Doğal Yolla Mücadele, Şifalı İlaç; Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır?

gülleci bulamacı https://huglero.com

Ev yapımı ( Kimyasal olmayan ) toprak düzenleyici ve ilaçlar, son yıllarda dünyada tekrardan parlayan alternatif tarım yöntemleri ve bugünkü konumuz her derde deva Gülleci Bulamacı, ve Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır? sorusunun cevabı olacak. Gülleci Bulamacı ve tarifi hakkında bir kaç püf noktadan bahsedeceğim. Bu karışımın ayrıca bilinen diğer adları ise, Kaliforniya Bulamacı

veya Dede Bulamacı olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Gülleci Bulamacı adı nereden gelmiştir?

Mezunu olmakla gurur duyduğum Ege Üniversitesi’nin saygı değer profesörlerinden Atıf Atilla’nın bir köy toplantısı sırasında köylülerle tanıştırdığı bu bulamaç, gülle sporuyla uğraşan Atıf Atilla’ya atıfta bulunmak için bu adı almıştır. Kendisini rahmetle ve saygıyla anıyorum.

Gülleci Bulamacı Nedir? İçerisinde neler vardır?

Gülleci Bulamacı yapımı; kireç ve kükürtün su ile karıştırılıp kaynatılması sonucu elde edilen bir karışımdır. Literatür adı; Kalsiyum polisülfit‘tir.

kükürt kireç karışımı, Gülleci Bulamacı n asıl yapılır? Kaliforniya Bulamacı yapımı https://huglero.com

Gelelim asıl noktaya, Gülleci Bulamacı Yapımında Kullanılacak Malzemeler nelerdir?

10 lt’lik ölçü birimi üzerinden anlatacağım. Siz bunu, isteğinize göre 10 ve 10’un katlarına göre oranlayarak elde edilecek karışım miktarına karar verebilirsiniz. Kullanım miktarınıza göre ayarlama yapmarak gülleci bulamacı hazırlanışına devam edebilirsiniz.

Bunu da sevebilirsiniz: Gülleci bulamacı hakkında en sık sorulan sorular

 • İş güvenliği malzemeleri; eldiven, maske ve gözlük. Gülleci bulamacı yapımı sırasında kaynattığımız maddelerde gaz çıkış olacağı her hangi bir olumsuz sonuca sebebiyet vermesin, aman. İş güvenliğine önem veriniz lütfen. Kesinlikle malzemeleri temin edin ve kullanın.
 • 10 lt su (bildiğimiz su resmini koyma ihtiyacı duymadım ) 🙂
kireç, lime, Gülleci Bulamacı yapımı için ihtiyaç olan malzemeler nelerdir, huglero.com
 • 1.5 kg sönmemiş (toz haldeki) kireç ya da 3 kg sönmüş kireç (inşaat işinde kullanılan kireç olmamasına dikkat edin)
kükürt sulfur, Gülleci Bulamacı yapılışı için ihtiyaç olan malzemeler nelerdir, www.huglero.com
 • 3 kg Elementel Kükürt ( Türkçesi; suda kolay eriyen kükürt ) satın alacağınız yere gittiğinizde bu şekilde sorarsanız yardımcı olacaklardır. ‘ Eee.. elementel kükürt olmazsa olmaz mı yani bu’ diye soran arkadaşa cevabım; olur, olur ama kükürt suda zor eriyen bir maddedir. Eritmek için biraz daha fazla efor sarf etmenize sebep olur. Ayrıca su içerisinde topak topak yapılarla karşılaşırsınız. Olmadı mı bu yahu… !! gibi yorumlara sebep olur.
 • En hızlısından bulabileceğiniz; 18-20 lt’lik peynir tenekesi ( mazot, yağ tenekeleri gibi bir şey söylemedim fark ettiyseniz. Sebebi, kimyasal madde barındırıyor olması. Sağlıklı bir şey yapmaya çalışırken bir yandan da açık vermeyelim isterim ).
 • Yeterince yakacak malzemesi, Odun vs vs.

Bunu da sevebilirsiniz: Gülleci bulamacı mı Bordo bulamacı mı?

Adım Adım; Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki malzemeleri temin ettiniz. Bir demlikte çay hazırladınız – hazırlık yaklaşık 1 saat süreceği için hararetinizi almaya yardımcı olacaktır,
Hazırlayacağımız karışımı 20 lt’lik peynir tenekesini baz alarak adım adım anlatıyorum. Biraz daha yakınlaşın ve kalem kağıdınızı hazırlayın.

 • Ateşinizi yakınız.
 • Tenekenin içerisine kükürt ve kireci döktünüz. Biraz su ilave edin ( 5 lt kadar ). Biraz bekleyin su döktükten sonra kireçten kaynaklı bir miktar gaz çıkışı olacaktır. Kireç sönmeye başladığı için. Maskenizi takmayı unutmadınız umarım!!!
Gülleci Bulamacının tarifi ve faydaları, huglero.com
 • Diğer kalan 5 lt suyunuzu da ekleyerek 10 lt suyun tamamını boşaltmış oldunuz.
 • Tenekeyi ateşin üzerine taşın ve iyice karıştınız.
Gülleci Bulamacının tarifi ve faydaları, https://huglero.com
 • Ara vermeden karıştırmak kükürdün çökelti yapmamasını sağlayacaktır. Eldiven-gözlük -maske bunları taktık değil mi?
 • 15-20 dakikadan sonra karışımınız hafif hafif renk değiştirmeye başlayacaktır. Ateşin ferini koruyunuz efenim. Devamlı ateşi güçlü tutunuz yani.
 • 30-35 dakika geçtikten sonra karışımınız hafif hafif yoğunlaşmaya başlayacaktır. Karıştırmak hafif zorlaşacaktır ( Puding veya keşkek pişiren arkadaşlar ne demek istediğimi anlayacaklar ). Bu süre zarfında karışımın üzerinde köpük birikecektir.
Gülleci Bulamacı hazırlanışı https://huglero.com

Köpüğü alınız. Karışımın üzeri devamlı temiz dursun. Pekmez kaynatırken devamlı üzerinde biriken köpük alınır ya o hesap.Bu süreden sonra karışım kaynamaya başlayacaktır. Eğer taşacak gibi olursa ateşin üzerinden alın ve bir miktar dinlendirin.- O ara bir bardak çay içiniz işte. – Çay molasından sonra çok uzun tutmayın bu molayı ama. Karışımı tekrardan ateşin üzerine alın ve kaynatmaya devam edin.

 • 1 saat gibi bir süre geçtikten sonra karışımın üzerinde ince bir köpük tabakası kalacaktır, karışımınız hazır demektir. Ateşten alınız karışımı ve dinlenmeye bırakın.
 • Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır? Kaliforniya Bulamacı www.huglero.com

Bunların Hepsini Yaptık Sonrasında Ne Yapılacak Diyorsanız?

 • Karışım soğuduğunda elinizde ortalama 9-9,5 lt arası bir karışım olacaktır. Sonra ki adım; süzgeç+tülbent yardımıyla plastik kapların içerisine boşaltınız.
 • Kullanılmaya hazır.

Güle güle karışımınızı kullanınız!!!! Bir sonraki yazımda gülleci bulamacı nerede ne için kullanılır ve elimizde kalan tortu ile ne yapılır bunu anlatacağım. Ayrıca gülleci bulamacı nasıl yapılır merak eden yakınlarınızla yazımı paylaşırsanız en güzel şekilde teşekkür etmiş olursunuz.

Görsel Kaynaklar: agaclardaviddarling, carmeuse

25
0
Düşünceleriniz önemli. Bir yorum yazın.x
()
x