BlogYazılım

LinuxFX: Yeni Windows 11 Görünümlü Linux Dağıtımı

Linux kullanıcısı mısınız? Ya da, Microsoft’un en yeni Windows 11 işletim sisteminin görünümünü beğeniyor, ancak yine de Linux çekirdeği tabanlı bir işletim sistemi çalıştırmayı seviyor ya da tercihinizi o yönde mi kullanıyorsunuz? İşte LinuxFX…

O zaman fazla vaktinizi almadan kısaca Windows 11 görünümlü LinuxFX dağıtımına beraberce bakalım.

Brezilya’da ortaya çıkan bu Linux dağıtımı, LinuxFX sürüm 11 sizin için, yani hem Windows arayüzünü seven hem de Linux’ten vazgeçemeyen herkes için en uygun çözüm olabilir. 

Bu dağıtımın kaputunun altındaki tamamen Linux, ancak kullanıcı arayüzü, Windows 11’de göreceğiniz arayüze etkileyici bir şekilde yakın görünüyor.

LinuxFX, üzerine KDE masaüstü ortamı (DE) yerleştirilmiş, kendisi Ubuntu Core’a dayanan KDE Plasma’ya dayalı bir Linux dağıtımı olarak karşımıza çıkmakta.

windows görünümlü linux https://huglero.com
LunuxFX

Bu özel KDE DE, işletim sisteminin daha çok Windows’a benzemesi amacıyla tüm görünüm ve Windows 11 kullanım hissine uygun yapılan bir dizi ağır değişikliği temsil eden WX Masaüstü temasını kullanmakta.

LinuxFX: Windows 11 Görünümlü Linux

Sürüm 11, tahmin edebileceğiniz gibi, Windows 11’e oldukça benzeyen sürüm. Önceki sürümler bunun yerine Windows 10’u kopyalamayı amaçlamıştı.

WX Desktop temasına yönelik bu güncelleme, özel bir simge kümesinin yanı sıra, ortalanmış görev çubuğu gibi bazı özel animasyonlar ve Windows 11 kullanıcı arabiriminin sahip olduğu diğer birçok öğe kullanmakta.

Bu, elbette, LinuxFX dağıtımının ana reklam noktasını oluşturmakta.

Microsoft’un en son işletim sisteminin görünüşünü ve verdiği hissi büyük ölçüde taklit ettiğinden, kullanıcıların en sevdikleri Linux özelliklerinin tümü hala kullanılabilir durumdayken Windows 11 görünümüne sahip olmalarını sağlar. 

Kalbinde Ubuntu kullandığı göz önüne alındığında, Ubuntu 21.04 “Hirsute Hippo”nun sunduğu çok güçlü temeli kullanmakta.

Tabii ki, yeni LinuxFX 11 dağıtımı sadece kozmetik görünüşe odaklanıyor ve genel anlamda diğer Ubuntu tabanlı dağıtımlarda kullanılan yazılım çekirdeğinden pek ayrılmıyor. 

Ubuntu 21.04 ile aynı çekirdeği ve aynı paket yöneticisini kullanmakta, bu da birkaç basit komutla kurulmaya hazır önceden derlenmiş çok çeşitli yazılımlarla geldiği anlamına geliyor.

Microsoft’un işletim sistemine geçiş yapmadan önce Windows 11 kullnımının nasıl bir hissiyat bırakacağını denemek istiyorsanız, bu yöntem akıllıca bir çözüm.

Bu işletim sistemi, hem x86 hem de Arm mimarilerini destekleyen ISO görüntülerine sahip, bu da çok çeşitli bilgisayarlar için tam uyumlu olduğu anlamına geliyor. 

Raspberry Pi desteği için, Pi için mevcut tek sürüm 10.8.4 olduğundan, sürüm 11 hala o noktaya ulaşmış değil. 

Raspberry Pi cihazları için güncellenmiş bir sürüm 11’in yakında çıkması bekleniyor, bu nedenle Raspberry Pi Linux aşıkları bu duruma sevinebilirler.

Son olarak LinuxFX hem ücretsiz hem de profesyonel olmak üzere iki farklı sürüme sahip. Ücretli olan profesyonel sürümü ekstra özellikleri $20 dolar gibi bir ücretle sunuluyor.

Windows 11 Görünümlü Linux https://huglero.com

Burada LinuxFX sürüm 11 hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Dil İngilizce.

Bu da ilginizi çekebilir:

Eski Bilgisayarlar İçin 17 En İyi ve En Hafif Linux Dağıtımları 2021

Windows İçin En Hafif ve Kasmayan 10 Tarayıcı

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu