Android

16 Ücretsiz Ve En İyi Android Antivirüs Programı | Gerçekten Gerekli mi?

En iyi android antivirüs programları hangileri? Android telefonlarda antivirüs veya güvenlik duvarı tarzı uygulamaları kullanmak gerekli midir?

Android telefonunuzu korumak ve kişisel bilgilerinizi güvende tutmak için hem ücretsiz hem de en iyi Android antivirüs programı ya da güvenlik duvarı gibi Android güvenlik uygulamaları hangileridir merak ediyorsunuz.

Çünkü akıllı telefonlar, çok sayıda özel verilerinizi içeren son derece kişisel, mahrem cihazlardır. Bu nedenle, doğal olarak, bu cihazları güvenli ve emniyetli hale getirmek için adımlar atmak gerekiyor, -en azından böyle düşünüyor olabilirsiniz.

Bu yazımda Google Play Store’de mevcut olan ve en bilinen ve en güvenilir 10 Android antivirüs programını ve aslında bunların neden çok da gerekli olmadığını anlatmaya çalışacağım. Yazımız uzun olsa da, sizi sıkmadan değinmek istediğim konular;

 • En iyi Android antivirüs programları hangileri?
 • Antivirüs programları neden gerekli değil?
 • Açık kaynak kodu neden daha güvenlidir?
 • Android’in Windows’tan farkı ne?
 • Android’e kesinlikle virüs bulaşmaz mı?
 • Firmalar neden Android için Antivirüs üretiyor?
 • Android vs Apple güvenliği: Neden Android daha az güvenli?

En İyi 16 Android Antivirüs Programı

Antivirüs Android uygulamaları, Android’deki en popüler uygulama türlerinden biri olmaya ve Google Play Store’de en çok indirilen uygulamalar olmaya devam ediyor.

Aslında online hayatınızda akıllı hareket ediyorsanız genellikle herhangi bir virüsten koruma uygulamasına ihtiyacınız yok.

Eğer kullandığınız uygulama ve oyunları sadece Play Store‘den indiriyor ve güvenlik ayarlarınızı sürekli etkin durumda tutuyorsanız ve telefonuz rootlu değilse endişelenecek bir şey yok.

Listede vereceklerim dışında söylemeliyim ki, piyasada gerçekten bir sürü kalitesiz ve kötü yazılmış antivirüs uygulaması var. Bu uygulamalar gerekli olmasa bile, kötü olmayan ve güvenilir şirketlerin güvenli uygulamalarını bilmek yine de faydalı olabilir.

İşte seçtiğimiz Android için en iyi antivirüs programları ve kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamaları:

1. Avast Antivirüs

2021 Yılının En İyi Ve En Gereksiz 16 Android Antivirüs Programı https://huglero.com

Fiyat: Ücretsiz / yıllık 19,99-39,99 $

Avast Mobile Security, hemen tüm platformlardaki en popüler antivirüs uygulamalarından biri. 100 milyondan fazla indirme ve tonlarca özelliğe sahiptir. Bazı özellikler arasında klasik antivirüs taraması, uygulama kilidi, çağrı engelleyici, hırsızlık önleme desteği, fotoğraf kasası ve hatta köklü Android cihazlar için bir güvenlik duvarı var.

Bu, virüsten koruma bölümüne çok sık ihtiyacınız olmasa bile Avast’ı iyi bir araç yapıyor. Bazı güçlendirici özellikler de var, ancak bunlara gerek yok.

Ücretsiz sürüm çoğu özellikle birlikte geliyor ve reklamlarla desteklenmekte. Premium sürümler daha fazla güvenlik özelliği ile gelir, reklam içermez ve en pahalı sürümde VPN de bulunuyor.

2. Kaspersky Mobil Antivirüs

2. Kaspersky Mobil Antivirüs https://huglero.com

Fiyat:Ücretsiz / Ayda 3,99 – 14,99 ABD Doları / Yılda 19,99 ABD Doları – 149,99 ABD Doları

Kaspersky, en popüler antivirüs uygulamalarından biridir. Hem ücretsiz hem de pro sürümü var. Her iki sürüm de SMS ve arama engelleme, taramalar, virüs güncellemeleri ve hırsızlığa karşı koruma sunar.

Premium sürüm, gerçek zamanlı koruma, bir uygulama kilidi ve daha fazlası gibi şeyler ekler. Tabii ki, her iki sürümde de kötü amaçlı yazılım ve benzeri şeyler için cihaz taraması var.

Kaspersky, diğer büyük antivirüs uygulamaları kadar ağır değil. Ayrıca, çalışmayan neredeyse hiç kötü güçlendirici özelliği yok.

Anlamsız şeylerle uğraşmaya çalışmak yerine amacını gerçekleştiren bir virüsten koruma uygulaması görmek güzel. Yalnızca bir cihaz için desteğe ihtiyacınız varsa abonelik fiyatlandırması nispeten diğerlerine göre ucuz. Beş cihaz ve oldukça pahalı olabilecek on cihaz için isteğe bağlı katmanlar da var.

3. Bitdefender Mobile Security & Antivirus – Ücretsiz Antivirüs

3. Bitdefender Mobile Security & Antivirus - Ücretsiz Antivirüs https://huglero.com

Fiyat: Ücretsiz

Bitdefender Antivirus, gerçekten ücretsiz olan birkaç antivirüs uygulamasından biri. Yıllar boyunca pek değişmedi. Temel bir tarama özelliği, basit bir ara yüz, hızlı performans ve yapılandırma gerektirmiyor. Bu süper temel ihtiyaçlar için harika bir Android antivirüs programı.

Gerçekten yaptığı tek şey dosyaları taramak ve sonra orada oturup tekrar taramak için beklemek. Daha büyük, daha derinlemesine bir Bitdefender uygulaması da var.

Ancak, bunun sadece basit bir şey isteyenler için ücretsiz olanın daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca, uygulama içi satın alma da var. Ücretsiz sürümünde reklam var.

4. Avira Security Antivirüs ve Mobil Güvenlik

4. Avira Security Antivirüs ve Mobil Güvenlik https://huglero.com

Fiyat:Ücretsiz / yıllık 7,49$-26,99$

Avira, diğerlerine göre daha yeni bir Android antivirüs uygulamalarından biri. Geçen yıl oldukça hızlı büyüdü. Uygulama, cihaz taramaları, gerçek zamanlı koruma, harici SD kart taramaları ve çok daha fazlasını içeren temel özelliklerle birlikte gelmekte.

Ayrıca ek güvenlik katmanı için bir VPN ile birlikte geliyor. Diğer bazı özellikler arasında hırsızlık önleme desteği, gizlilik taraması, kara listeye alma ve hatta cihaz yöneticisi özellikleri bulunmakta. Norton ve diğerleri gibi uygulamalardan çok daha hafiftir. Ücretsiz sürüm, temel şeyler için işlevseldir.

Premium sürümler, yukarıda belirtilen VPN, şifre oluşturma, daha sık virüs veri tabanı güncellemeleri ve daha fazlası gibi şeyler ekleyen üç katmanlı bir fiyat politikası içermekte.

5. Google Play Protect

5. Google Play Protect https://huglero.com

Fiyat: Androide yerleşik.

Google Play Protect, Google’nin yerleşik Android antivirüs programıdır. Cihazınızdaki uygulamaları tarar ve ardından bunları o uygulamanın Google Play sürümleriyle karşılaştırır. İkisinin aynı olup olmadığını bilmenizi sağlar. Bu, Google Play’deki mevcut korumayla birleştiğinde gerçekten iyi bir güvenlik bariyeri oluşturan aslında en iyi Android antivirüs programı diyebiliriz .

Ayrıca ücretsiz ve muhtemelen zaten şu anda cihazınızdadır ve kullanmak için herhangi bir şey yapmanız gerekmez. Google anti virüs, cihazınız için, hangi şirket ne yaparsa yapsın, temelde herhangi bir üçüncü parti virüsten koruma uygulamasından daha iyidir.

Ayrıca arka planda çalışan daha az uygulama ile kısıtlı kaynaklarınızı heba etmez.

6. AVG Antivirüs & Koruma Ücretsiz

6. AVG Antivirüs & Koruma Ücretsiz https://huglero.com

Fiyat: Ücretsiz / yıllık 19,99-39,99 $

AVG, antivirüs uygulamaları alanındaki bir başka büyük isim. Aslında, temelde AVAST ile aynı çünkü Avast aslında AVG’yi 2016’da satın almıştı. Bu nedenle, deneyim her iki antivirüs uygulamasında da benzer. Telefonunuzu tarayabilir ve olası güvenlik açıklarını hemen hemen aynı şekilde bulabilirsiniz.

Bu uygulama, Google Haritalar aracılığıyla hırsızlığa karşı izleme özelliğine sahiptir, ancak AVAST’ın yaptığı gibi köklü güvenlik duvarı kullanılabilirliğine sahip değil. Bu nedenle, farklı ürünler olacak kadar farklılar.

Telefonun hızlandırılması gibi çöp özelliklerinden kaçındığınızdan emin olun çünkü aslında bunlar bir işe yaramıyor.

7. Dr.Web Security Space

7. Dr.Web Security Space https://huglero.com

Fiyat:Ücretsiz / Yılda 8 ABD Doları / 2 Yılda 16 ABD Doları / Ömür Boyu 89 ABD Doları

Dr. Web, eski antivirüs uygulamalarından ve kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamalarından birisi. Hızlı ve tam taramalar, fidye yazılımlarına karşı koruma, karantina alanı ve hatta istatistikler dahil olmak üzere bir dizi çok iyi özelliğe sahiptir.

Bununla birlikte, hırsızlık önleme özellikleri, arama ve SMS filtreleme, URL filtreleme, ebeveyn denetimleri, güvenlik duvarı ve daha pek çok özelliğe sahiptir. Ayrıca diğerlerine göre oldukça ucuz. Bir ila iki yıl için 8-16 dolar gibi bir fiyata sahip. Ucuz dediysem, dolar kazanıyorsanız ucuz.

Ayrıca 89 dolarlık bir ömür boyu lisans var. Ömür boyu lisans biraz pahalı, ancak isterseniz aylık abonelik yerine bir alternatif.

8. Malwarebytes Güvenlik: Antivirus & Malware

8. Malwarebytes Güvenlik: Antivirus & Malware https://huglero.com

Fiyat:Ücretsiz / aylık 1,49 $ / yıllık 11,99 $

Malwarebytes, Windows’taki en popüler antivirüs uygulamalarından birisi. Yıllarca Malwarebytes kullanarak Windows bilgisayarımı defalarca virüsten kurtardım ve temizledim. Mobil versiyonu da oldukça iyi. Agresif bir şekilde güncellenen bir virüs veri tabanı, kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı desteği, izin izleyici ve daha fazlasını içermekte. Potansiyel olarak tehlikeli bağlantılar için WhatsApp, Facebook, SMS vb. Mesajları bile tarayabilir.

Tabii ki, tarama gibi olağan şeyleri de yapıyor. Uygulama güzel görünüyor, iyi çalışıyor ve diğerleri gibi çok ağır bir program değil. Ayrıca, aylık 1,49 ABD Doları veya yıllık 11,99 ABD Dolar olarak makul fiyatlı.

9. Norton 360

 Norton 360 https://huglero.com

Fiyat: Ücretsiz / yıllık 14.99-$49.99

Norton 360’ın dönem dönem iniş ve çıkışları oldu. Uygulama, kötü amaçlı yazılımlara, casus yazılımlara ve diğer kötü şeylere karşı koruma dahil olmak üzere birçok temel özelliğe sahip.

Ek özellikler arasında pil azaldığında cihazın konumunu kaydetme, gerçek zamanlı koruma, hırsızlığa karşı koruma özellikleri ve daha fazlası bulunmakta.

Android Antivirüs programları arasındaki biraz daha pahalı seçeneklerden birisi. Bununla birlikte, yıllık 49,99 $ seçeneği bir VPN ve bir dark web monitörü içermekte.

İsterseniz beş cihaza kadar destek içeren yıllık 104,99 ABD doları tutarında başka bir seçeneği de var. Dürüst olmak gerekirse, VPN’e ihtiyacınız yoksa, önereceğimiz yıllık 14,99 ABD dolarıdır.

10. ESET Mobile Security ve Antivirus

 ESET Mobile Security ve Antivirus https://huglero.com

Fiyat: Ücretsiz deneme / ayda 1,99 ABD doları / yılda 14,99 ABD doları

ESET, virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma dünyasında bir başka büyük isim. Taramalar, hırsızlık önleme desteği, güvenlik denetçisi özelliği, tarama zamanlaması ve daha fazlasını içeren iyi bir dizi özelliğe de sahiptir. Kurulum işlemi biraz müdahaleci. E-posta adresi girilmesini zorunlu tutan birkaç uygulamadan birisi.

Bunu saymazsak, uygulama oldukça iyi çalışıyor. Kurulumdan sonra ücretsiz bir aylık deneme süresi alıyorsunuz. Daha sonra, ayda 1,99 ABD Doları veya yılda 14,99 ABD Doları gibi seçeneklere sahip. AVAST veya AVG kadar ağır değil, ancak CM Security Lite veya Bitdefender’dan daha ağır.

11. McAfee Mobil Güvenlik – Mobile Security: Hırsızlık Korumalı Güvenli WiFi

McAfee Mobil Güvenlik - Mobile Security: Hırsızlık Korumalı Güvenli WiFi https://huglero.com

Fiyat: Ücretsiz / Ayda 2,99-9,99 ABD Doları / Yılda 29,99 ABD Doları – 79,99 ABD Doları

McAfee, antivirüs uygulamalarının en büyük isimlerinden biridir. Aynı zamanda en ağırlarından biridir. Uygulama, tarama, hırsızlık önleme, casus yazılım önleme ve güvenlik kilitleme özelliklerini içerir. Ek olarak, potansiyel telefon hırsızınızın fotoğraflarını çekebilir, telefon kapanmadan önce buluta konumları kaydedebilir ve bunun gibi faydalı şeyler yapabilir.

McAfee ayrıca başka şeyler için çeşitli bağımsız uygulamalara sahip. Kullanıcı arayüzü eski ve çok iyi görünmüyor. Ek olarak, bir işe yaramayan telefon hızlandırma özelliklerine sahip ve Pro sürüm için bir hesap oluşturulması gerekiyor. Uygulamanın antivirüs kısmı oldukça iyi çalışıyor ve bazı üçüncül özellikleri de oldukça güzel.

Alt seviye abonelik, fotoğraf ve video yedekleme, bir uygulama kasası ve İnternet korumasına sahip. Daha pahalı olan versiyonu, çevrimiçi bankacılık gibi şeyler için de ek koruma sağlamakta.

12. Trend Micro Mobile Security & Antivirus

Trend Micro Mobile Security & Antivirus https://huglero.com

Fiyat: Ücretsiz / aylık 4,99$ / yıllık 19,99$

Trend Micro, Android antivirüs programları içinde bir diğer iyi seçimlerden birisi. Uygulamaların kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol ettiği cihaz taramaları gibi olağan şeylere sahip.

Çoğu Android antivirüs yazılımı gibi, en büyük özelliği ikincil özellikleri olarak karşımıza çıkmakta. Bunlar arasında kötü amaçlı uygulamaların önlenmesi, web güvenlik işlevi, halka açık WiFi denetleyicisi ve finansal işlemler için yapılmış bir güvenlik fonksiyonu yer alıyor.

Trend Micro, Kötü amaçlı yazılımları kontrol eden ve ardından bir sürü rastgele şey yapan diğer virüsten koruma uygulamaları gibi değil. Genel olarak amacına sadık kalmayı tercih ediyor.

Bazı işlevler ücretsiz olarak kullanılabiliyor, ancak tüm iyi özellikleri elde etmek için aylık 4,99 ABD Doları veya yıllık 19.99 ABD Doları abonelik gerektirmekte.

13. Lookout Security & Antivirus

Lookout Security & Antivirus https://huglero.com

Fiyat: Ücretsiz / Ayda 4 – 10 ABD Doları / Yılda 40 – 100 ABD Doları

Lookout, başka bir popüler antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamasıdır. Bazı ülkelerde cihaza yüklenmiş olarak gelmekte ve işini de oldukça iyi yapan uygulamalardan birisi.

Buna taramalar, kimlik avı koruması, kötü amaçlı yazılım koruması, hırsızlık önleme özellikleri ve daha fazlası dahil.

Ayrıca kimlik koruması, kimlik sigortası ve WiFi taraması gibi bazı benzersiz özelliklerle de sahip. Bu, çoğu antivirüs uygulamasından biraz farklı bir bakış açısına sahip olduğunu gösteriyor. Uygulamanın iki koruma katmanı var. Birincisi, ayda 4 dolara oldukça standart şeyler.

Daha yüksek 10 dolarlık katman, kimlik hırsızlığı sigortası, kimlik izleme ve diğer birkaç özellik için 1 milyon dolar kasko sağlamakta ancak bunu ülkemizde deneyen var mı bilmiyorum. Can sıkıcı olan tek kısım, uygulama herhangi bir şey yapmadan önce sizden bir hesap açmanızı istiyor.

14. Sophos Intercept X for Mobile

Sophos Intercept X for Mobile https://huglero.com

Fiyat: Ücretsiz

Sophos, Android için en sevilen antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamalarından bir diğeri. Kötü amaçlı yazılım koruması, virüs tarayıcı, web filtreleme, uygulama korumaları, hırsızlık koruması, Wi-Fi güvenliği ve diğer her türlü şey gibi tüm temel özellikleri içermekte.

Tüm bunları reklam olmadan ücretsiz olarak yapıyor ve aslında çalışmayan çöp telefon hızlandırma ve güçlendirici safsatalarını içermiyor. Şifre güvenliği işlevine sahip ve hatta çok faktörlü kimlik doğrulama için bir kimlik doğrulama işleviyle birlikte gelmekte.

Dışarıdan kimseye antivirüs uygulamalarını önermiyoruz, ancak bir tane edinecekseniz, önce bunu deneyin derim.

15. Safe Security

Safe Security en iyi android antivirüs uygulaması https://huglero.com

Fiyat:Ücretsiz / aylık 1,99 $ / yıllık 15 $ / ömür boyu 47,16 $

Safe Security Android antivirüs uygulaması (daha önce 360 security) biraz karışık bir paket. Güvenlik öğelerinin bir kısmı kötü değil ve diğer kısmı oldukça kötü.

Uygulama, yüklü uygulamalarınızı olası kötü amaçlı yazılım etkinliğine karşı tarıyor, ancak bulma oranı, gerçekte olması gerekenden biraz daha yüksek.

Facebook vs gibi uygulamaların hepsini tehlikeli olarak görüyor. Her durumda, taramaları yapıp size olası güvenlik açıklarını göstermesi iyi, yani süper bir temel anlamda virüsten koruma uygulaması. Uygulama ayrıca bir dizi telefon hızlandırıcı özelliğe de sahiptir.

Bu özellikleri hiç kullanmamanızı öneriyorum çünkü bunlar aslında işe yaramayan ve telefonunuzun daha kötü performans göstermesine neden olan uygulamalar. Bunun dışında, nispeten diğerlerine göre ucuz ve ömür boyu lisans sunan az sayıdaki uygulamalardan birisi.

16. F-secure Safe

F-secure Safe android antivirus programı https://huglero.com

F-Secure Safe’in Android sürümü, virüsten koruma, hırsızlığa karşı koruma ve ebeveyn denetimi gibi özelliklere sahip. Doğal olarak, ister ebeveyn modunda ister çocuk modunda olsun, cihazınızın güvenliğini koruduğunu vaat etmekte..

ARTILARI

 • Windows, macOS, Android ve iOS’u destekler
 • Uzaktan hesap yönetimi
 • Platformlar arası ebeveyn kontrolü
 • Kayıp mobil cihazlar için bulucu
 • Kötü amaçlı ve sahte siteleri etkili bir şekilde engeller
 • Bankacılık işlemleri için koruma sağlar.

EKSİLERİ

 • Ebeveyn kontrolü sınırlı ve enteresan
 • iOS’ta sınırlı koruma
 • Test laboratuvarı puanları iyi ama harika değil,
 • Davranışsal algılama, fidye yazılımı yok

17. TotalAV Antivirus – temel Android paketi

TotalAV Antivirus – temel Android paketi https://huglero.com

Telefonunuzda masaüstü düzeyinde performans istiyorsanız, TotalAV Antivirus’den başkasına bakmanıza gerek yok. Bu uygulama diğer köklü markalara göre oldukça yeni bir rakip olsa da, mükemmel bir çözüm olduğu zaten kanıtlanmış durumda. Bu ününün çoğunu güvenlik taramalarında kazandığı başarılardan almış durumda.

Testler sırasında TotalAV, diğer bazı sağlayıcıların algılamadığı kötü amaçlı yazılım türlerini almayı başarmış. Bunun benzersiz kötü amaçlı yazılım veri tabanlarından kaynaklandığını tahmin ediyorum. Ardından, VPN gibi eklemeler var . Bununla bağlantınız şifrelenecek ve çevrimiçi izlemeyi önlemek için gerçek IP adresinizi gizleyecek özelliklere sahip.

Cihaz Ayarlama özelliği ile gereksiz dosyaları da temizleyebilirsiniz. Bu yalnızca telefonunuzda daha fazla alan boşaltmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hızı önemli ölçüde artırabilir. Herkese açık erişim noktalarına sık sık bağlanıyorsanız, sahip olduğu Wi-Fi güvenlik denetleyicisi ile ağların güvenli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz .

Uygulama, aynı ağlarda potansiyel olarak tehlikeli açıklar olup olmadığını size bildiriyor. TotalAV ile birlikte gelen bu özellikler, kötü amaçlı yazılımların kaldırılmasının ötesinde bir bir özellik.

Hizmet, virüslerin cihazınıza bulaşmasını önlemeye yardımcı olurken, web filtrelerinden veya hırsızlık önleme özelliklerinden maalesef yoksun.

Artıları

 • Çok iyi virüs tarayıcısı
 • VPN
 • Cihaz bakım özellikleri
 • Wi-Fi denetleyicisi
 • Veri ihlali uyarıları

Eksileri

 • Hırsızlığa karşı koruma özelliği yok
 • Web filtresi yok

Android telefonum için neden bir antivirüse ihtiyacım var?

Gerçek şu ki, mevcut Android işletim sistemi sürümleri, Android sisteminin ilk nesillerine kıyasla oldukça güvenli halde. Yine de, üreticiler arasındaki fark ve güncellemelerin uygulanma sıklığı başlı başına büyük bir sorun. Bazı üreticilerin bir güncellemeyi dağıtması haftalar, aylar, bazen yıllar alabiliyor.

Tüm bunlar sizi çeşitli tehditlere açık bırakabilir. Çok önemsemediğiniz zaman, bir hackerın işletim sistemindeki en son boşluktan faydalanması için bu güncelleme gecikmesi yeterli olabilir. Ayrıca, güncellemeler gelse bile, sadece %100 tüm tehditleri yakalamayı başaramayan, ya da geç yakalayan Google Play Protect ile baş başa kalacaksınız demek.

Bunlar düşük ihtimal olanlardı.

Bir diğer daha genel ve daha yüksek ihtimal var ki, eğer telefonunuz rootlu ise, ve Google Play Store haricinde kaynaklardan modlanmış ya da modifiye edilmiş, kırılmış uygulamaları indiriyorsanız, telefonunuz ve kişisel bilgileriniz esas o zaman riskte demektir.

Rootlu telefonun sistem kaynaklarına erişimi vardır, yani normalde teknik olarak bir virüsün ulaşamayacağı yerlere kendi elinizle kapıları açmış olursunuz. (Aşağıda resmi mevcut)

Böyle durumlarda üçüncü taraf bir antivirüs, verilerinizi ve telefonunuzu çok daha iyi korumanız ihtimalini artırır.

Bu da ilginizi çekebilir: Samsung’dan Xiaomi’ye Veri Transferi Nasıl Yapılır?

Android telefonuma nasıl antivirüs yüklerim?

Telefonunuza bir antivirüs yüklemek oldukça basit. Google Play Store’da bir uygulama bulmak ve yükle düğmesini tıklamaktır. Bu size pek yardımcı olmazsa, şu şekilde anlatayım:

 1. Android cihazınızda Play Store kısa yoluna dokunun,
 2. Arama çubuğuna hizmetin adını yazın. Diyelim ki Bitdefender.
 3. Doğru uygulamayı bulduğunuzu kontrol etmek için, yayıncı kısmında uygulama adının olduğundan emin olun.
 4. Yükle butonuna dokunun ve kurulum tamamlanana kadar bekleyin.
Google Play yayımcı kimliğine dikkat etme https://huglero.com

Premium bir virüsten koruma hizmeti seçtiyseniz, premium özelliklerin kilidini açmak için büyük olasılıkla oturum açmanız gerekecektir. Giriş yaptıktan sonra, artık kötü amaçlı yazılım taraması yapabilir veya diğer özelliklerden yararlanabilirsiniz.

Gerçekte Android için antivirüs gerekli mi?

Hayır gerekli değil. Bunu ben demiyorum, Google otoritelerinden tutun, bir çok uzman ve şirket ve yapılan test sonuçları söylüyor. Android sistemi, yıllarca virüs sorunuyla karşı karşıya kaldığımız ve oradan kültürlendiğimiz Windows sisteminden oldukça farklı bir şekilde çalışmakta.

Windows‘ta bilgisayarınızda tıklayarak çalıştırdığınız bir virüs kendini defalarca kopyalar, sistemin en uç noktalarına kadar sızar, kişisel bilgilerinizi alır, onlarla istediğini yapar… Ancak Android yapısı itibarıyla böyle bir dizayna sahip değil.

Android mimarisi aşağıda da grafiğini göreceğiniz gibi bir mimariye sahip.

Android işletim sistemlerinin Antivirüs uygulamasına ihtiyacı yok, çünkü virüs bu sisteme zarar veremez. Atıyorum, SD kartınızda bir virüs var, siz bunu bir şekilde telefona indirdiniz. O virüs orada öyle dolanır. sağa sola çarpar, seker geri gelir, olduğu yerden çıkıp başka bir yere sızamaz.

Bunun yanında, bu tarz uygulamalar ve daha da ötesine gidersek telefonunuzu hızlandırdığını ve temizlediğini iddia eden programlar arka planda gereksiz yere çalışarak RAM ve işlemcinizi işgal eder. Bu da daha düşük performanslı bir telefon ve daha az dayanan batarya ömrü olarak bize geri döner.

Mesela hep indirilen ama hiç bir işe yaramayan uygulamalardan birine örnek verecek olursak, RAM temizlediğini iddia eden saçma sapan programlar.

Bunlar RAM’inizi temizlediklerini iddia ederler. Arka planda çalışan programları kapatarak, telefonunuzu hızlandırdıklarını, işlemci üzerindeki yükü azalttıklarını falan.

Oysa gerçek nedir?

Bu programlar arka planda uygulamaları kapatmaya zorlar ve inlerine geri giderler. Oysa yüklü her program eğer o şekilde programlıysa hemen ardından tekrar açılır. Peki yüklü 100 tane programınız var bunları aynı anda kapatırsa ne olur? Programlar aynı anda arka planda tekrar çalışmak için sıraya girer, işlemci gereksiz yere çalışır ve gereksiz pil tüketimi oluşur.

Yani vaat ettiğinin tam tersini size sunmuş olur.

Android antivirüs programına neden ihtiyacınız yok?

Yukarıda da bahsettiğim gibi hayır yok. Antivirüs uygulamaları, bilgisayar korsanlığı ve virüs saldırılarına karşı ilk savunma hattınızdır. Ancak, bu uygulamalar genellikle ücretli sürümlerin ücretsiz halleri ve reklamlarla çalışan sunumlardır. Ve ne yazık ki ücretsiz uygulamalar her zaman söz verildiği gibi çalışmaz.

Android sistem mimarisi - androide virüs bulaşır mı https://huglero.com
Android sistem mimarisi: Tüm programların, altındaki uygulama çerçevesinin bulunduğu kullanıcı alanı alanına (en üst katman) kurulduğunu fark edeceksiniz.
Temel olarak tüm Linux tabanlı dağıtımlar herhangi bir virüse karşı bağışıktır. 
Android’in istisnası yoktur. 
Android, Linux tabanlı başka bir mobil işletim sistemidir.

Yukarıda Android sistemi çalışma mimarisini gördüğünüz üzere, işletim sisteminde çalışan görevler birbirlerinden keskin duvarlarla ayrılmış durumdadır. Bir virüs nereye girdiyse orada kalır, çekirdek kütüphane (core libraries) ya da diğer kısımların hiç birisine dadanamaz.

Bu aslında Android’e has bir özellik değil. Linux tabanlı sistemlerin yapısı bu şekilde. Android de Linux tabanlı bir sistem. Bu özellik Windows işletim sisteminde yok.

Uygulama geliştiricisi ve XDA develepers’da geliştirici olan Shane Briton bu işin aslında ne olduğunu şu şekilde belirtmiş:

Bu durum oldukça basit. Yaygın inanışın aksine, bir virüs Android tabanlı bir cihaza saldıramaz veya bu cihaza bulaşamaz. Tarama, temizleme, karantinaya alma vb. iddiasında bulunan üçüncü taraf uygulamalar bariz dolandırıcılıktır. 

Bu tür uygulamaları yapan geliştiriciler, insanların son derece alışıla gelmiş “virüsler” hakkındaki korku ve endişesinden beslenir. Ben bir Android geliştiricisiyim ve xda-developers.com’a katkıda bulunuyorum ve bu nedenle Android ürün yazılımı ve ROM’ları oluşturuyor, geliştiriyor, sorunlarını gideriyor ve bakımını yapıyorum. Bugüne kadar, bir Android platformuna saldıran veya bu platforma bulaşan bir virüsün hiçbir onaylanmış örneği olmadı.

Ancak, bununla birlikte, kötü amaçlı yazılım, reklam yazılımı ve diğer kötü amaçlı kod çeşitlerini içeren birçok uygulama örneği vardır. Bu tür uygulamalar, yalnızca güvenli ve güvenilir kaynaklara bağlı kalarak kolayca önlenebilir. 

Google, Play Store’da bulunan ve telefonunuzdaki kullanıcı uygulamalarını tarayan isteğe bağlı bir bileşen olan Play Protect olarak bilinen bir özelliği uzun zaman önce uygulamaya koydu. Kötü amaçlı kod algılanırsa, Play Protect sizi ilgili bir uyarı ve açıklama ile bilgilendirir. Ardından, size şüpheli uygulamayı tutup tutmama seçeneği sunar.

Cihazınızda kötü amaçlı yazılım veya kötü amaçlı kodla kodlanmış kullanıcı uygulamalarının yüklü olduğundan şüpheleniyorsanız, uygulamaları kaldırmanız ve /cache bölümünüzü temizlemeniz yeterlidir. 

Mümkünse Dalvic-ART önbelleğinizi de temizleyin. Veya saklamak istediğiniz tüm kullanıcı verilerini yedekleyebilir ve fabrika verilerine sıfırlama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yine, lütfen sayısız “temizleme” uygulamasından uzak durun. Çoğu, kendi içlerinde kötü amaçlı kod içerir.

Android’e kesinlikle virüs bulaşmaz mı?

Bu tamamen kullanıcıya bağlıdır. Android’in yukarıda belirttiğimiz gibi güvenliği kendi doğasından gelmekte. Geliştirilen uygulamalar da güvenli olacak şekilde geliştirilmekte.

Ancak elbette dünyanın en çok kullanılan işletim sistemini hedef alan kötü amaçlı yazılım ve yazılımcılar var. Her gün denem için yenisini yapıyorlar. Bu uygulamaları yer yer yayımlamayı da başarıyorlar ancak Google Play Store bunların virüslü olduğunu anlayınca hemen kaldırıyor.

Android Apple kadar güvenli değil. Çünkü Apple tek elden yönetilen ve düzenli güncellemeler alan bir sistem. Android ekosistemi ise, bir çok markanın kendi sistemini geliştirdiği, kendi kararları doğrultusunda güncelleme yaptığı ve dağıttığı bir sistem.

Evet, Android güvenli ancak, Samgung ya da Xiaomi güncellemeyi zamanında gönderirken, başka filanca marka geç gönderdiği zaman, burada suçlu Android’tir diyebilir miyiz?

Bu adımları, bir uygulamayı telefonunuza yükleyip bilgilerinizin sızmasını önlemek için, mutlaka uygulamanızı öneririm;

 • Telefonunuzu amacı doğrultusunda kullanın ve kök dizin erişimi, yani rootlama yapmayın,
 • sadece Google Play Store’den uygulama yükleyin,
 • sadece kurumsallığı kanıtlanmış yayımcıların uygulamalarını indirin, daha piyasaya yeni çıkmış, ne olduğu belli olmayan uygulamaların denemesini siz yapmayın,
 • En önemli maddelerden biri olan, uygulama yükleme esnasında uygulama izinlerini dikkatlice okuyup kontrol edin, (diyelim ki, hesap makinesi indiriyorsunuz. Yükleme esnasında izinler bölümünde, kullanıcı hesaplarına erişim, ya da rehber ve kişilere erişim gibi bir madde var. Hesap makinesinin rehberle ne işi olabilir? Bunları sorun)
 • Yorumları mutlaka okuyun.

Bu arada bana komik gelen ve son dönemin modası olan bir saçmalık var. Uygulamaların yorumlar kısmında saçma sapan “bu uygulamayı filanca tarihinde yükledim, kişisel bilgilerim… falan filan, çalınırsa bak Google bundan sen sorumlusun” gibi.

Bunun hiç kimseye faydası olmayacağı gibi, ne çalan, ne de Google play bundan sorumlu tutulamaz, çünkü tutamazsın. Çalan sorumlu tutulamaz diyorum, çünkü ulaşamazsın. O kişi Romanya’da mı, Hindistan’da mı önce gidip bulup sonra adalete teslim edebilmen gerekli yani.

Saçma google play yorumları https://huglero.com

Bu tamamen yükleme esnasında verilen izinlerle alakalıdır. Hiçbir Android uygulaması, izinlerin dışında bir işlem yapamaz. Android sistemi bu kadar kalın duvarlarla çevrilidir.

Google Play Store’da mevcut en iyi 16 android antivirüs programı ve bunların ne kadar gerekli olduğu konusundaki yazımı umarım beğenmişsinizdir. Düşüncelerinizi mutlaka paylaşın.

Daha Fazla Göster

3 Yorum

 1. Yazının bi bölümüne katılıyorum hocam. O da sonu. Dünyada iş yapıyomuş gibi görünüp aslında hiç bir iş yapmayan belki tek mağaza uygulaması bu antivirüslerdir heralde. Zırt pırt reklam çıkan insanı sinir eden ucuz Android oyunları bile bunlardan iyidir.
  Ama naparsın sektör büyük. 5 kavanoz yalandan balı 90 liraya satarken bile televizyon kanalına para verenin yaşadığı dünyada, milyarlarca dolarlık potansiyelin olduğu antivirüs ler için, milyonlarca dolar harcar bizi kullanmamız gerektiğine inandırır bu çakallar. Pil düşmanı işe yaramazlar bunlar.

 2. Emeğine sağlık. Xioami telefonumda Gdata kullandım telefonu çok kastı. Eset kullandım ne bileyim çok iyi değil gibi. Yani pili bitirmeyen bi antivirüs yok mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu