Hayvanlar alemi

Köpeğiniz Yüz İfadenizi Anlayabiliyor

Yeni bir araştırmaya göre köpekler insanların yüz ifadelerini anlayabiliyor

Ses tonumuzdan bizi anlayabiliyor, peki köpekler üzüldüğümüzü anlar mı? Yeni yapılan bir araştırmaya göre köpekler yüz ifadenizi anlayıp ona göre tepki gösteriyor…

İnsanlar ve köpeklerin farklı iletişim yolları kullandığı ortada, ancak bu, son yapılan araştırmalardan anlaşıldığı üzere, köpeklerin bizi anlayamadığı anlamına gelmemekte.

Sahiplerinin ses tonunu ve hareketlerini kolaylıkla anlayabildiğini zaten bildiğimiz minik dostlarımızın, aslında hiç konuşmadan yüz ifadelerimizi de anlayabildiği ortaya çıkmış.

üzgün köpek https://huglero.com

Geçenlerde yapılan ve learning&behavior (öğrenme ve davranış) dergisinde yayımlanan bir araştırmada, köpeklere, üstünde aynı insanın farklı yüz ifadelerinin bulunduğu fotoğraflar gösterilmiş.

Öfkeli, mutlu, nötr, üzgün, korkmuş ve tiksinmiş yüz ifadelerinin olduğu fotoğraflara farklı tepkiler veren köpeklerin, üstünde korkmuş, kızgın ve mutlu yüz ifadeleri bulunan fotoğraflar gösterildikten sonra başlarını sola çevirdikleri, kalp hızlarının ve stres seviyelerinin arttığı ve önlerindeki yemeği yemekten vazgeçtikleri ve tekrar yemek yemek için uzun süre geçtiği belirlenmiş. Tabi diğer yüz ifadeleri ise bunun tam tersi.

meraklı köpek https://huglero.com

Kızgın ve üzgün yüz ifadelerinin köpeğin moralini bozduğunu anlayabiliriz ancak sizce neden mutlu yüz ifadesini gördükten sonra da modu değişip, yemek yemekten vazgeçmiş olabilir?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu