Mısır Tohumu Ekimi Öncesi Toprak Hazırlığı Nasıl Yapılmalı?

silajlık mısır dekara ne kadar ekilir https://huglero.com

Dünyada en çok ekilen 3. bitki tohumu, en çok yetiştirilen 1. bitki olan mısır bitkisi dünya üzerinde en çok kullanılan ürünlerden birisidir. Bir çok farklı sektörde kullanılan bu ürünün kullanıcıya ulaşabileceği son haline gelmeden önce yapılan bir yığın emek ve hazırlık süreci vardır.

Bu emek ve hazırlık sürecinde, yani mısır tohumunun ekimi, büyümesi ve hasada kadar olan sürecin en başında, yani mısır ekimi öncesi de yapılması gereken belli başlı hazırlıklar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de tohumun ekileceği arazinin hazırlığının yapılmasıdır.

Mısır bitkisi 1. ve 2. ürün ekimleri olarak iki farklı dönemde yapılabilmektedir. 1. ürün ekimleri ülke geneli ( Adana Bölgesi hariç ) Nisan ortası ve sonlarına doğru yapılmaktadır. Adana bölgesinde iklim koşullarının ekime uygun olma zamanı Mart ayı başına denk geldiği ve sırta ekim yapıldığı için daha erken bir dönemde ekim yapılmaktadır. 2. ürün ekimleri ise; Haziran ortası veya sonu – arpa, buğday arkası olarak da adlandırılır halk arasında – gibi dönemde yapılır.

Tohum ekiminin en iyi şekilde yapılabilmesi için ekim yapılacak arazinin en ideal şekilde hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Peki bu hazırlığı neden yapıyoruz? Toprak işlemenin amacı nedir? Önce bu soruların cevaplarını verelim. Kısa maddelerle gitmeye çalışacağım. Amacım; sizlerinde bildiği noktalara değinerek tekrardan hatırlatma yapmak.

Neden toprak işleme yapmalıyız? Buyrunuz;

 • Bir önceki ekim döneminde arazide daha önce bulunan bitkiden kalan sap artıklarını küçük parçalara ayırıp toprağın altına geçirmek,
 • Toprağı alt – üst yaparak, havalandırmak,
 • Mevcut yabancı otları yok etmek,
 • Toprak nemini korumak ve ideal noktada tutmak,
 • Tohum için ideal yetişme ortamı hazırlamaktır.

Toprak İşlemeye başlayacağız fakat bu işlemi etkileyen faktörler nelerdir? Şimdi de bunları gözden geçirelim:

 • Toprağın yapısı (Tınlı, Kumlu, Killi, kumlu tınlı, vb.)
 • Toprak işlemeye; 1. ürün veya 2. ürün ekimine başlayacağımız zamana göre karar verilmesi
 • Ekim nöbeti uygulanmış ise, ön bitkinin ne olduğuna göre hareket edilmesi
 • Ekimi yapılacak bitkinin cinsi (Mısır, Ay Çekirdeği, Pamuk vb.)
 • Ve de son olarak doğayla olan ortaklığımızdan kaynaklı, İklim şartlarının uygunluğuna göre hareket etmeliyiz.

Yukarıdaki bütün şartları kafamızda olgunlaştırıp, arazide uygulamak için planladıysak; ana konumuz olan mısır bitkisinin kök yapısı hakkında biraz bilgilendirme yapayım sizlere;

Her ne kadar heybetli bir duruşu yaprak ve gövde, ahtapot kolları gibi ürkütücü bir kök yapısı olması dolayısı ile mahallenin çılgın delikanlısı gibi görünse de, mısır çok hassas bir bitkidir. Özünde kırılgan ve narindir. Çıt kırıldım bir ruhu vardır mısırın. 🙂 Stres kaynağı olan; aşırı sıcaklığa, gübre eksikliğine, su eksikliğine ve fazlalığına gelemez öyle. Hiç sevmez.

Mısır oldukça kuvvetli bir saçak kök yapısına sahiptir. Kuvvetli kök yapısına sahip olabilmesi için yukarıda bahsi geçen ideal tohum yatağına sahip olması gereklidir. Mısırı ekeceğimiz tohum yatağı oldukça iyi olmazsa, tohumun çimlenmesi olduktan sonra yaklaşık 40 günden sonra büyüme durur

ve tüm çabalarınız boşa gider, şaşkınlığınızı saklamaya yer bulamayabilirsiniz.

Mısır büyüdükçe, toprağın 40 – 50 cm derinliğine kadar olan bütün besin maddelerinden yararlanabilir. Büyüdükçe sıra arası mesafeyi de kapatarak yatayda ve dikeyde etkin bir şekilde besin emilimi yapmaktadır. Toprağa yakın boğumundan çıkardığı destek kökleri ile etkin bir şekilde topraktan destek alsa da, asıl olarak hızlı bir şekilde topraktan besin emilimine başlar. Destek köklerin mısırın hızlı büyümesinde etkisinin fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Mısır ekimi için adım adım toprak işleme nasıl yapılır?

İklime ve bölgelere göre değişmekle birlikte, hasat işlemi tamamlandıktan sonra, Sonbaharda toprağın ekim dönemine dinlenmiş ve hazır girebilmesi için toprak işlemeye/hazırlığına başlamamız gerekmektedir. Bunun için öncelikle yukarıda da bahsettiğim gibi bir önceki ekim sezonundan kalan yabancı otlar, bitki artıkları ve saplarının parçalanarak toprak altına geçirilmesi gerekmektedir. Bu adımı en iyi yapacağınız tarım aleti pulluktur.

Döner Kulaklı Pulluk ve Ön kesikli Pulluk
 1. Pulluk ile 20 – 30 cm arası toprak devirme işlemini yapmanız artıkların toprak altına alınması adımının tamamlanmasını sağlayacaktır. BU işlemden sonra İlkbahar dönemine kadar toprağınızı bu şekilde dinlenmeye bırakmalısınız.

Döner Pulluk ile Büyük bir arazinin işlenmesine örnek

2. İlkbahar Dönemi toprak hazırlığı dönemine başlayabilmek için toprağın işleme tavına ( kuruluğuna ) geldiğinden emin olmalısınız. Aman dikkat!!!! En büyük hatalar bu noktada başlayabiliyor.


İlkbahar dönemi arazi içerisinde baş kaldırmış olan yabancı otlar ile ilaçlama yapılarak mücadele edilmelidir.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz: Yabancı ot ilaçlaması yaparken sıcaklık ne olmalı?

Yabancı ot mücadelesi

3. İlkbahar dönemi dinlenmiş ve toprak hazırlığı için tava gelmiş araziler, (yabancı ot mücadelesi sonrası olması tavsiye edilir) diskaro / goble ya da kültivatör ( kaz ayağı ) ile karıştırılır.

Ara Not: Bazı bölgelerde toprak devirme işlemi yapılmadan diskaro ya da patlatma ile hızlı hazırlık yapıldığı oluyor. Tavsiye edilmeyen bir adım fakat yapılan bölgeler var.

Tercihen, zaman sorununuz yoksa diskaro yerine rotovatör ya da rototiller (alabora, çapalama makinesi olarak da bilinir) de kullanabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmemiz gereken rotovatör’ün önünde riper ayakları olması ve toprağı derinden patlatabilmesi ve taban taşı oluşumunu engellemesi, toprak parçalandıktan sonra nemini çabuk kaybetmemesi için arkada toprağa baskı uygulayacak bir merdanesi, ve tabi rotovatör bıçaklarının toprağı işleme derinliğidir. Bu derinlik genellikle 15-20 cm arası olduğundan, sadece rototiller kullanmak yetersiz gelebilir. Pulluk + diskaro ya da pulluk + rototiller uygulaması, tohum öncesi toprak hazırlığında maksimum verimliliği size verecektir. ( Bu bölümde pulluk + rototiller formülü benim tavsiye etmediğim bir formül . Bunu söylemek isterim. )

Devirme işlemi yapılmadan hazırlık işlemine başlanmasına örnek

4. Toprak altı gübre uygulaması yapılır.

Toprak altı gübreleme, eşit şekilde tüm arazinin toprak besin değerlerini iyileştirme açısından önemlidir.

5. Merdaneli diskaro ile toprak iyice ufalanarak hazır hale getirilir.

İsterseninz aşağıdan videosunu da izleyebilirsiniz.

Ara not: Hafif bünyeli toprakları hazırlamak için yaylı tırmıklar ile kombine edilmiş merdaneli kültivatör kullanılır. Aşağıdaki fotoğraf buna örnektir.

Yaylı Tırmık ile Kombine Edilmiş Merdaneli Kültivatör

Kombine alet – ekipman kullanmıyor iseniz; merdaneli diskaro ile toprak iyice ufalandıktan sonra toprak alt yaşını ( nemini ) korumak ve toprağı hafif tesviye etmek için tırmık çekme işlemi yapılması gerekir. Aksi taktirde tırmık ile ufalanıp yerleşmemiş toprak, diskaro ile derinden dilimlenmiş şekilde kalacak, toprağın tavı kısa sürede kaçıp nem dengesi bozulacaktır.

Tırmık işlemi

İzleyeceğiniz videonun şeker pancarına hazırlık olması sizi yanıltmasın. İşlem mısır için de aynı şekilde yapılmakta.

6. Tohum ekim işlemine geçilir. Tohum ekim aşamasını bir başka yazıda detaylı bir şekilde siz değerli arkadaşlarım ile paylaşacağım.

Görseller: farmersjournal, ucbmsh, youtube, coastaltractor, tabletopteacher, cropwatch

0
Düşünceleriniz önemli. Bir yorum yazın.x
()
x