Sağlık Yaşam

Göbeği İçine Çekmenin Zararları | İşte Yaşamınızı Olumsuz Etkileyebilecek 5 Sonuç

Göbeği içine çekmenin zararları nelerdir? Karnı içine çekmek zayıflatır mı yoksa düşündüğümüzün aksine olumsuz sonuçları mı vardır?

Göğüs dışarı, karın içeri, kafa dik. Eminim bu sözleri çok duyduk. Siz de böyle karnınızı içeri çekerek göbeksiz bir görüntü vermeye çalışıyor musunuz?

Göbeği içine çekerek yürümek, ya da karın kaslarını sıkarak yürümek kişiden kişiye farklı şekilde yapılan ve daha fit görünmek için, kadın erkek fark etmeksizin hemen hepimizin yaptığı bir hareket haline gelmiş durumda.

Ancak bunun uzun vadede bir çok zararı olduğunu biliyor muydunuz?

Bunun yerine, yani doğayla savaşmak yerine ona ayak uydurmaya çalışmak aslında uzun vadeli ve kalıcı sonuçlara, sağlıklı yollardan ulaşmamızı sağlayacak olan, doğru yoldur.

Karnı içeri çekerek dolaşmanın nelere yol açabileceğine gelin beraber bakalım.

Ancak bakmadan önce karnı düz göstermek için girişilen iki hareket var.

  • Biri karın kaslarını gerdirerek,
  • diğeri ise göbeği içine çekmeye çalışarak.

Neticede yapan için ikisi de zararlı.

1) Karın kaslarını devamlı sıkmak, kasları zayıflatır

Karın kaslarını gün içinde sıkarak yaşamak karın kaslarını güçlendirir mi? Böyle dolaşanlar, bu konu hakkında genel bir yanlış kanıya sahiptir.

O da karın kaslarını sıkarak, yani bölgeyi devamlı gergin tutarak dolaşmanın karın kaslarını güçlendireceği algısıdır ki, tamamen yanlıştır.

Bir bölgenin kası devamlı gergin durursa o kaslar daha da zayıflar. Bu istenmeyen bir durumdur.

Bu da ilginizi çekebilir: 5 Maddede kas yapmak ne kadar sürer?

2) Göbeği devamlı içine çekmek, metabolizmayı yavaşlatır.

Göbeği sık sık içine çekerek yürümek, sizi zayıf gösterse de, uzun vadede kilo almanıza neden olabilecek bir eylemdir.

Karın bölgesinin içine devamlı çekilmesi, mide ve diyaframa baskı yapacak, diyaframın sıkışmasına, yani hareket alanının azalmasına yol açacak, göğüs kafesini de gergin halde tutacaktır.

Bu hareket derin nefes almanızı engeller, nefes düzeninizi bozar. Gün boyu gerekli oksijeni alamayan vücutta da, metabolizma git gide yavaşlar.

Metabolizmanın yavaşlaması ne demek? Vücudun aldığı besinleri enerjiye çevirmesi daha uzun zaman alacak, bu sizi yorgun hissettirip daha az hareket eder duruma getirecektir.

Göbeği içine çekmenin zararları - karnı içine çekmek https://huglero.com

3) Kan dolaşımını bozar

Göbeği içine çekmenin zararları burada bitmiyor elbette. Devamlı içine çekilen karın bölgesi, mide, bağırsak ve diğer organlar üzerinde baskı kurup kan dolaşımının normal sirkülasyonuna engel olur.

Yani karnın devamlı içine çekilmesi ya da kasılması, o bölgede kan akışını değiştirecektir.

Bunun bir de dolaylı etkileri olacak ki, o da devamlı baskı altında olmak, odak noktasının çevre değil gizlemeye dönük olması, bizim hem dikkatimizi çevremize veremememize, hem de strese yol açacaktır.

Stres altındaki vücut kortizon salgılar. Kortizon ise istemediğimiz, bel bölgesinin yağlanmasına sebep olan, kilo aldıran bir hormondur kısaca.

4) Reflü, Gastrit gibi sorunları tetikleyebilir

Karnı devamlı içeri çekmek, buna alışmak ve gün içinde artık istemsiz halde tutmak, uzun vadede midenin ve sindirim sistemlerinin fonksiyonlarını yeterince yerine getirememesi demektir.

Ayrıca yemek yedikten sonra da dolu midenin üzerinde baskı kurmanız demektir.

Bu durum ilerleyen dönemlerde midenin rahat hareket etmesini engelleyip, mide kapakçığına baskı kurmasına, yiyeceklerin ve mide asidinin yemek borusuna sızmasına ve reflü gibi rahatsızlıklara, bu rahatsızlıklar zaten varsa daha da artmasına neden olabilir.

Sindirim sistemi gerekli enerjiyi sağlayıp bizi ayakta tutan tüm organları içerir. Çalışmalarının bir şekilde engellenmesi elbette yol su köprü olarak geri dönecektir.

5) Bel zincirinde gereksiz baskı yapar

Gün boyu karın kaslarının gergin tutulması, onu dengelemeye çalışıp dik durmaya zorlayan sırt kaslarının da devamlı gergin durması anlamına gelmektedir.

Bu durum, hem duruş bozukluklarına, hem de bel bölgesi ve sırtta ağrılara yol açabilir.

Neticede diskler arası kıkırdakların serbest hareketine müsaade etmeyip devamlı yük altında durmasına neden oluyorsunuz.

Bunu antrenmanlarda yaptığınız karın egzersizleriyle karıştırmayın. Karın egzersizleri tek bir bölgeyi çalıştıran kontrollü hareketlerdir.

Sonuç olarak, herkes baklavaları olsun, ya da en azından düz bir göbeği olsun ister. Ama buna sahip olmak öncelikle emek ister. Emekten kastım elbette çok zor bir şey değil. Sağlıklı yaşamanın gerektirdiği durumlar.

Karın kaslarınızı sıkmak ya da göbeği içine çekmek yerine gün içindeki öğün sayınızı artırıp, porsiyon büyüklüklerini azaltmak ilerleyen dönemlerde mide genişliğinizi küçültecek ve sindirimi düzene sokacağı için iç hacmin ve karnınızdaki şişliğin azalmasına yaracaktır.

Bu durum ayrıca karın kasları üzerindeki birikmiş yağların da çözülmesini ve kilo vermenizi de sağlayacaktır. Bunu bir de hareketli bir yaşam tarzı ve sporla taçlandırırsanız, istediğiniz görünüme sahte yollardan değil, gerçek ve kalıcı olarak ulaşmış olacaksınız.

Gördüğünüz gibi, göbeği içine çekmenin zararları aslında uzun vadede sizi hiç memnun etmeyecek sonuçlar içeriyor. Bu yüzden daha rahat yalamaya çalışmak, daha sağlıklı yaşamaya attığınız bir adım olacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Merhaba, uzun yıllardır karın kasımı istemsizce sürekli kasıyorum. Anksiyete ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Tedavi de görüyorum. 2. 3. Ve 4. Maddelerdeki yazılanlar tam beni anlatıyor. Ancak çözüm bulamadım. Hangi uzman hekime gidip durumumu anlatmalıyım. Yıllardır gitmediğim branş kalmadı. Derin nefes alamıyorum, hemen yoruluyorum, sesim kısık çıkıyor ve iştahsız oluyorum sürekli. Karın ağrısı şişkinliği de sürekli var. Cevaplarsanız çok memnun olurum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu