Bitcoin Soğuk Cüzdan (Cold Wallet) Nedir? | Kripto Paralarınızı Nasıl Güvenle Saklarsınız?

Bitcoin soğuk cüzdan cold wallet oluşturma nasıl yapılır https://huglero.com
Google news takip et https://huglero.com

Dijital varlığınızı çok daha güvenli bir şekilde korumak için Bitcoin soğuk cüzdan (Cold wallet) oluşturmak ve uzun dönem için orada tutmak gerektiğini bir şekilde duydunuz ama nasıl yapılacağınızı merak ediyorsunuz. Dijital varlıklarınızı uzun dönem yatırım amaçlı bulunduruyorsanız ve bunun için çağımızın en popüler yatırım aracı olan Bitcoin alıyorsanız, varlıklarınızı borsalarda uzun süreler tutmamak en akıllıca hareket olacaktır. Bu yüzden bugün Bitcoin güvenliği nasıl sağlanır anlatmaya çalışacağım.

Konuyla ilgili – Gündeme dair

Gündemin hala binlerce insanın zor kazanılmış parasını çalarak yurt dışına kaçan, ayrıca oluşturduğu güvensizlik ortamının domino etkisi yüzünden genel kripto para piyasasının düşmesine ve yüzbinlerce insanın zarar etmesine neden olan THODEX borsasının sahibi Faruk Fatih Özer’in olduğu, ardında da Vebitcoin ve Sistemkoin borsalarının uçtuğu günümüzde, kriptoya güvenen ama borsalara güvenmeyen vatandaşlar dijital varlıklarını daha güvenli borsalara aktarma arayışına girdiler. Girmeyenlerse girseler iyi olur.

Konumuza devam etmeden önce dip not olarak belirtmeliyim ki, Thodex vurgununda kaçan Faruk Fatih Özer, hakkında çıkarılan kırmızı bülten kararı sonunda bulunacağı ancak paraların geri alınabiceğinden şüpheliyim. Sebebi de basit:

Geçmiş yıllarda yaşanan, ve müşterilerinin paralarıyla kaldıraçlı işlem yapıp batan bazı borsa örneklerini göz önüne alırsak, içimden bir ses Thodex olayını buna benzetiyor. Tamamen şahsi fikrim olmakla beraber, Faruk Fatih Özer adlı şahıs, borsasında mevcut olan 2 milyar doları üçe beşe katlarım kafasıyla kaldıraçlı pozisyonlara girdi, batırdı yine girdi, onu da batırdı ve yine girdi… Neticede geriye 150 milyon dolarlık bir varlık kaldı ve yapabileceği fazla bir şey yoktu. Ya yetkililere durumu bildirip teslim olacaktı, ya da o 150 milyon dolar parayla kaçacaktı... (Eğer daha güncel bir haber çıkar ve benim düşüncemin yanlış olduğu ortaya çıkarsa, özür diler yazımı düzeltirim.)

Bu dolandırıcı er ya da geç yakalanabilir, bir şekilde… Esas endişe duyulması gereken nokta giden varlıkları tahsil edebilip tüm mağdur insanlara geri taksimini yapabilecek mi?

Konuyla ilişkili olarak ilginç bir de sonuç var ki, Türkiyenin en başarılı Bitcoin ve borsa tahminleri yapan analistlerinden birisi olan Selcoin, Twitter’de yaptığı bir ankette, 76 binden fazla katılımcının %90’dan fazlası Thodex borsasından haberdar bile değilmiş.

O zaman akla şu soru geliyor, bu tarz niyetleri olan borsalar, konuyu fazla bilmeyen kesime nasıl ulaşabiliyor? Diğer en güvenilir, ve en bilinen borsaları insanlar neden pas geçip bu tarz yerlere doluşuyorlar?

Büyük ihtimal, vaadettikleri bedava ya da ucuz hediyeler, kampanyalar, sistemi geliştirmek için harcamaları gereken parayı ünlülere harcayıp reklam verme neticesinde…

Dünyanın en büyük borsası konumunda olan Binance, Türkiye’nin en bilinenleri Paribu ya da BtcTurk bile kimseye bedava bir şey vermeyip sadece işlerini yapıyorken, bu tarz yeni oluşumların neye güvenerek bunları verebildiğini insanlar sorgulamaya başladığı gün, daha güvenli bir ortamda olacağız gibime geliyor.

Süreci bekleyelim görelim ve konumuza dönelim.

Borsaların, her ne kadar böyle bir ihtimal düşük olsa da kepenkleri indirip gitme ihtimalleri elbette var ve bu da varlıklarınızı riske atma demektir. Türkiye’de en fazla müşteriye sahip olan borsalardan Paribu ve BtcTurk gibi borsalar lokasyon olarak size daha yakın ve Türkiye cumhuriyeti kanunlarına tabi. Ayrıca şahsi fikrim, uzun süredir faaliyet gösteren, rüştünü ispatlamış firmalar.

Ancak üzerinde yasal olarak hiçbir hak iddia edemeyeceğiniz Çin gibi ülkelerde bulunan borsalar, her ne kadar hacimsel olarak devasa olsalar da, günün sonunda para sizin paranız, risk de sizin riskiniz. Öte yandan yabancılar bu konuda daha güvenilir derseniz buna da katılırım elbette.

En güvenilir kripto para borsaları hangileri?

Ekonomide basit ve her zaman geçerli bir kural varsa o da riski minimize etmektir. Bu yüzden, illa dijital varlıklarınızı borsalarda tutmak istiyorsanız, sadece bir borsada bulunmak yerine, güvenilir bir kaç borsaya da üye olarak, varlıklarınızı oralara paylaştırabilirsiniz.

Kaydolabileceğiniz en güvenilir kripto borsaları ise, Binance başta olmak üzere, Bitfinex, Bittrex, Coinbase, Poloniex, vb. diyebiliriz.

Yukarıdakiler dünyanın en büyük ve en güvenilir kripto borsaları diyebiliriz. Eğer üye değilseniz, linklerden teker teker üye olabilir, kimlik onayınız sonrasında varlıklarınızı bölerek hepsine paylaştırabilir ve güvenli şekilde kullanabilirsiniz.

En büyük kripto para borsası şu an Binance

Bugün itibariyle Çin borsalarından Binance, Coinmarketcap verilerine göre en büyük ve en yüksek hacimli borsa. Bu durum Binance borsasını en güvenli borsa yapıyor, ancak, hackerlerin da en gözde borsası da yapıyor bunun yanında. Elbette Binance güvenlik önlemleri bakımında oldukça standartlar üstü protokoller izlemekte ve bu konuda her daim temkinli hareket etmekte. Ancak yazılım dünyasında bir gerçek varsa o da kırılamayan bir şeyin olmamasıdır.

Bir zamanlar Adobe şirketi, Photoshop 8 sürümünü satışa sunduğunda beraberinde kutu içerisinde bir USB güvenlik kilidiyle beraber satmış ve bu Photoshop sürümünün asla kırılamayacağını iddia etmişti. Bu iş için yüzbinlerce dolar geliştirme çalışması yapan Adobe, bir anda 9 yaşında Alman bir çocuğun bu sistemi kırdığını öğrenince, o zamanlar bu haber gündem olmuştu.

Neyse;

Konumuza geri dönelim. Dijital varlık yatırımlarınızı borsalarda değil, kendinize ait cüzdanlarda tutmanız elbette en güvenli yol olmakta. Tabi giriş anahtarınızı kaybetmediğiniz sürece

Kripto para cüzdanları nedir? En güvenlisi hangisi?

Aklınıza deri cüzdan gelmesin hemen. Kripto para cüzdanı iki farklı koddan ibarettir.

Kripto para cüzdanı veya başka bir deyişle dijital cüzdanlar, genel (public) ve özel (private) anahtarları yöneten uygulamalar olarak tanımlanır. Kripto para cüzdanlarının en popüler olanı da Bitcoin cüzdanı olarak bilinmekte. Ancak her coin’in kendine ait cüzdanı bulunur ve her coini, o cüdana göndermeniz gerekmektedir. Örneğin Bitcoin’i tutup Ethereum cüzdanına gönderemezsiniz.

Kripto para alım-satım işlemleri için de bir kripto para cüzdanı gereklidir. Kripto para cüzdanları üretmenin amacı, coinlerin kendisini saklamak değil, bu paralara erişmek için gereken özel anahtarları saklamaktır. 

Yani cüzdan dijital para birimlerini değil, bu para birimlerinin varlığını kanıtlayan verileri saklar. Özel ve genel anahtarlar, hesaptaki bakiyeye erişmek veya farklı bir hesaba para göndermek için kullanılır. Herkese açık olan (Public Key) ve gizli anahtarınız (private key) olmadıkça, hesaptaki varlıklarınızla işlem yapmanız mümkün değildir. 

Bir başka anlatımla, bu anahtarlar, özel şifreleme standartlarıyla bağlantılı olmakta. Özel anahtar bilgileri ile genel anahtar verilerine erişmek mümkün, ancak özel anahtar bilgilerine genel anahtar bilgileri ile erişmek mümkün değildir. 

Herkese açık anahtar, ya da Public key, sizin coin adresiniz, bu örnekte BTC olsun,

Bitcoin paper wallet oluşturma sitesi - kağıt cüzdan nasıl oluşturulur? https://huglero.com
Bitcoin Cüzdan oluşturma

şu şekilde: 1Gi1fQmiB5ncgiA3Lmioabfpj8jLViLMEd

Bu adresi sağa sola verip buraya yalnızca Bitcoin (BTC) gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Bu adresin özel anahtarı (private key) ise şöyle bir şey; L1RKiezd8V83f4iTHsHC13mm7SEP2vZWR999DpaECJzNdQuJuyuu

Bu anahtar ise bir üstteki adresin ve içindeki Bitcoin varlığının kontrolünü sağlayan, içindeki varlığı başka bir yere gönderebilmenizi sağlayan anahtar. Bunu başkasına kaptırdığınızda ya da kaybettiğinizde ise game over.

Bir kripto para borsasına para gönderdiğinizde sizin adınıza bir cüzdan açılıyor ve borsa size bu cüzdanın sadece adresini veriyor. Borsanın hacklenmesi durumunda ise, hacker bu özel anahtarlara ulaşıp cüzdanların içini boşaltıyor.

Kripto para cüzdanlarının çevrimiçi ve çevrimdışı özelliklerine göre sıcak cüzdan (hot wallet) ve soğuk cüzdan (cold wallet) olarak sınıflandırılırlar. 

Hot wallet – sıcak cüzdan nedir?

Sıcak cüzdanlar borsalarda bulunan cüzdanlar yani online cüzdanlardır. Bu kategoride mobil cüzdanlar, masaüstü cüzdanlar ve diğer çevrimiçi cüzdanları sayabiliriz. Online olduğu için görece daha az güvenlidir. 300 – 500 liranız varsa çok önemsemeyebilirsiniz. Ancak mevcut varlığınız yüksekse ya da uzun süre alım satım yapmayacak, varlığınıza dokunmayacaksanız, çevrimiçi bekletmek çok da akıllıca olmayacaktır.

Borsalar güvenlik sistemlerini geliştirip kendilerine ait soğuk cüdanlar da kullanabilmekte elbet. Ancak, kendi cüzdanınıza sahip olup varlığınızın kendinizde olması, her ne kadar yüksek güvenlik tedbirlerini almış olsalar da, sizin malınızın yine sizin elinizde olması anlamında daha güvenli olacaktır.

(Cold wallet) Bitcoin soğuk cüzdan nedir?

Bitcoin soğuk cüzdan, Bitcoin ve diğer altcoinleri saklamak için kullanılan çevrimdışı cüzdan olarak adlandırılır. Yani varlığınızın herhangi bir şekilde internet erişimi olmadan saklanması oluyor.

Bitcoin soğuk cüzdan oluşturma https://huglero.com
Bitcoin Paper Wallet

Soğuk cüzdanlarda iki kategori bulunmakta: Kağıt cüzdanlar (paper wallet) ve donanım cüzdanları (ledger gibi).

Donanım cüzdanları, genel ve özel anahtarlar oluşturmak için rastgele sayı üreteçleri kullanan fiziksel, elektronik cihazlardır

Bitcoin soğuk cüzdan için hangisi satın alınabilir? Ledger nano, Trezor donanım cüzdanları https://huglero.com
Soğuk cüzdan solda Ledger, Sağda Trezor

Donanım cüzdanlarında en önde gelen marka Ledger ya da Trezor marka cüzdanlar olmakta. Bu cüzdanlar içerisinde Bitcoin’in yanında hemen her türlü Altcoin varlıklarınızı saklayabilirsiniz. Bu USB cüzdanlar bilgisayardan çıkardıktan sonra herhangi bir yerle bağlantısı olmadığı için, en güvenilir ve aynı zamanda en pratik cüzdanlar diyebiliriz. Cüzdana ulaşmak için bir parola belirliyorsunuz, ve sizin dışınızda başkası da cüzdana erişemiyor.

Kağıt cüzdanlar, QR kodu biçiminde açık veya gizli anahtarı olan fiziksel belgelerdir. Soğuk cüzdanların internet bağlantısı yoktur, bu nedenle cüzdanı siber saldırılara, yetkisiz erişime ve diğer güvenlik açıklarına karşı daha dirençli hale getirir. Yalnızca özel anahtarı bilenler, soğuk cüzdanlardaki fonlara erişebilir. Bu anlamda hesap sahibi kendisine verilen gizli anahtar kodunu başka bir kişi ile paylaşmamalıdır. Ayrıca paylaşılan kodu ve özel anahtarı kaybetmemeye dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde game over.

Uzun vadeli yatırımcılar ve daha büyük miktarlarda depolamak isteyen yatırımcılar için Bitcoin soğuk cüzdan kullanımı önerilir. Günlük işlemler için sıcak cüzdan kullanılması ve küçük miktarlarda Bitcoin tutulması tavsiye edilir.

Dijital varlıklarda %100 güvenlik nasıl sağlayabilirsiniz?

Soğuk cüzdanlarla teknolojinin ve güvenlik önlemlerinin geliştiği kadar da, korsan faaliyetler ve hacklenme olayları da elbette buna paralel olarak ilerlemekte. Bilgisayar korsanları her geçen gün yeni metotlar bularak birilerinin bilgisayarlarına, hesaplarına ya da daha büyük oynayıp borsalara saldırabiliyorlar.

Donanım cüzdanına para harcamak istemez ve kağıt cüzdan kullanmak isterseniz şayet, yukarıda resmini de koymuş olduğum gibi internette ulaşabileceğiniz kağıt cüzdan oluşturucu (paper wallet generator) https://walletgenerator.net/ ve https://www.bitaddress.org/ gibi siteler mevcut. Siteye girdiğinizde farenizi belli bir süre gelişi güzel ekranda gezdirerek karıştırma oranı %100 olunca bir açık bir de özel anahtar oluşturabiliyorsunuz.

Ancak bu siteler de hackerların hedefi halinde olduğu için, ve sitelerin alt kısmında ‘no warranty’ yazdığı için, bunu en güvenli yapabileceğiniz yol, Siteyi bilgisayarınıza farklı kaydedip, internet bağlantısını kesip, masaüstünden çalıştırmak. Daha sonra anahtarınızı elde ettikten sonra indirdiğiniz siteyi silip, sonrasında internete bağlanmak akıllıca olacaktır.

Elbette tüm bunları yaparken ya da donanım cüzdanı da kullanırken, bilgisayarın temiz olması, premium bir antivirüs ya da İnternet Security gibi güvenlik programı kullanmanız öncelikli kural.

Ayrıca donanım cüzdanı kullanıyorsanız, mümkün olduğunca cezeresini bilmediğiniz bir bilgisayara takmamanız, sizin açınızdan iyi olacaktır.

Altcoinler için kendi resmi cüzdanlarını kullanabilirsiniz.

Diyelim ki, uzun dönemde X adında Altcoin’den oldukça umutlusunuz ve al sat yapmadan beklemeye kara verdiniz. Bunu borsada bekletmek oldukça riskli olabileceğinden ve ayrıca paper wallet sadece bitcoin için olduğundan bu Altcoini kağıt cüzdana atamayacağınızdan, yapacağınız en mantıklı iş, 3. taraf cüzdanlarda tutmak yerine, o coinin kendi resmi cüzdanında tutmanız olacaktır.

Coinin resmi cüzdanını bulmak da bir Google araması yapmak kadar size yakın.

Bir diğer alternatif mobil cüzdanlar

Elbette dijital varlıklarınızı mobil cüzdanda tutmak teknik olarak sıcak cüzdana giriyor. Gerek telefonunuz daima internete bağlı olduğu için, gerekse o mobil cüzdan uygulamasını yapan kişileri tanımadığınız için, belli oranda riski var.

Bu tarz mobil cüzdanları kullanmak istiyorsanız mutlaka Google Play Store gibi resmi kaynaklardan indirmeniz, ve indirmeden önce de mutlaka yorumlarını okumanız ve mümkünse milyondan fazla kullanıcısı olanları seçmeniz akıllıca olacaktır.

En güvenilir altcoin cüzdanları hangileri?

Soğuk cüzdanlar elbette en güvenilir olanları ancak uzun yıllardır kendilerini kanıtlamış diğer cüzdanlardan da bahsetmeden bitirmeyelim.

EXODUS, oldukça kullanıcı dostu ve Bitcoin dahil bir çok Altcoin’i destekleyen bir online cüzdandır. Yeni başlayanlar için anlaması oldukça kolay ve üst düzeyde güvenlik sağlar. EXODUS elbette online olduğu için HOT WALLET olarak niteleyebiliriz.

ELECTRUM, bir diğer HOT WALLET ve bilgisayarınıza indirerek kullanıyorsunuz. Electrum’u bilgisayara indirip kullanmaya başladığınızda varlığınızın bulunduğu özel anahtarınız özel şifreleme ile korunuyor.

Mobil kullanım için en iyisi diyebileceğimiz bir diğer Bitcoin cüzdanı ise, MYCELLIUM. Mycellium uygulaması, oldukça güvenilir uygulamalardan birisidir diyebilirim ancak telefonunuz sürekli internete bağlı olduğu için, bu da HOT WALLET sınıfında.

Bitcoin soğuk cüzdan nedir, nasıl oluşturulur gibi konulardan kısaca bahsetmeye çalıştık. Siz de güvenliğinizi yüksek seviyeye çıkarmak istiyorsanız ve kripto para borsalarına en azından regulasyon gelene kadar uzun süreli güvenemiyorsanız, kendi cüzdanınızı alabilir, çok teknik işlerden anlamıyorum ben diyorsanız da, Ledger gibi bir donanım cüzdanı satın alıp varlıklarınızı cebinizde saklayabilirsiniz.

Eksik ya da ilave bir bilgi için mutlaka yorumlarınızı bekliyorum.

Bitcoin soğuk cüzdan cold wallet oluşturma nasıl yapılır https://huglero.com
Bu Da İlginizi Çekebilir

Benzer Gönderiler

0 0 Oylar
Yazıyı Puanla
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi yorum
Tüm yorumları göster
Menü
Share via
Copy link