Kilo vermeSağlık Yaşam

Sağlığınızı Tavan Yaptıracak Ketojenik Diyet Faydaları

Ketojenik diyet faydaları nelerdir ya da sağlıklı mı merak edenler büyük ihtimal bu diyete başlayıp başlamama konusunda tereddütte kalmaktalar. Keto diyeti ya da düşük karbonhidrat diyeti, yüksek yağların, yeterli proteinin ve düşük karbonhidratların tüketildiği bir diyet biçimini ifade eder. Amacı, vücudun glikojen rezervlerini tüketerek enerji için yağ ve proteine ​​güvenmektir. Vücut daha sonra, karaciğerinizin beyin için alternatif bir yakıt kaynağı olarak yüksek sayıda keton ürettiği metabolik bir durum olan ketozise maruz kalır. Sosyal medyada dolaşan ve gözünüzün içine içine defalarca sokulan düzinelerce resimlerden de hatırlayacağınız gibi, bu diyet şekli oldukça popüler. O resimlerin bulunduğu kaynaklar çoğunlukla, keto diyetinin bazı faydaları ve hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceği konularıdır.  

Ketojenik diyetin sağlığa faydaları nelermiş madde madde beraber bakalım

Ketojenik Diyet Faydaları

Öncelikle şu siteden (İngilizce) Keto Testin yapabilirsiniz

1) Keto diyeti kilo Vermeyi sağlar

ketojenik diyet faydaları nelerdir - keto diyeti sağlığa faydası- düşük karbonhidrat diyetleri https://huglero.com

Keto diyetinin bariz en öne çıkan özelliği doğru uygulandığında çatır çatır kilo verdirmesidir diyebiliriz. Birkaç çalışma, yüksek yağlı, düşük karbonhidrat diyeti uygulayan kişilerin, yüksek karbonhidratlı, düşük yağlı diyete sahip olanlara göre daha hızlı yağ yaktığını göstermiştir. Bunun başlıca nedeni, düşük karbonhidrat diyetinin (keto diyeti) neden olduğu düşük insülin seviyelerinin vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olmasıdır.

Ketoz sırasında, kalori alımını kontrol etmede ve göbek yağlarının erimesi de dahil genel kilo kaybını teşvik etmede son derece faydalı olabilecek düşük açlık seviyeleri yaşarsınız. Düşük karbonhidrat diyetlerinin, öncelikle karın boşluğunda depolanan iç organ yağını azaltmada da etkili olduğu ayrıca bilinen bir gerçektir.  

2) Ketojenik diyet zihinsel performans artışı sağlar

kotojenik diyet zihinsel performans artışı - ketojenik diyet faydaları https://huglero.com

Ketojenik diyet faydaları arasında zihinsel performans ve hafıza artış da vardır. Yani hem zayıflayıp hem de gün içinde odaklanma sorunu yaşamak gibi problemler olmuyor. Düşük karbonhidrat diyetinden üretilen ketonlar, glikozdan çok daha verimli bir enerji kaynağıdır. Çalışmalar, bilişsel bozukluğu iyileştirebileceklerini ve hatta Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara yardımcı olabileceklerini göstermiştir. Yüksek yağlı diyet, optimum beyin işlevi için hayati önem taşıyan temel omega 3’ler ve omega 6’ların dengesini desteklemeye yardımcı olur. Ek olarak, ketoz, beynin hafıza hücrelerinde mitokondri üretimini ve adenozin trifosfatı artırabilir, böylece zihinsel performansı ve netliği geliştirebilir.  

3) Keto diyeti kronik hastalık riskini azaltır

keto diyeti şeker hastalığı | düşük karbonhidrat diyeti kronik hastalıklar https://huglero.com

Ülkemiz insanlarının önemli çoğunluğunun derdi kronik sorunlar keto diyeti ile bastırılabilir, azalabilir. olan Ketojenik diyet, vücudun çeşitli koşullara karşı savunmasını artırabilir. Enflamasyonu azaltarak ve mitokondriyal işlevi iyileştirerek, bazı kronik hastalıkları geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilmekte. Kanser hücreleri tipik olarak, daha fazla glikojen tedarikine ihtiyaç duyan anormal mitokondriye sahiptir. Ketoz, işlevsiz mitokondrileri nedeniyle ketonları enerji için kullanamadıklarından, kanser hücrelerini aç bırakırken normal hücrelerin beslenmesine izin verir.  

4) Düşük karbonhidrat diyeti kan basıncını düzenler

Düşük karbonhidrat diyeti kan basıncı - ketojenik rejim faydaları https://huglero.com

Yüksek tansiyon, çeşitli hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde artırır ve dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Düşük karbonhidratlı bir diyetin, kan basıncını düşürmede düşük yağlı bir diyetten daha etkili olduğu bir çok araştırmada kanıtlanmıştır. Hatta bazı insanlar, hap almak kadar etkili olduğunu iddia etmekteler. Bu, ketojenik bir diyetten elde edilen kilo kaybı ile birleştiğinde, kardiyovasküler sağlığı ve işlevi büyük ölçüde iyileştireceğinden emin olabilirsiniz.  

Beslenme bilimi alanında yapılan çok sayıda çalışma, bu diyet şeklinin genel sağlığınız ve vücut fonksiyonunuz üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olabileceğini göstermekte. Disiplini sürdürmenin bir yolunu bulabildiğiniz sürece, karşılığını rahatlıkla alırsınız. Geleneksel yöntemlerden pek fazla çok sonuç elde edemeyenler için ketojenik diyet sağlıklı mı diye hiç tereddüt etmeden  kesinlikle dikkate alınmaya değer bir rejimdir.  

Görseller: PxHere

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu