Pazar, Haziran 23, 2019
255
Paylaşım
1.3k
Gösterim

Bunlar da İlgilini Çekebilir:

Toplu Taşımada Çağın Ötesinde Olan Japonlar

Japonların ‘mermi’ gibi dünyanın en hızlı trenlerinin modern dünyanın şaşkınlık uyandıran yapıtlarından olduğunu bilmeyenimiz yok. Şimdi ise, doğu Japonya demir yolu şirketi olan JR East, bu işi bir adım daha ileriye taşımaya çalışıyor. Şirket Ueno’dan Omiya şehrine yolcuların 1 dakika daha hızlı varması için yeni bir projeye başladı.

hızlı tren huglero.com

İlk bakışta bu minimal iyileştirme için gereksiz ve büyük bir yatırım gibi görünse de, nikkei sitesinin yaptığı açıklamaya göre, trenleri, şu an 30 dakika alan seferler esnasında iki istasyon arasında 110km’den 130km hıza çıkarmak önemli. Nikkei yetkililerinin söylediğine göre, varış zamanını 1 dakika dahi azaltmak, toplamda taşınan yolcu sayısını artırma açısından çok önemli bir adım olacak.

Tren hattının çevresinde yaşayan yerel halk ise şiddetli titreşim ve ses sorununun daha da artacağından şikayetçi olduğunu belirtmişler. Hali hazırda zaten bu bölgelerde trenin geçiş hızları ses ve titreşim sorununu azaltmak için limitlendirilmiş durumda olsa da, JR East şirketi yaptığı açıklamada trenin geçtiği tünelin etrafına yerleştirilecek ses emici panellerle bu sorunu azaltıp tren hızını artırmayı umduklarını açıkladı.

Bu kadar az bir kazanç için harcanacak çabanın ve proje maliyetinin çok olmasından dolayı, şirket 10 yıldır bu sorunu etkili bir şekilde çözmek için uğraşmakta. Zaten tüm dünyayı kıskandıran Japon demir yolları bu projeyle bu ününü devam ettireceğe benziyor. Eh ne diyelim darısı bizim başımıza.

Bu Yazıda: nikkei

En son yayınladıklarımızdan anında haberiniz olsun!

KONUYLA İLGİLİ GÖNDERİLER

Sonraki Gönderi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası'nı kabul ediyorum.

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.