Sağlık Yaşam

Sürekli Hapşırma Neden Olur? Hapşırmak Korona Belirtisi midir?

Korona vaka sayılarında yavaş yavaş düzlüğe geldiğimiz şu dönemde, daha tehlike ortadan kalkmış değilken bir de sürekli hapşırma sorunu yaşayan insanlar da var. Bu durum hem hapşıranları hem de hapşıran kişinin çevresinde olanları tedirgin edebilmekte. Peki hapşırmak korona belirtisi mi? Sürekli hapşıran bebekler ya da yetişkinlerde koronavirüsten şüphelenmeli miyiz?

Hapşırık korona belirtisi mi?

  • Hapşırma ve burun akıntıları, koronavirüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19’un yaygın semptomları değildir .
  • Nazal semptomların yaygın olduğu yanlış bir düşünce – bunun yerine, en yaygın semptomlar ateş ve kuru öksürüktür.
  • Yetişkinler için 36 ila 37.7 derece arasındaki vücut ısısı ideal kabul ediliyor.
  • 37.7 derece üstü ateş koronavirüs belirtisi ‘olabilir’.
  • Korona virüsü bugüne kadar 3.584.174‘den fazla insanı enfekte etti ve 251.580‘den fazla insanı öldürdü. En son güncel vaka ve vefat sayılarını buradan takip edebilirsiniz.
Google Sheets korona virüs hopşırma semptomlar infografik tablo https://huglero.com
https://huglero.com

Bu da ilginizi çekebilir: Microsoft anlık koronavirüs haritası

Dünya sağlık örgütünün koronavirüs ile ilgili semptom tanımlaması şu şekilde:

hapşırmak korona belirtisi mi? sürekli hapşırma nedenleri https://huglero.com
37.5 derece ve üstü yüksek ateş kabul ediliyor

Koronavirüs COVID-19 en belirgin semptomları neler?

COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, kuru öksürük ve yorgunluktur. Daha az yaygın olan ve bazı hastaları etkileyebilecek diğer semptomlar arasında kas ağrısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, konjonktivit, boğaz ağrısı, ishal, tat veya koku kaybı veya ciltte kızarıklık veya parmaklarda veya ayak parmaklarında renk değişikliği bulunur. Bu semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar. Bazı insanlar enfekte olur, ancak yaşa ve bağışıklık gücüne bağlı olarak sadece çok hafif semptomları gösterebilir.

Bu da ilgilinizi çekebilir: Bu ikili virüs ve mikropları kimyasallardan daha iyi temizliyor!

Çoğu insan (yaklaşık% 80) hastane tedavisine ihtiyaç duymadan corona hastalığından iyileşmekte. COVID-19 virüsünü alan her 5 kişiden yaklaşık 1’i ağır hastalanmakta ve nefes almakta güçlük çekmektedir. Yaşlı insanlar ve yüksek tansiyon, kalp ve akciğer sorunları, diyabet veya kanser gibi altta yatan tıbbi sorunları olanlar ciddi hastalık geliştirme riski altındalar.

Bununla birlikte, teknik olarak herkes COVID-19’a yakalanabilir ve ciddi şekilde hastalanabilir. Nefes alma / nefes darlığı, göğüs ağrısı / basıncı veya konuşma veya hareket kaybı ile ilişkili ateş ve / veya öksürük yaşayan her yaştan insan derhal tıbbi yardım almalıdır, etrafındaki diğer insanlara bulaştırmadan yetkililere haber verip gereken bilgileri de onlarla paylaşmalıdır.

Bu da ilgiliniz çekebilir: N95 ve Diğerleri. Koronavirüs için kullanabileceğiniz maskeler

Konjonktivit nedir?

Konjonktivit, batıgöz hastanesinin tanımlamasına göre; konjonktiva adı verilen gözün en dış tabakasındaki beyaz kısmı ve göz kapaklarının iç yüzeyini saran zar tabakanın iltihaplanmasına denir. Halk arasında göz nezlesi ya da göz gribi de denir. Göz kapağının içindeki bu enfeksiyona bakteri, virüs ya da alerji sebep olabilmektedir.

Hapşırmak korona belirtisi mi?

Birisinin sokakta hapşırdığını görürseniz ve korkabilirsiniz, ve evet bu kişi koronavirüs olabilir. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi unutmayın: Hapşurma COVID-19’un yaygın bir belirtisi değildir. Korkmanız gereken nokta, o kişinin zaten korona olma ihtimali ve eğer maske takmıyorsa, hapşırmayla ağzından ve burnundan çıkan yüksek süratli virüslü sıvıların sizi enfekte edebilme ihtimali.

Birçok insan için, baharın gelişi alerji getirir. Çiçek tozları, polenler vs. gibi bir çok etken mevsimsel alerji belirtilerinin sıklıkla hapşırma, kaşıntılı gözler ve tıkanıklık olarak kendini göstermesine neden olur. Yeni doğan bebeklerde hapşırma da bu bağlamda düşünülebilir.

Ancak COVID-19 hastaları için, yaklaşık 56.000 Çinli COVID-19 hastasını inceleyen Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, covid kaynaklı tıkanıklık, vakaların sadece % 4.8’inde görülmüş . Coronavirüsün çok daha yaygın semptomları arasında ateş (incelenen vakaların % 87.9‘unda), kuru öksürük (vakaların % 67.7‘si) ve yorgunluk (% 38.1) bulunur.

Yine de, yukarıdaki tabloda görünen COVID-19 semptomları ile diğer yaygın rahatsızlıkların semptomları arasındaki çakışmanın daha net bir açıklamaya kavuşması için bu konuda bir araştırma gereklidir. Ayrıca, birisi aynı anda hem koronavirüse hem de alerjiye sahip olabilir.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu