Gülleci Bulamacı Nedir? Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

gülleci bulamacı ilaçlama https://huglero.com

Ziraat bayilerinden kolayca satın alıp uyguladığınız kimyasal ilaçlar daha kolay olsa da aslında çok da geçerli yöntemler değil. Bu yönde zaten, yani ağaçları ilaç yerine doğal yöntemlerle koruma yöntemleri dünyada da git gide yaygınlaşmaya başladığını gösteren bir çok çalışma var. Sebebi de zararlıların giderek kimyasallara bağışıklık kazanması ve bir sonraki seferde daha güçlüsünü kullanmak gerekmesi. Peki Gülleci Bulamacı nedir? Ağaçlarınızda gülleci bulamacı kullanmanın faydaları nelerdir?

Hangi ağaçlarda ve nerelerde Kullanılır? Gülleci Bulamacını Ne Yapacağız?

Siz de kimyasallar kullanmadan organik yöntemlerle ve daha az maliyete ağaçlarınızı korumanın yollarını arıyorsanız, gülleci bulamacının ne olduğunu ve nasıl uygulandığını anlattığım bu yazıyı dikkatle okumaya devam edin. Net ve anlaşılır şekilde gideceğim. Okunabilir bir yazı çıkarmak için elimden geleni yapacağım.

Buradan da Gülleci Bulamacı nasıl hazırlanır yazımı okuyarak da bu kireç kükürt karışımı yapılışı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Sıkıcı olmasın diye yazıyı ikiye böldüm ve anlaşılır bir dil kullanmak için elimden geleni yaptım. Uzun yazılar sıkıcı olabiliyor. Hele ki telefondan ziyaret eden dostlar için bitmek bilmeyen bir yazı akışı gibi geliyor ve hemen kapatıyorlar sayfayı. 🙂

Gülleci Bulamacı Nedir?

Gülleci bulamacı, Lime Sulfur, kalsiyum polisülfit, güllüce bulamacı, Kalifornia bulamacı, kireçli kükürt, gibi diğer isimlere de sahip olan, kükürt ve kireç karşımından elde edilen çözeltiye verilen isimdir. Gülleci Bulamacı 10.7 gibi yüksek bir pH derecesine sahiptir. Kükürt göztaşı karışımı olarak bilinen bulamaç bu değildir. Gülleci bulamacı doğal bir yapıya sahip olduğu için ‘ilaç’ olarak da adlandırmak istemiyorum.

Nerelerde Kullanılır?

Damlamadan verilerek güzel bir toprak düzenleyici olarak kullanılabilir. Çanakkale bölgesinde domateste damlamadan verilerek denemesi yapıldı olumlu etkileri çok fazla. Ayrıca içerisindeki kükürt ve bakır gibi elementler sayesinde güzel bir hastalık ve zararlı ile mücadele aracıdır. Kokusu bırakın zararlıların kaçmasını, bazen benim bile koşarak uzaklaşmama sebep oluyor. Ama kötü kokmasının bir zararı var mı? Tabii ki hayır.

Bordo bulamacı mı Gülleci bulamacı mı yazımdan da bordo bulamacı nerelerde kullanılır, ikisi arasındaki farklar nelerdir ve hangisi sizin için daha iyidir bilgisine ulaşabilirsiniz.

Gülleci Bulamacı Ne Zaman Kullanılır?

Gülleci bulamacı nedir ve nerelerde kullanılır artık biliyorsunuz. Peki bu kireç sülfür çözeltisinin ne zaman kullanılacak olduğunu bilememek, hem yeni duyup kullanmaya başlayacak olanların, hem de gülleci bulamacını bildiği halde kullanmaya bir türlü başlayamayanların en büyük engelidir. Gülleci bulamacı uygulama zamanı, Aralık ayında yaprağını döken meyve ağaçlarında uygulanmayla başlanabilir. Başlangıç zamanını bu ayda yaparsanız, ağaçlarınızda hastalıklarla, zararlılarla ve bir nebze de olsa don zararına karşı mücadele de etkili olmaktadır. Ayrıca Gülleci Bulamacını hazırladıktan sonra dibinde kalan tortunun ağacın bedenine sürülmesi, kış aylarında ağacı sıcak tuttuğu için, koruyucu etki sağlamaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında ise, topraktan ağaca doğru ilerleyen zararlıların kaçışmasını ve gövdenin güneş ışınlarından korunmasını sağlayarak olumlu yönde etki yapmaktadır.

‘İyisin, Hoşsun da Gülleci bulamacı dozajı nedir?’

Kaliforniya Bulamacı uygulama şekli, Gülleci Bulamacı Dozu, huglero.com

Kış aylarında – Aralık ayında, soğuk bölgelerde, özellikle elmada, kullandığınız karışım için 1000 lt suya 30 lt Gülleci Bulamacı kullanımı tavsiye edilir. Gülleci bulamacı uygulama makinesi olarak da ister sırt motoru, ister traktör arkası ilaç makinenizle uygulama yapabilirsiniz. *Şubat-Mart ayları arasında çiçeklenme öncesi ikinci uygulama 15 lt karışım 1000 lt suya, *Mart- Nisan aylarında 10 lt karışım 1000 lt suya oranlarında kullanılabilir. Şeftalide ve nektarinde meyve belirmeye başladıktan sonra kullanıma dikkat edilmelidir. Özellikle şeftali de hasat öncesinde kullanılmaması tavsiye edilir. Meyvede koku bırakıyor ve pazar değerini kaybediyor. Elma için armut için bu olmuyor mu yani derseniz. Bu meyveler paketleme tesisine girdikten sonra yıkama ünitesinden geçtiği için meyve temizlenmiş ve kokusundan arınmış oluyor.

Hangi Zararlı ve Hastalıklara Karşı Etkili Bu Karışım?

 • Zeytinde pamuklu bit (dozaja dikkat %1 veya %1,5 oranını geçmemekte fayda var),
 • Domateste külleme,
 • Asmada külleme,
 • Domates ve ayvada bakteriyel yanıklık,
 • Domateste kurşuni küf ve yaprak küfü,
 • Tüm kabuklu bitler,
 • Tüm pamuk zararlıları,
 • Domateste bakteriyel yanıklık,
 • Bağda mildiyo ( pronoz hastalığı),
 • Elmada kara leke,
 • Bağ uyuzu,
 • Asmada ölü kol hastalığı.

Listeyi uzatabiliriz ama yukarıda yazılan hastalıklarda olumlu yönde etkisi denenerek görülmüştür.

Gövdeye sürülen tortunun, salyangoz ve sümüklü böcek

gibi zararlılarda etkili olduğu görüşmüştür.

Gülleci bulamacı fiyatı nedir?

Gülleci bulamacını internette aradığınızda önünüze satışını yapan bir çok satıcı çıkacaktır. Fiyatının ne olduğu şöyle dursun, bu tarz karışımlar doğal da olsa tarım gibi önemli bir konuyla ilgili olduğu için, tarım bakanlığı tarafından ‘ilaç’ sınıfında görülmekte ve sıkı denetimlere tabii olmakta. Yani doğal bir ilaç da olsa mutlaka kanun ve yönetmeliklere göre gerekli izinleri alınmış kişiler tarafından üretilip satılabilir. Aksi halde satan kişiler tespit edildiğinde ağır cezalara maruz kalacakları kesindir. Diğer taraftan pet şişede yapılıp satılan bu ürünleri tercih etmenizi öneremem. Çünkü ne kadar süre kaynatıldığını, ve içerik dozajlarının ne olduğunu bilmemiz mümkün değildir.

Gülleci Bulamacı Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır? huglero.com

İlerleyen yazılarımda sizlere doğal yollarla bitkilerimizi nasıl koruyacağımıza dair bilgi vermeye devam ediyor olacağım. Dostlar, umarım yukarıdaki yazımın yapacağınız veya yaptığınız üretime faydası olur. Zararlı ve hastalıklardan uzak bir üretim sezonu geçirmeniz dileğiyle.. Takipte kalınız…

Her zaman yanınızda bulunması açısından indirebilmeniz için Gemlik Ziraat odası tarafından hazırlanan gülleci bulamacı nasıl hazırlanır adım adım açıklayan gülleci bulamacı pdf dosyasını da yazımıza ekliyorum. Buradan indirebilirsiniz.

03/06/2019 güncellemesi:

Bilgi kirliliği olmaması ve gözünüzü yormaması açısından, aynı soruların tekrar tekrar cevaplanmasının önüne geçmek için, sorunuzu sormadan önce yorumlar kısmında aratırsanız bulma ihtimalinizin yüksek olduğunu düşünüyorum. Örneğin üzümde kullanımı sormak istiyorsanız şayet, bilgisayarda CTRL+F yaparak ‘üzüm’ diye aratmanız, aynı şekilde telefondan sayfa menüsüne giderek ‘sayfada bul’ kısmından yine aynı kelimeyi aratarak yorumlarda dolaşabilirsiniz. Eğer aradığınız bilgi cevaplanmamışsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Görsel Kaynaklar: wiktionary mapsacatalogo

271
0
Düşünceleriniz önemli. Bir yorum yazın.x
()
x