Sağlık Yaşam

Kilo Direncini Kırmanın Yolları: 4 Adımda Yağ Yakmaya Devam Edin

Kilo vermem durdu, nasıl tekrar devam edebilirim diyorsan, kilo direncini kırmanın yollarına beraberce bakalım...

Kilo vermem durdu ne yapmalıyım diyorsanız, kilo direncini kırmanın yolları, yağlarınızı eskisi gibi yakmaya devam edebilmek ve tartının üstüne her çıktığınızda yüzünüzün gülmesi için öğrenmeniz gereken çok önemli bir noktadır.

Bugün, bu konu üzerinde duracağız. Kilo direnci nasıl kırılır öğrenmek için, dikkatlice okumaya devam edelim.

Direnç kilosu nedir?

Direnç kilosu (weight-loss plateau), daha önce kilo vermenize yardımcı olan disiplinli bir diyet ve egzersiz programının artık işe yaramaması ve kilo vermenizin durması anlamına gelmekte. Bu nokta genellikle bir panik havası ve can sıkıntısı oluşturur, neyi yanlış yaptığınızı merak edersiniz.

Direnç kilosu neden olur?

Kilonuzun dirence takılmasının iki ana nedeni var – biri açlığınızla, diğeri egzersiz seviyenizle ilgili. 

1. Vücudun açlıktan öldüğünü düşünüyor

Kilo direnci, zihniniz kilo vermeye odaklanırken, vücudunuzun “metabolik ayar noktasına” ulaştığında hayatta kalabilmek amacıyla kendini korumaya odaklanmasıdır.

Vücudunuz kilo vermeye oldukça dirençli olduğunda, aslında beyniniz vücudunuzun ideal kiloda olduğunu düşündüğü bir ayar noktası var. Bu bilgi beynimiz tarafından elbette ezbere oluşturulmuyor. Bu veriyi bir dizi faktör tarafından elde ediyor.  

Bu faktörler; 

  • Şu anki mevcut kilonuz,
  • Aktivite düzeyiniz 
  • Genetik.

Sağlıklı bir diyetle bile kilo vermeye başladığınızda, vücudunuz bunu teknik olarak hala açlık olarak algılar. Vücudunuz açlıktan ölmek üzere olduğunu düşünür ve kaybettiğiniz kiloları geri kazanmanızı sağlamak için buna karşı koymaya çalışma sürecine başlar. 

Neticede organizma sizin güzel ya da kaslı görünmek istediğinizi pek önemsemez. Zorlu doğa şartlarında hayatta kalmaktır tek amacı.

Bu yüzden vücudunuz açlık hissini artıran ve o ayar noktasına ulaşmak için yemeye devam edeceğiniz umuduyla daha az tok hissetmenizi sağlayan düzenleyici hormonlar üretir. 

Metabolizma zekası gerçekten muazzam bir işleyişe sahip. Bunu ikinci neden olan egzersiz seviyenizle açıklamaya çalışalım.

2. Egzersiz artık yetersiz

Siz egzersiz yaptıkça vücudunuz enerji tasarrufu konusunda daha verimli hale gelmekte. Kondisyonunuz artıp, kaslarınız daha elastik ve güçlü hale geldikçe, artık bir önce sizi perişan eder seviyesinde yoran ve X miktarda kalori yakmanızı sağlayan egzersizler artık vücudunuz için atıştırmalık hale gelmeye başlar.

Bu da sizin yeterince kalori yakmanızı ve tabi kilo vermenizi engeller. Bir çok pro vücut geliştirmeciden, ‘sayılara takılı kalmıyorum, yapabildiğim kadar, iyice yanana kadar yapıyorum’ sözünü duyabilirsiniz. Çünkü sayılar sizi kafese hapseder. Yakabileceğiniz kalorinin ya da kaldırabileceğiniz kilonun önüne geçer.

Kilo Direncini Kırmanın Yolları

Direnç kilosunu kırmanın yolları, yağ yakmaya devam etmek için ve çabalarınızın karşılığını almak için öğrenilmesi gereken önemli bir durumdur. Peki kilo verme durunca ne yapılmalı?

kilo direncini kırmanın yolları - direnç kilosu nasıl kırılır, kilo vermeye nasıl devam edilir? https://huglero.com

Kilo Vermeniz Durunca Ne Yapmalısınız?

Kilo verme uğraşında olan ama bir türlü başaramayan insanlar ikiye ayrılmış durumda.

  1. Zor yolu seçenler,
  2. kolay yolla halletme peşinde olanlar.

Bu işi zor yoldan halledip spor salonlarında uzun saatler ter döken, yediğine içtiğine dikkat eden, devamlı kalori hesabı yapan kesim ile, internette ya da Tv’de gördüğü reklamlardaki, satışta olan türlü türlü diyet kitapları, ‘garantili ve kısa zamanda kilo verme tarifleri’ veren internet siteleri, zayıflama hapları – ki en sıkıntılısı da bunlar, ya da kilo verme video setleri falan gibi daha kolay ve zahmetsiz görünen yollara başvuranlar…

Yağ yakıcı hapları ‘sıkıntılı’ olarak belirtmemin sebebi, lisanslı supplement satan bayilerdeki, kendini kanıtlamış markaların ürettiği yağ yakıcı hapların yanında, hani şu 5 kavanoz balın 90 liraya satıldığı reklamların hemen ardından ardından çıkan çeşitli TV reklamlarında, ya da internette bireysel sitelerde satılan ve menşei belirsiz kilo verme haplarının ya da çaylarının satılıyor olması.

Bu da ilginizi çekebilir: Bir türlü kas yapamamanın 12 sebebi

Bunlar hayatı riske atmaktan başka bir işe yaramadığı için daha dikkatli olmak gerekiyor. 

Yani kısaca, dünyada ‘kilo verme ve diyet pazarı oldukça büyük paraların döndüğü ve büyüyen nüfus ile hiç doygunluğa ulaşamamış bir pazar ve tüketici için işe yarar yöntemlerin dışında büyük bir plasebo yığınının olduğu ağırlığı ‘yalancı bilim’ dalı diyebiliriz.

Söylediğim gibi kilo verdirdiğini iddia eden birçok ürün dolaşmakta piyasada. Bunlardan herhangi birine yönelmeden ve paranızı ziyan etmeden önce söyleyeceklerimi bir dinleyin.

Şimdi lafı çok uzatmadan söylemek istediğim kilo verme ve yağ yakmayla ilgili 3 söylenti:

1. ‘Aldığın kalori miktarı yaktığın kalori miktarından az olsun’

Basitçe, hemen herkesin doğru kabul ettiği durumdur. Sonuçta kilo verme basit bir matematik işi değil mi? Yani günlük aldığın kalori miktarını kesin hesaplar ve fazlasını da yakarsan belli bir zaman sonra yağlarından kurtulur kilo verirsin. 

Yeterince kulağa mantıklı geliyor olsa da bu durum pek de doğru değil.

Düşük kalorili bir diyetle spor salonunda canın çıkana kadar kan ter içinde çalışırsan, elbette belli bir süre kilo verirsin ancak belli bir zaman sonra ne olur? Verdiğin ne varsa geri alırsın ve orada iş çıkmaza biner, kilitlenir.

2. Her kalori aslında aynı değildir

kilo verme durması https://huglero.com

Gerçekte, durum şu şekilde ki, 500 kalorilik brokoli yemekle 500 kalorilik damla çikolatalı kurabiye, ya da 500 kalorilik patates kızartması yemek vücutta aynı şekilde davranmıyor, aynı işlem sürecinden geçmiyor.

Yani bu, basit matematikten çok daha ötede, çok daha karmaşık hesaplamanın olduğu bir süreç.

Bugünkü kilon aslında geçmişten beri süregelen vücudunun hormonal aktivitesi, reseptörler, kan grubun, beyin aktivitelerin, sindirim sisteminin durumu vs gibi faktörlerin belirlediği ve oldukça karmaşık süreçlerden sonra belirlenmiş bir sonuç.

Bazı insanlar için aşırı kilo, bazı vücut aktivitelerinin ve hormonal düzenin bozuk olmasının bir sonucu değil, aslında tam tersi, bu sorunların varlığını gösteren bir semptom olarak kabul edilmekte.
Bu yüzden ki, tv’de haberlerde, ya da her hangi bir zamanda doktorların ‘bilinçsiz diyet yapmayın, sağlığa zararlıdır’ uyarılarını sık sık duyarız.

Çünkü bilinçsizce, bir yerden duyulan bir diyeti agresif olarak uygulamak, ya da ne olduğu belli olmayan bir zayıflama çayını içmek, zaten var olan sorunu görmezden gelip işleri daha kötü bir hale getirebilir.

3. Kilo direncini kırmanın ilk kuralı – Kaliteli besin tüketmek

Kilo direncini kırmanın yolları kaliteli besin tüketmekten geçmekte. Vücut, fazla kiloyu belli bir psikolojik sebep yüzünden tuttuğundan, her kıymetli besinin çok az miktarda vücuda verilmesi, ya da hiç verilmemesi, aslında uzun zaman sürecek kilo verme direnci içerisine girmenin asıl sebebi.

Bunun yerine vücudu tamir etmek, tüm sistemi işler duruma getirmek en pahalı diyet çözümlerinden bile daha faydalı etki edecektir.

Kilo vermem durdu ne yapmalıyım - kilo direnci nasıl kırılır https://huglero.com

Yani kilo vermek için önce sağlığına kavuşman gerekli, sağlığına kavuşmak için kilo vermek değil. Sıkı şekilde kalori hesaplamaları yapıp koşu bandının üstünde, kan ter içinde saatler harcamaktansa, kilo direncinin sebebini ortaya çıkarmak ve çözmek, en hızlı ve sürekli kilo verme yolu olacaktır.

Bir söylentiye göre, yağ tüketmek yağ yapar:

Yağ tüketirsen yağlanırsın söylentisi, ilk bakışta geçerli bir argüman gibi duruyor da, durum gerçekten öyle mi?

Aslında bu durum tamamen yanlış, ya da yanlış anlaşılmakta. Bu inanış, yani beslenme listende yağ olması sana kilo aldırır, damarlarını da tıkar inanışı, tarihin tozlu raflarında yerini almış, artık kullanılmayan diyet kurallarında geçerli.

Gerçekte ise durum şu ki, vücudumuz mükemmel bir düzenleyici sisteme sahip. Sadece beyin %60 yağ, %25 kolesterolden meydana gelmekte ve hücrelerin etrafı da yağdan oluşan zarla kaplı -ki bu zar hücrelerin hormonlarla olan iletişimini sağlıyor.
Hindistan cevizi, avakado, kavrulmamış fındık, badem vs gibi sağlıklı yağlı yiyecekler şaşırtıcı derecede kilo vermenizi hızlandırır.

Direnç kilosu nasıl kırılır?

Uzun ve yorucu geçen bir diyetin ardından ısrarla kilo veremiyorsan, ya da ilk başta biraz verip daha sonra durduysa ve artık ibre yerinden kımıldamıyorsa şu bir kaç tavsiye muhtemelen kilo verme direnci nasıl kırılır sorunu cevaplamaya yardımcı olacaktır.

vücutçu adam https://huglero.com

1) Kişisel, sadece sana ait bir teşhis ara

Yüzeysel, herkes için genel kabul edilen yöntemlerden ziyade, çözümü yüzeyde değil, işin derinine inerek kilo verme direncinin nedenini aramak gerekir.

Ülkemizde Pek fazla revaçta olmayan fonksiyonel tıp kronik rahatsızlıklarda problemin köküne kadar takip edip, bireyle beraber geldiği noktadan itibaren geri döndürerek problemi çözmeyi amaçlar. Bir uzman yardımıyla kilo sorununu, yapılacak bir çok testin ardından kolaylıkla çözebilirsin.

2) Hormon seviyelerini iyileştir

Kortizol, insülin, leptin, testesteron, ve ösrojen gibi hormonlardaki düzensizlik, inatçı kilo artışında ve direncinde büyük rol oynayabilir.

Bu noktada bir problem varsa bağlantı yollarındaki sorunları çözmek, gerçekten muazzam sonuçlar sağlayabilir. Hormon testi yaptırıp, bir bozukluk varsa doktorun göstereceği yolla tedavi etmek işi kökünden çözmede büyük fayda sağlayabilir.

kilo verme durunca ne yapılmalı https://huglero.com

3) Bağırsakları ve beyni tedavi et

İçinde bulunduğun koşullarla bağırsaklar, bağırsaklarla da kilon arasında düşündüğünden oldukça fazla bağlantı olduğunu biliyor muydun?

Yeme içme koşulları, bağırsak florasının dengesi ve sağlığı, üstte de belirttiğim hormonların dengesi, bazı yiyeceklere olan hassasiyet, stress, üzüntü gibi durumlar, bağırsak sağlığını büyük şekilde etkilemekte, bağırsaklar da mevcut kilonu büyük ölçüde etkilemekte.

Beyin sağlığı, tüm bu işlerin merkezinde olduğundan, beyin sağlığını iyileştirmek, sinir, stres zor yaşam koşulları vs. gibi durumları önlemek, kendin beceremiyorsan bir uzmandan yardım almak oldukça önemli.

Kendim halledebilirim diyorsan da, internette bulunan binlerce kaynaktan, sorunun çözümü için okumaya devam etmek, devamlı öğrenmek kilo vermede ve ideal kilonda yıllar geçse de kalabilmende oldukça önemli.

4) Gün içinde daha seri ve hareketli ol

Günlük yaşamda etrafında yüzlerce insan görürsün. Bunlardan bazıları ağır abi gibidir. Ağır hareket eder, çok hızlı yürümez, oturur ama kalkmaz, kalksa da çok fazla fiziksel bir hareketleri yoktur. Bazı insanlar ise, kıpır kıpır, devamlı bir telaş içinde hızlı hızlı yürürler, çok fazla yerlerinde duramazlar. Kıpır kıpırdırlar.

Bu insanlar gibi olmaya çalışmak, gün içinde, spor dışında kalan genel hareketleri daha seri halde yapmak, vücudu bu yüksek tempoya alıştırmak, beynin vücutla ilgili davranışlarını değiştirecek, daha fazla kalori yakmana, daha yüksek kondisyonlu olmana yol verecektir.

Sonuç

Kilo direncini kırmanın yollarını bu şekilde saymaya çalıştım. Bu ve daha fazlasını deneyerek, hayatında farklı aktivitelere zaman ayırarak, vücudunun o güne kadar alışmadığı uygulamaları maruz bırakarak kilo vermenin durması sorununun üstesinden kolayca gelebilsin.

Kilo verme durunca ne yapmalı daha fazla merak ediyosan, aşağıdaki videoyu da mutlaka izlemeni tavsiye ediyorum. Görüşürüz.

https://youtube.com/watch?v=lykx4HnaFKk
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu