Sağlık Yaşam

Coronavirüs İçin Ev Yapımı Maskeler – Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Coronavirüs COVID-19 salgınının dünya çapındaki artışı nedeniyle, N95 ya da FFP3 gibi profesyonel maskelerin tedariğinde büyük bir sıkıntı var. Ya bulmak çok zor, ya da zaten fahiş fiyatlara satılmakta. Bu maskeleri de bulup kullananmak istiyorsanız da bilmeniz gereken bir küçük sıkıntı da var ki, eğer maske ventilli değilse, yani önünde şişe kapağına benzeyen bir hava tahliye kısmı yoksa zaten takribi yarım saat kullanımdan sonra nemlenip işe yaramaz hale geliyor. Ventilli olanı da bundan biraz daha fazla kullanım süresine sahip olsun hadi. Bu durumda günlük kullanım için edinmeniz gereken maske sayısı oldukça artacak. Hem bu piyasa fiyatlarından düşünürsek size büyük yük, hem de esas tehlikeyi göğüsleyen sağlık çalışanlarını sıkıntıya atması bakımından yapılmaması gereken bir iş.

Bu yüzden de geçen gün devlet, sağlık çalışanlarına maske tedarikinde sıkıntıya düşmemek için bir önlem daha aldı ve bu maskelerin satışlarına reçete zorunluluğu getirdi.

Ayrıca eğer okumadıysanız bu da ilginizi çekebilir: Mısır ekimi öncesi toprak hazırlığı nasıl yapılır?

Netice itibariyle online alışveriş sitelerinden kendinize bir maske ayarlayamadıysanız ve evde yapılabilecek bir maske arıyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

Geçen günlerde bir televizyon kanalında örgü maske tarifi bile yayınlanmıştı. İnsanların maske yapım fikirlerinde etrafta bir sürü fikir uçuşurken, aslında bizi virüsden etkili bir şekilde koruyabilen malzeme türlerinin üretilebilmesinin arkasında oldukça sıkı çalışma yapmış olan bir ‘bilim’ var.

2009 H1N1 grip salgını sırasında Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, cerrahi maskeler Bacillus atrophaeus bakterilerinin (0.93-1.25 mikron) ve Bacteriophage MS virüsünün (0.023 mikron), filtrelenmesinde test grubu içinde en etkili performansı gösterirken, elektrikli süpürge torbası, el havluları veya pamuk Tişört, kağıt mendil gibi materyaller de aslında öyle çok da geride değildi. Tüm bu materyalleri yukarıdaki profesyonel maskelerin dışında tuttuğumuzu tekrar tekrar belirtelim.

Filtration Efficiency and Pressure Drop Across Materials Tested with Aerosols of Bacillus atrophaeus and Bacteriophage MS2 (30 L/min) a

Günümüzün pandemiği Koronavirüs 0,1-0,2 mikron, olduğuna göre bu da 2009’da yapılan testlerin sonuç aralığı dahilinde diyebiliriz. Netizens raporuna göre günümüz coronavirüs salgınında Çinliler yukarıdaki malzemeleri, hatta hava neresinden giriyor bilinmez, portakal kabuğunu bile kullanmışlar.

coronavirüs ev yapımı maske, coronavirüs büyüklüğü, coronavirüs kendin yap maske, maske virüsten korur mu, coronavirüs büyüklüğü https://huglero.com/
Çinli mucit

Yapılan o 2009 araştımasına göre, pamuklu ev yapımı maskeler alternatif olarak oldukça etkili olabilir – ancak tekrar kullanılabilir değiller. Ayrıca, maskelerin çift kat yapılmasının da virüslere karşı korumanın iyileştirilmesine yardımcı olmadığı da belirtilmiş. Öte yandan, önemli olan bir diğer husus da maske tasarım seçiminin malzemenin hava alabilirliğine etkisi olmuş. Elektrikli süpürge torbaları kullanımı küçük parçacıkları uzak tutmakta oldukça etkili olsa da, pamuklu maskeler kadar rahat ve kolay nefes aldırmadıkları da ortaya çıkmış.

Her ne kadar aşağıda da göreceğiniz tabloda olduğu gibi test 1 mikron büyüklüğündeki bakteriler baz alınarak yapılmış ve coronavirüs bunun neredeyse onda bir büyüklüğünde olsa da, araştırmacılar bu soruya cevap verebilmek için 0.02 aynı maske gruplarıyla Coronavirüsten 5 kat daha küçük olan 0.02 mikron büyüklüğündeki Bacteriophage MS2 partiküllerini de test etmişler.

coronavirüs ev yapımı maske, coronavirüs büyüklüğü, coronavirüs kendin yap maske, maske virüsten korur mu, coronavirüs büyüklüğü https://huglero.com/

Ortaya çıkan sonuç ise, 1 mikronluk ilk test edilen bakteriye göre %7 daha az filtrelenebilmiş. Genel sonuca göreyse ev yapımı her maske virüslerin %50’sini filtreleyebilmiş.

Sözün özü ,hastane personelinin kullanması gereken ve gün içinde belki defalarca değiştirmesi gereken maskelere hücum etmeden önce kendi kullan at maskenizi yapmanız bu konuda belki bir alternatif oluşturabilir.

Tekrar ve ısrarla belirmek isterim ki, Covid-19 coronavirüsten en etkili korunma yöntemi otoritelerin bizden yapmamızı istedikleri yönergeleri uygulamaktır. Bu yönergelerin en başında da, gerekmedikçe evden çıkmamak, toplu taşıma araçlarından uzak durmak, elleri sık sık sabunla yıkamak, kolonya ve el dezenfektanları kullanmak, yaşam alanı temizliğine dikkat etmek, gıda maddelerini dikkatlice yıkamak, sirkeli suda dezenfekte etmek, hapşıran ya da öksüren birini görünce mesafeyi korumak, mümkünse de koşarak kaçmak gibi önlemler gelmekte. Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur.

Görseller: smartairfilters

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu