Hayvanlar alemi

Köpeğinizi Sakinleştirmek Mi İstiyorsunuz ? Bu yöntemle Çok Basit!

Kime Niyet Kime Kısmet

Başlangıçta bu masaj yöntemi tamamen atlara yönelik bir eğitim metodu olarak ortaya çıktı, ama sonraki dönemde faydalı olduğu görülünce, köpekler için de uyarlandı. Şu anda bireysel olarak evlerde, hayvan rehabilitasyon merkezlerinde ve birçok eğitim merkezinde  bunu nasıl kullanacağını bilen kişilerce inanılmaz sonuçlar alınıyor. Bu masaj tekniklerinin 23’ten fazla ülkede aktif olarak kullanılmakta olduğunu da belirteyim! 

 

Bu masaj tekniği köpeğinizde davranışları iyileştirir, öğrenme isteğini teşvik eder, dahası insan ve evcil hayvanlar arasındaki bağı güçlendirmektedir.

Pratikte, dokunmaktan daha çok, masajın istenen sonuçlara ulaşmanızda önemli bir araç olduğu düşünülüyor. Bu teknik ile öğrenmeye istekli, sakin , nazik ve tüm ilgisi sizin üstünüzde olan bir dost kazanmış olacaksınız.

Bunun için aşağıda yazacağım masaj tekniklerini evcil dostunuzda denemeye başlayabilirsiniz:

leopar huglero.comLeopar Dokunuşu

Pratik olarak stresi azaltmak ve köpeğinizin farkındalığını ve güvenini arttırmak için uygulanan bir tekniktir.

Eliniz, köpeğinizin vücudunda “bir bulut kadar hafif” olarak durmalı. Parmaklarınızı hafifçe kıvırarak bir leopar pençesi gibi, elinizin ağırlığını parmak uçlarınıza verin ve köpeğinizin gövdesi boyunca saat yönünde daireler çizin.

Kulak Dokunuşu

Kulağa temas eden dokunuşlar, köpeğinizi sakinleştirmek için mükemmel bir yoldur. (aslında insanlarda da etkilidir) Köpeğinizin başını desteklemek için bir elinizi kullanın (kulak avuç içinde olacak şekilde) ve diğer elinizin başparmağını destek elinizin altında kalan köpek kulağının üzerine koyun. Hafif bir baskı ile başparmağınızı kulağın tabanından ucuna doğru kaydırın. Tüm kulağı bir veya iki geçişte örtmelisiniz. Destek elinizi hareket ettirmeden başparmağınızı, saat yönünde, dairesel hareketleri de kullanarak çeyrek daire çizecek şekilde hareket ettiriniz.

Vücut Sargısı

Vücut sargısı sıkça tercih edilen ve uygulaması kolay başka bir yöntemdir. Bu, endişeli köpekleri sakinleştirmek için kullanılır. Videoda izleyeceğiniz şekilde minik dostunuzu sararak ona çok rahat dakikalar yaşatabilirsiniz.

Unutmayın, bazı köpeklerin dokunmaya tahammül edemediği bölgeleri olabilir, bu gibi durumlar bize masaj tekniğini sevmediğinden çok müdahele edilen bölgenin hassasiyetini aklımıza getirmeli. Bölgesel bir yara , kulak enfeksiyonları, hafif dereceli incilmeler gibi durumları gözden kaçırmamalıyız.

Daha başka yollar da biliyorsanız bizlerle aşağıdaki yorum kısmından paylaşmayı ihmal etmeyin.

görseller kaynak:bbc,  Serjey Saraschenko/Shutterstock)

Daha Fazla Göster

2 Yorum

    1. Ayşe hanım merhabalar,
      Tavsiyeniz ve desteğiniz için çok teşekkürler.
      Sevgi ve Saygılar,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu