BlogYazılım

En İyi 8 Office Alternatifi | 2022’de Microsoft Office Yerine Hangisi?

Microsoft Office, ofis üretkenlik yazılımları içinde tartışmasız yıllardır sektör lideri. Büyük ihtimal herkes gibi siz de Office ürünlerinden bir ya da birkaçını şimdiye kadar bilgisayarınızda kullanıyordunuz. Ama demek ki o gün geldi çattı ve artık siz de bir çok sebepten aynısını yapan insanlar gibi farklı bir üretkenlik programına geçmeniz gerektiğine karar verdiniz.

Basitçe maliyet, eski bilgisayarın düşük performansı, veya sadece Microsoft ürünlerinden hoşlanmama nedeniyle olsun, bir alternatif arıyorsanız, emin olun piyasada çok sayıda alternatifiniz var. Tüm ofis paketleri eşit yaratılmadığından, ihtiyaçlarınıza en uygun Microsoft Office alternatifini bulmak için bir düzineden fazla rakibi inceledik. Daha fazlasını öğrenmek için takip edin.

En iyi Office alternatifleri hangileri?

1. Google Drive / Google Çalışma Alanı

Google Drive ücretsiz en iyi Microsoft Office alternatifi diyebiliriz. Hem çok fonksiyonlu hem de ücretsiz https://huglero.com

Şimdi Microsoft Office mi Google Drive mı sorusuna, Google Drive Office’den daha iyi desem size garip gelir mi? İkisini de uzun süredir kullanan ve çok ince teknik farklılıklarına bakmamış biri olarak söyleyebilirim ki, Google Drive ve dökümanlar sadelik ve kolaylık anlamında Microsoft’tan daha iyi.

Elbette Microsoft Office bir belge işleme programından arayacağınız tüm özelliklerden fazlasına sahip. Ama standart bir kullanıcı için kullanım kolaylığı olarak Google Drive işinizi fazlasıyla görecektir. Hem de ücretsiz. Google Drive, belge işleme anlamında ihtiyacınız olacak tüm araç gereçlere sahip. Anında online belge oluşturmanız ya da düzenlemeniz için;

  • Google Docs – belge düzenleyici,
  • Google Sheets – Excell tabloları oluşturabileceğiniz,
  • Google Slides – Power Point gibi slayt olşturabileceğiniz,
  • Google Forms – Çeşitli hazır şablonlarla formlar oluşturabileceğiniz,
  • Google Drawings – Çizim yapabilceğiniz,
  • Google My Maps Kendi harita datalarınızı oluşturabileceğiniz,
  • Google sites – Ücretsiz site oluşturabileceğiniz,

araçlara sahip. Buradan GOOGLE Drive’ye Kaydolabilirsiniz.

Google drive uygulamaları https://huglero.com

2. Google Wokspace – Eski adıyla G-suite

Google Workspace eski adıyla G-suite en iyi profesyonel office alternatifi üretkenlik programı https://huglero.com

İşletmeler için en iyi Microsoft Office alternatifi Google Workspace’dir (eski adıyla G Suite). G suite avantajları elbette ücretsiz Drive’ye göre oldukça fazla. Gmail, Google Dokümanlar, Google Meet, Google Sohbet, Google E-Tablolar, Google Slaytlar ve Google Formlarının kombinasyonu, birinci sınıf bir verimlilik sahası olarak bulut depolama çözümü Google Drive etrafında bir araya geliyor.

Google Drive, Windows, Mac, Linux ve modern bir web tarayıcısına sahip tüm bilgisayarlarda harika şekilde çalışır. Hiçbir şey indirmeden kolayca ekip koordinasyonu yapabilir ve dökümanları paylaşabilir, eklenti entegrasyonlarıyla eksik özellikler ekleyebilir ve Microsoft Office dosyaları dahil çeşitli biçimlerdeki dosyalarla çalışabilirsiniz.

En büyük dezavantajı çevrimdışı kullanımdır. Google, Chrome tarayıcısına sahip eklentiler aracılığıyla çevrimdışı sürümler sunsa da, bunlar her zaman tutarlı veya güvenilir olmamakta. Ancak bir bağlantınız varsa, Android cihazlarda ve Google’ın mobil işletim sistemi için yerel uygulamalarla iyi çalıştığını bilmekten mutluluk duyacaksınız.

İşletme kullanıcıları için Google Workspace, kullanıcı başına aylık 6 ABD dolarından başlamakta. Ticari olmayan kullanıcılar için her şeyi ücretsiz bir Google hesabıyla yapabilirsiniz. Çevrimiçi Google Drive’nizde daha fazla depolama alanına ihtiyacınız olmadıkça ödeme yapmanız gerekmez. 

Uzman kullanıcıların Excel gibi programlarda aradıkları her şeyi tam olarak yapamasa da ve veri tabanı programı Access için bir alternatif olmamasına rağmen, beğenilecek çok noktası var ve fiyat ihtiyacı olan işletmeler için gayet makul. Google Workspace’i buradan ücretsiz deneyebilirsiniz

Apple Office Suite / iWork – Mac için en iyi alternatif

Apple iwork office alterantifi https://huglero.com

Bir Mac’iniz varsa, satın alma işleminize dahil olan bir ofis paketi alırsınız. Microsoft ve Google Workspace kadar popüler olmasalar da Pages, Numbers ve Keynote, özellikle iCloud ve iPad gibi cihazlar da dahil olmak üzere Apple ekosisteminde bulunuyorsanız, ara sıra kullanım ve küçük ihtiyaçlar için mükemmeldir.

Apple ayrıca iCloud ile tamamen entegre olan Safari, Chrome ve Internet Explorer’ın en son sürümleriyle uyumlu web tabanlı bir sürüm de sunuyor. 

Bu listedeki diğerleri gibi, kendi dosya biçimleriyle çalışır ve .docx, .xlsx ve .pptx gibi popüler Microsoft Office biçimlerindeki dosyaları kolayca içe ve dışa aktarabilir. Mac kullanıcılarının ödeme yapması gerekmez. Ödeyeceğiniz tek ücret, yeriniz kalmaz ve dosyalarınızı bulutta depolamak isterseniz ilave iCloud saklama alanı içindir.

Tek büyük dezavantajı, yaygın olarak kullanılmamasıdır, bu nedenle destek ve çevrimiçi eğitimler diğer araçlara göre çok daha azdır. 

Powerpoint dosyası beklerken bir Keynote dosyası gönderirseniz, özellikle yazı tipleri, düzen ve görüntü boyutlandırma gibi şeyler söz konusu olduğunda, formatlar arasında uyum her zaman mükemmel olmadığından, takım arkadaşlarınızla münakaşaya girebilirsiniz. Ancak ‘sadece işe yarayan’ bir şey istiyorsanız ve sadık bir Mac kullanıcısıysanız, ihtiyacınız olan her şeyi iWork ile bulabilirsiniz. APPLE i Work’a buradan ulaşabilirsiniz.

3) Apache Open Office – En İyi Ücretsiz Office Alternatifi

Apache open office Microsoft alternatifi https://huglero.com

Office ile ilgili birincil şikayetiniz maliyetse, Açık Ofis’i düşünebilirsiniz. Bu açık kaynaklı yazılım, Microsoft’un uygulamaları kadar tam özellikli veya güzel bir şekilde geliştirilmiş olmasa da, ücretsiz her zaman güzeldir.

Açık kaynaklı bir yazılım paketi olarak, yeni özellikler genellikle programı geniş bir topluluğun kullanımı için geliştirmek isteyen gönüllü geliştiricilerden gelir. Ancak Google’ın uygulamaları ücretsiz olarak daha cazip bir alternatif olarak hareket ettiğinden,

Microsoft ve Google’daki profesyonel geliştiricilerin lejyonlarının rekabetine ayak uydurmakta zorlanıyor. Ancak bu, dikkate almaya değmeyeceği anlamına gelmez. Writer, Calc, Impress, Draw, Base ve Math, düzenli destek alan mükemmel araçlar. OPENOFFİCE.ORG’DAN İndirin.

4) WPS Office – En iyi reklam gösterimli ücretsiz yazılım:

Wps office microsoft alternatifi https://huglero.com

WPS.COM’DAN indir

Microsoft Office’e pek çok ücretsiz alternatifin olduğu yerde, seçeneklere göz atmanız çok normal. WPS Office, Windows, Mac, Linux, iOS ve Android sürümlerine sahip başka bir yazılımdır. Bu ofis paketi ücretsizdir ancak reklam desteklidir. Reklamları kaldırmak isterseniz yılda 30 Dolar ödeyerek temiz sürüme sahip olabilirsiniz.

Bu paket, Çin merkezli bir geliştirici olan Kingsoft’tan geliyor. Uygulamalar arasında WPS Yazarları, WPS Elektronik Tablosu ve WPS Sunumu bulunmakta. WPS Office kişiselleştirilebilir bir kullanıma sahip. En sevdiğiniz menü stilini seçebilmeniz için özelleştirilebilir ara yüzlere sahip. Aynı zamanda bir web tarayıcısında olduğu gibi sekmeli belge düzenlemeyi de destekliyor. 

Ayrıca 1 GB depolama alanı içeren entegre bir buluta sürücüye de sahip. Kullanımı hafif ve hızlı bir uygulama. Eski bilgisayarınız var ve online araçlar yerine yüklemeye sahip ve hafif bir araç istiyorsanız, ücretsiz olarak bir deneme çalışması yapabilmeniz ve daha sonra reklamsız gitmenin paraya değip değmeyeceğine karar verebilmeniz çok iyi.

5) Metin Dosyası Paylaşımı için En İyisi: Dropbox Paper

Dropbox paper microsoft office alternatifi https://huglero.com

DROPBOX’a kaydol

Dropbox, ofis programları ile tanınmıyor, ancak bu dosya paylaşım platformu, kesinlikle kelime işlemeye odaklanmış rekabetçi bir uygulama sunuyor. Dropbox Paper, Dropbox’a sıkı bir şekilde entegre edilmiş, bu da dosya paylaşımını çocuk oyuncağı haline getirmekte.

Dropbox Paper, aynı anda birden fazla ortak çalışana izin verir ve dosyaları popüler .docx ve .pdf dosya formatlarında dışa aktarmanıza olanak tanır. Dosya eklemek, onu Dropbox klasörünüze sürüklemek veya etkin bir Dropbox Paper penceresine bırakmak kadar basittir.

Dropbox Paper, size kullanımı kolay, ancak Word uzmanlarına pek tanıdık gelmeyecek basit bir kullanıcı ara yüzü sunar. Dropbox hesabınız varsa kullanması ücretsizdir. Dropbox hesapları, 2 GB depolama alanına kadar olan ücretsiz kullanım sunuyor. İşletme kullanıcıları ve daha büyük depolama ihtiyacı olanlar, bireysel kullanıcılar için kişi başı aylık 9.99 ile 20 dolar arasında değişen fiyatlara sahip.

6) SoftMaker FreeOffice: En İyi Kullanım Kolaylığı

SoftMaker FreeOffice microsoft alternatifi https://huglero.com

FREEOFFİCE.COM’DAN indir

SoftMaker FreeOffice, Microsoft Office’e çok benzediği ve o hissiyatı uyandırdığı için Microsoft sürümünden nispeten kolay bir geçiş sunar. Adından da anlaşılacağı gibi ücretsizdir. Windows, Mac ve Linux PC’lerde çalışır.

111 MB dosya indirme boyutu olan FreeOffice’deki temel uygulamalar arasında sırasıyla Word, Excel ve PowerPoint‘in yerini alan TextMaker, PlanMaker ve Presentations bulunmakta. Klasik Windows stili menüleri veya daha modern şerit görünümünü seçebilirsiniz.

FreeOffice, Android için de mevcut. Bir Android tabletiniz varsa, yükseltilmiş versiyonunu (hala ücretsiz) olan SoftMaker Office HD‘yi indirebilirsiniz. Bu sürümün bazı özelliklerin kilidinin açılması için bir uygulama içi satın alma gerektiriyor. Bu paketi kullanıyorsanız ve bir Windows kullanıcısıysanız, Adobe’nin PDF düzenleyicisinin birçok özelliğini size sunan iyi bir arkadaş olan ücretsiz FlexiPDF Basic’in de keyfini çıkarabilirsiniz.

7) LibreOffice: En hafif, özellikle eski bilgisayarlar için

LibreOffice office alternatifi https://huglero.com

LİBREOFFİCE.ORG’DAN indir

LibreOffice, tüm Microsoft Office dosya formatlarıyla çalışan başka bir ücretsiz ve açık kaynaklı ofis paketidir. Yukarıda daha önce belirttiğimiz OpenOffice tabanlı olan bu program 2010 yılında kendi yoluna ayrılarak ortaya çıkmıştır. The Document Foundation tarafından sürdürülen bu uygulama aynı zamanda kullanıcıları katılımcı olmaya ve yeni özellikler geliştirmeye ve eklemeye yardımcı olmaya teşvik eder.

LibreOffice, Windows, Mac ve Linux bilgisayarlar için mevcuttur ve Android için bir mobil sürüm de sunuyor. Küçük versiyon farkları ve ufak tefek aylık olarak çıkan güncellemelerle aktif olarak desteklenmekte. Şu anki sürümü 7.1.0

Çok popüler olmasa da, Writer, Calc ve Impress uygulamalarından övgüyle söz eden çok güçlü ve sadık bir kullanıcı tabanına sahip. Office’e çok benzeyen esnek bir ara yüze sahiptir, ancak herhangi bir entegre bulut depolama veya işbirliği aracı yoktur. Deneyip kendiniz test etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

8) Microsoft 365 Online En İyi ve gelişmiş çevrimiçi:

Microsoft 365 Online en iyi yüklemeli microsoft office alternatifidir https://huglero.com

OFFİCE.COM’DAN SATIN ALIN

Microsoft Office’e bir alternatif arayıp başka hiçbir uygulamayı beğenmemiş, ama daha hafif olması için online bir uygulama arıyor olabilirsiniz. Bulut tabanlı ofis paketleriyle ilgili tüm yukarıdaki seçeneklerin yanında, Microsoft’un Microsoft Office 365 olarak bilinen çevrimiçi ofis sürümünü dikkate almamak olmazdı.

Microsoft 365, Word, Excel ve PowerPoint’in tarayıcı tabanlı bir sürümünü sunar. Abonelik ayrıca size aynı uygulamaların Android, iOS ve Windows telefonlarında mobil sürümlerini de verir. 

Bireysel kullanıcı başına aylık 49tl’den başlayıp işletmeler için çok daha gelişmiş araçlar sunan 144tl’lik paketlerine kadar çeşitleri mevcut. Microsoft 365 İş Temel aboneliği; Word, Excel, PowerPoint’in yanı sıra bulut hizmetleri Teams, Exchange ve SharePoint’i içermekte. Ayrıca 1 TB OneDrive depolama alanı da servise dahil.

Neden Microsoft Office Alternatifi Kullanmalı?

Birkaç nedenden dolayı Microsoft Office’ten hoşlanmayabilirsiniz. Microsoft Office bütçeniz için çok maliyetli, kurulumunu beğenmiyorsunuz, performansından memnun değilsiniz veya sadece yeni bir şey denemek istiyor olduğunuz için başka alternatiflere yönelebilirsiniz. Microsoft Office ile uyumlu olmayan bir cihaz da kullanıyor olabilirsiniz. 

Bir Microsoft Office Alternatifinin Maliyeti Ne Kadar?

Bazı yeni bilgisayarlar, Microsoft Office’e alternatif olarak kullanabileceğiniz ücretsiz bir ofis üretkenlik yazılımı sürümüyle birlikte geliyor. Piyasada indirebileceğiniz bazı ücretsiz uygulamalar da var, ancak bunlar her zaman ücretli sürümler kadar çok özelliğe sahip olmayabiliyor. Alternatif uygulamaların ücretli olanları tipik olarak daha gelişmiş özelliklere sahip ve kullanıcı başına aylık 6 ABD Doları ile 20 ABD Doları arasında fiyatlarda olabiliyor. 

Bir Microsoft Office Alternatifi Maliyete Değer mi?

Microsoft Office’e bir alternatif deneme nedeniniz maliyetse, ücretsiz bir ofis yazılımını denemek isteyebilirsiniz. Daha fazla özelliğe ihtiyacınız varsa, kullanıcı başına ayda yaklaşık 20 ABD dolarına kadar harcama ihtimaliniz var. 

Yalnızca bir kullanıcı için ödeme yapıyorsanız veya iş için tutarlı bir şekilde kullanıyorsanız, bu genellikle maliyete değer. Piyasadaki birçok Microsoft Office alternatifi seçenekleri aldığınıza değecek özelliklere sahip olacaktır.

Yukarıda sizin için en iyisi hangisi karar verebilin diye bazı popüler Microsoft Office alternatiflerine baktık ve gözden geçirdik. En iyi 8 Microsoft Office alternatifleri konusunda, program özelliklerine, maliyetlerine, aboneliğin ne içerdiğine, işletim sistemi uyumluluğuna ve daha fazlasına dayanmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu