Uykusuzluğun İnsan Bedenine “Nefret Ettirecek” 10 Etkisi

Az uyumak zararlı mı? Kesinlikle! Uykusuzluk hastalığı, uykusuzluk nedenleri, uykusuzluğun yol açtığı hastalıklar ve sorunlar vücudumuz için gerçekten ağır.

44
uykusuzluk zararları https://huglero.com
Uykusuzluğun insan üzerindeki etkisi ve bunun kötü bir şey olduğu konusunu hangimiz bilmiyoruz ki? Genellikle herkes bu sorunla az ya da çok karşı karşıya kalmakta. Uykusuz kaldığınız günlerde asabi ve sersem olduğunuzu zaten biliyorsunuz ama uykusuzluğun kilo aldırdığını, ya da cinsel gücü diplere çektiğini biliyor muydunuz? Ayrıca daha önce paylaştığımız bir türlü kilo verememenizin 8 sebebi ve çözümü adlı yazımızda da uykusuzluğun fazla kilolarla bağlantısından bahsetmiştik.
Burada size okuduktan sonra hayatınızda daha fazla yer vereceğinize inandığım düzenli uykunun, olmadığı durumlarda bizde bıraktığı baş belası etkilerinden bahsedeceğim. Gelin nelermiş beraberce bakalım.
Geri
Sonraki

Çok da Bilinmeyecek Bir Durum Değil Ama, Uykusuzluk Kazalara Yol açar

Aklınıza hemen trafik kazası geldi herhalde. Yok yok, sadece bu değil.

1986 Çernobil felaketi,

1979 Three Mile adası nükleer kazası,

Exxon Valdez petrol sızıntısı ve bunlara benzer diğerleri gibi etkisi hala süren ve sürecek olan küresel çaplı felaketler de uykusuzluktan kaynaklanmıştı.

Ama yukarıda da dediğim gibi uykusuzluk ya da uyku sersemliği her gün yollarda can alan, ya da en iyi ihtimalle yaralanma ve mal kayıplarına neden olan durumlardan birisi. Uykusuzluk direksiyon başında uyuklamanın yanında tıpkı alkollü araç kullanma gibi reflekslerde yavaşlamaya yol açan bir durum. Amerikan Ulusal karayolu trafiği güvenliği idaresi (NHTSA) tahminlerine göre Abd’de uykusuzluk yüzünden her yıl 100.000 araç kaza yapmakta ve buna bağlı 1550 ölüm meydana gelmekte. Ülkemizde trafik kurallarına uymama alışkanlığı yaygın olduğundan durumun daha vahim olduğuna eminim.

Araştırmalara göre iş başında meydana gelen kazalarda uyku eksikliğinin ya da kalitesiz uykunun rolü de bir hayli fazla.

Geri
Sonraki

YORUMUNU BİZİMLE PAYLAŞ

Lütfen yorumunu gir...
Lütfen Adını Gir