Hayvanlar alemi

Bu Bir Hayvan Şiddeti mi, Tarla Zararlılarıyla Mücadele Mi?

Videoda birisi, Avustralya keseli sıçanının (possum) yüzünde öyle bir yumruk atıyor ki, döne döne havada uçuyor. Hayvan hakları savunucuları bunun tamamen bir hayvana şiddet olduğunu belirtti.

Videoda, Güney Timaru, Waimate’de bir çiftlikte, kimliği bilinmeyen bir adam, çiftlik duvarının üzerinde hareketsiz tüneyen sıçana yaklaşıyor…

Daha sonra tüm gücüyle sıçanın yüzüne yumruk atıyor ve onu havaya fırlatıyor tabi bu arada da videoyu kaydeden kişi kahkaha atıyor.

Tamam anlayabiliyorum, çiftlik tarla fareleri tarafından basılmış ve mücadele edilmesi gerekiyor ama bu yapılanın asla zararlılarla mücadele olmadığını aksine profesyonellik dışı, canlı hayvanları acımasız bir eğlence aracı olarak kullanmak olduğunu düşünüyorum.

Zaten olayın gerçekleştiği ülkede, Facebook paylaşımı altında 400’den fazla yorum alınca, ülkenin ünlü radyo programı, konuyu canlı yayına taşıyıp, durumun bir ‘hayvanlara uygulanan şiddet’ mi yoksa sadece basit bir ‘zararlılarla mücadele’ mi olduğunu tartışmışlar.

Hayvan şiddetini önleme topluluğu SPCA’ya denetlemesi için de müracaat edilmiş bunun yanında. Topluluktan bir yetkili ‘Bir keseli sıçana yapılan bu şiddeti gördüğünden dolayı SPCA topluluğu olarak çok hayal kırıklığına uğradık. Bir sıçanın yüzüne yumruk atmak zararlılarla mücadele değildir’ dedi

Topluluk yetkilisi Marianne Macdonald, keseli sıçanların egzotik bir tür olduğu ve saygıyı hak ettiğini belirtti.

‘Evet çok sayıda keseli sıçan var ve kontrol edilmeleri gerekiyor. Ama bu canlılar tıpkı bir kedi ya da köpek gibi duygusal ve acıyı, üzüntüyü hisseden canlılar, saygı gösterilmeli ve acı çektirilmeden mücadele edilmeli’ dedi.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu