Kilo vermeSağlık Yaşam

Kilo Vermeyi 3 Kat Hızlandıracak Sihirli Baharat

Belki bu baharatın zayıflamaya yardımcı olduğunu, kilo vermeyi hızlandırmak için kullanıldığını bir an bile düşünmeden pişirdiğiniz kesin. Ancak bilmek gerekir ki, yapılan bir çalışmaya göre, diyet yaparken kilo vermede kimyonun etkisinin oldukça yüksek olduğu kanıtlamış. Nasıl olduğunu merak ediyorsanız şayet, kilo verdiren bu baharat hakkında her şeyi ve bu zayıflama özelliklerinden faydalanmak için nasıl tüketeceğinizi buyurun beraber bakalım.

Kimyon kilo vermeyi teşvik ediyor

Kimyonun kilo vermeyi aşırı hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. İran Tıp Bilimleri Üniversitesi, 2014 yılında kimyonun kilo verme üzerindeki etkisini gösteren bir araştırma yaptı. Bu klinik çalışmada, 88 kilodan oluşan kadınlar iki gruba ayrıldı. Deney grubuna yoğurtla karıştırılmış 3 gram (bir çay kaşığı) kimyon tozu verildi ve hepsi gün boyunca bu karışımı iki öğünde aldılar. Kontrol grubu ise aynı miktarda kimyonsuz yoğurt aldı. Her iki grup da beslenme tavsiyesine ve düşük kalorili diyete, yani önerilen günlük gereksinimlere kıyasla 500 kalori daha az olacak şekilde beslendi.

3 ay sonra kimyon alan grup ortalama 6,20 kg kaybettiği, kontrol grubunun 4,19 kg verdiği gösterildi. Baharatı alan kadınlar, almayanlara göre 2 kilo daha fazla verdi.

Gözünüze az gibi gelebilir ama şu sizi yanıltmasın. İki grubun yağ yakma oranları birbirinden farklı!

Kİlo vermeyi hızlandırmak için kimyon kullanımı. https://huglero.com

Kimyon ile zayıflama bir ayda kaç kilo verilir

Üç kata kadar daha az yağ kütlesi!

Kimyon grubunda vücut yağ yüzdesi %14,64 azalırken, kontrol grubununki %4,91 azaldı. Bu nedenle kimyon tüketen kadınlar, diğer gruptaki kadınlardan üç kat daha fazla yağ kütlesi kaybına uğradı.

Bu sonuçlara ek olarak, bir kan testi, açlık kolesterolünde, trigliseritlerde, LDL’de (Düşük Yoğunluklu Protein) bir düşüş ve HDL’de (Yüksek Dişli Protein) bir artış ortaya koymaktadır.

Trigliseritlerin ve LDL’nin kanda pıhtı oluşumunu ve kalp-damar hastalıklarının oluşumunu arttırdığı için vücudunuz için zararlı olduğunu bilmeniz gerekir. Seviyelerini düşürmek, yüksek kolesterol ile ilişkili sağlık risklerini azaltmaya yardımcı olur. Tersine, HDL iyi kolesterol olarak kabul edilir ve yükseldiğini görmek iyi haberdir. Damarları temiz tutmaya yardımcı olur ve kalp hastalıklarına karşı da korur. Kısacası kimyon iyidir!

Kilo vermeyi hızlandırmak için kimyonu diyetinize nasıl dahil edersiniz?

Birinci yol, basitçe, kimyonu her zamanki pişirme işleminize dahil ederek.

Araştırmada fark edildiği gibi bir çay kaşığı kimyonu yoğurtla yemek zorunda değilsiniz. Tadını sevmeyenler için diyorum. Kimyon, diyette kendine yer bulan ve farklı şekillerde pişirilen yemeklere ilave edilebilen lezzetli bir baharattır.

1. Kimyon, kırmızı ve beyaz etlerle çok iyi gider, ister turşuyla beraber ister soslu yemekler için. Düşünülebileceğinin aksine, bu yemeklerin kalorisi o kadar yüksek değildir ve makul miktarda sebze, nişasta ve hayvansal proteini de sağlarlar.

2. Bu baharat özellikle bazı ülkelerde çorbaları ve çorbaları zenginleştirerek oryantal veya Hint dokunuşu vermesi anlamında vazgeçilmezdir. Hazırlamanızda daha iyi seyreltecek olan toz halini tercih edin.

3. Izgara sebzelerle karışır ve tuzlu keklere de uyum sağlar.

4. Süt ürünlerini sevenler için Gouda gibi sert peynirlerin üzerine birkaç tohum serpebilirsiniz. Bu tarz peynirler, kimyonun zayıflama faydalarına ek olarak size kalsiyum da sağlayacaktır.

5. Bu şaşırtıcı baharatın tüm spesiyalitelerini unutmadan (falafel, humus, dip sosları, yoğurt sosları…) vs, hepsinde mükemmeldir.

Zayıflama tetikleyicisi, kimyon tüketmenin başka bir yolu

Belli bir dönemden sonra kilo direnci kırmanın, göbek yağlarından kurtulmanın çok güzel ve sizi yormadan ve strese sokmadan denemeye başlayabileceğiniz odaklanmış bir şekilde kimyon tüketme işini, şu şekilde de yapabilirsiniz: Bir tencereye 250 ml su ve bir çay kaşığı kimyon tohumu dökün. Suyu kaynatın. Ocağı kapatın, ardından beş ila on dakika bekletin. İçmeden önce süzün. Tadı çok güçlüyse, tohum miktarını azaltın veya bal ekleyin.

Kimyon tarifini deneyip siz de yorumlarda tecrübelerinizi anlatmayı unutmayın. Görüşürüz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu