Hayvanlar alemi

Kuşların En Çok Korktuğu 7 Nesne

Minik dostlarımızla yaşamımızın her anını paylaşıyoruz, onları gözlemleyerek hareketlerinden ve vücut dillerinden bize ne demek istediklerini de zaman zaman anlıyoruz. Peki kuşların en çok korktuğu nesneler nelerdir biliyor muydunuz?

Evcil kuşlarımızı hayatımızın bir parçası ve mutluluk kaynağımız olarak görebiliriz. Sevimli oyunları ve ötüşleri bizim için neşe kaynağı olur.

Bu yüzden onların bir şeyden korkuttuğunu fark edebilmek ve onları güvende hissettirmek bizim için oldukça önlemlidir.

Minik dostlarımız kendini güvende hissettiği zaman bizimle iletişime geçişi ve hareketleri tamamen neşe dolu ve sevecendir ve onları güvende tutmak ve korktuğu şeylerden uzak tutmak kuşlarımızın sağlığı için çok önemlidir.

Kuşların en çok korktuğu nesneler https://huglero.com

Kuşların en çok korktuğu nesneler

Doğada av hayvanları olan evcil kuşlarımız, görünüşte en zararsız olan eşyalardan (balon, her hangi bir oyuncak, çorap veya şapka) bile korkabilirler. 

İşte kuş sahiplerinin kuşlarını en çok korkuttuğunu söyledikleri ve dikkat etmemiz gereken 7 nesne!

1. Yabani Kuşlar

Yabani Kuşlar https://huglero.com

Yabani kuşlar, minik dostlarımızın en çok korktuğu bir numaralı şeydir. Doğada evcil kuşlarımız av iç güdüsünde olduğu için bir başka yırtıcı kuş görünce çok korkarlar.

Sevimli dostlarımız pencerenin önünde gölgesini görürse veya uçtuğunu görürse hemen çığlığa benzer bir sesle ötmeye başlar ve kendini kafesin içindeyse ya da dışında bir yerdeyse aniden çırpınmaya başlar.

Kafesin dışındaysa hemen saklanacak yer arar ve bulduğu kuytu bir köşeye saklanır.

Bu durum evcil kuşlarımızın en çok korktuğu şeydir hızlı hızlı nefes alıp verirler bizim yapacağımız tek şey kuşumuzu o ortamdan uzaklaştırmak ve tehlikenin geçtiğini anlamasını sağlamaya çalışmaktır.

2. Yüksek Sesler

Başka bir liste başı ise yüksek seslerdir. Caddenin karşısında devam eden inşaat, çarpan kapılar ve yüksek sesli çalınan kornalar çoğu zaman papağanlarımızı ve ya evcil kuşlarımızı hazırlıksız yakalayabilir ve bu kuşlarımızı strese sokabilir.

Strese giren kuşlarda büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Tüylerini yolabilir ve aşırı tedirgin olduğu için eski sevimli hareketlerini yapamayabilirler.

Bunun için kuşlarımızın gürültüden rahatsız olamayacakları bir yerde kafesini tutmalı ve ev içindeki sesleri de kontrol altında çıkarmalıyız.

Eğer kuşlarımız bu seslere maruz kalırsa korktuğu anda çırpınarak kaçar ve bir müddet nefes nefese kalır.

3. Diğer Evcil Hayvanlar

Evin içinde bulunan farklı evcil hayvanlarımız kuşlar için korkutucu olabilir. Köpeğiniz kafesten atılan artıkları arıyor olabilir, ancak etrafı koklaması evcil bir kuş için korkutucu olabilmekte. 

Bazı kuş sahipleri, kuşlarının diğer evcil hayvanlardan korktuğunu belirtmekte.

4. Kuş Oyuncakları

Kuş oyuncakları kuşları korkutur mu? https://huglero.com

Bazen evcil kuşlar, onlara neşe getirmesi gereken kuşlar için yapılmış oyuncaklardan korkabilmekteler. 

Kendinizi kuşunuzun yerine koyun – ve biraz daha anlayışlı olmaya çalışın. 

Bir kuşun kafesi onun sığınağıdır ve yeni bir şeyin aniden ortaya çıkması, genellikle dikkatli ve tedirgin bakan gözlerlere dönüşür. Bu durumda kuşlar genelde iki türlü tepki göstermekte.

Ya yeni oyuncağa kendine zarar verip vermediğini anlayana kadar saldırır, ve zarar vermediğini anladıktan sonra onunla oynamaya başlar, ya da ondan oldukça korkar, onun olduğu bölgeye yaklaşmaz.

5. Garip Veya Yeni İnsanlar

Pencereden geçen insanlar ve eve gelen ziyaretçiler kuşlardan farklı farklı tepkiler görebilir. 

Bir çok kuş eve gelen misafirlerden korkup aşırı tedirgin olup saldırganlaşabilirken, kimisi, bazen cana yakın olup onları da kendi sahiplerinden ayırmaz.

Yabancı insanlardan korkup korkmamalı genellikle kuşların sahipleri tarafından normal zamanda nasıl davranıldığıyla alakalı bir durum olmakta.

6. Karanlık

Tıpkı biz çocukken olduğu gibi, bazı kuşlarda karanlıktan korkar. 

Bazı, evinde farklı odalarında farklı kuşlar besleyen arkadaşlarımın belirttiğine göre, tüm kuşları karanlıktan korktuğu için her kuşun kendi odasında bir gece lambası bulunduruyormuş. 

Her bir kafesi, kuşları kafeslerine koyduğunda dışarı bakabilecekleri ve ışığı görebilecekleri kadar örtüyor. 

Bazı papağanlar gece lambası olmadan karanlıkta bırakılırsa kafesin etrafında kanat çırpmaya başlarlar. Koyu renkli örtüler papağanlara gece korku verebilir ve bu nedenle kafes örtülerinde açık sarı ve beyaz gibi renkler kullanmak iyi olabilir.

7. Balonlar

Kuşlar balonlardan korkar mı https://huglero.com

Bazı kuşlar balonlardan korkarlar ve memnuniyetsizliklerini sesli olarak ifade ederler. Bunun nedeni balonun oldukça büyük ve onun gözünde avcı bir kuşu andırmasıdır. Bir balon nasıl yavaşça süzülüyorsa, doğada da avcı kuşlar o şekilde süzülerek avlanır. Bu durumun minik arkadaşınızın aklını alması gayet normal.

Kutlama vs. gibi etkinlik yaptığınızda kuşunuz eğer balkonlardan rahatsız olursa onu ortamdan hemen uzaklaştırmanız akıllıca olacaktır.

Kuşunuzun tanımlayamadığı bu, nesne ona göre bir avcı kuş olabilir ve korkudan aklını kaybedebilir.

Hele balonlar ortamdayken kuşkunuz kafesindeyse kaçma ihtimali de elinden alındığı için, kafesinde çırpınıp kendini yaralayabilir.

Sonuç

Kuş sahipleri bize sık sık kuşlarını korkutan bazı rastgele ama belirli şeyler anlatıyorlar. Bazı kuşlar, bebek arabalarından ve tekerlekli sandalyelerden, güneş gözlüklerinden, su ve gıda maddelerinden korkuyor. Kuşunuz her ne cisimden korkarsa korksun, onu o ortamdan uzaklaştırmak stresini azaltıp ömrünü uzatacaktır.

Kuşlarımız da diğer hayvanlarda olduğu gibi içgüdüleriyle hareket eden canlılar. Kendi sahiplerinin yanında bir nevi daha rahat olabilseler de, onları korkutup aklını kaçırtacak seviyelere getiren cisimler, özellikle de balon ya da yabancı kuş ve gölgesi gibi uçan cisimler ortamda sahibi olsa da onun korkmasını engellemeyecektir.

Bu da ilginizi çekebilir:

Sevda Papağanı Isırma Sorunu Eğitimle Nasıl Engellenir?

Köpekler Badem Yer mi? – Ya da Diğer Kuruyemişleri?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu