İşte Muz Kabuğunun Bitkiler Üzerindeki Bilmediğiniz Mucizesi

Bahçenizde veya saksınızda üretim mi yapıyorsunuz? Bu süs bitkisi olur, sebze olur. Bir süre sonra toprakta besin eksiklikleri başlar, bunları yapraklarından anlayabilirsiniz. Besin eksiklikleri ile ilgili yazım yolda orada ayrıntılı göreceksiniz. Bu soruna çözüm olarak; evde tükettiğimiz ürünlerin artıklarını ya da kendilerini kullanabileceğimizi biliyor muydunuz?

YOK Artık!!! Nedir Peki Bunlar?

Yediğimizi meyve, sebze kabukları, yumurta kabuğu, balık ( güzel bir fosfor kaynağıdır, saksıdaki bitkinin dibine gömmeye kalkmayın lütfen! ) vb. gibi ürünler. Bu ürünlerden, bizim üzerinde durduğumuz ve sizlerle paylaşmayı istediğim konu ise ;muz meyvesinin kabuğu.

Muz kabuğunun bitkiler üzerindeki mucizesi nedir?

Muz, potasyum ve meyve şekeri yönünden zengin bir meyvedir. İnsanlar için de, potasyum minerali yönünden büyük katkısı vardır. Antrenman koşulları ağır olan sporculara, eğitmenleri muz içerikli besinler önerirler hatta. Bize faydalı olan bir meyvenin bitkilere de faydalı olması işten bile değil. Bu nedenle potasyum takviye ettiğimiz bitkilerimizin canlılığı, sağlığı, ve eğer süs bitkisi değil de yetiştirdiğimiz sebze ve ya meyve ise, ürün verimliliği optimum düzeyde artacaktır.

Potasyum eksikliği belirtisi nasıl anlaşılır?

Peki, bitkilerimizde potasyum eksikliği belirtisi nasıl anlaşılır? ve de bu eksiklik üzerine muz kabuğunun bitkiler üzerindeki mucizesi nedir?

Muz kabuğu ne işe yarar, potasyum eksikliği belirtisi huglero.com Bitkinizin yapraklarında yandaki fotoğrafta olduğu gibi bir görüntü varsa potasyum eksikliği belirtileri göstermektedir diyebiliriz.

Bu sorunu çözmek için izlenecek yol çok basit. Yediğiniz muzların kabukları… muz kabuğunun faydası bu noktada ortaya çıkıyor ki, saksıdaki toprağınız ile karıştırarak veya saksı toprağı olarak kullanacağınız kompostun içerisine karıştırarak potasyum eksikliğini fazlasıyla giderebilirsiniz.

Bu Karıştırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Potasyum eksikliği belirtisi olan bitkileriniz için; isterseniz kompostun içerisine bütün ya da bıçakla kabuğu 4 5 parçaya bölerek yapabilirsiniz. İsterseniz muz kabuklarını blendırdan geçirip kompostla karıştırarak yapabilirsiniz. Tercih sizin.

muz kabuğu ne işe yarar huglero.com

“Benim saksıda dikili halde bitkim var. Bu durumda nasıl yaparız?” diye soracak olursanız şayet, çözümü basit şekilde, blendırdan geçirdiğiniz püre halindeki muz kabuğunu, saksı toprağını eşeleyerek 1-1,5 cm toprak altında kalacak şekilde karıştırıp halledebilirsiniz.

Muz Kabuğu Ne İşe Yarar ve Muz Kabuğunun Faydası Nedir?

Püre haline getirdiğiniz bir muz kabuğunun içerisine 2 çay kaşığı karanfil karıştırınız ve saksı bitkilerinizin dibine dökerek toprakla karıştırınız. Bitkiye gelecek zararlı sinek, yaprak bitleri ve böcekleri kaçıracak ve uzak tutacaktır. Unutmayınız ki bir kere yapmanız kökünden çözüm değildir. Başka ev yapımı ilaçlarla birlikte bu süreci desteklemeniz gerekmektedir. Bu konu hakkında bir yazı hazırlığı içerisindeyim, siz güzel insanlar ile paylaşımda bulunacağım.

Görsel Kaynaklar: sezermacshutterstock, getakimya

2
0
Düşünceleriniz önemli. Bir yorum yazın.x
()
x