AndroidBlog

Samsung’dan Xiaomi’ye Veri Transferi Nasıl Yapılır?

Yeni telefon alındığında en büyük dertlerden biri de, yeni cihaza tamamen taşınıp, eksiksiz kullanmaya başlayabilmek oluyor.

İş yarım yamalak olursa, ‘abi pardon, valla numaranı silmedim, yeni telefon aldım da, işte numaralar eskisinde kaldı,’ tarzı konuşmalar da kaçınılmaz olacak.

Hatta dar bir zamanda bulunamayan bir numara ya da içinde lazım bir bilgi olan sms bile insanın canını sıkmaya yetebiliyor, bunu bir çok insan tecrübe etmiştir.

Bugünkü yazacağım konu da işte bunu engellemekle ilgili. Eski cihazınız Samsung’dan Xiaomi’ye veri transferi nasıl yapılır? Kablosuz olarak bilgiler yeni telefona nasıl aktarılır, Samsung’dan Xiaomi transfer işlemi nasıl kolayca halledilir?

Xiaomi telefona geçiş

Bir markaya, örneğin Samsung ya da iPhone, alışkın olanlar başka bir telefona geçişi zor yapabilmekte. Sebebi de oldukça makul ve mantıklı. Kullanım kolaylığı, telefon içerik ve uygulamalarına alışmış olmak, güven duymak, o markayla memnuniyet içinde geçirilen yıllar. Ben de Galaxy S2 yıllarından bu yana hep Samsung kullanmaktaydım. Ancak ulaşılması güçleşen yüksek fiyatları bir çok insanı başka marka ve modellere yöneltmekte.

Xiaomi (Şayomi) de bunlardan birisi. Firma, donanım olarak en kaliteli ve en güçlü malzemeleri kullanırken, dış malzeme gibi masraflardan kısarak ve kar marjını düşük tutarak, 15-20 bin lira gibi yüksek fiyatlı amiral gemilerine benzer özellikleri düşük fiyattan pazarlamayı iyi başarıyor.

Uzun yıllar Samsung Note serilerini kullandıktan sonra ben de Xiaomi Mi 10t Pro 256Gb modeline geçiş yapmış bulunmaktayım. Telefondan bazı fabrikasyon özellikleri haricinde oldukça memnunum. Özellikle kamera özellikleri ve hızı bakımından bir çok amiral gemisine kafa tutan bir telefon. Konumuza devam etmeden önce bilmeyenler için Xiaomi Mi 10t pro 256 gb özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Samsungdan Xiaomiye veri transferi nasıl yapılır https://huglero.com

Xiaomi Mİ 10t Pro 256 GB modelinin öne çıkan özellikleri kısaca şöyle;

Xiaomi Mi 10T Pro 5G 256GB, 8GB RAM’e sahip. Telefon, Octa çekirdekli (2.84 GHz, Tek çekirdekli, Kryo 585 + 2.42 GHz, Üç çekirdekli, Kryo 585 + 1.8 GHz, Dört çekirdekli, Kryo 585) işlemci tarafından destekleniyor ve Qualcomm Snapdragon 865 Yonga Setine sahip. 256 GB dahili depolamaya sahip ama hafıza kartı girişi yok. Cihaz Xiaomi’nin MIUI 12 işletim sistemiyle çalışıyor ve oldukça akıcı bir kullanıma sahip.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G 256GB cihazda Full HD + ekran bulunuyor. 165,1 mm x 76,4 mm x 9,33 mm ölçülerinde ve 216 gram ağırlığında. Ekran 2400 x 1080 Piksel çözünürlüğe ve 395 ppi piksel yoğunluğuna sahip ve 6.67 inç gibi oldukça büyük bir boyuta sahip. Arkada, 108 MP f / 1.69 (30x’e kadar Dijital Zoom), Geniş Açılı Birincil Kamera, 13 MP f / 2.4, Geniş Açı, Ultra Geniş Açılı Kamera, 5 MP f / 2.4, Makro Kamera ve Otomatik Flaş, Yüz algılama, gibi özelliklere sahip. 5000 mAh pile sahip. 

Telefonun 2 hafta kullanımdan sonra en sevdiğim yanı kamerası ve şarjı diyebilirim. Samsung’dan geçiş yaptıktan sonra telefonun şarjı oldukça yoğun kullanmam rağmen gece yatmak üzereyken hala %40 – %50 arasında geziyor.

108 mb kamerası da oldukça detaylı fotoğraflar çekiyor. Zeugma mozaik müzesinde çektiğim fotoğraf örneğini görebilirsiniz.

Dezavantajı ise, özellikle 108 mp fotoğraf çekiminden sonra 20mb gibi büyük boyutlu fotoğraflar çekmesi ve bunun hafızayı oldukça hızlı dolduracak olması. Hafıza kartı girişi olmadığı için, fotoğraflarınızı dönem dönem bulut sürücüye ya da başka bir depolama birimine aktarmanız gerekecek olması.

Xiaomi Mi 10t pro 256 gb modelini en ucuz Trendyol‘dan alabilirsiniz dedikten sonra konumuza kaldığımız yerden devam edelim.

Siz de büyük ihtimal benzer bir durumdasınız ve gerek yüksek fiyatları nedeniyle olsun gerek başka bir sebepten, Xiaomi cihaza geçiş yaptınız ve aldığınız yeni telefonunuza eksiksiz olarak bilgilerinizi transfer etmek istiyorsunuz.

Yüksek fiyatları ya da tamamen farklı bir nedenle bugüne kadar kullandığınız Samsung telefonunuzun yeni modelini almadınız ve daha iyi fiyat performans sunan Xiaomi cihaza geçiş yaptınız.

Normalde yeni telefonuz yine bir Samsung olsaydı aynı marka iki cihaz arası geçiş, mevcut Samsung hesabınızı ve Samsung’un OEM olarak sunduğu veri transferi uygulamasını kullanarak çok daha basit olacaktı. Ama şimdi başka bir markayla karşı karşıyasınız.

Dert edecek bir durum yok. Hem bu iki marka, hem de 3. parti uygulamalar bu işlemi kolayca yapabilmenizi sağlayacak uygulamalar sunmakta.

Samsung’dan Xiaomi’ye veri transferi nasıl yapılır?

Eski Samsung cihazınızdan yeni aldığınız Xiaomi cihazınıza geçiş yapmak, eski cihazdaki fotoğrafları, videoları, uygulamaları, mesajları ,telefon numaralarını ve arama kayıtlarına kadar tüm verileri yeni cihazınıza aktarmak aslında oldukça basit. İhtiyacınız olan programlar Google Play‘de mevcut.

Bunu aşağıda listelediğim uygulamaların bazılarıyla USB kablosu kullanarak, bazılarıyla ise sadece bir kaç tuşa basıp kablosuz olarak yapabilir, Samsung’dan Xiaomi cihazınıza bilgilerinizi kolayca aktarabilirsiniz.

1. Samsung Smart Switch ile verileri Samsung’tan Xiaomi’ye geçirme

Samsung smart switch https://huglero.com

Samsung’tan Xiaomi’ye veri aktarmak için Samsung’un içinde yerleşik olarak gelen Smart Switch özelliğini kullanarak verilerinizi iki telefon arasında aktarabilirsiniz.

1. Cihazınızın ilk kurulumu sırasında Samsung cihazınızda, ister yukarıdaki araç çekmecesini aşağı çekerek, ister ayarlardan arama yaparak Smart switch özelliğini etkinleştirin. 

2. Google play’den ‘Smart Switch’ uygulamasını Xiaomi cihazınıza yükleyin.

Smart Switch uygulaması mevcut kablosuz internet ağınızı kullanarak iki cihaz arası veri aktarmanıza olanak sağlamakta.

Not: Fiber internet bağlantılarında genelde ev ağında iki farklı bağlantı oluyor.

Örn: ev_interneti_33F ve ev_interneti_33F_5G gibi.

Bu durumda her iki cihazın da aynı ağa bağlı olması gerekiyor.

3. Samsung telefonunuzda ‘Smart Switch’ özelliğini açın. Samsung cihazınızda ‘Veri Gönder’ simgesine dokunun.

4. Bağlantıyı kablosuz mod üzerinden kurmayı seçin, yani ‘Bağlanın’ ekranında ‘Kablosuz’ seçeneğine dokunun.

Samsung smart switch ile veri aktarma - Samsung'dan Xiaomi'ye veri transferi nasıl yapılır? https://huglero.com

5. Xiaomi’de Smart Switch uygulamasını açın ve aktarım işlemlerini başlatmak için ‘Evet’ seçeneğine dokunarak Samsung cihazını yetkilendirin.

6. Aktarımı gerektiren verileri seçin ve aktarımı başlatmak için ‘Gönder’ butonuna tıklayın.

7. Xiaomi telefonda ‘Al’ seçeneğine dokunarak aktarım işlemini doğrulayın.

8. Veri aktarım işlemi kısa sürede tamamlanır ve işlemi sonlandırmak için Xiaomi telefonundaki ‘Bitti’ düğmesine dokunun.

Hepsi bu kadar.

Eğer Smart Switch uygulaması işinize yaramadıysa, ya da bilmediğiniz bir sorundan bağlantı gerçekleşmediyse, can sıkacak bir durum yok, hemen bir alttaki uygulamayı deniyoruz.

2. Xiaomi Mi Taşıyıcı (Mi Mover) ile Samsung’tan Xiaomi’ye veri aktarma

Xiaomi mi taşıyıcı ile telefona verileri aktarma https://huglero.com

Mi Mover ya da Play Store’de ki ismiyle Mi Taşıyıcı kullanarak Samsung’dan Xiaomi’ye bilgilerinizi aktarırken, Samsung cihazınız WiFi hotspot gibi görev yapıyor. Bu yöntem de gerçekten etkili, hızlı ve kablosuz bir seçenek.

Ancak Mi mover, Resimler, kişiler, arama kaydı, SMS, ses, video ve dökümanlar ve diğer uygulamalar olarak aktarılabilir verileri 4 kategoriye ayırıyor “Sistem verileri” menüde yer almıyor. 

Mi mover ile samsungdan xiaomiye veri taşıma https://huglero.com

Merak edecek bir durum yok, tüm bilgileri atmak isterseniz bir sorun yok, ama içlerinden bazılarını hariç tutmak isterseniz, kategori olarak daha az seçime sahipsiniz. Elbette uygulamalardan istediğinizi seçip istemediklerinizi transfer dışı bırakabiliyorsunuz.

Xiaomi telefona veri aktarma sırası https://huglero.com

Dosyaları Samsung’tan Xiaomi Mi / Redmi Note’a Mi Mover ile nasıl aktarabilirim?

 • Mi Mover’ı Samsung ve Xiaomi telefona indirin.
 • Uygulamayı her iki cihaza da kurun ve çalıştırın.
 • Samsung telefonunuzda “Ben bir göndericiyim” seçeneğine dokunun. Ve Xiaomi cihazında “Ben bir alıcıyım” a dokunun.
 • Alıcı cihazı, Samsung’un penceresinde görünen QR kodunu taramak için kullanın.
 • Xiaomi telefona taşımak istediğiniz veri türlerini seçin.
 • Seçimden sonra, başlamak için “Gönder” e dokunun.
 • Tamamlandığında, “Bitir” üzerine dokunun. Ve gerekli tüm verileriniz taşınmış olacaktır.

3. Verileri Bluetooth aracılığıyla Samsung’tan Xiaomi’ye taşıma

Bluetooth ile telefondan telefona veri aktarma https://huglero.com

Diğer yöntemler işe yaramadıysa, elbette geleneksel yöntemlerden de yararlanabilirsiniz. Bluetooth ile veri gönderimi üstteki uygulamalara göre oldukça yavaş olacaktır. Ancak amacınız sadece rehberdeki kişilerinizi göndermekse bunu hızlı bir şekilde yapabilir.

 1. Samsung telefonunuzun kilidini açın ve “Kişiler” penceresine gidin. “Ayarlar” seçeneğinde “Kişileri İçe / Dışa Aktar” ı seçin. Ardından, “Kişileri Paylaş” seçeneğini seçin.
 2. Bluetooth simgesini seçin ve “Açık” konuma getirin. Xiaomi telefonunuzda, diğer cihazlara görünürlüğünü açmak için Bluetooth seçeneğini etkinleştirmelisiniz. Aktarıma başlamak için Samsung’da Xiaomi’yi tanımlayın. Samsung telefonunuzda Xiaomi’yi seçin ve cihazları eşleştirin.
 3. Samsung telefonundan kişileri seçin ve veri aktarımını başlatmak için “Gönder” düğmesine tıklayın. Ancak uygun şekilde eşleştirmeden sonra bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aktarılan veriler, Xiaomi’deki Bluetooth depolama klasöründe saklanacaktır. Samsung’dan Xiaomi’ye taşınan verileri görüntülemek için klasöre dokunun.

Note: Bluetooth yakın mesafede çalışır, iki cihazın aktarım işlemi boyunca yakınlarda tutulduğundan emin olun. İki cihaz arasında belirli bir mesafeden sonra sinyal kaybolur. Diğer odadan yapmaya uğraşmayın.

4. Verileri Samsung’dan Xioami’ye E-postayla gönderme

Mail ile telefondan veri akarma https://huglero.com
 1. İşlem, yukarıda tartışılan Bluetooth’a benziyor, ancak bir kaç küçük değişiklikle. Bluetooth yerine, simge “E-posta” simgesini seçiyoruz. Gönderilecek email’e ekli bilgilerinizin bulunduğu email gönderme penceresine götürür. E-posta adresinizi girin ve “Gönder” düğmesine dokunun.
 2. Postanızı yeni cihazda açın ve Samsung cihazınızdan aktarılan verileri kaydedin.

Sonuç

Samsung’dan Xiaomi’ye veri transferi için kullanabileceğiniz kablolu ve kablosuz bir çok çözümden en pratik olanlarını sizlerle paylaşmak istedim. Umarım işinize yarar ve memnun kalırsınız.

Daha Fazla Göster

2 Yorum

 1. Hocam teşekkür ederim bu detaylı yazı için. Zeugma fotosu oldukça büyükmüş. Telefon güzel fotoğraf çekiyor gerçekten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu