Sağlık Yaşam

İyi Huylu Prostat Büyümesini (BPH) Durduran Supplementler

İyi huylu prostat büyümesi hemen her erkeğin belli bir yaştan sonra başına gelebilecek bir durumdur. Bu sorunla karşılaşanlar ise doğal yönden halletmek için mantıklı olarak öncelikle prostata iyi gelen doğal yöntemleri denemek isterler, elbette doktorlarının kontrolleri dahilinde. Bir rahatsızlığa doğal yöntemlerle tedavi aramak genelde karanlıkta eşya aramaya benzer. Bulursanız şansınıza artık. Bu yüzden de çare genellikle eş dost aracılığıyla duyulan yöntemleri denemekten geçmekte.

Ama yine de bazı insanların sorunlarına bu yöntemlerle çare bulabildiklerini de biliyoruz. Bu yönde yapılan bazı araştırmalar da, ‘bazı rahatsızlıklara’ bitkisel kürlerin gerçekten fayda sağladığını da göstermekte. Peki ya iyi huylu prostat büyümesine fayda sağlayacak, büyümeyi durduracak ya da geri çevirecek her hangi bir bitkisel tedavi ya da hazır destekleyici gerçekten var mı? İyi huylu prostat büyümesi için doğal ilaç, supplement ya da Türkçe karşılığıyla destekleyici var mı? Varsa da ulaşmak kolay mı? Bu destekleyicilerle iyi huylu prostat büyümesi durdurulur mu?

İyi huylu Prostat büyümesi (BPHbenign prostatic hyperplasia) supplement kullanarak tedavi edilebilir mi?

Prostat bilindiği üzere her erkekte doğuştan bulunmakta ve genç yaşlarda varlığı akla dahi gelmemekte. Genç yaşlarda kusursuz çalışan hormon dengesinin 30’lu yaşlardan sonra ağırdan değişmeye başlaması ve 50 ve ötesi ileri yaşlarda daha da değişmesiyle prostat büyümeye ve rahatsızlık vermeye başlamakta, buna da hiperplazi adı verilmekte.

Hiperplazi: Hipergenez olarak da adlandırılan bu olay, doku ya da organın, hücre çoğalması nedeniyle kendi kendine büyümesi deniyor.

Bu noktada konumuz ise iyi huylu prostat büyümesi olan Benign prostatic hyperplasia (BPH),.

Bu da ilginizi çekebilir: Sağlığınızı tavan yaptıracak ketojenik diyet tarifleri

BPH rahatsızlığına sahip olanlarda prostat normal olması gerekenden daha büyüktür. Buna bağlı olarak da zayıf idrar akışı, sık sık gün içinde tuvalete çıkma, gece uykunun sık sık bölünerek tuvalete çıkılması gibi sorunlar ortaya çıkmakta.

Rahatsızlığa çözüm için ya da semptopları dindirmek için de doktor reçeteli ilaçlar kullanılmakta. Bu ilaçların da yan etkileri nedeniyle işin astarı yüzünden pahalıya geliyor diye düşünebilir, ya da daha rahatsızlığın başında olduğunuz için tıbbi ilaçlara hiç bulaşmamak istiyor olabilir, bu yüzden de doğal yöntemlerle süreci geri çevirmek, durdurmak ya da en azından yavaşlatmak istiyor olabilirsiniz.

Supplementlerin genel sorunları

Supplemenleri menşei itibariyle %90 ABD kaynaklı olarak çıkmış, pazarın büyüklü ve potansiyeli yüzünden de tüm dünyaya yayılmış, genellkile kapsül formunda olan, tıbbi olmayan bitkisel destekleyiciler olarak tanımlasak sanırım yanlış olmaz. Piyasada bilien bilinmeyen yüzlerce markanın ürettiği farklı türden amaçlara yönelik bir çok supplement, yani destekleyici mevcut. Bunların bir çoğu da bu yazıyı yazdığım tarih olan Ocak 2020 tarihi itibariyle yaklaşık 1.5-2 yıldır dolar kuru yüzünden ithalatı da yapılmamakta.

Neyse, eldeki mevcut markalardan yola çıkacak olursak esas sorun, yüzlerce farklı firmanın ürettiği supplementler aynı tür olsa da birbirlerinden farklı olabilmekte.

Örneğin bir multivitamini ele alalım. Farklı 10 multivitamin kapsülünün içeriğinde bulunan vitamin-mineral ve diğer destekleyiciler servis başına dozajı aynı olsa da birbirinden farklı olabilmekte. Bu 10 markanın ürettikleri multivitamin tabletlerine koydukları örn. C vitamini hepsinde 100mg olsun. C vitaminin elde edildiği ekstratın kalitesi, hammadde kalitesi, tazeliği, diğer vitaminlere olan oranı, ne kadar olması gerektiği, diğer vitaminlerin birbiriyle olan kombinasyonları, beraber bulundurmaları gereken dozajlar vs. hepsi genel olarak o multivitaminin insan üzerinde bıraktığı etkinin seviyesini etkilemekte.

Bu noktada konumuza geri dönecek olursak, yukarıda yazdıklarım, birazdan yazağım içeriklere sahip olan destekleyici gıdaların, işe gerçekten yarayıp yaramadıkları, eğer daha önce kullandığınız bir marka işe yaramamışsa bu bir diğerinin da yaramayacağı anlamına gelmediği ile ilgili.

Bu da ilginizi çekebilir: Dünyanın en güçlü doğal antibiyotiği

Peki Prostat büyümesini durduran destekleyici var mı?

Dünya genelinde supplementler tıbbi ilaçlar gibi sıkı denetimlere sahip değiller. Bu yüzden kullanabileceğiniz supplementler genel itibariyle ya kendi tecrübenizle ya da başkalarının tecrübeleriyle ün kazanmakta. Neticede bu ürünler sadece bitkisel formda olan ve hayat kalitesini ‘destekleyici’ ürünler. Ama bu onların içeriklerinin tamamen pamuk şekeri olduğu anlamına gelmiyor. Bir supplemen’e başlamadan önce doktorunuza danışıp onay almanız, hazırda kullandığınız ilaçlarla bir etkileşime girip girmeyeceği bilgisini edinmek anlamında oldukça önemli.

Bunun dışında bir destekleyici gıdadan bozulan bir organı tamir etmesini beklemekten ziyade öncelikle hayat kalitemizin ne durumda olduğunu kendimize sormalı, daha sonra bu supplementlerden böyle bir beklenti içine girmeliyiz diye dünüyorum.

Lafı çok uzatmadan, prostat büyümesini hafifletmek ya da durdurmak amacıyla kullanılan supplement içeriklerine bir bakalım.

En yaygın BPH destekleyici gıdalar -Prostat büyümesi için sulement

Üzerinde en çok çalışma yapılan ve en yaygın şekilde BPH tedavisinde kullanılan bitkisel içerikli iyi huylu prostat büyümesi için suplementler şu şekilde:

 • Beta-sitosterol (bitkilerden elde edilen kolesterol benzeri bir madde)
 • Pygeum (Afrika eriği/Afrika ağacı)
 • Rye grass (ingiliz çimi/italyan çimi/delice otu)
 • Saw palmetto (Cüce palmiye)

Beta-sitosterol: Bu madde biri çok bitkide bulunmakta ve ekstatı çıkarılmakta. Üzerinde yapılan araştırmalarda prostat büyüklüğüne herhangi bir etki etmezken, mesanenin rahatça boşaltılmasında ve daha güçlü idrar akışına yardım edebilmesinde etkisi olabilmekte.

Pygeum (Afrika eriği) : Afrika eriğinin kabuğundan elde edilmekte. BPH rahatsızlığı olan bazı erkeklerde gece uyanıp idrara çıkma oranlarını azalttığı, gün içinde daha az idrara çıkmayı sağladığı yine beta-sitesterol’de olduğu gibi daha güçlü idrar akışı sağlayıp mesanenin boşalmasına yardım ettiği görülmüş.

Rye grass (pollen) (İngiliz çimi) extratı: Bu madde ise BPH hastalarındaki bir çok semptomlarda şu olumlu gelişmelere yol açmış:

 • İdrardan sonra uzun süren damlamalar,
 • Gün boyu sık sık idrara çıkma gereksinimi,
 • İdrar yaparken yanma ve acı hissetme,
 • Zayıf idrar akışı,
 • Aniden gelen idrara çıkma gereksinimi,
 • Bazı araştırmalara göre de prostat ebatında küçülmeler, daha iyi idrar akışı, daha rahat mesane boşalması.

Bu yukarıda saydığım bitki içerikleri prostat rahatsızlığına karşı kullanılan ve etkisi en iyi bilinen maddeler. Bunların birini ya da bir kaçını bazı multivitaminlerin içinde bulabileceğiniz gibi ayrıca kutulanmış olarak da bulabilirsiniz.

Kolaylık olması açısından sizin için ürünlerin linklerini buraya koyuyorum. Ne ürünlerin kendisi ne de satılan siteyle bir alakam olmadığını da belirteyim. Buna ilave olarak şunu unutmamalısınız ki bu ve buna benzer diğer yüzlerce ürün;

 • ilaç değildir,
 • ilaç gibi tedavi edici bir beklenti içine girilmemeli,
 • tedavi etmediğinde neden etmiyor diye merak içine girilmemelidir,
 • asla doktorun size söylediğinin önüne geçmemelidir,
 • doktorun verdiği ilaçların yerine kullanılmamalıdır,
 • doktorun izin vermesi ya da önermesi halinde kullanılmalıdır,
 • herhangi bir yerde ‘tedavi eder’, ‘2 aya bir şeyiniz kalmaz’ gibi vaatler duymanız durumunda asla inanılmamalıdır. Zira, durumunuzun hangi ciddiyet seviyesinde olduğunu, başka çözümlerle harcayacak zamanınızın olup olmadığını ancak doktorunuz bilir.
 • Bunların sadece faydalı bitkisel gıda maddeleri olduğu baştan kabul edilmelidir.

prostat için bitkisel destek https://huglero.comSolgar Phytosterol Complex 1000 Mg Beta-sitosterol içeriği

cüce palmiye prostat fiyat https://huglero.com Shiffa Home Perst – Saw Palmetto Cüce palmiye ağırlıklı saw palmetto fiyat https://huglero.comVoonka Saw Palmetto Complex Cüce palmiye+çinko

Prostat büyümesi bitkisel tedavi kesin https://huglero.com BigJoy Vitamins Proxine 60 Kapsül Pygeum ve diğer zengin içerikler Prostat için en iyi gıdalar https://huglero.com Prostate Health Supplement Zengin İçerik

Son iki üründe olduğu gibi kompleks olan ürünlerde kendi başına satılıyor olmasa da Rye grass gibi içerikler olabilir.

Bunlar dışında daha yazının başında belirttiğim gibi diğer rahatsızlıklar ve konumuzda geçen prostat büyümesi rahatsızlığını hafifletmek, yavaşlatmak ya da durdurmanın en başlıca yolu yaşam kalitesini artırmaktan geçmektedir. Bu konuda da atabileceğiniz elbette bir kaç bulunmakta.

Üroloji doktoru Op. Dr. A. Egemen İŞGÖREN‘in de belirttiği üzere,

İşe mutfaktan başlayarak;

Kansere karşı güçlü savaşçı olan likopen içerdiği için öğünlerinizde mutlaka domates bulundurmanız, hatta özellikle organik olanlarına yönelmeniz,

Zerdeçal, somon balığı, nar, yeşil çay, beyaz çay, kabak çekirdeği, erkek ısırgan otu gibi gıdaları tüketmeniz, sadece prostat değil diğer tüm potansiyel kanser kötücüllerine karşı sizin için savaşacak bir orduya sahip olmanızı sağlar.

SSS – Prostat Büyümesi

İyi huylu prostat büyümesi geçer mi?

Benign prostat hiperplazisi önlenemese de, yaşam tarzı değişiklikleri ve erken tanı ve ilaç tedavisi semptomları yavaşlatıp durdurabilirsiniz.

Prostat büyümesi nasıl engellenir?

Düzenli olarak spor yapmayı ihmal etmeyin. Yatmadan 2 saat önce su içmeyi bırakın. Stresinizi azaltan aktivitelere daha fazla zaman ayırın. Soğuk algınlığı ilaçları idrar semptomlarını artırabildiği için doktorunuza görünmeden kullanmayın.

Büyümüş prostatı ne küçültür?

Yukarıda belirttiğimiz supplementlerin dışında, kabak çekirdeği, büyümüş prostatın küçülmesinde rol oynar. (Kaynak)
Kabak çekirdeği ayrıca omega 3 yağ asitleri ve karotenoidler ihtiva eder. Araştırmalar, yüksek diyet karotenoidleri olan erkeklerin iyi huylu prostat hiperplazisi riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Kabak çekirdeğindeki bir diğer besin maddesi de çinkodur.

Sirkeli su prostata iyi gelir mi?

Evet. Elma sirkesi şişmiş ve büyümüş olan prostatı daraltmak ve sıkılaştırmak için kullanılır. İdrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıkları önlemeye de yardımcı olur. Ayrıca kilo vermeyi de hızlandırdığından, sağlıklı olma anlamında birden fazla faydası bulunur.

Görsel: nutraingredients

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu