Blog

Bitcoin 500.000 Dolar Olmadı, John McAfee Kıvırdı

Tam iki yıl önce, 17/07/2017’de, McAfee güvenlik yazılımı şirketinin sahibi milyoner John McAfee 3 yıl içinde 1 Bitcoin 500.000 dolar olacak demişti. Olmadı. Bunun üzerine geçmişte verdiği sözü unutmayan takipçileri 2 gün önce anında sorguya çektiler. McAfee’nin verdiği cevap aslında çok da umulmayacak bir cevap değil.

Tamam, 2017’de McAfee Bitcoin 500.000 dolar olacak dediğinde 2020’nin, tüm dünyanın başına örülmüş Covid-19 felaketiyle boğuştuğu bir yıl olacağını, dünya ülkelerinin tümünün büyük bir ekonomi sınavının yanında sağlık sistemi krizleriyle de boğuşacağını tahmin etmemiştir.

Bitcoin 500.000 dolar olmadı

Neyse, konumuza dönersek, 17 Temmuz 2017’de kurduğu antivirüs şirketine kendi adını veren John Mcafee çok cesurca bir iddiaya gitmişti.

O tarihte attığı sansasyon yaratan tweetinde ‘3 yıl içinde 1 bitcoin $500.000 değerinde olacak‘ demişti.

Twitte de görüldüğü üzere McAfee’nin bu iddiasını teyid etmek isteyen @DogMagUra adlı takipçisi sorduğunda, ‘ben buradayım’ diyerek cevap vermiş.

Bu da ilginizi çekebilir: Samsung şarj cihazlar artık parayla satılacak

İddiasında ne kadar ciddi olduğunu ise, “If not, I will eat my dick on national television.” yani, ‘Eğer olmazsa kendi cinsel organımı ulusal bir kanalda yerim’ diyerek, belirtmişti.

Bugün birisi çıkıp Bitcoin 500k olacak gibi bir iddiada bulunsa, bitmesine 5 ay kadar kalan 2020’nin sonuna kadar böyle bir şeyin gerçekleşemeyeceği konusunda muhtemelen herkes hem fikir olur ama, John McAfee muhtemelen 3 yıl önce, daha zamanın çok olmasının verdiği bir rahatlıkla böyle bir tahminde bulunmuş, bu iddiayı kazanacağını düşünmüştü.

John mcafee bitcoin 500.000 dolar olacak dediği tairhten 4 ay sonra bitcoin 18.800 doları gördü. https://huglero.com

Aslında 2017 temmuz bitcoin açısından öyle çok da iyi bir dönem değildi, bitcoin o tarihte $2000 altına düşmüş, ama daha sonra tekrar pik yapıp, o efsane 2017 sonunu yaşatmış, tüm zamanların en yüksek değeri olan $19.800, TL olarak da o günün kuruyla 80 bin tl civarlarına çıkmıştı. O kötü dönemde böyle bir tahminde bulunan McAfee, sözü söylediğinden 4 ay sonra Bitcoin zirve fiyatı görmüştü.

Bu da ilginizi çekebilir: Payoneer hesabım hacklendi, parayı böyle geri aldım

An itibariyle 1 Bitcoin Pribu‘da 63.500 TL’den, Binance‘de 9.172 dolardan işlem görmekte. Yani yıl sonuna kadar $500.000 dolar gibi bir fiyatı görmesi pek mümkün görünmüyor, ancak, kripto para piyasası aşırı volatil bir piyasa olduğu ve spekülasyonlara çok aç olduğu için, kesin konuşmak da bir yandan imkansız.

Ama iddia iddiadır. John Mcafee, en azından yıl sonunda bir şeyler yemeye çalışmak yerine çıkıp özür dileyebilmelidir. Zaten kimse de öyle bir şey yapmasını bekleyemez heralde.

Ama bazılarının acıması yok. Kimi takipçileri zamanın geldiğini ve sözünü tutması gerektiği konusunda McAfee’yi twitterdan uyarıyorlar.

Cevapsa oldukça virajlı. McAfee verdiği cevapta bu tarihi kastetmediğini, 2020’nin sonunu kastettiğini söylerek sanki biraz zaman kazanmaya çalışıyor. Zaten firari olduğu için de şu an herhangi bir Amerikan ulusal kanalına çıkma ihtimali de yok.

Hatta Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek fiyatını görmezden iki hafta kadar önce, 29 Kasım 2017’de 500 bin dolar tahminini yaptığında kullandığı modelin çok çabuk değiştiğini, 2020 sonuna kadar 1 milyon dolar olacacağını söyleyerek daha cesur bir adım atarak tahminini güncellemiş.

John McAfee çok normal bir insan değil. Twitter profilini takip eden kişilerin de bildiği gibi, silahları çok seven, her zaman silahlarla videolar çeken, en son liberaller tarafında Amerikan başkanlığına aday olacağını açıklayan ancak kabul edilmeyen bir kişilik.

2012 yılında Belize’de komşusunun öldürüldüğü bir cinayet soruşturmasında cinayetle ilişkilendirilmiş. Daha sonra Guatemala’ya giderek sığınma talebinde bulunmuş, kabul edilmeyince yasa dışı yollarla girdiği tespit edilip tutuklanmış ve Belize’deki Amerikan yetkililerine geri postalanmış, ama hakkında bir suçlamayla işlem yapılmamıştı. Ayrıca bir de tecavüz iddiasıyla suçlanmakta.

McAfee’nin gerçekleşmeyecek vaatlerinden çok, işe gerçekçi yaklaşarak ne olabilir ne olamaz, buna odaklanmak, muhtemelen en faydalı iş olacaktır. Türkiye Bitcoin ve kripto para dünyasına en çok önem veren, ve geç olmadan işin içine giren ülkelerin başında gelmekte. Bu sayede de çok başarılı analizler yapan ve tahminlerde bulunan insanlarını yetiştirmiş durumda.

Örneğin benim de takip ettiğim en iyi analistlerinden olan ve uzun zamandır Bitcoin hakkında takipçilerini uyaran Selcoin, 1 milyon dolar gibi uçuk fikirlerde bulunmamış, aksine 2017 sonunda düşüşe geçen ve uzun zaman düşen piyasada dahi gidişatın ne tarafa doğru olduğu, konusunda konusunda takipçilerini uyarmıştı. Geldiğimiz noktada yine hareketli günler yaklaşmış görünüyor.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu