BlogTeknoloji

Turkcell, Vodafone Ücretsiz Hat Taşımadan Önce Bilmeniz Gerekenler

2022’de Hangi Operatöre Geçmek Gerek? Türk Telekom, Turkcell ya da Vodafone ücretsiz hat taşıma kampanyalarına bakmadan önce bilmeniz gerekenler neler? Hattımı taşımalı mıyım, ya da hangi operatöre numaramı taşımalıyım diyorsanız, mobil şirket tavsiyesi arıyorsanız, işte operatörlerin teknik yeterlilikleri.

2022 yılında hangi operatöre geçmeliyim sorusu büyük ihtimal sizin de kafanızı kurcalamakta. Haklısınız. Türkiye’de mevcut olan hepi topu 3 mobil hizmet sağlayıcı şirket arasında aşırı bir rekabet mevcut. En büyük nedenlerinden birisi de hat taşıma oranlarının oldukça yüksek olması.

İnsanlar da haliyle sonu gelmez bir biçimde hangi telefon şirketi daha iyi bir kampanya sunarsa ona geçiyor; yıllardan beri… 

Ama bir çok insan da, bir diğer hat sağlayıcıdan vazgeçemezken bir diğer hattan nefret edebilmekte. Haksız değiller de aslında.

Bir operatör, ‘Türkiye’nin her yerinde çekim gücüne sahibiz’ deyip şehrin merkezinde markette çekmezken, bir diğeri müşteri hizmetleriyle çektiriyor, biri sağladığı ev internetiyle eziyet edebilirken, diğerinin müşteri hizmetlerine ulaşmak imkansız olabiliyor. 

Bugün, ben de bu sorunlardan yola çıkarak bir kaç madde altında mobil operatör analizi yapmak istiyorum.

  • Mobil operatörlerin çekim kalitesi teknik olarak nasıl, 
  • En çok hangi konularda şikayet alıyorlar, 
  • Hangi operatör kampanyası şu an 2022’de en cazip. 

Mobil hat sağlayıcılar için aslında müşteri memnuniyeti, onlarla uzun süreli bir bağ kurmak açısından oldukça önemli. Ayrıca bu ticari bağın önemi sadece sundukları mobil hizmetle sınırlı kalmadığı için, mevcut müşterilerine mobil hattın yanında ev interneti, cihaz ve diğer ekstra hizmetler gibi ücretli servisleri de satabilmeleri açısından oldukça önemli. 

Bu yüzden aslında tüm operatörler müşterilerini memnun edebilmenin peşinde. Peşinde olmasına peşinde de, olmuyor işte…

Türkiye’de mevcut mobil telefon abone sayısı ne kadar? 

BTK verilerine göre Türkiye’de 2020 son çeyreğine göre 75.9 milyon 4G abonesi mevcut. Bunların bir kısmı hala telefonu desteklemediği için 3G kullanımında kalsa da, konumuz o değil şimdi. 

Bu oldukça büyük bir rakam ve mobil operatör hizmet sağlayıcıları bu paydan mümkün olduğunca fazla almak istiyorlar haliyle. 

En fazla aboneye Turkcell sahip 

Türkcell, Türk Telekom ve Vodafone ücretsiz hat taşıma - mobil operatörlerin 2020 verileri https://huglero.com
2020 4. Çeyrek Operatör teknik verileri

Tabloda görüldüğü üzere toplam mobil hat abonesi oranı %40.7 olan Turkcell, en çok mobil müşteriye sahip operatör olarak görülmekte. Bunu %31.1 abone oranıyla Vodafone takip ederken 3. sırada Türk Telekom bulunmakta. 

Bunların dışında BTK raporlarından bazı sonuçları sizlerle paylaşmak istiyorum.

  1. 2020 yılı son çeyreğinde, mobil abonelerin %34’ünü faturasız aboneler oluştururken, son bir yıl içerisinde faturalı abonelerin oranı %61,9’dan %66’ya çıkmış,
  2. TT Mobil abonelerinin %63,9’u, Vodafone abonelerinin ise %68,3’ü, Turkcell abonelerinin ise %65,7’si faturalı aboneler.
  3. Türkiye, 2020 yılı dördüncü çeyreğinde 557 dakika olan ortalama aylık mobil kullanım süresi ile yer verilen Avrupa ülkelerine kıyasla mobil telefonla en fazla görüşme yapan ülke olmuş.

Başka operatöre mobil hat taşıma sayısı azaldı ama… 

2020 yılı dördüncü üç aylık dönemde mobil numara taşıma sayısı bir önceki üç aylık döneme göre %10,9 oranında azalmış ve 2.966.707 daha az olarak gerçekleşmiştir. 15 Şubat 2021 tarihi itibarıyla toplam 148.712.030 mobil numara taşıma işlemi gerçekleştirilmiştir.

Bu oldukça büyük bir rakam ve aslında üç mobil operatör arasındaki hat taşıma rekabetinin ne kadar büyük olduğunu göstermekte. 

Yine tabloda görüldüğü üzere operatörlerin 2020 yılı gelirleri bir önceki yıla göre artış göstermiş. Pandemi döneminden olsa gerek diye düşünüyorum.

Mobil operatörlerin çekim kaliteleri nasıl?

Haritada göreceğiniz üzere, çekim kalitesi olarak Turkcell, Marmara bölgesinde listenin başında olduğu ve ardından Vodafone’nin takip ettiği görülüyor. Eğer daha detaylı şekilde diğer bölgeleri de incelemek isterseniz, nperf.com adresinden üç operatörün de kapsama alan genişliklerini inceleyebilirsiniz.

En çok şikayet alan ve çözüm sunan operatör hangisi?

Şikayet endex’e göre de sıralama, abone sayılarıyla paralel ilerlemekte. En çok çözüm üreten şirket Turkcell olurken, daha fazla şikayete daha az çözüm üreten Vodafone olmuş ve en fazla şikayete en az çözüm sunan şirket ise Türk telekom olarak karşımıza çıkmakta.

En uygun operatörü nasıl seçebiliriz?

Tüm bu avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurduktan sonra önümüze bir engel daha çıkıyor ki, o da işin duygusal boyutu. Hangi GSM operatörü en uygun kampanyayı, en fazla hizmeti en ucuza bize sunuyor? Hangisi daha pahalı ve bu fatura bedeline değer mi sorusu.

Örneğin, Gençlere özel oldukça avantajlı fiyatlar sunsa da, Vodafone genç tarife yaş sınırı önünüzde bir engel olabilir. Eğer yaşınız tutmuyorsa, kampanyalar listesinden en uygun tarifelerden bir başkasını seçmeniz daha mantıklı olacaktır.

Ya da bulunduğunuz konumda, örneğin bir köyde yaşıyorsanız bir operatör çekmezken diğeri çekebilir, bu durumda mecburen fiyatı yüksekse de onu seçmek zorunda kalabilirsiniz.

Numara taşıma nasıl yapılır?

Hem Türk Telekom, hem Turkcell hem de Vodafone kolayca ve ücretsiz online numara taşıma hizmeti sunmakta. Sim kartınızı da evinize kadar getirmekteler. Sitelerini ziyaret ederek, örneğin seçtiğiniz hat Vodafone diyelim, numara taşıma nasıl yapılır Vodafone kampanyaları nelerdir kolayca öğrenebilir, ve en uygun tarifeye geçebilirsiniz. Hem TT, hem Turkcell hem de Vodafone hat taşıyana kampanya düzenlenmekte.

Bu da aslında bir sorun. Hat taşımak için yapılan kampanyalar kontrat bitiminde sonlanıyor ve fatura fiyatında ciddi bir artış oluyor. Tüketici de, eğer çekim sorunu gibi bir sorun yaşadığo bölgede yoksa hemen numara taşıma kampanyası sağlayan başka bir firmaya geçiyor.

Operatörler bir taraftan uzun süreli müşteri kazanmaya çalışırken, bir taraftan da ellerindeki müşterilere kampanya yapıyormuş gibi yapıp aslında yapmayarak kendi elleriyle başka operatöre geçmelerine neden oluyorlar.

Vodafone ücretsiz ve kolayca online hat taşımaya olanak sağlarken

Hat taşımada en iyi kampanya hangi operatöre ait?

KonuşmaİnternetFiyat
Turkcell1000dk8GB44tl*
Vodafone750dk7GB29tl*
Türk
Telekom
1000dk3GB29tl
Operatörlerin numara taşıma kampanyaları – en düşük fiyatlar
KonuşmaİnternetFiyat
Turkcell1500dk25GB74tl*
Vodafone2000dk30GB+94tl*
Türk
Telekom
1500dk25GB*55tl*
Operatörlerin numara taşıma kampanyaları – en yüksek fiyatlar

*Yıldızlı olan fiyat ve İnternet limitleri değişken. İlk 3 ay düşük fiyat, sonra yükselen fiyat gibi. Bu tarifeler elbette şu an geçerli olan, bir kaç ay sonra değişebilecek tarifeler. Değiştikçe yazımızı güncellemeye çalışacağım.

Turkcell numara taşıma kampanyaları ve avantajları neler?

Vodafone ücretsiz hat taşıma,Vodafone hat taşıma avantajları,vodafone hat taşıyana kampanya,vodafone numara taşıma tavsiye,numaramı taşımak istiyorum turkcell,en iyi çekim gücü olan operatör 2022 https://huglero.com/
Turkcell logo

Türkcell’e hat taşımanın en büyük avantajı her zaman en büyük argümanları olan en yüksek kapsama alanı olmakta. Elbette bu, mobil operatörlerin şu bu hizmetten ziyade sunmaları gereken en önemli hizmet. Türkcell’in çekim kalitesinin yanında şikayet var istatistiklerine bakarsak en çok şikayet çözen mobil operatör olmaları.

Vodafone ücretsiz hat taşıma avantajları neler? 

Vodafone ücretsiz hat taşıma,Vodafone hat taşıma avantajları,vodafone hat taşıyana kampanya,vodafone numara taşıma tavsiye,numaramı taşımak istiyorum turkcell,en iyi çekim gücü olan operatör 2022 https://huglero.com/
Vodafone logo

Haritaya bakarsak Vodafone da çekim alanı açısından Turkcell’den çok da geri kalır değil. Vodafone hat taşımanın bir diğer avantajı da internet gibi, yemek gibi, Red tarifelerine özel uyguladığı avantajlar gibi hizmetlerde diğer operatörlerden daha bonkör olması diyebiliriz herhalde.

Vodafone hat taşıma kampanyası faturalı hatlar için de faturasız hatlar için de oldukça cazip paketler sunmakta.

Vodafone ayrıca 26 yaş altı için Vodafone genç tarifesi de sunmakta. Hem gençler için sunduğu ekstra hizmetlerle hem de yüksek İnternet kapasitesiyle tüm online gereksinimleri karşılayacak özelliklere sahip.

Türk Telekom’a numara taşımanın avantajları neler?

Vodafone ücretsiz hat taşıma,Vodafone hat taşıma avantajları,vodafone hat taşıyana kampanya,vodafone numara taşıma tavsiye,numaramı taşımak istiyorum turkcell,en iyi çekim gücü olan operatör 2022 https://huglero.com/

Türk Telekom’a numara taşımanın avantajların heralde en başında en uygun fiyatlı operatör olması diyebiliriz. Bulunduğunuz bölgede Türk Telekom’un çekim kalitesiyle ilgili bir sorununuz yoksa ve müşteri hizmetleriyle ilgili çok bir probleminiz olmuyorsa ya da işiniz düşmüyorsa, TT sizin için en uygun hat olabilir.

Ülkemizde faaliyet gösteren operatörler olan Türk Telekom, Türkcell ve Vodafone hat taşıma işleminden önce bilmek isteyebileceğiniz bazı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştım. Numaramı taşımak istiyorum diyenler için, hat taşıma avantajlarını ve dezavantajlarını merak edenler ve operatörlerin teknik yeterliliklerini merak edenler için umarım faydalı olmuştur. Eklemek istediklerinizi yorumlarda mutlaka paylaşın. Görüşürüz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu