Sağlık Yaşam

COVID-19 Coronavirüs Güncel vaka sayısı -Son Durum

Artık herkesin bildiği gibi Coronavirüs güncel vaka sayısı giderek azalmakta. İkinci dalga olacak mı bilmiyoruz. Yeni bir virüs türü olan coronavirüs COVID-19 – zatürre benzeri bir solunum yolu hastalığı. Çin’in Wuhan şehrinde Aralık 2019’un sonlarında ortaya çıkmasından bu yana hızla yayıldı ve Dünya Sağlık Örgütü, uzun zaman sonra ilk defa bir hastalığı küresel bir acil sağlık durumu ilan etmiş durumda. An itibariyle, tüm dünyada 1,197,405‘den fazla korona virüs vakası olduğu doğrulanmış bulunmakta ve vakaların çoğu Çin topraklarından gelmekte. Ayrıca, Çin ana karasındaki 2019-nCoV vakası sayısının gerçekte bilinenden ya da Çin hükumeti tarafından bugüne kadar dünyaya bildirilenden çok daha yüksek olduğuna inanılıyor. An itibariyle, resmi kaynaklara göre Türkiye’de koronavirüs bulunmamakta.

Bu da ilginizi çekebilir: Vahşi yaşam kitlesel yok oluş hızlanıyor, Coronavirüs bunun sadece ilk örneğiydi

Koronavirüs nasıl yayılıyor?

Uzmanların belirtti ve çoğumuzun artık bildiği kadarıyla Coronavirüs;

 • insandan insana temas yoluyla,(tokalaşma ya da o kadar yakınlaşma, öpüşme vs.)
 • hapşırma ve öksürme yoluyla bulaştırılarak,
 • cansız nesnelerde kalan mikroplara temas edilmesiyle bulaşmakta.

Tüm hastaların yaklaşık beşte birinin ağır hasta olduğu ve sonuçta zatürre ve akciğere dolan sıvı nedeniyle de solunum yetmezliğine yol açtığı gözlemlenmiştir. Söylendiğine göre semptomların ortaya çıkması son mutasyondan sonra 30 gün gibi bir zaman aldığından, uzmanlar hafif (veya asemptomatik) semptomları olan kişilerin önemsemeyip doktora görünmeyi önemsemeyeceklerinden endişe etmekteler ve bu nedenle tüm vakalar rapor edilmemekte.

coronavirus infografik korunma yolları https://huglero.com

Corona virüs Çin dışında nerelerde görüldü?

coronavirüs hangi ülkelerde tablo https://huglero.com

Corona virüs’ün an itibariyle Çin dışında görüldüğü yerler;

 • Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya,
 • Hong Kong, Tayland, Tayvan, Güney Kore, Japonya,
 • Singapur, Malezya,
 • Fransa, İtalya, Almanya, Belçika, İspanya, İsveç, Finlandiya,
 • Kamboçya, Vietnam,
 • İran, Irak, Kuveyt, BAE, Bahreyn, Afganistan, Lübnan, Hindistan, Nepal…
 • Sri Lanka, Makao, Fildişi Sahileri,
 • Artık hemen hemen her yer.

Güncelleme 4 Haziran 2020 Koronavirüs vaka sayısı son durumu

coronavirüs güncel vaka sayısı türkiye. covid-19 türkiye son durum. koronavirüs türkiyede ne zaman biter? https://huglero.com

Yukarıdaki yazı ve görsel 27/02/2020’ye ait. Hemen hemen 4 ay geçmiş ve durumun ne kadar vahim olduğunu şu anki resimle kıyaslayalım. Artık bir üstteki paragrafın bir hükmü yok, korona-virüs artık dünyada her yerde. Ama sadece 2 ay öncesine kıyasla nerede olduğumuzu görmek için onu silmiyorum.

Dünyada ve Türkiye'de koronavirüs ölen vaka sayısı 2020-04-29 05_00_30-COVID-19 Map - Johns Hopkins Coronavirus Resource up-to-date https://huglero.com

Resmi kaynaklara göre, 04/06/2020 itibariyle Türkiye’de ve Dünyada Coronavirüs güncel vaka sayısı son durum ne?

Türkiye’de Koronavirüs güncel vaka sayısı kaç?

Güncel Türkiye’de Koronavirüs ölümlü vaka sayısı kaç?

03/06/2020 tarihinde 24 kişi daha öldü ve toplam sayı 4.609

Güncel Tüm dünyada Koronavirüs vaka sayısı kaç?

6.392.319

Güncel Tüm Dünyada Koronavirüs ölümlü vaka sayısı kaç?

383.298

Bir günde en çok insan ölen ülke hangisi?

Güncel Koronavirüs İtalya ölen sayısı kaç?

03/06/2020 tarihinde 71 kişi daha öldü ve İtalya’da toplam ölen saysı 33.601

Güncel Koronavirüs İspanya ölen sayısı kaç?

03/06/2020 tarihinde 1 kişi daha öldü ve İspanya’da toplam ölen 27.128

Güncel Koronavirüs ABD ölen sayısı kaç?

03/06/2020 tarihinde 948 kişi daha öldü ve ABD’de toplam ölen 108.596 Corona virüs ABD son durumu gerçekten içler acısı. An itibariyle ABD 100 bin ölümü aşmış durumda.

Güncel Koronavirüs Fransa ölen sayısı kaç?

03/06/2020 tarihinde 81 kişi daha öldü ve Fransa’da toplam ölen 29.021

Güncel Koronavirüs İngiltere (Birleşik Krallık) ölen sayısı kaç?

03/06/2020 tarihinde 359 kişi daha öldü ve İngiltere’de toplam ölen 39.728

Güncel Koronavirüs Brezilya ölen sayısı kaç?

03/06/2020 tarihinde 1.269 kişi daha öldü ve Brezilya’da toplam ölen 32.547

Güncel Koronavirüs Hindistan ölen sayısı kaç?

03/06/2020 tarihinde 259 kişi daha öldü ve Hindistan’da toplam ölen 6.088

Akşam saatlerinde resmi açıklama gelene kadar ülkemizdeki rakamlar bu yönde. Ancak aşağıda verdiğim iki farklı harita kaynağından diğer ülkeleri canlı takip edebilirsiniz.

Koronavirüs nedeniyle kaç kişi öldü?

Yüksek potansiyelde ölümcül olan Corona virüsten kaynaklı global olarak an itibariyle ölen sayısı 238.826 ve toplam onaylanan vaka sayısı 6.392.319 Bunun yanı sıra yine globalde 2.786.525 kişi de iyileşme sağlamıştır. Korona virüs tüm dünyada pandemik hastalıklar kategorisinde olan bir salgın ve maalesef hala tepe noktasına ulaşmış değil.

Ayrıca bu da ilginizi çekebilir : Coronavirüs’ün Maskede 7 gün yaşadığı ortaya çıktı

Önü alınamayan COVID-19 kodlu Corona virüsü‘nün tüm dünya toplumlarının sağlıklarını ciddi oranda tehdit etmesinden dolayı Maryland, ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi (JHU) araştırmacıları, virüsün dünyaya yayılma durumunu yakından gözlemlemek için aşağıda paylaştığımız online gösterge tablosunu oluşturdular. Sık sık ziyaret ederek buradan bilgi alabilirsiniz.

Wuhan-Coronavirus’ünü neredeyse gerçek zamanlı izleyen bu interaktif harita, birçok ülke hükümet kaynaklarından, şüphelenilen ve onaylanan vaka verilerini toplar. Bunlar arasında Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC), Çin Ulusal Sağlık Komisyonu ve bölgesel vaka tahminlerini daha hızlı ulaştıran bir Çin sağlık sitesi olan DXY bulunmaktadır. ulusal düzeydeki raporlama kuruluşları.

Coronavirüs güncel vaka sayısını gösteren siteye aşağıdaki resme tıklayarak ulaşabilirsiniz. İngilizce bilmeyenler için, soldaki kırmızı Total Confirmed başlığı an itibariyle coronavirüs teşhisi konulmuş vakaları, sağ taraftaki beyaz renkli Total Deaths kısmı ölümle sonuçlanan vakaları ve onun sağındaki yeşil Total Recovered ise iyileşen hasta sayısını göstermekte.

Bu resme tıklayarak ya da bir alttaki Microsoft tarafından hazırlanan Bing/covid adresinden diğer haritaya ulaşabilirsiniz.

coronavirus up to date live chart https://huglero.com

Bir ay öncesine kıyasla şimdiki görüntüyü buraya ekliyorum:

Coronavirüs güncel global infografik https://huglero.com
microsoft coronavirüs haritası güncel vaka sayısı https://huglero.com

Koronavirüs Türkiye’de ne zaman biter?

Coronavirüs güncel vaka sayısı virüs kaynaklı ölen sayısı her geçen gün azalsa da, COVID-19 Türkiye’de ne zaman bitecek sorusunun cevabı aslında Corona virüsü dünyada ne zaman bitecek sorusunun cevabıyla paralel. Dünyanın herhangi bir yerinde devam ederken Türkiye’de bu işi hallettik demek, uçuşlar başlayıp kapılar açıldıktan sonra pek mümkün olmayacağı için Türkiye’de Corona ne zaman biter kesin şekilde konuşmak güç. Ancak, DSÖ (WHO) Acil Durumlar Birimi Başkanı Dr. Mike Ryan’ın belirttiği üzere corona virüs mücadelesinde, maalesef corona virüsün HIV gibi kalıcı olabileceğini iddia etti. Tüm dünyanın başarılı sonuçlanan bir aşı ve ilaç çalışmalarından gelecek olumlu habere kilitlenmiş durumda.

DSÖ açıklamasında virüse karşı en mutlu edici sonucun, “tüm dünyanın eşit şekilde yararlanabileceği “çok etkili” bir aşının bulunması” olarak nitelendirdi. İşte, corona virüsü dünyada ne zaman biter tamamen buna bağlı.

Öte yandan yine DSÖ Baş Bilim İnsanı Soumya Swaminathan koronavirüsü (Covid-19) kontrol almanın 5 yıl sürebileceğini söyledi. Ama şöyle bir nokta da var ki, 5 yıl sürse de virüs her geçen gün evrimleşiyor ve her evrimleşmede zayıflıyor. Bir kaç yıla kadar devam etse de muhtemelen önemli bir etkisi olmayacaktır. Asıl sorulması gereken soru, başka bir virüse, virüste ikinci bir dalgaya dünya insanları ve dünya ekonomisi hazır mı?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu