Bahçecilik ve tarım

Çift Çeker Traktör Mü Tek Çeker Traktör Mü?: Hangisi Daha İyi?

Teknoloji devrimiyle, zamanında kullanılan at ve öküzün yerini alan traktör, tarım endüstrisindeki hemen hemen herkes için olmazsa olmaz bir araç, bir beygir gücüdür.

Ancak tek çeker (2WD) veya çift çeker (4WD) traktörlerden hangisinin sizin için doğru olup olmadığına nasıl karar verirsiniz?

Gelin beraber çift çeker traktör mü tek çeker traktör mü karşılaştırıp arasındaki farklara bakalım ve sizin için doğrusu hangisi olur karar verelim.

Çift Çeker Traktör Mü Tek Çeker Traktör Mü?

Daha önce en iyi bahçe traktörü hangisidir yazımda listelendiğim traktörlerin hepsi çift çekerdi. Bunun bir nedeni olmalı.

Başlangıç ​​olarak, traktörünüzü ne için kullanmanız gerektiğine karar vermeniz gerek. Ülkemizde çoğu çiftçi traktörlerini şu amaçlarla kullanır:

 • Tarla sürme
 • Ekim
 • Çapalama
 • İlaçlama
 • Yük taşıma
 • Diğer genel çiftçilik işleri,
 • Motorsiklet yerine.

Son madde sizi şaşırtmasın, Anadolu’da traktör, hemen hemen tüm çiftçilerin eli ayağıdır. Yani ulaşım aracı olarak kısa yerlere git gel işlerinde de kullanırlar.

Bu da aslında çiftçinin traktör seçimi yaparken, yakıt konusunu hesaba kattığında en önemli maddelerden birisi haline gelmektedir. Söylenmese de.

Hem 4WD hem de 2WD traktörler bu işleri görmenize yardımcı olurken, her birinin güçlü ve zayıf yönleri vardır. 

Bu nedenle, bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için, artılarını ve eksilerini, fiyat noktasını, uygulama ve kullanım farklılıklarına bakarak ikisini karşılaştıracağız.

4WD Traktör

Çift Çeker Traktör Mü Tek Çeker Traktör Mü? https://huglero.com
TR5 Electro Command TMR

İkisinden daha popüler olana bakarak başlayalım. 

Herhangi bir dört tekerlekten çekişli araçta olduğu gibi, bir çift çeker traktör de dört tekerleğin dinamik hareketine sahiptir, bu da bu araçları çeşitli uygulamalar için çok yönlü ve mükemmel kılar.

Dört tekerleğe de güç sağlayan 4WD traktörlerin ister ıslak iter kuru zeminde 2WD çeşitlerinden daha iyi çekişe sahip olması şaşırtıcı değildir. 

Bu nedenle, traktörünüzü basit uygulamalardan daha fazlasında kullanmak istiyorsanız, 4WD en iyi seçiminiz olacaktır.

Bir 4WD traktör aşağıdakiler için kullanılabilir:

 • toprak işleme
 • Hayvancılık işlemleri
 • mahsul koruması
 • Biçme
 • kesme
 • nakliye
 • Yükleyici uygulamaları

Doğru ekipmanlara sahip olduğunuz sürece, 4WD traktörünüz, temel çiftlik işlerinden daha fazlasını görecektir. Bu, birden fazla makine satın almaktan tasarruf edeceğiniz için cebini için iyi.

2WD Tek Çeker Traktör

Traktör seçimi, çift çeker vs tek çeker, https://huglero.com
Massey Ferguson 240

2WD / Tek çeker traktörler, çeşitli ekipmanları taşımak için kullanılabilen, motorlu ve tahrikli tek bir dingil ile çalışır. 

Bu traktörler genellikle operatörün aşırı ıslak, çamurlu veya eğimli arazi gibi bir sorunu olmadığı kuru tarım koşullarında kullanılır.

2WD traktöre sahip olmanın en önemli avantajı, genellikle daha dar dönüş çapı, basit tasarım ve uygun bakım maliyetleri ve fiyattır. 

Daha küçük 2WD traktörler, 4WD serisine en çok benzeyenlerdir ancak çoğu zaman daha iyi bir fiyat noktasına ve manevra kabiliyetine sahiptir.

2WD Tek çeker traktörler aşağıdakiler için genellikle idealdir:

 • Tohumlama
 • Mera tepesi
 • Gübre serpme
 • Kuru tarla sürme

Manevra kabiliyetinin ve keskin dönüş çemberinin çekme gücünden daha önemli olduğu işler için de (hayvancılık, meyve bahçesi, bağ veya mahsul gibi), üreticiler çiftliklerinde kullanabilirler.

2WD vs 4WD Traktör

Traktör gücü

Herhangi bir traktöre bakarken göz önünde bulundurulması gereken ana unsurlardan biri güç, ve yakıt tasarrufu düşünüldüğünde bu gücün ne kadar verimli olduğudur.

Her şeyde olduğu gibi, seçtiğiniz beygir gücünü ihtiyaçlarınız belirleyecektir. Ülkemizde ulaşabildiğimiz traktörlerde 50 beygir sonrası genellikle 4 silindir olduğu, ve bunun altı 3 silindir olduğu için, yakıt konusu bu noktada değişkenlik göstermektedir.

Temel çiftlik işleri için, 2WD 0-79hp veya 4WD 0-79hp serilerinden biri işinizi rahatlıkla görecektir. 

Bununla birlikte, kullanıcılardan gelen bildirimlere göre, bir 4WD traktörün çekiş gücüne veya çekişine ihtiyacınız yoksa ve daha ucuz bir satın alma arıyorsanız, 2WD traktör daha iyi bir seçimdir.

Büyük ölçekli araziler için veya engebeli arazide çalışmak için güçlü bir traktöre ihtiyacınız varsa, 101-200hp veya 200+hp aralığındaki 4WD makineler çok daha verimli ve uygun olacaktır. 

Ekstra çekiş, yani aracın çift çeker olması, mevcut beygir gücünün kaybolmamasını sağlar ve daha büyük motor, daha üstün tork sağlar.

Genel olarak, 4WD traktörler, aynı beygir gücü söz konusu olduğunda, eski 2WD modellerinden daha popülerdir. Kullanıcı değerlendirmelerine göre, daha düşük boyut ve beygir gücü aralığındaki traktörler söz konusu olduğunda, her ikisi de akıllıca olsa da, bazı insanlar 2WD’nin daha düşük bakım onarım maliyetleriyle daha iyi bir seçenek olduğunu belirtiyor.

Traktör markalarının sundukları modeller

Çoğu marka hem 2WD hem de 4WD traktör üretirken, son yıllarda 2WD makinelere yönelik pazar talebi azalmış durumda. 

Bu nedenle, bazı üreticiler tek çeker motorları üretmeyi bıraktı.

Tabii ki John Deere , Case IH , New Holland, Başak, Erkunt ve Massey Ferguson gibi popüler markalar hala her iki türü de sunuyor.

Sıfır ve kullanılmış traktör fiyatları

Maalesef Sahibinden.com’u şöyle bir bakınca ikinci el ve sıfır traktör fiyatlarını listelediğimde, 56 model pat pat’tan (hurdacıya rica minnet verilmesi gereken) 10.000tl’den başlarken, 2..500.000 liraya kadar giden bir traktör listesi mevcut.

Bu noktada fiyatlar oldukça değişkenlik göstermekte. Alacağınız traktörün beygir gücü, tek çeker mi çift çeker mi olması, çalışma saati vs. oldukça değişmekte.

Aynı beygir gücü aralığında, 40-60hp aralığındaki traktörlere bakalım:

 • 2WD traktör 40-60hp fiyatları 60.000-160.000tl arasında dolaşırken,
 • 4WD traktör 40-60hp fiyatları 70.000-300.000tl arasında.

Gördüğünüz gibi, tek çeker ve çift çeker modelleri arasında önemli bir fiyat farkı bulunmakta.

Genel olarak, genellikle daha eski oldukları ve 4WD traktörlerle aynı özelliklere sahip olmadıkları için 2WD traktörlerin daha ucuz olduğunu tahmin edersiniz.

Model yılına bağlı olarak ilk alırken daha ucuz olmalarına rağmen, 2WD modellerinin servisinin 4WD traktörden daha yüksek olabileceğini unutmamak önemlidir. 

Yani oldukça yaşlı iki tekerlekten çekişli traktörler, özellikle eski modelleri, zaman geçtikçe maliyetleri artırabilecek daha kısa servis aralıklarına sahip olacaktır. 

Öte yandan, bir 4WD modeli ilk alırken pahalıdır ve bu makinelerde bulunan daha yeni özellikler ve teknoloji yüzünden de bakımları daha pahalı olabilir. Ama daha uzun servis aralıkları, daha az arıza süresi ile sonuçlandığından, sahiplerine para tasarrufu sağlar.

Buna ilave olarak, çift çeker traktörler beygir gücünü daha verimli kullandığı için tek çeker olanlardan daha az yakıt harcarlar.

Artıları ve Eksileri: 2WD vs 4WD

Günün sonunda tek ve çift çeker traktör arasında seçim yapmak her zaman ihtiyaçlarınıza göre olacaktır. Ancak karar vermenize yardımcı olmak için her birinin artılarını ve eksilerini kıyaslayalım.

ArtılarıEksileri
2WD TraktörDaha ucuz ön maliyet,
Daha iyi manevra kabiliyeti,
Temel tarım işleri için iyi.
Daha az yakıt verimliliği,
Daha fazla tekerlek kayması,
Seçim için daha az marka çeşitliliği
4WD TraktörDaha iyi çekiş,
Daha fazla çekme gücü,
Daha fazla yakıt verimliliği,
Daha uzun servis aralıkları (genellikle), Daha fazla uygulama çeşitliliği
Pahalı ön maliyet, Daha yeni makinelerde daha teknik bileşenlerle tamir etmek pahalı olabilmesi.

Traktör alırken dikkat edilmesi gereken çok şey var. İster 2WD ister 4WD makineyle yola çıkın, işinizi olumlu ya da olumsuz etkileyecektir.

Yazımıza ilave etmek istediğiniz düşünceyi yorumlarda mutlaka bizlerle paylaşın. Çiftçinin fikri her zaman daha önemlidir.

Daha Fazla Göster

Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu

Ege üniversitesi Ziraat mühendisliği mezunu, Ziraat danışmanı. Uygun arazi işleme, toprak koşulları ve su kalitesi hakkında arazi sahipleri ve işletmelerle çalışmaktayım. Bahçe ve tarım işlerinde meraklılara elimden geldiğince yardım etmeyi seviyorum. Film izlemek, dağcılık ve tırmanıcılık da sevdiğim aktiviteler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu