Doğal Yolla Mücadele, Şifalı İlaç; Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır?

Meyve ve sebzelerinizi en sağlıklı şekilde kimyasal gübre ve ilaç kullanmadan yetiştirmek mi istiyorsunuz? Bizlerden sır gibi saklanan ve çok az insanın bildiği, bazı bilen kişilerinde yanlış bildiği Gülleci Bulamacı hakkında merak edilenere yer vermek istedim. Gülleci Bulamacı naıl yapılır? Gülleci Bulamacının tarifi ve faydaları nelerdir? Gülleci Bulamacı yapımı için ihtiyaç olan malzemeler nelerdir? Bütün bu merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalışacağım.

482
gülleci bulamacı https://huglero.com

Ev yapımı ( Kimyasal olmayan ) toprak düzenleyici ve ilaçlar, son yıllarda dünyada tekrardan parlayan alternatif tarım yöntemleri ve bugünkü konumuz her derde deva Gülleci Bulamacı, ve Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır? sorusunun cevabı olacak. Gülleci Bulamacı ve tarifi hakkında bir kaç püf noktadan bahsedeceğim. Bu karışımın ayrıca bilinen diğer adları ise, Kaliforniya Bulamacı veya Dede Bulamacı olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Gülleci Bulamacı adı nereden gelmiştir?

Mezunu olmakla gurur duyduğum Ege Üniversitesi’nin saygı değer profesörlerinden Atıf Atilla’nın bir köy toplantısı sırasında köylülerle tanıştırdığı bu bulamaç; gülle sporuyla uğraşan Atıf Atilla’ya atıfta bulunmak için bu adı almıştır. Kendisini rahmetle ve saygıyla anıyorum.

Gülleci Bulamacı Nedir? İçerisinde neler vardır?

Gülleci Bulamacı; kireç ve kükürtün su ile karıştırılıp kaynatılması sonucu elde edilen bir karışımdır. Literatür adı; Kalsiyum polisülfit‘tir.

kükürt kireç karışımı, Gülleci Bulamacı, Kaliforniya Bulamacı www.huglero.com

Gelelim asıl noktaya, Gülleci Bulamacı Yapımında Kullanılacak Malzemeler nelerdir?

10 lt’lik ölçü birimi üzerinden anlatacağım. Siz bunu, isteğinize göre 10 ve 10’un katlarına göre oranlayarak elde edilecek karışım miktarına karar verebilirsiniz. Kullanım miktarınıza göre ayarlama yapmalısınız.

 • İş güvenliği malzemeleri; eldiven, maske ve gözlük. Kaynattığımız maddelerde gaz çıkış olacağı her hangi bir olumsuz sonuca sebebiyet vermesin, aman. İş güvenliğine önem veriniz lütfen. Malzemeleri temin edin ve kullanın kesin.
 • 10 lt su (bildiğimiz su resmini koyma ihtiyacı duymadım ) 🙂

kireç, lime, Gülleci Bulamacı yapımı için ihtiyaç olan malzemeler nelerdir, huglero.com

 • 1.5 kg sönmemiş ( toz haldeki ) kireç ya da 3 kg sönmüş kireç ( inşaat işinde kullanılan kireç olmamasına dikkat edin )

kükürt sulfur, Gülleci Bulamacı yapımı için ihtiyaç olan malzemeler nelerdir, www.huglero.com

 • 3 kg Elementel Kükürt ( Türkçesi; suda kolay eriyen kükürt ) satın alacağınız yer gittiğinizde bu şekilde sorarsanız yardımcı olacaklardır. ‘ Eee.. elementel kükürt olmazsa olmaz mı yani bu’ diye soran arkadaşa cevabım; olur, olur ama kükürt suda zor eriyen bir maddedir. Eritmek için biraz daha fazla efor sarf etmenize sebep olur. Ayrıca su içerisinde topak topak yapılarla karşılaşırsınız. Olmadı mı bu yahu… !! gibi yorumlara sebep olur.
 • En hızlısından bulabileceğiniz; 18-20 lt’lik peynir tenekesi ( mazot, yağ tenekeleri gibi bir şey söylemedim fark ettiyseniz. Sebebi, kimyasal madde barındırıyor olması. Sağlıklı bir şey yapmaya çalışırken bir yandan da açık vermeyelim isterim ).
 • Yeterince yakacak malzemesi, Odun vs vs.

Adım Adım; Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır?

Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır? Hazırlarken nelere dikkat edilir? Neler Yapılır?

Yukarıdaki malzemeleri temin ettiniz. Bir demlikte çay hazırladınız – hazırlık yaklaşık 1 saat süreceği için hararetinizi almaya yardımcı olacaktır –

Hazırlayacağımız karışımı 20 lt’lik peynir tenekesini baz alarak adım adım anlatıyorum. Biraz daha yakınlaşın ve kalem kağıdınızı hazırlayın.

 • Ateşinizi yakınız.
 • Tenekenin içerisine kükürt ve kireci döktünüz. Biraz su ilave edin ( 5 lt kadar ). Biraz bekleyin su döktükten sonra kireçten kaynaklı bir miktar gaz çıkışı olacaktır. Kireç sönmeye başladığı için. Maskenizi takmayı unutmadınız umarım!!!

Gülleci Bulamacının tarifi ve faydaları, huglero.com

 • Diğer kalan 5 lt suyunuzu da ekleyerek 10 lt suyun tamamını boşaltmış oldunuz.
 • Tenekeyi ateşin üzerine taşın ve iyice karıştınız.

Gülleci Bulamacının tarifi ve faydaları, huglero.com

 • Ara vermeden karıştırmak kükürdün çökelti yapmamasını sağlayacaktır. Eldiven-gözlük -maske bunları taktık değil mi?
 • 15-20 dakikadan sonra karışımınız hafif hafif renk değiştirmeye başlayacaktır. Ateşin ferini koruyunuz efenim. Devamlı ateşi güçlü tutunuz yani.
 • 30-35 dakika geçtikten sonra karışımınız hafif hafif yoğunlaşmaya başlayacaktır. Karıştırmak hafif zorlaşacaktır ( Puding veya keşkek pişiren arkadaşlar ne demek istediğimi anlayacaklar ). Bu süre zarfında karışımın üzerinde köpük birikecektir.

Gülleci Bulamacı_ huglero.comKöpüğü alınız. Karışımın üzeri devamlı temiz dursun. Pekmez kaynatırken devamlı üzerinde biriken köpük alınır ya o hesap.Bu süreden sonra karışım kaynamaya başlayacaktır. Eğer taşacak gibi olursa ateşin üzerinden alın ve bir miktar dinlendirin.- O ara bir bardak çay içiniz işte. – Çay molasından sonra çok uzun tutmayın bu molayı ama. Karışımı tekrardan ateşin üzerine alın ve kaynatmaya devam edin.

 • 1 saat gibi bir süre geçtikten sonra karışımın üzerinde ince bir köpük tabakası kalacaktır, karışımınız hazır demektir. Ateşten alınız karışımı ve dinlenmeye bırakın.
 • Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır? Kaliforniya Bulamacı www.huglero.com

Bunların Hepsini Yaptık Sonrasında Ne Yapılacak Diyorsanız?

 • Karışım soğuduğunda elinizde ortalama 9-9,5 lt arası bir karışım olacaktır. Sonra ki adım; süzgeç+tülbent yardımıyla plastik kapların içerisine boşaltınız.
 • Kullanılmaya hazır.

Güle güle karışımınızı kullanınız!!!! Bir sonraki yazımda bu karışım nerede ne için kullanılır ve elimizde kalan tortu ile ne yapılır bunu anlatacağım.

Görsel Kaynaklar: agaclardaviddarling, carmeuse

2 YORUMLAR

 1. Sercan bey merhabalar, Denizli ilinde 40 dekar ceviz bahcemiz var. Yapraklari dokuldu ama henüz bordo bulamaci atamadik(yagislardan dolayi).
  Benim size sorum: bu gulleci bulamaci, bordo bulamacinin yerini tutar mi. Malumunuz bordo bulamaci cok pahali 10kg 200 tl den başlıyor. Eger cevabiniz ‘ evet atilirsa me olcude atmaliyiz. Cevabiniz ‘hayir’ ise bordo bulamaci sonrasi atmaya gerek var mi?

  • Oğuz Bey Merhabalar,
   Aramıza hoş geldiniz. Sabırlı bekleyişiniz için sizlere teşekkür ederim. Uygulayabilirsiniz yaprak dökümü tamamen gerçekleştiyse. Fakat şunu unutmayınız ki Gülleci Bulamacı asidik bir etkiye sahiptir. Bordo Bulamacı bazik bir etkiye sahiptir. Bordo bulamacı hastalık görülmeden önce atılmalıdır. İşleyişi basit anlatımla şu şekildedir; Karışımda bulunan bakır mantar sporlarının çoğalmasını önleyerek, hastalığın ilerleyişine dur der. Bu sebepten Bordo Bulamacı uygulamanız tavsiyemdir. İlacın pahalı olduğundan bahsetmişsiniz. Bordo Bulamacı Nasıl Hazırlanır? yazıma lütfen bir göz atınız. Söylediğiniz kadar pahalıya gelmeyecek bu hazırlanış ile. Yazıyı okuduktan sonra lütfen haber verin anlaşılmayan noktalar hakkında tekrardan muhabbet etmeye devam edelim.
   Haberinizi bekliyor olacağım Oğuz bey. İyi bir hafta olsun sizin için,

YORUMUNU BİZİMLE PAYLAŞ

Lütfen yorumunu gir...
Lütfen Adını Gir