fazla, araziniz tahminim Nisan ortası ile Mayıs başı arasında meydana gelen don zararlanmasına maruz kalıyor gibi.
   Asmada sam vurdu dediğiniz tabir; mantari bir hastalık mıdır? Elinizde fotoğraf var ise bu konu ile ilgili paylaşmanız mümkün müdür?
   Bu kadar çeşitli meyvelerin yetiştirildiği bir bahçe hastalık ve zararlılar ile mücadelede biraz soruna yol açacaktır. En ucuz ve en etkili yolu bulmaya çalışacağız.
   Elma iç kurdu için Bifenthrin ya da Phosmet etken maddeli ilaçlar kullanabilirsiniz, gülleci bulamacının elma iç kurduna karşı mücadelede başarılı sonuç verdiği bir vaka ile karşılaşılmamıştır, fakat kurt girişi gerçekleştikten sonra yapılacak uygulamanın bir faydası olmayasacaktır. Erken dönemde ( Mayıs ayı başı ile ortası arasında kalan dönemde ) uygulama yapmalısınız.Tarım İl Müdürlükleri’nin uyarılarını takip etmenizi tavsiye ederim.
   Çiçek yanıklıklarının sebebi, don vuruğu değil ise; yapılan ilaç ya da gübre uygulamaları gözden geçirilmelidir. Bu konuda bilgi verebilirseniz bize yardımcı olacaktır. Şeftalide karşılaştığınız sorunun şeftali yaprak kıvırcıklığı ( glock hastalığı ) olduğunu düşünüyorum. Size zahmet internetten görsellerde aratarak doğruluğunu teğetler misiniz? Değil ise; bu konu hakkında da bir fotoğraf paylaşma imkanınız varsa, sorunu tespit edebiliriz. Sizden gelecek cevap sonrasında yeni bir yol haritası çıkartmanız konusunda yardımcı olmaya çalışacağım. iyi bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.
   Saygılar ve selamlar,

 11. Merhaba Sercan bey,
  Öncelikle zaman ayırmanız mutlu etti beni.İlginize teşekkür ederim.
  Sorularınızı cevaplama gayreti içinde olarak,
  1.Bahçe yerim yarısı düz yarısı eğimli Karadeniz’e yakın,İstanbul Beykoz Elmalı köyünde Kuzey ve doğu cephelidir. Karadeniz ve İstanbul boğazı karışımı bir hava var.
  Yabancı otlar ile mücadele edilmedi ben işe el koyunca çim biçme makinesi ile biçtim ve müthiş bir güzellik çıktı ortaya şaşırdım doğrusu.
  2.Arazimde bulunan ağaçların gölgeleri dışında etkileyen harici bir ağaç varsa bile bahçemize uzak sayılır.
  3.Don olma olasılığı var evet.
  4.Asma mantari hastalık olabilir.Dedem benzer olay için kükürt atardı hatırlarım memleketimizde.yaprak rengi sararıyor ve üstünde boncuğumsu şişkinlikler ve kül gibi duran bozukluklar hatırlıyorum ancak resim yok maalesef.Kokulu ve kalın kabuklu Karadeniz siyah üzümleri iklime uygun olsa gerek her şartta sorunsuz oluyor ancak diğer türler sorunlu.
  5.Çiçek ve dal yanığı için hiç bir uygulama yapmadı bizim tembel elemanımız.Organik olsun ilaç atmayalım derdi hep.Onu anlatmak uzun sürer.
  Yazdığım gibi hiç resim yok elimizde ancak bundan sonra olacaktır.
  6.Bordo bulamacı ve gülleci bulamacı zamanları ve oranları hakkında bilgilendirebilirseniz mutlu olurum.
  Bazı bilgiler sahibi olsam da uzman teyidine ihtiyaç duyuyorum.
  Son olarak Kaolin ile ilgili ne dersiniz.
  Yorduğumun farkındayım ama dert fazla,affınıza sığınarak.
  Size geç dönmüş olduğum için özür dilerim.
  Tekrar teşekkür eder iyi günler dilerim.
  Sağlık içinde olun.

YORUMUNU BİZİMLE PAYLAŞ

Lütfen yorumunu gir...
Lütfen Adını Gir