Blog

Yeni Windows 10 Özelliği Artık USB Sürücüleri ‘Donanımı Güvenle Kaldır’ Olmadan Çıkarmaya İzin Veriyor

USB flash sürücülerini çıkarmadan önce ‘donanımı güvenle kaldır düğmesine tıkla’ diye sinir bozucu bir uyarılmaya maruz kalmayan var mı? Artık o arkadaşlara böyle bir uyarı yapmalarına gerek kalmadığını söyleyebilirsiniz.

Betanews‘in ilk olarak duyurduğu bu habere göre, Microsoft duyurduğu yeni politika güncellemesiyle artık, eğer bir data girişi yapılmamışsa USB sürücülerini ‘donanımı güvenle kaldır ve medyayı çıkar’ işlemlerinden geçmeden çıkarılabilmesine izin veriyor.

Tamam, aslında bu özellik Windows 7’den bu yana mevcuttu. Ancak Windows 7’de varsayılan ayar olarak, USB sürücüler için, Hızlı çıkarma yerine ‘daha iyi performans’ kısmı işaretliydi. Bu yüzden, takılı bir flash diski öyle kolayca söküp çıkaramıyordunuz. Hızlı kaldırma için bunu manuel olarak ayarlardan değiştirmeniz gerekmekteydi.

Ekim 2018 güncellemesiyle (Windows 10 sürüm 1809) gelen bu yeni politika düzenlemesi ancak daha şimdilerde kullanıcılara ulaştırılan güncellemede yer almakta. Microsoft’un bloğunda şu şekilde açıklama yapılmış :


This policy manages storage operations in a manner that keeps the device ready to remove at any time. You can remove the device without using the Safely Remove Hardware process. However, to do this, Windows cannot cache disk write operations. This may degrade system performance.

Bunun yanında, ‘hızlı kaldırma özelliği tüm cihazlar için ‘varsayılan’ olacakken, özellikler kısmından ‘daha iyi performans’ seçeneğini kendiniz seçebilirsiniz. Ama bunu seçtikten sonra aynı eskisi gibi, USB sürücüyü bilgisayardan çıkarmadan önce, ‘donanımı güvenle kaldır’ kısmını tekrar kullanmanız gerekecek.

Donanımı güvenle kaldır özelliğini aktif etmek için:

  • Başlat menüsü > Disk yönetimi
  • Diski seçin sağ tıklayın ve özellikler > ilkeler kısmına gidin
  • Daha iyi performans kısmını işaretleyin

donanımı güvenle kaldır sorunu çözümü https://huglero.com

Görseller: razvan thenextweb

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu