Sağlık Yaşam

Microsoft Anlık Coronavirüs COVID-19 Haritasını Yayınladı

Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleri de koronavirüs salgını ile mücadeleye katılıyor.

Microsoft’un Bing ekibi, www.bing.com/covid adresinde bulunan virüsün neden olduğu hastalığın resmi terimi olan COVID-19 için yeni bir coronavirüs canlı izleyici harita oluşturdu.

Pazar günü başlatılan site, canlı bir haritaya sahip ve Koronavirüs, COVID-19’un anlık dünya genelinde onaylanmış toplam vakasını ve ülke başına düşen detaylı vakaları takip ediyor. Bunun yanında bir ülke adına tıkladığınızda oradaki virüs salgını hakkında, aktif / kurtarılan / ölümcül vakaların sayısının yanı sıra güncel haberler, videolar vs. hakkında daha fazla bilgi de sunmakta. ABD için, her bir eyalet hakkında onaylanmış vakaların dökümünü de vermekte.

Site, daha önce de bu yazımızda yazdığımız benzer canlı izleyicilerden önemli ölçüde farklı bir bilgi sunmuyor. – Johns Hopkins üniversitesinin corona virüs canlı dünya haritası günümüz itibariyle hala en iyi kaynaklardan biri – ancak Bing’in sunduğu bu yeni harita daha hızlı, temiz ve mobil dostu. Ayrıca, eski harita tek tek ülkeler için haberler sekmesi şu anda hiçbir şey göstermiyor.

Ayrıca eğer okumadıysanız bu da ilginizi çekebilir: Mısır ekimi öncesi toprak hazırlığı nasıl yapılır?

Site, evden çalışmaya başlayan Microsoft Bing çalışanlarından oluşan bir ekip çalışmasıyla yapılmış ve veriler Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Hastalık Önleme ve Kontrol (ECDC) ve Avrupa Merkezi gibi kaynaklardan geliyor.

coronavirüs infografik

Pazartesi günü, Alphabet şirketinin bir kuruluşu olan Verily California’daki Santa Clara ve San Mateo kasabaları için bir koronavirüs tarama web sitesi yayınladı. Verily, (Google’nin kardeş şirketi ve her iki şirket de Alfabe’ye bağlı kuruluşlar) yaşam bilimleri ve sağlık hizmetlerine odaklanan bir şirket. Bing’in yani Microsoft’un bu atılımı muhtemelen rakip şirket Google’ın bu atılımından sonra gerçekleşmiştir diye düşünüyorum.

Google’nin bu tanıtımı aslında, Başkan Donald Trump’ın Google’yi de şaşırtan bir haber olan ‘Google’nin yeni bir koronavirüs test sitesi oluşturduğunu’ söylemesinden sonra gerçekleşti.

Websitesi, insanların, Verily’nin programı aracılığıyla ‘test için uygun olup olmadıklarını’ öğrenmelerine yardımcı olacak bir “toplum sağlığı görevlilerinin yönergelerine dayanan bir çevrim içi tarama” testinden oluşuyor. Site şu anda kapsam açısından çok sınırlı olsa da Verily, “testi hızla genişletmek için çalışıyor” diyor.

Corona virüs Türkiye ve dünya son durumu ne?

Bing verilerine göre coronavirüs şimdiye kadar 7.127 kişiyi öldürdü ve 181.960’dan fazla kişiye bulaştı. Salgın ABD’de son haftalarda kötüleşti ve 3.400’den fazla teyit edilmiş vaka ve 65 ölüm oldu. En çok vurduğu yer de Avrupa’nın kalbi olan İtalya.

Ülkemizde, virüs rengini belli etmeye başladıktan sonra devletin sıkı tedbirler alması ve almaya devam etmesi nedeniyle an itibariyle bir ölüm gerçekleşmiş değil. Ancak videodaki İtalya’da görev yapan Türk akademisyen Senem Önen’in uyardığı tüm olumsuz sosyal yaşantı bizde de devam ederse durum vahim hale gelebilir. O yüzden, devletin aldığı önlemlerin bir adım önünde olmaya çalışıp bu zor geçen günlerde durumu yeterince ciddiye almamız, sosyal yaşamdan uzak durup kendi karantinamızı kendimiz oluşturmamız, ve kişisel temizliğimize ve hane temizliğine daha çok önem vermemiz, sorunları büyütmeden bertaraf etmemizde çok önemli rol oynayacaktır diye düşünüyorum.

https://youtu.be/PT-MwDrWq8A
Senem Önen İtalya
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu