Blog

Putin’i Tahtından Edebilecek 2022 Rusya Yaptırımlarının Listesi

ABD ve Avrupa bir bir Rusya yaptırımlarını açıklıyor. En sert yaptırımlar İngiltere tarafından gelse de, işte tüm ağır şartların listesi

Rusya devlet başkanı Putin’in uluslararası hukuku ve evrensel ahlak ilkelerini umursamadan ve hiçbir ülkenin dur çağrısına kulak asmadan Ukrayna’yı işgale başladığı şu günlerde, dünya devletleri ardı ardına Rusya yaptırımlarına başladı.

Şimdi ‘bir dizi deyince basit gibi dursa da, aslında bir kaç vakte kadar Rus halkının canını bezdirip tüm okları Putin’e çevirebileceği kadar ciddi ekonomik yaptırımlar olduğunu düşünüyorum.

İşte bu noktada, dünya devletlerinin Rusya’ya uygulamaya başladığı yaptırımların tam listesini sizlerle paylaşmak istedim.

3. dünya savaşını ne olursa olsun, kim kışkırtırsa kışkırtsın başlatmak istemeyen dünyanın önde gelen devletleri, Rusyanın Ukrayna saldırısı sonrasında açık olarak askeri anlamda müdehale etmeyeceklerini belirttiler.

Ama askeri karşılık vermeseler de, ekonomik ve politik olarak ellerinden geldiği kadar sert müdehalede kararlı görünüyorlar; her ne kadar bu ekonomik yaptırımlar dönüp kendilerine de bir şekilde zarar verecek olsa da.

İşte 2022 Rusya Yaptırımları:

Almanya:

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rus doğalgazını ülkeye taşıyacak olan Kuzey Akım 2 projesinin onay sürecini askıya aldıklarını belirtti.

İngiltere:

 • İngiltere Tüm büyük Rus bankalarının varlıkları dondurulacağını ve bu bankaların Birleşik Krallık finansal sisteminden çıkarılacağını belirtti. Yasayla birlikte büyük Rus şirketlerinin ve kamunun Birleşik Krallık piyasalarından finansal destek bulma bulmalarının ya da borç almasının önüne geçecek.
 • 100’ü aşkın yeni kişi ve kurumun varlıkları dondurulacak.
 • Aeroflot Havayolları uçaklarının Birleşik Krallık’a uçuşları yasaklanacak.
 • Birkaç gün içinde Birleşik Krallık yüksek teknoloji ürünleri ve rafineri ekipmanlarının ihracatını durduracak.
 • Rusların Birleşik Krallık bankalarında hesaplarına yatırabileceği mevduata kısıtlamalar getirilecek.
 • Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılması dahil olmak hiçbir şey yaptırım olasılık dışı değil.
 • Johnson, yeni yaptırımların, “Londra’daki Rus oligarkların saklanacak hiçbir yeri olmadığı” anlamına geleceğini kaydederek, Rus vatandaşlarının İngiltere’de banka hesaplarına yatırabilecekleri para miktarının da sınırlı olacağını bildirdi.
 • Boris Johnson, “Rusya’yı küresel ekonomide her geçen gün ve her hafta sıkıştırmak için amansız bir göreve devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.
Biden abd rusya yaptırımları https://huglero.com

ABD:

 • ABD, Rusya’nın iki büyük finans kuruluşu VEB ve askeri bankaları yaptırım listesine aldı. Rusya’nın dış borçları da yaptırım kapsamına girdi.
 • ABD Başkanı Joe Biden Putin’e yakın kişilere ve Putin’in aile üyelerine de yaptırım getireceklerini kaydetti.
 • Biden, aralarında Rusya’nın en büyük ikinci bankası VTB de bulunan dört Rus bankasına yaptırım uygulayacaklarını ifade etti. Biden, yaptırım uygulanan bankaların ABD’de 1 trilyon dolardan fazla varlıkları olduğunu belirtti.

Biden konuşmasında şunları aktardı:

“Amerika’daki Rus bankalarının varlıkları dondurulacaktır. Rus elitlerinin, oligarkların listesine, aile üyelerinin listesine yenilerini ekledik. Yaptırımlara onlar da tabi olacak. Bunlar Putin’den nemalanan kesimler. Yaptırımlar önümüzdeki günlerde devam edecek.”

Japonya:

 • Japonya Başbakanı Kişida Fumio ise, Donetsk ve Luhansk’tan resmi yetkililere vize tahsisini askıya alınacağını ve bu kişilerin mal varlıklarının dondurulacağını ve bu bölgelere ticaretin askıya alınacağını açıkladı.

Kanada:

 • Kanada Başbakanı Justin Trudeau da, Donetsk ve Luhansk bölgeleriyle ticari işlemlerin gerçekleştirilmeyeceğini söyledi.
 • Kanada ayrıca müttefikleriyle paralel olarak Rusya’nın dış borçlarını yaptırım listesine aldı. İki devlet bankası da yaptırım listesine girdi.

Çin

Rusya’nın kankisi Çin’den de, Moskova’ya yaptırım kararı geldi. Yaptırımlar Rusya’nın mali kaynaklarını hedef almakta.

Rus emtiyalarına finansman kısıtlaması

 • İşgalin ardından Çin kamu bankalarının bazı önlemlerine dair Bloomberg News’te şu ifadeler yer aldı:
 • Çin kamu bankaları Rus emtialarına finansman sağlanmasını kısıtladı
 • Çin’in en büyük kamu bankalarından en az ikisi Rus emtialarının alımı için finansman sağlanmasını kısıtladı
 • Çinli Industrial & Commercial Bank Of China, Ukrayna işgalinin ardından akreditif vermeyi durdurduğunu açıkladı.

İtalya:

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio yaptığı açıklamada, “İtalya’nın başkanlığını yürüttüğü Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Rusya Federasyonu’nu üyelikten çıkarma kararı aldı” dedi.

Bu yaptırımlar Rusya’yı nasıl etkileyecek?

putin rusya yaptırımları https://huglero.com

Yarı iletken mikroçipler gibi yüksek teknolojili ürünlerin Rusya’ya ihracatının yasaklanması, Rusya’nın savunma ve havacılık sektörlerini ve otomobil üretimi gibi endüstrileri büyük ihtamalle vuracak.

Rus finans kuruluşlarına karşı alınan tedbirler, ülke para birimi olan rublede büyük düşüşe ve mali krize yol açmayı amaçlayan adımlar.

Rus hükümeti bankacılık sistemini büyük bir masrafın altına girerek kurtarmak zorunda kalabilir.

Ancak, savaş öncesi putin, ekonomik şoklarla başa çıkmak için 630 milyar doların (464 milyar sterlin) üzerinde rezerv oluşturmuş durumda.

Tüm bunların dışında Rusya başka hangi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir?

Halihazırda batılı ülkeler daha sert yaptırımlar bekliyor. Önümüzdeki süreçte seçeneklerin şunları içermesi muhtemel:

Rusya’yı Swift’den Hariç Tutabilirler

Swift, hızlı uluslararası işlemlere izin veren ve 200 ülkede 11.000 finans kuruluşu tarafından kullanılan bir finansal mesajlaşma hizmet.

Ukrayna, Rusya’nın derhal dışlanması çağrısında bulundu.

Böyle bir yasak, Rusya’nın petrol ve gaz ihracatı için aldığı ödemeleri büyük ölçüde geciktirir.

Swift, ABD’nin baskısı altında 2012’de İran için yasakladığında İran petrol ihracat gelirlerinin neredeyse %50’sini ve dış ticaretinin %30’unu kaybetmişti.

Bununla birlikte, Rusya diğer sistemler aracılığıyla ödeme alabilir – örneğin, Çin’in Sınır Ötesi Bankalararası Ödeme Sistemi. Ya da Bitcoin’e yönelebilir.
Bu şekilde dahi olsa, Bitcoin’i nakte çevirmek için Çin üzerinden değiş tokuş yapmak zorunda kalabilir.

ABD’nin Swift’i neden bir yaptırım silahı olarak kullanmadığını açıklayan Başkan Biden, “Tüm bankalarına önerdiğimiz yaptırımlar, öncelikle SWIFT’e eşit, belki de daha fazla ağır sonuca sahip.

“İkinci olarak, bu her zaman bir seçenek ama şu anda Avrupa’nın geri kalanının almak istediği pozisyon bu değil.”

Yaptırımların amaçlarına devam edecek olursak,

Rusya’nın gaz ve petrol ihracatını engellemek,

Bilindiği üzere Petrol ve gaz, Rusya ekonomisinin beşte birini ve ihracat gelirlerinin yarısını oluşturmakta.

Bu nedenle, petrolünü ve gazını satabilmesini engellemek ve almayı da reddetmek çok sert bir yaptırım olacak.

Ancak, en ucuz gaz kaynağı olan ve bu gaza güvenen Batılı uluslara da zarar verebileceği açık.

Rusya, AB’nin ham petrolünün %26’sını ve gazının %38’ini sağlamakta. Gaz arzında yaşanacak kısa bir kesinti bile enerji fiyatlarını yükseltmeye yetecek, hele hele bizi çok daha sert vuracaktır.

Bu da ilginizi çekebilir: (Video) Rusların 23 kg’lık Uçan Tüfeği Attığını Vuruyor

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu