Hayvanlar alemi

Köpekler Badem Yer mi? – Ya da Diğer Kuruyemişleri?

Köpekler badem yer mi ya da diğer kuruyemişleri rahatça tüketebilir mi sorusuna maalesef kesin bir cevap vermek mümkün değil. Bu konuda ortaya atılmış kesin bir ortak fikir de yok açıkçası. Ancak bu konuyu bugün bir şekilde açıklamaya çalışalım.  Bademler toksik olmamakla birlikte , köpeklerin kaçınması gereken yiyecekler listesi içinde sayabiliriz. Bu listeye ayrıca diğer kuruyemişlerden ceviz, fındık, fıstık, üzüm, kuru üzüm ve bunun yanında soğan ve çikolatayı da ekleyebiliriz. Mutfağınızdaki bademler baharatlı ya da kavrulmuş olmasa bile, en iyisi güvenli bölgeden ayrılmayıp bu tarz kuruyemişleri köpeğinizle paylaşmamak.

İnsan tüketimi için sağlıklı bir alternatif olarak bilinirken, badem, köpekler için çok fazla potansiyel güvenlik riski oluşturmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Köpekler badem yer mi? kuruyemiş zararlı mıdır? https://huglero.com

Köpekler badem yer mi?

Köpekler badem yer mi sorusunu daha da geniş düşünüp, köpekler kuru yemiş yer mi diye merak etmek gerek. Bu noktadan yola çıkarak köpekler için kuruyemişlerin zararları nelerdir beraberce bakalım.

Köpekler için kuruyemişlerin tehlikeleri nelerdir?

1. Boğulma tehlikesi. Genelde köpekler, eğer köpekte diş kaybı yoksa, yiyecekleri tıpkı insanlarla aynı şekilde çiğnemek için donatılmış olsalar da, bizim yaptığımız gibi bademleri “kemiremezler”. Onları tamamen yutmaları, ya da yutmaya çalışmaları daha muhtemel. Yani soluk borusuna bütün tanenin takılma şansı var. Bu risk özellikle daha küçük köpeklerde daha çoktur.

2. “Baharatlı ve kavrulmuş” bademler genellikle çok tuzlanır ve çeşnilendirilir, bu da bizde olduğu gibi ve kesinlikle köpeğinizin de çok susamasına neden olur, hele hele o bol tuzlu kaplamalı kuruyemişler… Çok fazla tuz, su tutulmasına neden olabilir ve bu durum özellikle kalp rahatsızlığı olan köpekler için tehlikelidir.

3. Bademin yağ oranı yüksektir, bu da bir köpeğin akut pankreatit geliştirmesine katkıda bulunabilir, yüksek yağ ihtivası ayrıca kronik pankreatiti şiddetlendirir.

Akut pankreatit nedir?

Akut pankreatit, akut pankreas iltihaplanması olarak bilinir. Yani aniden oluşan bir pankreas iltihabı rahatsızlığıdır. Ani gelişen bu durum, pankreas hücrelerinin hasar görmesine ve bu da geçici işlev bozukluğuna yol açar. Akut pankreatit gelişim seviyesine bağlı olarak hayati risk oluşturabilir.

4. Badem fosfor bakımından zengindir. Bu da köpeklerde mesane veya böbrek taşlarına yol açabilir. Yorkshire Terrier ve Lhasa Apso, Şitsu (Shih Tzu), Minyatür Schnauzer ve Bişon çuha (Bichon Frise) gibi bazı köpek ırkları genetik olarak böbrek ve mesane taşlarına yatkındır.

Köpeğiniz badem yerse ne olur?

Yapmanız gerekenler köpeğin büyüklüğüne ve tüketilen badem miktarına ve türüne bağlıdır.

Sadece birkaç badem yediğini ve yemek borusu tıkanıklığı yaşamadığını düşünüyorsanız, Köpeğin kusma ve ishal sorunu olup olmadığını 12 saat boyunca izleyin.

Köpeğiniz büyük bir torba badem yediyse – özellikle de daha küçükse – onu hemen veterinere götürün. Dehidrasyon için IV sıvısına ve ağrı tedavisi için ilaçlara ihtiyaç duyabilir.

Tüm Fındık Ve Fındık Ezmesi Köpekler İçin Kötü Mü?

Köpeğim fıstık ezmesini seviyor ve ona fıstık ezmeli yiyecekler veriyorum. Fıstık da kötü mü? ” Zorunlu değil, çünkü yer fıstığı gerçekten bir fındık değil, bir baklagildir. Yine de, köpeğinize ayrı ayrı fıstık vermemeniz en iyisidir, aynı nedenlerden dolayı ona diğer fındık türlerini vermekten de kaçınak akıllıca olacaktır.

Akılda tutulması gereken başka bir nokta da, yapay bir tatlandırıcı olan Xylitol , çeşitli fıstık ezmesi markalarında bulunabilir ve köpeklerde hipoglisemi, karaciğer hastalığı ve kan pıhtılaşma bozuklukları gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, köpeğinize fıstık ezmesi verirseniz, xylitol içeren türlerden biri olmadığından emin olun.

İyi haber şu ki, fıstık ve bademden yapılanlar da dahil olmak üzere fıstık ezmelerinin evde pişirilmesi son derece kolaydır. Kendinize fıstık ezmesi yapmak için organik, tuzsuz ve baharatsız çiğ yer fıstığı veya badem kullanırsanız (benim yaptığım gibi) köpeğinizle küçük bir miktarını güvenle paylaşabilirsiniz. Unutmayın ki, lezzetli ve besleyici olmasına rağmen, kalori bakımından hala yüksek; bir çorba kaşığı fıstık ezmesi en az 98 kcal içerir. Hem kendimiz hem de köpeklerimiz için kalori önemlidir. Köpekler badem yer mi, kuruyemişler zararlı mıdır az çok anlatmaya çalıştım. Köpeğiniz için elbette her şeyi yapmaya, onun sevdiği yiyecekleri vermeye hazırsınız. Ancak bu yazdığımız riskleri göz önüne alırsak, her istediğini yapmak yerine bazen yapmamak daha sağlıklı olabilir. Sağlıcakla kalın.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu