82.000 Hyundai Elektrikli Otomobil Geri Çağırılıyor

hyundai elektrikli otomobil https://huglero.com/hyundai-elektrikli-otomobil-geri-cagirma/ Hyundai, arızalı bir akü paketini değiştirmek için dünya çapında yaklaşık 82.000 elektrikli otomobilini geri çağırıyor. 
Google news takip et https://huglero.com

Hyundai, arızalı bir akü paketini değiştirmek için dünya çapında yaklaşık 82.000 elektrikli otomobilini geri çağırıyor. 

75.680 Hyundai Kona Elektrik araba modelinin yanı sıra 5715 Hyundai Ioniq Elektrik modeli ve 305 şehir otobüsünü batarya paketlerinde tesbit ettikleri bir arıza yüzünden geri çağırmak zorunda kalan şirket, en pahalı geri çağırmalardan birini gerçekleştiriyor.

Geri çağırma girişiminin yaklaşık 900 milyon dolara mal olması beklenmekte ve bu da şimdiye kadarki en pahalı elektrikli otomobil geri çağırma olayı olarak tarihe geçecek. 

Hyundai elektrikli otomobil kona geri çağırılıyor. Elektrikli motor. https://huglero.com
Hyundai elektrikli otomobil motoru

Hyundai elektrikli otomobil pilleri LG tarafından üretiliyor

Bu araçların tümü LG Chem tarafından üretilen pil hücrelerini kullanıyor ve Hyundai’nin geri çağırma maliyetini kendi pil bölümü olan LG Energy Solution ile paylaşmak için görüşmelerde bulunduğu da gelen bilgiler arasında. 

Güney Kore Kara, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı’na göre, arızalı hücrelerin bir kısmı veya tamamı, Temmuz 2017’den Temmuz 2019’a kadar LG’nin Çin’deki Nanjing fabrikasında üretilmiş.

Geri çağırma, Hyundai’nin pil yönetimi yazılımını güncellediği ve bazı durumlarda maksimum şarj durumunu %90 ile sınırladığı Ekim ayından sonra duyurulan bir karar. ABD’de, bu aynı zamanda yetkili servislerinde batarya paketin fiziksel olarak incelenmesini ve bir çözüm bulunana kadar aracın açık havada ve diğer yapılardan uzağa park edilmesini de içeriyordu .  

10’dan fazla elektrikli araç alev almış

ABD’de hiçbiri rapor edilmemesine rağmen, uluslararası düzeyde bir düzineden fazla Kona elektrikli modeli şimdiye kadar alev almış durumda. Raporlara göre, en son bildirilen yangında etkilenen araçta yazılım güncellemesi yapılmıştı. 

Hyundai Motor America, pil paketi değiştirme girişiminin ABD ve Kanada’da satılan araçlarını kapsadığını doğruladı . 

“Geri çağırma konusunda NHTSA ve Transport Canada ile yakın çalışıyoruz ve ayrıntıları kısa süre içinde etkilenen müşterilere ileteceğiz” dedi.

General Motors geçtiğimiz hafta, Chevrolet Bolt EV ile benzer bir sorunu çözebileceğini ve artık randıman vermeyen EV’yi yalnızca bir yazılım düzeltmesiyle % 100 kapasiteye geri yükseltebileceğini duyurdu. Yetkililer, LG Chem hücrelerini kullanırken, Kona Electric modelindekine kıyasla hücrelerinde bazı farklı bileşenler kullandığını söyledi. 

Yurtdışında satılan Kia Niro EV ve Kia Soul EV gibi eşdeğer Kia modelleri, yani Kona Electric’in kuzenleri, geri çağırma işleminden etkilenmedi. Kia, rakip Güney Koreli batarya tedarikçisi SK Innovation tarafından üretilen batarya hücrelerini kullanmakta ve geçen yıl, 10 yıllık tedarikte hücrelerinde tek bir yangın olayı bile olmamış olmasıyla övünmektelerdi. Bu ayın başlarında, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, LG Chem ile bir anlaşmazlık nedeniyle SKI’nın bazı istisnalar hari., ABD’de etkin bir şekilde yasaklanması için oy kullanmıştı.

Hyundai bu haftanın başlarında , süper hızlı DC hızlı şarj, ve otomobili etkili bir şekilde “yürüyen şarj cihazına” dönüştüren V2L fonksiyonuna sahip yeni nesil elektrikli arabası Ioniq 5‘i tanıttı . Hyundai, bu yeni üreteceği model için pil tedarikçisini henüz onaylamadı. 

Görseller: Hyundai

Bu Da İlginizi Çekebilir

Tags: , , ,

Benzer Gönderiler

5 1 Oy ver
Yazıyı Puanla
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi yorum
Tüm yorumları göster
Menü
Share via
Copy link