Teknoloji

Apple dizüstü bilgisayarlar neden diğer dizüstü bilgisayarlara kıyasla sessiz?

Windows işletim sistemiyle çalışan notebook ya da masaüstü bilgisayarınız bir Apple dizüstü bilgisayardan çok mu fazla fan sesi çıkarıyor?
Bu fan gürültüsü neden apple bilgisayarlarda daha az diye merak mı ediyorsunuz? Ya da sessiz fan önerisi arıyordunuz ve bu sayfayı mı buldunuz? Öyleyse okumaya devam edin, çünkü Apple‘ın sessiz çalışmasındaki sır oldukça ilginç.

Apple dizüstü bilgisayarlar neden diğer dizüstü bilgisayarlara göre daha sessiz kısaca açıklamaya çalışalım.
İşin mantığını duyunca vay be diyeceğinize eminim.

Bu da ilginizi çekebilir: Eski Bilgisayar Nasıl Hızlanır? 8 Adımda 5 Kat Hızlandırın

Apple asimetrik fan yapısı https://huglero.com
Finemim dünyanın en ince metal fanı

Apple Dizüstü Bilgisayar Sessizliğinin Sırrı

Bu durumun bir kısmı, Apple firmasının deli gibi tasarım detaylarına önem verip dizüstü bilgisayarlarının termal yönetim sisteminde iyileştirme yapması değil, (plastikten ziyade metal olmaları gerçeğiyle soğutmanın daha kolay hale getirilmiş olması) aynı zamanda fan tasarımının kendisinde saklı olması.

Biri sizden bir fan tasarlamanızı isteseydi, muhtemelen bunun çok zor bir iş olmadığını düşünürdünüz. Temelde bir daire etrafında bir grup fan kanadı yerleştirmeniz gerekli. Zira hangimiz bir fan ya da pervane görmedi ki.

Bu bildiğimiz fanlar da döndüklerinde oluşan hava girdabı yüzünden bir ses, bir uğultu çıkarırlar. Hatta üzeri zamanla tozlanıp kaygan zeminlerini kaybettiklerinde bu ses hep fan kanatçıklarının havayla olan temasları arttığı hem de soğutma kapasiteleri azaldığı için daha hızlı dönmeleri gerektiğinden daha da artar.

Bunu da okuyabilirsiniz: En Sessiz Elektrik Süpürgesi Önerileri: 2021 Yılının En İyi 12 Modeli

Apple Dizüstü Bilgisayar asimetrik fan https://huglero.com
Standart simetrik ve Apple asimetrik fan yapısı

Apple Asimetrik Fan

Apple firması ise, fandan gelen sesin çoğunun, önündeki bu fan kanatçıklarının ya da bıçaklarının girdaba çarpan her bir bıçaktan geldiğini ve aslında oluşan sesin çoğunun, fanın asimetrik hale getirilmesiyle nötralize edilebileceğini keşfetmiş. Yani kanatlar eşit aralıklı değil.

Kanatlar arasındaki boşluk mesafelerini değiştirmek, bu girdabı kırarak fanın çıkardığı sesi bozuyor, yani azaltıyor.
Yani sadece fanı doğru şekilde asimetrik hale getirerek fan sesini azaltmış oluyorsunuz.

Bu ince bir fark, ancak:

Apple dizüstü bilgisayarlar neden diğer dizüstü bilgisayarlara kıyasla sessiz? https://huglero.com

Yakından bakarsanız, bu fotoğrafın alt kısmında bıçaklar birbirine daha uzak, sağ ve sol yanlarda ise daha yakın.

Bu da ilginizi çekebilir: Eski Bilgisayarlar İçin 17 En İyi ve En Hafif Linux Dağıtımları 2021

Madem bu bir sır değil, diğer üreticiler bunu neden yapmıyor?

Çünkü diğer üreticiler Apple değil. Pardon bunu söyleyerek diğerlerini hor görmek istemem tabi ama iş burada maliyet ve üretim miktarı ile alakalı bir durum. Apple diğer bilgisayarlardan daha fazla fiyata satılırken aslında bir nevi tasarım satmakta.

Çoğu bilgisayar üreticisi Apple kadar tasarım konusunda ve ince detaylarda fanatik değil.

Fanı neredeyse hiç düşünmüyorlar, daha az ses çıkarmak için fan kanatlarının yeniden konumlandırılmasıyla ilgili deneyler de oldukça az.

Bir çok üretici fanı tasarlamıyor bile – sadece bir bileşen tedarikçisinden bir stok fan alıyorlar ve termal yönetim sistemini tedarikçilerinin onlara sattığı stok fanın etrafında tasarlıyorlar.

Binlerce bilgisayar üretileceği ve kullanım ömürleri boyunca da bir çoğunun değişime gideceği için, ve ülkemizde altın değerinde olan bu bilgisayarlar ve içlerinde kullanılan parçalar gelişmiş ülkelerde sadece bir sarf malzemesinden ibaret olduğu için bu durumu pek önemsemiyorlar.

Apple ise, ürünlerinin tasarımına her yönü ile böyle yaklaşıyor. Bilgisayarın her bir parçasının derinliklerine iniyorlar ve her ince noktayı hesaba katarak geliştiriyor.

Belki yakın gelecekte fan üzerindeki araştırmalar tamamlanır ve Apple dizüstü bilgisayarlarında kullandığı bu tasarımın patentini alırsa, diğer firmalar da bunu kullanıma alabilir.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu