Volkswagen Yüksek Performanslı Pil İçin Kuantum Bilgisayarları Kullanıyor

volkswagen img.huglero.com
Google news takip et https://huglero.com

volkswagen huglero.com

Bildiğiniz gibi elektrikli araç üretip piyasaya sürmenin ve bu işten kar etmenin bazı önemli zorluklarından bir tanesi mevcut pillerin ağırlığı, üretim maliyeti ve sunduğu performans. Firmalar sadece pil teknolojisi üzerinde milyarlarda dolar hali hazırda yatırım yapmış durumda.

Teknoloji tarihinde ilk kez Volkswagen mühendisleri endüstriyel sevide pil moleküllerini bilgisayar ortamında simule etmeyi başardı. Bu olay uzmanların lityum-hidrojen ve karbon zinciri moleküllerini simule ettikleri için, özellikle yüksek performans gerektiren elektrikli araç pillerinin geliştirilmesinde önemli bir adım.

Şu an mühendisler daha karmaşık kimyasal içerikler üzerinde çalışmaktalar. Uzun dönemde, kuantum bilgisayarlar yardımıyla bütün bir elektrikli araç pilinin kimyasal yapısını simule etmeyi amaçlamaktalar. Buradaki amaç ileriki dönemde kişiye özel ya da araca özel ayarlanabilir tek parça bil üretebilecek bataryalar üretebilmek.

Volkswagen söylediğine göre bu kuantum hesaplamasından elde ettiği araştırma sonuçlarını CEBIT teknoloji fuarında sunacak. Bekleyelim görelim.

Vokswagen CIO’su Martin Hofmann açıklamasında şöyle dedi: “Volkswagen grubunda odak noktamız IT sistemlerinin modernizasyonu. Amacımız iş sürecinin dijitalleştirilmesi ve bu sayede daha basit, daha güvenli ve daha etkili şekilde yeni modeli desteklemek…”

Amaç ‘Kişiye Özel’ pil yapısının taslağını oluşturmak

Kişiye özel pilden kasıtları elbette her isteyene farklı şekillerde pil sunmak değil. Geliştirilen yeni algoritmayla Volkswagen uzmanlarının amacı, San Francisco, California’daki tesislerinde, kuantum bilgisayarlar yardımıyla yüksek performans gerektiren elektrili araç pillerinin kimyasal yapısını optimize etmek. Dediklerine göre uzun vadede, oluşturulan kuantum algoritma, pilin kimyasal yapısını simule ederek, ağırlığının düşürülmesi, pilin mevcut hacminden maksimum güç elde edimi, hücre yapısı mimarisi, direk üretime alınabilecek bir pil dizaynı gibi kriterlerde rol oynayacak. Bu da muhtemelen farklı araçlar için farklı Şekillerde ve boyutlarda optimum performans ve apırlık sunan piller elde etmemizi sağlayacak. Netice itibariyle genel olarak pil geliştirme süreci hızlandırılmış olacak.

IT teknolojisi Volkswagen grubu araştırmalarında tamamen odak noktası olmuş durumda. Volkswagen uzmanları halihazırda başarılı bir şekilde lityum-hidrojen, karbon zinciri gibi temel molekülleri simule etmiş durumdalar. Şu an daha kompleks molekül yapıları üzerinde çalışan firma, daha geliştirme aşamasının en başında olduklarını belirtti.

Kişisel görüşüm olarak, eğer Volkswagen bu işten de alnının akıyla çıkar, pil teknolojisinde çığır açan bir yeniliğe imza atarsa, sadece elektrikli araçlarda değil, belki önümüzdeki yıllarda telefonlarımızda bize 4-5 gün şarj sıkıntısı çektirmeyen yüksek performanslı Volkswagen marka bataryalar görebilir. Çok mu uçuk bir fikir oldu?

Siz ne dersiniz?

Görsel: electriccarsreport

volkswagen img.huglero.com
Bu Da İlginizi Çekebilir

Tags: , ,

Benzer Gönderiler

0 0 Oylar
Yazıyı Puanla
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi yorum
Tüm yorumları göster
Menü
Share via
Copy link